НАБУ закликає скасувати зміни до КПК, які паралізують роботу правоохоронних органів

|
Версия для печатиВерсия для печати

Національне антикорупційне бюро України закликає Верховну Раду скасувати зміни до Кримінального процесуального кодексу, які паралізують роботу органів досудового розслідування. На сьогоднішньому пленарному засіданні парламентарі мають розглянути проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення кримінального судочинства» №7547 від 05.02.2018, яким пропонується частково вилучити прийняті у жовтні минулого року зміни до КПК.

Як   йдеться в повідомленні НАБУ,, зокрема, законопроект передбачає скасування поправок до статей 132, 184, 219, 234, 242-244, 303 КПК України, які, у разі набрання чинності, могли б паралізувати роботу усієї правоохоронної системи держави. Так, пропонується повернути чинну редакцію, відповідно до якої слідчий може звертатися з клопотаннями про обрання запобіжного заходу, арешт майна чи відсторонення підозрюваного від посади до суду за місцем розташування органу досудового розслідування. Також проект закону №7547 скасовує внесені зміни до порядку призначення та проведення експертизи (статті 242-244 КПК України). Крім того, парламентарі пропонують залишити чинну редакцію ст. 303, 305, 307, 309 КПК України (щодо повноважень судді скасовувати повідомлення про підозру та статус підозрюваного у кримінальному провадженні).

Водночас, звертаємо увагу народних обранців на те, що залишається загроза роботі системи правоохоронних органів в частині обмеження термінів досудового розслідування тяжких злочинів до шести місяців із моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (з можливістю продовження розслідування за рішенням суду). Вкотре наголошуємо, розкриття і розслідування складних корупційних схем у такі стислі терміни є неможливим.

Для прикладу, при розслідуванні схем, пов’язаних із виведенням коштів за кордон, детективи НАБУ виявляють ланцюжок, який складається в середньому з 7-10 ланок, через які вкрадені в українців гроші перераховуються кінцевим бенефіціарам. Для здобуття доказів у справі детективи мають проаналізувати банківські операції підприємства кожної ланки. Тобто за таких обставин лише на розкриття банківської таємниці згідно зі ст. 164 КПК знадобиться щонайменше 7-10 місяців, не говорячи про подальше проведення експертних досліджень та інших слідчих і процесуальних дій.

Слід зазначити, що законодавча новела щодо продовження в судовому порядку строків досудового розслідування у справах, де немає підозрюваних чи обвинувачених, фактично не має аналогів у кримінальному процесі цивілізованих країн світу. Згідно з Кримінальним процесуальним кодексом України контроль за дотриманням розумних строків досудового розслідування здійснює прокурор. Тому покладення на слідчих суддів невластивих їм функцій щодо продовження строків досудового розслідування суперечить духу, букві та логіці також і кримінального процесуального законодавства України.

Отже вказані новели суперечать не лише міжнародному праву, але й національному законодавству та призведуть до порушень законних прав заявників, потерпілих, цивільних позивачів, інтересів держави, а також завдань кримінального провадження – невідворотності покарання, оскільки не передбачають можливості поновлення досудового розслідування у разі встановлення особи, яка вчинила злочин, та низки інших обставин, які могли вплинути на результати досудового розслідування тощо.

Зважаючи на все це НАБУ вкотре закликає парламентарів не допустити блокування роботи правоохоронних органів України та скасувати прийняті у жовтні 2017 року радикальні зміни до Кримінального процесуального кодексу (у тому числі і щодо продовження строків досудового розслідування судом).

Нагадуємо, зазначені вище зміни до Кримінального процесуального кодексу України в частині заходів забезпечення кримінального провадження, строків досудового розслідування, здійснення експертиз тощо, внесені Законом України №6232 від 03.10.2017 набудуть чинності 15 березня 2018 року, якщо не будуть скасовані.

«Аргумент»


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
19:07
Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
18:44
"Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
18:05
Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
16:09
Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
14:05
Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
13:11
Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
12:07
Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника
12:02
Навіщо Зеленський/Єрмак викинули з оборонки Федорова
11:44
Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]