Тисячолітня грязюка свідчить, що людство впливає на природу довше, ніж ми думали

|
Версия для печатиВерсия для печати

 Вчені, які досліджують керни з глибин боліт та озер, виявили, що вплив людства на рослини почався набагато раніше, ніж вважали до цього, і почався вже кілька тисяч, а не сотень, років тому. Про відкриття пише кореспондентка BBC News з питань науки Вікторія Гілл.

"Це неймовірно - одна з найбільш захоплюючих речей", - ділиться враженнями Ондрей Моттл. Причина таких захоплень - грязюка, зазначає BBC.

Доктор Моттл з колегами дістає її з кернів - спеціальних циліндрів, які заглиблюють у дно боліт та озер. Ця глибинна грязюка містить точні дані про те, що росло на місцевому ґрунті тисячі років тому. "Це наше вікно у минуле", - відзначає доктор Моттл, який є екологом з норвезького Бергена.

Вчені дослідили залишки давнього пилку у різних шарах гразюки і це дало їм абсолютно нове розуміння того, коли саме людська діяльність почала впливати і змінювати рослини.

Екологи очікували побачити перші ознаки людського впливу з шарів, яким кілька сотень років - з часів індустріальної Промислової революції, коли почали змінюватися пейзажі в Європі та інших частинах світу. Але грязюка з глибин змусила їх повністю переглянути це припущення, а час першого впливу людства на природу перенести аж на період близько 4 тис. років тому.

Це відкриття має велике значення для розуміння майбутнього наших лісів та інших природних ландшафтів.

Пилок, що колись впав на землю, збирався у кожному шарі землі протягом століть. Тепер ці крихітні викопні зернятка, зібрані з різної глибини, дозволяють через радіовуглецеве датування встановити, які рослини тут росли у ту чи іншу епоху.

Але що саме змусило вчених змінити свої погляди на історичний початок впливу людства?

Команда дослідників виявила сплеск змін у складі пилку, що міститься в кожному шарі грязюки. Тобто, з якогось періоду кожен наступний шар почав все більше відрізнятися від попереднього - а значить, змінювалися рослини, які на ньому колись росли.

Вчені вирішили заглянути у минуле грязюки на період до 18 тисяч років тому, коли Земля почала відмерзати від останнього льодовикового періоду.

"Останні 10 тис. років були кліматично порівняно стабільними, тож це період, коли ми можемо зафіксувати вплив людей", - каже Сюзетта Флантуа, яка вивчає глобальну екологію в Університеті Бергена.

За її словами, цей вплив почався тоді, коли люди почали розчищати дику рослинність для того, щоб вести сільське господарство і випасати худобу.

"Ми виявили цей тренд [зміни рослинності] у різних точках", - додає Сюзетта Флантуа.

Він почався раніше в Азії та Південній Америці та трохи пізніше - у Європі.

Вчені досліджували керни з 1 тис. локацій на всіх континентах, крім Антарктиди.

Багато біологів та вчених, які вивчають зміни клімату, називають період, у якому ми живемо, "Антропоценом" - час, коли людство змінює планету. Людина вже вплинула на більше 75% поверхні Землі.

А вивчення кернів з глибин дозволяє не лише зрозуміти минуле, а й спрогнозувати у майбутнє навколишнього середовища. Адже зміни, які виявили у давній грязюці, насправді зараз продовжуються і протікають все швидше.

І головним наслідком таких перетрубацій є зміни клімату.

Парадокс у тому, що людини тепер потрібно ще більше втручатися у життя лісів для того, щоб вони змогли вижити і утримувати максимально можливу кількість вуглецю та гальмувати зміни клімату.

"Зміни клімату вже сталися. Більшість старих дерев у наших лісах починали рости, коли було холодніше. Тому зараз треба садити ті дерева, які зможуть рости, коли буде тепліше", - пояснює доктор Джонатан Оверпек, дослідник клімату з Мічиганського університету.

Так само тепер треба більше втручатися у природу лісів, щоб захистити їх від все частіших і потужніших лісових пожеж - наприклад, прибирати менші дерева, які дозволяють вогню швидко поширюватися.

Доктор Оверпек вірить - якщо робити це продумано, то це дозволить створити ліси, які утримуватимуть вуглець.

Але через такий підхід виникає багато питань щодо біорізноманіття, адже тисячі видів можуть існувати лише в умовах нинішніх лісів.

Відповідь на це питання також можуть дати керни давньої землі, які дозволять поглянути на те, якою насправді була дика рослинність тисячі років тому, коли людство ще не впливало на природу.

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

14:03
РФ загрожує підводній інфраструктурі ЄС і Північної Америки - НАТО
12:17
Влада пообіцяла солдатам на фронті по 70 тисяч, але грошей на це ще нема
11:04
Законопроект про мобілізацію нарешті направили на підпис президенту
10:04
Скеровано до суду справу нардепа "Батьківщини" Ніколаєнка, який збив на смерть 18-річну дівчину на Житомирщині
09:34
Типовий український прокурор Олександр Гуцуляк стрімко багатіє під час війни, мешкає в котеджі за 18 мільйонів і їздить на авто преміум-класу – Bihus.Info
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 16 квітня
21:22
Шайка "непридатних до військової служби" виродків з України веде розкішне життя за кордоном, їм допомогли ВЛК, ТЦК і ГУР Буданова (ВIДЕО)
20:55
Єврокомісія погодила виділення Україні €50 млрд на реформи
20:00
У вівторок в Карпатах сніг, на півдні - до +28°С, хмарно з проясненнями
19:12
Віталій Шилан: "Таємний план Б" від Германа Галущенко

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]