Ексбоєць спецзагону МВС Білорусі зізнався у вбивствах опозиціонерів

|
Версия для печатиВерсия для печати

 20 років тому в Білорусі зникли опоненти Лукашенка - Захаренко, Гончар і Красовський. Ексбоєць СОБР розповів про свою участь у їхньому викраденні та вбивстві в ексклюзивному інтерв'ю DW.

Юрій Гаравський, колишній боєць білоруського СОБРа, розповів в ексклюзивному інтерв’ю DW, як були викрадені та вбиті опозиційні політики, які вимагали відставки президента Олександра Лукашенка 20 років тому. Навесні і восени 1999 року в Мінську зникли ексочільник МВС Юрій Захаренко, ексвіцеспікер Врховної Ради Білорусі Віктор Гончар та підприємець Анатолій Красовський, який підтримував опозицію. Гаравський стверджує, що їх викрали й убили бійці спеціального загону швидкого реагування внутрішніх військ МВС Білорусі. Серед учасників убивств був і сам Юрій Гаравський.

За його словами, наказ про затримання бійцям віддавав засновник СОБРа підполковник Дмитро Павличенко. Він же, як заявляє, Гаравський, і застрелив політиків та бізнесмена. Колишній СОБРовець впевнений, що про ці вбивства знали високопосадовці Білорусі - тодішній керівник МВС Юрій Сиваков та секретар Ради безпеки Віктор Шейман. Гаравський вважає, що в курсі був і президент Лукашенко, проте стверджувати це не береться. "Усі накази віддавалися в усній формі. Жодних письмових підтверджень, відеозаписів, протоколів нема, нічого такого", - каже він.

У  Європі вимагають з'ясувати роль Лукашенка у вбивстві опозиціонерів

Зізнання Гаравського відповідають висновкам спеціального доповідача Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Хрістоса Пургурідеса, який у 2004 році розслідував зникнення опозиціонерів. СОБР він називає "ескадроном смерті на чолі з Павличенком". "Те, що ці викрадення і вбивства сталися без відома, м’яко кажучи, дуже важливих високопосадовців, виключено. І коли я кажу "високопосадовці", то маю на увазі президента Білорусі", - підкреслив Пургурідес в інтерв’ю DW.

Заяви колишнього бійця СОБРа можуть дати новий імпульс з'ясуванню обставин ймовірно замовних убивств 20-річної давнини. У цьому впевнена німецька політикиня з партії "Союз-90"/Зелені Маргарете Баузе (Margarete Bause), членкиня комітету Бундестагу з прав людини. "Не можна забувати, що тяжкі обвинувачення, згідно з якими президент Лукашенко особисто був замішаний у ці злочини, не з’ясовані донині. Федеральному уряду (Німеччини. - Ред.) та ЄС не можна припиняти вимагати розслідування. Вони повинні зробити все, що у їхніх силах, аби винних притягли до відповідальності", - заявила Маргарете Баузе DW.

Юрій Гаравський утік з Білорусі в жовтні 2018 року, побоюючись переслідувань. Нині 41-річний білорус перебуває в одній з європейських країн, де він попросив про притулок. В російську редакцію DW він звернувся сам у вересні 2019 року. Він стверджує, що готовий розповісти все, що йому відомо, під присягою.

При цьому відповіді Гаравського на деякі запитання були непереконливими. Наприклад, чому він вирішив розповісти про свою участь у вбивствах, як йому вдалося втекти з Білорусі, чим він займався після того, як пішов із СОБРа в 2003 році. Утім, Юрій Гаравський показав DW копії документів, які підтверджують його історію. Оригінали, за його словами, зберігаються в надійному місці. Після перевірки вказаних ним фактів - наскільки це було можливо,  - DW вирішила опублікувати його розповідь. 

«Аргумент»

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]