Президенти трьох країн Балтії зробили звернення з нагоди 80-річчя радянської депортації
Президенти Латвії Егілс Левітс, Литви Гітанас Науседа й Естонії Керсті Кальюлайд у спільному комюніке до 80-річчя радянської депортації заявили про тяжкі наслідки окупації й нинішні погрози з боку РФ.
Текст звернення розміщений на сайті президента Латвіі, а відеозвернення глав держав - на порталі LSM.
«У цей день 80 років тому радянські війська, що окупували Естонію, Латвію і Литву, здійснили масову депортацію. Десятки тисяч людей, включаючи людей похилого віку і дітей, були змушені покинути свої будинки і провести довгий шлях до Сибіру у вагонах для перевезення худоби. Багато хто загинув. Деякі повернулися зі зламаними долями. Далі були нові депортації», - йдеться в комюніке.
Президенти нагадують, що це злочинне діяння стало можливим, тому що «два порочних режими - нацистська Німеччина і радянський комуністичний режим - уклали секретний договір про розподіл Європи».
«Наслідки радянської окупації відчуваються і сьогодні, через 30 років після відновлення незалежності. Ось чому Естонія, Латвія і Литва цінують свою незалежність, свободу і демократію. Ось чому ми є прихильними членами Європейського Союзу і НАТО. Ось чому ми дорожимо нашими трансатлантичними зв'язками. Ось чому нас турбує глобальне поширення дезінформації та неправдивих наративів про історію Європи, порушення Росією кордонів України і Грузії», - йдеться у зверненні президентів країн Балтії.
Пік масових арештів і висилки з Балтійських країн до Сибіру припав на 14 червня 1941 року. В цей же час проводилися масові депортації із західних областей Украни, Білорусі, а також Молдови.
23 серпня 1939 року Німеччина і Радянський Союз підписали договір про ненапад - так званий пакт Молотова-Ріббентропа, а також секретні протоколи до нього. Відповідно до них сторони розділили між собою країни Балтії і Польщу на сфери впливу. Незабаром після підписання пакту почалася Друга світова війна.
На фото: депортація з Прибалтики в Сибір 14 червня 1941 року
- "Сталин словно сам "приглашал": почему Гитлеру почти удался план "Барбаросса”
- «Не знали, чего они больше страшились, — германской агрессии или русского спасения»
- Михаил Веллер: Никчемный пакт Риббентропа-Молотова
- Сталин и Гитлер — от пакта до войны. 22 «медовых месяца» кровавых диктаторов
- Путин: фальсификатор истории
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
- 19:07
- Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
- 18:44
- "Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
- 18:05
- Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
- 16:09
- Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
- 14:05
- Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
- 13:11
- Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
- 12:07
- Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника
- 12:02
- Навіщо Зеленський/Єрмак викинули з оборонки Федорова
- 11:44
- Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.