Пишуть, що Рада зробила цьогорічне ЗНО добровільним. Але це неправда

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 Верховна Рада схвалила президентський законопроєкт про скасування обов'язкової Державної підсумкової атестації через карантин.

Низка ЗМІ подали цю новину із заголовками на кшталт "Рада зробила цьогорічне ЗНО добровільним" і "Рада скасувала обов'язкове ЗНО".  BBC пояснює, чому це не так.

У законопроєкті, який Володимир Зеленський напередодні подав до парламенту і який тепер підтримала більшість депутатів, є фраза: "Здобувачі освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2019/2020 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, у тому числі у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням".

Вочевидь, формулювання "у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням" збило багатьох з пантелику і чимало видань протрактували його в дусі, що складання ЗНО цьогоріч є добровільним.

Але це неправда. Насправді у законопроєкті йдеться не про ЗНО, а про Державну підсумкову атестацію (ДПА). Закон ніяк не впливає на обов'язковість складання ЗНО випускниками шкіл, які цьогоріч хочуть вступити до вишу. І ось чому. 

Як було в попередні роки

зно

Фото: unian

ДПА і ЗНО - це два різні іспити.

  • ДПА - це іспит, який випускники шкіл складаюють, щоб отримати сертифікат про середню освіту
  • ЗНО - це іспит, який випускники складаюють, щоб мати можливість вступити до вишу

В попередні роки, якщо випускник школи планував отримати вищу освіту, то йому потрібно було скласти і ДПА, і ЗНО.

Якщо ж він не планував нікуди вступати, а хотів обмежитися лише сертифікатом про середню освіту, то достатньо було скласти тільки ДПА.

Плутанини в цю історію додало те, що кілька років тому ДПА і ЗНО почали об'єднувати.

Приміром, якщо ви складали ЗНО з певних предметів для вступу до вишу, то вам це одразу ж зараховували і як ДПА - складати її окремо було не потрібно.

А от якщо планів на отримання вищої освіти у вас не було, то можна було скласти тільки ДПА.

При цьому, в якийсь момент влада запровадила формат складання ДПА у формі ЗНО. Це означає, що навіть випускник, який не мав наміру вступати до вишу, все одно міг скласти ЗНО: писати весь тест було необов'язково - потрібно було написати лише його частину (яку саме - залежить від предмету).

Цієї частини було б достатньо, щоб отримати сертифікат про середню освіту (тобто скласти ДПА), але недостатньо, щоб вступити до вишу.

Як буде цього року

ЗНО

Фото: УНІАН

Фактично, суть схваленого Радою законопроєкту зводиться до одного: через пандемію коронавірусу складати Державну підсумкову атестацію (в тому числі у формі ЗНО) цього року не обов'язково - сертифікат про середню освіту всі випускники отримають і без неї.

За великим рахунком, новий закон найбільше зачепить тих школярів, які вступати до вишу цьогоріч не планували: щоб отримати сертифікат про середню освіту, їм не доведеться складати ДПА.

А от для тих, хто планує отримати вищу освіту, закон мало що змінює: щоб вступити до вишу, їм у будь-якому разі доведеться писати ЗНО. Обов'язково.

Школи, як очікується, видадуть своїм випускникам сертифікати про середню освіту до кінця червня. В додатках до них буде зазначено "Звільнений/звільнена від ДПА".

Згодом випускники напишуть ЗНО і потім, за бажання, зможуть зарахувати отримані там бали як бали ДПА - у деяких випадках це може допомогти їм підвищити середній бал атестату, а це своєю чергою - збільшити їхні шанси на вступ.

Механізм того, як і коли можна буде перенести бали, найближчим часом має розробити Міносвіти.

Опубліковано у виданні  Бі-Бі-Сі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]