Геннадій Лапіцький: “Відсутність ринку землі плодить феодалів і земельних бандитів”

|
Версия для печатиВерсия для печати

Геннадій Лапіцький, фермер із Володарки на Київщині, переконаний, що подальше зволікання з відкриттям ринку землі розвиває корупцію в аграрному секторі і знищує родючість грунтів. Нам потрібно найшвидше дати людям можливість відчути себе господарями і власниками. Ринок землі треба було відкривати ще 10 років тому. У нас склалась ситуація, коли в землі немає господаря,- наголошує Геннадій Лапіцький, фермер із Володарки на Київщині.

Про це повідомляє Інформатор.

Які наслідки має незаконне використання необлікованої землі?

Окрім нанесення державних збитків від несплати податків є ще одна, більш глобальна проблема. Це відсутність контролю сівооборотів. Тобто, фермер до такої землі ставиться, як до чужої. Він не дбає про неї, може сіяти кілька років поспіль виснажливі культури – рапс або соняшник по соняшнику 10 разів і відправляти його на експорт, а не запроваджувати переробку й, таким чином, створювати робочі місця. Той, кому в майбутньому дістануться такі ділянки вже на законних підставах, нічого не зможе на них виростити. Доведеться спочатку кілька років відновлювати грунт.

Які землі і чому потрапляють під таке безвідповідальне нищення?

До 2013 року облік земель та їхній кадастр вівся виключно на місцевому рівні, в районах. Реєстрація відбувалась абсолютно безконтрольно. Потім всі дані про реєстрацію земель в ручному режимі з районів передали для завантаження на єдиний центральний сервер. Але на скільки достовірною була передана інформація? Чи про всі ділянки передали інформацію і чи реєстрували їх без порушень? На ці питання немає відповіді. Другий момент – це ситуації, коли у людей є правовстановлюючі документи на землю, але ці дані відсутні в державному земельному кадастрі. Саме ці фактори дали можливість земельним рейдерам захоплювати землю яка їм не належить. Також в нас залишається великий пробіл із землями державної та комунальної власності. За межами сільських та селищних рад. Централізовано зібраних даних про всі земельні ділянки немає. Поки українці не мають змоги продавати свою землю, шахраї будуть знаходити способи як цю землю прибрати до рук. Підробляють відомості і таким чином крадуть землю у фермерів та у селян. А з украденою, а не купленою землею, земельні бандити поводяться лише думаючи про швидку наживу,- каже Геннадій Лапіцький.

Яким чином впорядкувати облік землі та припинити її нищівне використання?

Єдиний цивілізований шлях вирішення цього питання – проведення комплексної інвентаризації землі. Остаточно упорядкувати дані державного земельного кадастру. Прийняли закон про децентралізацію, щоб повноваження розпоряджатися землями за межами населених пунктів, перейшли до територіальних громад. Але без відповіді залишаються питання як передати в розпорядження не сформовані земельні ділянки. Хто і як має змінювати форму власності з державної на комунальну, якою має бути процедура передачі. Єдиний вихід одночасно відповісти на всі ці запитання й дозволити громаді справедливо розпоряджатись своїми землями – це провести комплексну інвентаризацію землі та наповнити державний земельний кадастр достовірною інформацією. Ну, і відкривати ринок землі після повної підготовки законодавчої бази та створення Державного земельного банку.

Яка роль земельного банку в захисті таких фермерів, як Геннадій Лапіцький, від земельних бандитів?

До земельного банку мали б увійти невитребувані паї чи не передані у спадок після смерті власника. Таким чином у них би одразу був господар – Державний земельний банк. До речі, саме він мав би купляти земельні паї в тих селян, які хочуть їх продати. Це забезпечить ринкову ціну й захистить людей не тільки від продажу за безцінок, а й від можливих шахрайств. Далі земельний банк має проводити земельні аукціони й продавати наділи тим, хто хоче їх купити. Тобто, земельний банк має стати державним регулятором обігу земель сільськогосподарського призначення. Таким собі арбітром, що діє за чітко визначеними правилами. Всі процедури мають бути чіткі і прозорі, щоб уникнути корупції,- наголошує Геннадій Лапіцький.

Чому земельний банк досі не функціонує і як забезпечити його ефективність.

Забезпечити роботу земельного банку зможе лише зняття мораторію та прийняття Закону України «Про ринок земель» або Закону України «Про обіг земель сільськогосподарського призначення”. Поки цього не станеться, земельний банк залишатиметься пустишкою без жодної можливості існування.

Геннадій Лапіцький, фермер, в обробітку якого паї людей у шести селах Володарського району. Господарює на своїй землі, де й народився і нині живе. Побудував елеватор, який працює на альтернативній енергетиці. Створив ТОВ «Сільгосптехніка Нова» із сучасним парком сільгосптехніки. Взяв у свій парк на повне безкоштовне обслуговування всі шкільні автобуси Володарки. Працювати почав одразу після закінчення школи. Пройшов шлях від підсобника на будівництві до заступника директора Усть-Кутської нафтобази в Іркутській області. Закінчив індустріальний інститут. Повернувся на Україну у 1987 році. З того часу працював на різних посадах у Володарці. У 2000 році працював заступником начальника транспортного управління Державного Управління Справами. Згодом зайнявся агробізнесом. Створив майже 50 робочих місць, оновив об’єкти місцевої інфраструктури. Мають з дружиною двох дітей і онуку.


На цю тему:

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  uargumentum@gmail.com