Науковці збирають кошти на дослідження стародавніх човнів, що затонули в Дніпрі

|
Версия для печатиВерсия для печати

Під час експедицій 2017-2018 років поблизу Херсона гідроархеологи знайшли два турецькі судна завдовжки 40 та 23 метри. Днями вони розпочали кампанію зі збору коштів на проведення експедиції з дослідження знахідок, підготовку фільму та серії лекцій. До експедиції планують залучити і студентів історичних факультетів українських вишів.

Більше про це в ефірі Громадського радіо розповів керівник експедиції і підводний археолог Дмитро Кобалія.

— Минулого та цього року ми працювали поблизу Херсона та знайшли два судна. Скоріше за все, вони не запорозькі, а турецькі. Це цікаво в будь-якому випадку, оскільки обидва судна, схоже, затонули за надзвичайних обставин, навряд чи в результаті шторму. Якщо вони затонули в результаті бойового зіткнення з запорожцями, можливо, це виведе нас на сліди запорозьких човнів, які досі не були знайдені на території України.

Поки йдеться не про підйом човнів, а про дослідження. Наступного року ми плануємо не тільки дослідити ці об’єкти у вузькому науковому плані, але й долучити до цього студентів, щоб в України з’явився шанс на розвиток підводної археології.

Зараз підводних археологів дуже мало — 15-20 людей на всю країну

Підводних археологів у нас настільки мало, що ситуація, я вважаю, близька до катастрофічної. Тому важливо, щоб зявилося нове покоління, яке б підхопило ці роботи. Тоді протягом певного часу, думаю, будуть знайдені й запорозькі човни.

Ми плануємо досліджувати знайдені човни (вони доволі великі, один – майже 40 метрів, другий – 23). Наступного року плануємо дослідити їх, залучити студентів, навчити їх підводним роботам. За результатами наступного року буде зрозуміло, чи варто піднімати човни, чи, можливо, потрібно буде досліджувати їх ще не один рік.

Стан човнів непоганий. Це, скоріше за все, були пласкодонні вантажні судна, а такі зберігаються краще – якщо вони лежать на дні, то не є перешкодою для будь-яких дій людини. Тому стан збереженості дуже хороший. До того ж, вони частково засипані ґрунтом, тому розкопки дадуть можливість виявити конструкції кораблів, можливо, рулі та весла, які могли зберегтися поруч.

Україна значно раніше познайомилася з Чорним морем і Кримом, ніж Росія, яка про це тільки мріяла. Тим не менше, в Україні не сформовано погляд на те, що Україна дійсно морська держава

Зараз ми збираємо кошти на проведення експедиції, яка має декілька етапів: «польовий» етап, що передбачає також участь 15 студентів із декількох університетів України, участь підводних водолазів із АТО, наукових спеціалістів Національного заповідника «Хортиця». Це буде серйозна та цікава команда, яка працюватиме протягом місяця – думаю, в липні чи серпні наступного року. Крім того, планується виготовлення фільму про ці роботи. Також ми плануємо провести серію лекцій із демонстрацією фільму в містах, селах південної України. Це дуже важливо,  щоб люди зрозуміли, якими цінними є пам’ятки, поруч із якими вони живуть.

Ми орієнтуємося приблизно на 700-750 тисяч гривень. Ці кошти підуть на проведення підводних робіт, зйомки фільму, лекції – на весь проект, що триватиме від восьми місяців до року. Велика частина грошей піде на закупівлю гідрокостюмів, спорядження, що використовуватиметься для проведення робіт.

«Аргумент»


На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У середу в Україні сухо на півдні та сході, ніччю - заморозки
18:07
Юрій Ніколов: Корупційна історія Сольського - для розуміння того, наскільки укорінена в Україні корупція
17:57
"Porsche на тестя": у заступника начальника поліції Дніпра знайшли 14 млн незаконних активів
17:34
"Довічне" отримав нацгвардієць, який розстріляв своїх співслужбовців на заводі Південмаш у Дніпрі
16:03
На Волині сержант отримав 15 років тюрми за вбивство двох добровольців
15:02
Ціна на газ для населення залишиться незмінною до травня 2025 року
14:06
Захід нарешті помітив російських терористів у рясах
13:59
ДП "Документ" тимчасово не видає документи за кордоном
12:03
Сергій Удод ("Гудвін"): Як організувати ефективну медслужбу в батальйоні
11:03
Звичайне шахрайство: жителі "хрущовки" з Нетішина переказали понад 3,6 млн грн партії "Слуга народу" - Рух "Чесно" викрив мережу фіктивних донорів партії влади

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]