Чи потрібна лелекам допомога: 5 пояснень фахівця
З новою хвилею морозів та сильних снігів з різних регіонів України почали надходити повідомлення про лелек, які потерпають від холоду.
Соцмережами активно ширилися фотографії птахів у снігу із закликами до порятунку. До флешмобу #рятуємо_лелек долучилися і рятувальники зі Львівської та Чернівецької областей, які організували спеціальні місця підгодівлі.
Та чи насправді ситуація з лелеками настільки критична? Кореспондент Бі-Бі-Сі запитав в орнітолога та природоохоронця Віталія Грищенка.
- кандидат біологічних наук;
- орнітолог, фахівець по білій лелеці;
- автор книг "Білий лелека" (1996) та "Чарівний світ білого лелеки" (2005)
1. Чи критична ситуація з лелеками?
Що стосується цих днів, тут, звичайно, ситуація не найкраща для лелек, але назвати її критичною теж важко. Я розумію, люди емоційно оцінюють ситуацію, рвуться допомогти, але все не так погано, як нам здається. Лелеки міцніші, ніж можна подумати. Вони можуть пережити кілька днів холодів, навіть сильних морозів, аби була їжа.
Цьогоріч вони прилетіли в нормальні строки. З початку березня почалася міграція. Їм ще навіть пощастило, вони не встигли залетіти далеко. Зараз на лівобережній частині України їх ще немає, хоча бачили вже одного птаха біля Харкова.
Але в основному це південна частина західної України і частково центральна Україна. Вони почали летіти, до 17 березня посувалися вперед. Але потім почалися холоди і вони зупинилися практично, кочують на місцях, шукають де можна пересидіти, перезимувати ці кілька днів.
2. Чи потрібно допомагати?
Львівські рятувальники разом із місцевими мешканцями облаштували місце для перебування лелек. Фото: ДСНСУ у Львівській області
Перш за все, потрібно тверезо оцінити ситуацію, чи птахи дійсно потребують цієї допомогти. Якщо лелеки знайшли собі десь місце, де вони знаходять якусь поживу, там, в принципі, вони і без нас можуть кілька днів перечекати.
Бували випадки, коли лелек тримали вдома і годували вареною картоплею чи зерном. Але це для них їжа нетипова. Таким захоплюватися не варто.
Зрештою, зима не на місяць повернулася. Є якісь джерела, болота, які не замерзають, чи водойми антропогенного походження, скажімо очисні споруди, де підігріта вода стікає, там птахи знаходять поживу.
Якщо птахи дійсно потребують допомоги, тобто знесилені і вже навіть не можуть злетіти, то бажано їх взяти в приміщення до домашньої птахи, до курей чи качок.
Але забирати птаха додому - це вже на крайній випадок. Уявіть собі - упіймати здорового птаха. Це досить не легко, а якщо ганяти його туди-сюди, то краще йому від цього не стане. І якщо птах потребує вже медичної допомоги, то тут потрібен ветеринар.
3. Чим годувати, а чим ні?
Бували випадки, коли лелек годували вареною картоплею чи зерном, як і курей, але це для них їжа нетипова.
Лелеки харчуються тваринною їжею. Це може бути риба, свіжа чи морожена, якісь м’ясні відходи, курячі шийки, які продаються в супермаркетах. Таку їжу можна вивезти в місця, де перебувають лелеки.
Годівельний майданчик потрібно розчистити від снігу, солому посипати чи якусь клейонку застелити, щоб воно не засипалось швидко.
Є жорсткий відбір, природа відсіває тих, хто слабший.
Потрібно не забувати, що лелеки ковтають їжу цілком, тому ці шматочки повинні бути невеликими.
Скажімо, якогось кілограмового карася лелека не проковтне. Тобто рибу, якщо вона велика, потрібно порізати чи порубати. Їжа має бути несолона. Якогось оселедця везти не треба, тут інша фізіологія. Сіль для них небезпечна.
Не варто давати рослинну їжу. Бували випадки, коли лелек тримали вдома годували вареною картоплею чи зерном, як і курей, вони щось там їли, але це для них їжа нетипова. Таким захоплюватися не варто.
4. Скільки в Україні лелек?
Фото: Уніан
Взагалі ситуація з лелеками в Україні більш-менш нормальна. У 2014 році проводився міжнародний облік.
У 2013 році ситуація була значно гірша. Вони пережили цей катаклізм. Вони міцніші, ніж нам може здатися.
І ось на території України, за нашими підрахунками, було десь 45-50 тисяч пар (пара - це птахи, які займають гніздо). Щоправда, останні три роки була досить сильна посуха і вони зараз перебувають не в найкращому стані, чисельність дещо скоротилася, була низька продуктивність розмноження. У цьому році опадів достатньо, тож, будемо сподіватися, все це потроху відновиться.
5. Чи цей рік найгірший для лелек?
Рятувальники зняли з електроопори і передали на піклування місцевим мешканцям лелеку у с. Атаки на Буковині. Фото: ДСНСУ у Чернівецькій області
У 2013 році ситуація була значно гірша. Тоді в третій декаді березня було сильне похолодання і досить тривале. Фактично вся третя декада була дуже холодною і теж випало чимало снігу. І тоді лелеки прилетіли навіть раніше, і вже були у всіх областях України.
Вони пережили цей катаклізм. Повторюся, що вони міцніші, ніж нам може здатися. Були звичайно випадки загибелі. Є жорсткий відбір, природа відсіває тих, хто слабший. Комусь допомогли люди, комусь просто не пощастило, але в цілому популяція досить успішно це перенесла і це не вплинуло на їх чисельність.
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
- 19:07
- Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
- 18:44
- "Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
- 18:05
- Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
- 16:09
- Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
- 14:05
- Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
- 13:11
- Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
- 12:07
- Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника
- 12:02
- Навіщо Зеленський/Єрмак викинули з оборонки Федорова
- 11:44
- Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.