У лісі біля села Реклинець знайшли черговий бідон з архівами УПА

|
Версия для печатиВерсия для печати

 У лісі біля села Реклинець Сокальського району на Львівщині викопали металевий бідон із листівками, брошурами та кліше для друку. Вони наприкінці 1940-х належали воякам Української повстанської армії.

Сховок знайшли в невеликому пагорбі неподалік від залізничної колії на глибині близько 40 см, передає Gazeta.ua.

— У таких бідонах раніше перевозили і зберігали молоко, — розповідає краєзнавець 32-річний Андрій Яцків з Івано-Франківська. — Під брошурами, листівками та книжками побачили дерев'яні дощечки з різьбленням. Мали залишки друкарської фарби. Також там були склянки з порошком. Це кліше та матеріали підпільної друкарні. Вони нагадують роботи художника Ніла Хасевича. Це повстанець, який створював графіку світового рівня. Відзначений престижними міжнародними нагородами.

На одному з кліше зображено полонених партизанів, яких жене батогом більшовик. Має напис "За здійснення плянів кремлівських загарбників!".

— Тло картини — типовий для стилю Хасевича образ Радянського Союзу. Митець представляв його мурованим будинком-тюрмою, — каже дослідник. — Такі речі робили в друкарні імені Арпада Золотаря, яка діяла в селі Нова Скварява в Жовківському районі на Львівщині. Її назвали на честь партизана Дмитра Слюзаря, який мав псевдо "Арпад" та "Золотар". Найбільше в бідоні було листівок із підписом "За що ви боролися червоноармійці?". На першому плані зображено генеральський чин, груди якого встелені орденами. Він безтурботно бенкетує в ресторані з двома чиновниками. Аналогічні образи є на дереворитах Хасевича.

Серед знахідок багато брошур "Хто такі бандерівці та за що вони борються?", виданих 1949 року. Підпільниця Ярослава Романина-Левкович у своїх спогадах "За межами можливого" згадувала, що друкували цю брошуру в криївці в Жовківському районі впродовж трьох зимових місяців 1948–1949 років.

— Все робили вручну — нарізали папір, складали шрифти, намащували їх фарбою, валиком відбивали на папері текст, — пояснює Андрій Яцків. — Брошура мала 34 сторінки. Виготовили близько 4 тисяч екземплярів. Роздавали партизанам і підкидали людям у домівки.

 

Свої архіви та літературу бійці УПА ховали для того, щоб майбутні покоління дізналися про їхню боротьбу. Закопували або залишали бідони з паперами в підвалах, коли втрачали змогу використовувати їх за призначенням.


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]