Близько 20% новостворених громад "поневолені місцевими феодалами" - автор реформи

|
Версия для печатиВерсия для печати

За чотири роки реформи децентралізації в Україні створена майже тисяча об'єднаних громад. У відсотковому співвідношенні децентралізована Україна становить 70 відсотків населення і близько 40 відсотків території країни. Очевидно, що абсолютна більшість наших громадян вже живуть у децентралізованій Україні. Але з іншого — залишаються 30 відсотків українців, які продовжують жити у старій системі координат, в тій ієрархічній моделі, де громади не мають тих прав і повноважень, які отримали ОТГ. І це велика загроза, тому що поглиблюється розрив, асиметрія в розвитку старих і нових громад, що погано і для економіки країни, і для нашої внутрішньої безпеки.

Про це в інтерв'ю для DT.UA заявив автор реформи децентралізації Анатолій Ткачук. За його словами, якщо подивитися глобально, то більшість об'єднаних громад весь цей час дуже інтенсивно працювали. Однак частина з них дійсно виявилися неефективними. Оскільки були створені з порушеннями і невідповідностями прийнятої нормативної бази. Часто області не реагували на норми закону за методикою формування громад і приймали рішення про їх створення на свій розсуд. Не на основі економічних розрахунків і можливих центрів економічного зростання, а виходячи з якихось кулуарних домовленостей. І такі громади сьогодні мають великі проблеми з розвитком, які з часом будуть тільки посилюватися.

На думку експерта, близько 20% громад "поневолені місцевими феодалами". "Перспективний план об'єднання за законом розробляється обласною адміністрацією, узгоджується обласною радою, і лише потім — затверджується урядом. Облрада складається з місцевих політиків та бізнесменів. Хтось із них лобіював об'єднання, виходячи зі свого земельного банку. І голосував тільки в тому разі, коли громада створювалася на тих землях, які він обробляє. Хтось змагався з вже існуючим містом і домовлявся, щоб громада об'єднувалася навколо його, приміром, новозбудованого річкового порту. Такі речі перманентно виникали на обласному рівні, і перспективні плани не завжди відповідатимуть нормам закону", — каже Ткачук.

Ще один проміжний підсумок децентралізації — повна її неузгодженість з реформою медицини та освіти, а також соціальної політики на місцях. Зокрема в сфері захисту прав дітей.

"Кожен почав робити свою реформу, не враховуючи загальну рамку децентралізації. З міністерством освіти було трохи легше. Вони хоч і з запізненням, але все-таки почули нас і вклали свої освітні округи в рамки простору, створюваного об'єднаними громадами. Дуже довго не було ніякого контакту з міністерством охорони здоров'я. У підсумку вони взагалі відійшли від нашої концепції. З мінсоцем контакту взагалі не вийшло", — підкреслив співрозмовник.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  uargumentum@gmail.com