Божевільний Маск: як найбагатша людина світу стала олігархом

|
Версия для печатиВерсия для печати

Тільки-но Трамп став президентом, по суті другою особою в Білому домі став Ілон Маск: за конституцією він не має жодних повноважень, але де-факто вже активно впливає і на внутрішню, і на зовнішню політику. Його команда з 20-річних інженерів з нульовим досвідом держуправління, які назвали себе департаментом DOGE, отримала доступ до секретних фінансових даних американських держструктур. А сам Маск уже відзначився низкою скандальних заяв у галузі зовнішньої політики, зокрема підтримавши німецьких та британських ультраправих. Отримуючи доступ до важелів державного управління, Маск стає класичним олігархом: його стан значною мірою побудований на держконтрактах, а можливість регулювати трудове законодавство, яке постійно порушували його компанії, дозволить йому забрати останні перешкоди для бізнесу.

Крім того, пише The Insider, інсайдерська інформація та доступ до ухвалення рішень дозволять йому активніше маніпулювати ринком акцій і тим самим ще збільшити свій колосальний стан.

Від ненависті до кохання: як Маск потрапив у команду Трампа

«Трамп, мабуть, найбільший балабол у світі. Як мій батько. Балабольство може часом викликати помутніння розуму. Якщо уявити, що Трамп — це такий шулер, пройдисвіт, то його поведінка загалом стає зрозумілою», — цитує Ілона Маска його біограф Уолтер Айзексон.

Очевидно, Маск сказав це Айзексону в 2022 році після того, як Трамп назвав мільярдера «ще одним майстром вішати локшину на вуха» на тлі інформації, що Маск може купити Twitter. Але трохи більше через рік бізнесмен став одним з головних драйверів президентської кампанії Трампа, який відповідає йому взаємністю: значну частину переможної мови він присвятив Ілону Маску і навіть освідчився мільярдеру в коханні.

Вперше Маск зустрівся з нинішнім американським президентом після його перемоги на президентських виборах 2016 року. Бізнесмен у президентських кампаніях фінансово підтримував опонентів Трампа – Хілларі Клінтон, а раніше – Барака Обаму, тобто кандидатів від Демократичної партії. Про Трампа він публічно висловлювався скоріше у негативному ключі — мовляв, це не та людина, яка відповідає інтересам США.

Особиста зустріч із новим президентом Маска також не порадувала. По-перше, той повідомив мільярдеру, що хоча друзі і подарували йому автомобіль Tesla, він на ньому не їздить. По-друге, Трамп неодноразово зазначав, що хоче вдихнути нове життя у NASA. Маск пропонував інвестувати в програму польотів на Марс, а в космічній індустрії закликав до конкуренції. «Він здається, на кшталт, чокнутий, але, може, буде нічого», — охарактеризував мільярдер президента після тієї зустрічі.

Очевидно, остаточно Маск розчарувався в Трампі роком пізніше — через вихід США з Паризької угоди. Після цього рішення мільярдер вийшов із консультативної ради при адміністрації президента.

Але від розчарування до нової симпатії залишалося зовсім небагато часу. Приблизно з кінця 2021 року Ілон Маск, який раніше особливо не цікавився політикою і дотримувався помірковано центристських поглядів, став звертати на неї більше уваги.

Уолтер Айзексон згадує епізод у серпні 2021 року, коли Маска не запросили на захід у Білому домі, присвячений прогресу електричного транспорту. Трохи згодом президент Джо Байден похвалив гендиректора GM Мері Барра за те, що Америка стала лідером у сфері електричного транспорту. Це відбувалося на тлі рекордних продажів Tesla – у рази більше проданих електрокарів, ніж у GM. Маска такі заяви президента образили.

Але до початку 2022 року мільярдер перейнявся засиллям «воук-культури» *. "Воук-вірус живе переважно в Демократичній партії, хоча більшість демократів не поділяють ці ідеали", - обурювався Маск. Це стало однією з причин, через яку мільярдер став скуповувати акції Twitter у 2022 році, пише Уолтер Айзексон у біографії бізнесмена.

Маска сердило, що платформа заблокувала аккаунт колишнього президента Дональда Трампа та інших представників радикальних політичних сил у США. Купивши Twitter, він декларував повну свободу слова на майданчику, а подав себе як захисника демократії.

Але найактивніше висловлюватися з політичних питань та шукати нові способи впливати на політику Маск почав після знайомства з коміком Джо Роганом та психологом Джорданом Пітерсоном на вечірці на заводі Tesla «Гіга Техас». Зміни у поглядах Маска помітили і співачка Граймс, з якою має дві спільні дитини, і колишня дружина Джастін Вілсон. Обох тоді помітно дивували його нові політичні переконання і новий для нього інтерес до правих конспірологічних теорій. Як зазначає Айзексон, коли Маск почав посилати «праві» мем і теорії змови Граймс, вона відповіла: «Це що, з 4chan **? Ти почав говорити як ультраправий».

Далі трансформація поглядів Маска прискорювалася. Не минуло й двох років із тієї поворотної вечірки, як підприємець став виступати як переконаний трампіст. Якщо на старті президентської кампанії у 2022 році він радив Трампу «піти в захід сонця» з політичної арени, пояснюючи, що той безнадійно застарів, то до січня 2024 року мільярдер уже ставив під питання влаштування виборної системи в США. Маск переконував своїх передплатників у тому, що мігранти незабаром заберуть їхні будинки, а найм у авіакомпанії «кольорових» (не-білих) людей ставить під загрозу безпеку польотів.

The Economist проаналізував пости Маска за десять років і зафіксував, що саме з 2022 року бізнесмен став у десятки разів частіше писати про мігрантів, злочинність, регуляторику, тоді як кількість його висловлювань про космос або питання енергетики майже не змінилася. Приблизно кожен сьомий пост Маск останні два роки присвячував політиці у сенсі цього слова, підрахувало видання. Сам він у зв'язку із цим заявляє, що «зламав вікно Овертона» ***.

Контроль над Twitter (зараз Х) для Маска став скоріше політичною акцією, ніж фінансовою інвестицією. Він вирішив боротися з культурою, яку вважає «новою особою комунізму» та «культом смерті». Можливо, такі ж устремління призвели до того, що у 2024 році Маск раптово став одним із головних спонсорів президентської кампанії Трампа та Республіканської партії загалом.

З 3 липня по 15 жовтня 2024 року Ілон Маск особисто пожертвував на політичні кампанії партії $133 млн, що ставить його на третє місце серед усіх індивідуальних жертвувальників політичним силам у США у 2024 році.

Маск та держконтракти

Підтримуючи Трампа, бізнесмен явно не в останню чергу думав і про держконтракти, на яких заробив частину своїх капіталів. Forbes називає Маска найбагатшою людиною у світі, оцінюючи його статки в $406,7 млрд (станом на 6 лютого 2025 року). Основні компанії, в управління якими сьогодні залучений Ілон Маск, - це SpaceX (запуск космічних кораблів та супутників Starlink), Tesla (електроавтомобілі та автономні машини) і соцмережа Twitter, яку Маск вирішив перейменувати в X. SpaceX - єдина компанія, яку він заснував самостійно, і, можливо, найбільш успішна, але наскільки успішна, важко оцінити, оскільки непублічні компанії не зобов'язані публікувати звітність.

SpaceX розвивалася багато в чому за державні гроші. Інвестиції в компанію у перші десять років її існування становили близько $1 млрд, з яких кожен другий долар був бюджетним. За підрахунками порталу Payload Research, у 2023–2024 роках більше третини всієї виручки SpaceX складали державні контракти з НАСА та Пентагоном. Більшість виручки надходить від продажу підписок на супутниковий інтернет Starlink.

Видання The New York Times підрахувало, що тільки за 2024 рік компанії Маска виграли близько 100 державних контрактів загальною вартістю близько $3 млрд. А загальна сума держконтрактів SpaceX і Tesla за останні десять років склала не менше $15,4 млрд. Більшість грошей компанії Ілона Маска отримали від НАСА і Міноборони США. 

При цьому за останні два роки щодо його компаній було розпочато щонайменше 20 розслідувань, зазначає The New York Times. Вони стосуються, зокрема, безпеки автомобілів Tesla, шкоди, яку SpaceX завдає довкіллю, порушень прав працівників компаній, а також маніпуляцій з акціями та обманом інвесторів.

Що не так з Tesla

Страховки на Tesla, як правило, коштують дорожче, ніж інші автомобілі: через інноваційні деталі навіть невеликий ремонт обходиться вкрай дорого. Ще одна причина – у підвищеній аварійній небезпеці. Портал iSeeCars, що спеціалізується на продажу вживаних автомобілів, у листопаді 2024 року склав рейтинг найнебезпечніших машин на дорозі — і одразу дві моделі Tesla потрапили до топ-23 машин, власники яких найчастіше потрапляли в автокатастрофи.

Найбільше питань до автопілота Tesla. На початку 2023 року було відкликано 363 тисячі автомобілів Tesla. Аналіз Національної адміністрації безпеки дорожнього руху США показав, що наявність в автомобілі функції самостійного водіння «приводило до необґрунтованого ризику (...) у зв'язку з недостатньою прихильністю [водіїв] до правил безпечного водіння».

З 2023 року також розглядається справа про дефекти системи посилення кермового керування: понад 2300 водіїв повідомили, що кермо на певних моделях Tesla заклинює або перестає працювати. Журналісти Reuters звернули увагу, що з 2016 року кількість скарг на такі дефекти керма становить десятки тисяч. Розслідування встановило, що компанія має спеціальну секретну групу, метою якої є не допустити власника автомобіля Tesla, який хотів би подати скаргу на проблеми в машині, до сервісного центру, щоб мінімізувати кількість поданих скарг.

Трудові права та безпека працівників

Ще одна проблема – ставлення Маска до прав співробітників. Національна рада з трудових відносин подала на Маска до суду за його твіт про те, що працівники заводів Tesla втратять акції, якщо вступлять до профспілки. Суд визнав висловлювання незаконною загрозою, але у жовтні 2024 року апеляційна інстанція скасувала рішення та визнала право на бізнесмена на «свободу висловлювання».

Коли SpaceX звинуватили в незаконному звільненні інженерів, які критикували Маска за сексизм, юристи компанії об'єднали зусилля зі своїми колегами з Amazon, відомою жорстоким ставленням до працівників, і подали позов про визнання Національної ради з трудових відносин, що не відповідає конституції.

Журналісти Reuters підрахували кількість інцидентів безпеки на майданчиках SpaceX, про які сама компанія звітувала у відповідне відомство в США. І підрахували, що їхня кількість майже в 10 разів перевищує середню індустрію. При цьому журналісти також виявили кілька сотень випадків травм працівників, про які компанія замовчувала.

Міністерство юстиції у 2023 році подало до суду на SpaceX, звинувативши її у дискримінації біженців під час найму на роботу. Маск заявив, що компанія не може наймати на роботу іммігрантів через державні обмеження, накладені на ракетну галузь. В результаті справа розвалилася, SpaceX виграла суд.

У заснованій Маском Boring Company, що спеціалізується на будівництві тунельної інфраструктури, виявили численні порушення вимог безпеки. За це були оштрафовані заводи Tesla. Комісія із забезпечення рівних можливостей у сфері зайнятості (ЕЕОС) подала до суду на Tesla за переслідування працівників, які повідомили про випадки расизму на виробництві.

«Коли розгляд цієї справи тільки починався, я запропонував припинити її, якщо Ілон Маск зробить заяву та візьме перед своїми працівниками зобов'язання, що така [поведінка на робочих місцях] є неприпустимою. Ми не почули це і через сім років після початку розгляду, і після [присудження працівникам] мільярдних та мільйонних компенсацій. Чому він не зупиняє цей процес? Для мене це не має сенсу», - зазначив у розмові з CNBC адвокат Лоренс Орган, який представляв у суді одного із постраждалих працівників.

Після того як Маск купив Twitter, він і там звільнив багато працівників без пояснення причин. Кілька тисяч колишніх співробітників, у тому числі з-поміж топ-менеджерів, подали до суду на X Corp. та особисто Ілона Маска у зв'язку з невиплатою зарплат та вихідної допомоги — загалом кілька сотень мільйонів доларів. Їхні справи все ще розглядаються.

Маніпуляції з акціями

Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) з 2022 року розслідує справу щодо Ілона Маска у зв'язку з його покупкою Twitter. Перш ніж купити соцмережу, Маск був її великим міноритарієм. Вперше він повідомив про покупку на початку квітня 2022 року, хоча згідно із законом мав зробити це 24 березня. Бізнесмен показово ігнорував виклики регулятора для свідчень, і комісії доводилося добиватися від нього свідчень через суд. Розслідування справи про покупку Twitter все ще триває.

Це вже друга велика битва Ілона Маска та Комісії з цінних паперів. За підсумками першої — щодо твітів про компанію — Маску довелося виплатити $40 млн штрафів, залишити посаду голови ради директорів Tesla, а також взяти на себе зобов'язання узгоджувати з юристами свої повідомлення в соціальних мережах, що стосуються бізнесу Tesla.

Крім того, вже після розгляду Маск визнав, що Tesla не може стати приватною компанією. 2023 року Маска частково виправдали в суді проти групи акціонерів, які стверджували, що через його твіти вони втратили гроші. «Присяжні одностайно ухвалили, що Маска не можна притягти до відповідальності за понесені ними втрати. Його спритний адвокат Алекс Спіро сказав присяжним: „Ілон Маск — просто імпульсивна дитина, яка жахливо залежить від Twitter“. Ця стратегія захисту була не лише ефективна, а ще й правдива», — зазначає Айзексон.

Інший викуп акцій, який обернувся для Ілона Маска судом, стався 2016 року. У 2023 році Маску вдалося довести, що він не чинив тиску на раду директорів Tesla, коли ті ухвалювали рішення викупити його компанію SolarCity. Аналітики вказували, що викуп дорого коштував Tesla.

У середині 2024 року також стало відомо про розслідування шахрайства з акціями Tesla у США. Департамент юстиції засумнівався у легальності заяв компанії та особисто Ілона Маска, з яких нібито випливало, що Tesla дійсно водять себе самі. За законом, виробник таких машин зобов'язаний попереджати водія, що той повинен стежити за ситуацією на дорозі постійно і бути готовим взяти контроль у будь-який момент. Tesla робить таке попередження, проте деякі публічні висловлювання Маска, на думку представників держави, це нівелюють. Якщо прокуратура зможе підтвердити ці факти, Tesla та Ілон Маск можуть бути звинувачені в шахрайстві з акціями — у зв'язку з тим, що вони давали інвесторам хибне уявлення про можливості свого продукту, або в шахрайстві перед покупцями машин.

У минулому році були й інші позови до компаній Маска.

Нове становище Маска в політичній системі, у тому числі прямий доступ до інформації про всі платежі казначейства, відкриває йому унікальні можливості для маніпуляції з цінними паперами, про які він раніше не мріяв.

Маск біля керма

Список скандалів з Маском і його компаніями явно не сповнений, але дає уявлення про те, як складні відносини мільярдера з державними контрольними органами, наскільки важливі для нього держконтракти і чому, зрештою, він хотів би мати кабінет ближче до Овального, де засідає президент США, щоб, як і в резиденції Трампа, брати участь у телефонних переговорах із закордонними лідерами або попросити профінансувати з бюджету свій черговий стартап. У ситуації, коли глава держави часто приймає рішення одноосібно, під впливом настрою, так званий доступ до тіла — це те, що перетворює великого бізнесмена з політичними амбіціями на олігарха.

Саме про це говорив у прощальній промові Джо Байден, попереджаючи американців про олігархію, що зароджується в США, яка може виявитися результатом приходу у владу найбагатших людей країни. Потрапляння Маска до Білого дому ледь не відбулося у прямому розумінні: напередодні інавгурації Трампа американські медіа обіцяли мільярдеру кабінет у Західному крилі Білого дому. У результаті ця ідея отримала жорсткий опір з боку глави апарату нового американського президента Сьюзі Уайлс. Ця «крижана леді» адміністрації Білого дому була двигуном передвиборної кампанії Трампа, і нібито саме вона переконала його знову балотуватися у президенти. Її вплив переважно непублічний, але дуже великий.

Маск не отримав кабінет у Білому домі, зате оселився в Мар-а-Лаго, в сусідньому з Трампом будинку, і після виборів вони майже постійно проводили час разом. Формально Маск отримав посаду «спеціального держслужбовця» без зарплати (яка йому й не потрібна), але з офіційним доступом до таємної інформації. Під його керівництвом опинився спеціально створений для цього Департамент державної ефективності (DOGE), співробітники якого — команда юних інженерів із компаній Маска у віці 19–25 років без жодного управлінського досвіду, яку злі язики вже прозвали «гітлерюгендом». Із самого початку вони почали поводитися максимально агресивно. Офіційна мета департаменту - скоротити американський бюрократичний апарат, але насправді Маск не приховує, що йдеться про припинення фінансування тих програм, які в його очах та в очах його соратників видаються надто лівими.

Особливу ненависть у Маска викликають організації типу USAID, який надає допомогу некомерційним організаціям у всьому світі, в тому числі в Україні, — Маск називав USAID клубком черв'яків. На початку лютого молодики з DOGE увірвалися до офісу USAID і почали влаштовувати там свої порядки. Співробітники DOGE обходили робочі місця, наводячи жах на співробітників. «Ми зняли ЛГБТ-прапор, я поспішила прибрати з полиці книги, які, як мені здалося, могли мене дискредитувати в їхніх очах, в офісі встановилася тиша, тому що вони почали записувати на диктофон наші дзвінки Google Meets», — згадує той день співробітниця USAID Крістіна Драй. Пізніше сайт організації було вимкнено, всі співробітники втратили доступ до своїх робочих комп'ютерів. Співробітники DOGE спробували отримати доступ і до секретної інформації, але служба безпеки не дозволила їм цього зробити, оскільки вони не мали належного закону доступу. Пізніше Маск досяг, щоб цих співробітників USAID звільнили. Він не приховує, що досягає повного закриття всього USAID.

На заваді DOGE може опинитися судова система — проти департаменту Маска подано три позови до суду. Прецеденти вже є: перед тим, як заморозити зовнішні платежі, команда Трампа — Маска намагалася заморозити і внутрішні гранти, але після рішення суду цю директиву довелося скасувати.

Команда DOGE отримала доступ не лише до документів USAID, а й взагалі до всієї системи державних платежів казначейства США. У казначействі заспокоюють, що незважаючи на всі твіти Маска про намір «зупинити незаконні платежі», реальних можливостей для впливу він не має. Однак у Конгресі вже висловили стурбованість тим, що політизація роботи казначейства може стати величезною проблемою для держави.

Одночасно Маск виявляє небувалу активність і у зовнішній політиці: він уже виступив на засіданні ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини», підтримав британського неонациста Томмі Робінсона. Та звинуватив прем'єр-міністра Великобританії Кіра Стармера у спробі підірвати президентські вибори у США. В обох країнах втручання мільярдера в їхню внутрішню політику викликало обурення: три чверті опитаних і в Британії, і в Німеччині вважають таку поведінку неприпустимою, понад 70% зараз ставляться до Маска негативно. І до цього європейці і британці ставилися до приходу Трампа до влади швидше негативно, але якщо Маск продовжуватиме в тому ж дусі, то трансатлантичні відносини можуть зовсім розклеїтися.

Так чи інакше, але тандем президента США та найбагатшої людини на планеті — унікальне явище для новітньої історії в демократичних країнах. Яке стане найсильнішим стрес-тестом для американської політичної системи. Через два тижні після початку правління Трампа не схоже, щоб система була до цього готова.

«Воук-культура» — політичний термін, що означає підвищену увагу до питань, що стосуються соціальної, расової та гендерної рівності. В даний час використовується, як правило, людьми, які дотримуються правих і центристських політичних поглядів, як принизливий опис лівої або прогресивистської політики.

*4chan («Форчан») — англомовний анонімний форум, один із найпопулярніших подібних форумів у світі. Існує з 2003 року, всю свою історію позиціонувався як оплот свободи слова. З початку 2010-х років теми та висловлювання у політичному розділі форуму (/pol/) ставали дедалі вкрай правими, з ухилом у расизм, неонацизм та сексизм. Згодом погляди, які висловлювали багато користувачів 4chan, політологи стали характеризувати як «правий консерватизм», рух «альтернативних правих» (альт-райтів).

*** "Вікно Овертона" - псевдонаукова концепція, придумана в 1990-х роках американським юристом-лібертаріанцем Джозефом Овертоном. Відповідно до цієї концепції, суспільство сприймає прийнятними ті погляди та цінності, які знаходяться посередині між двома радикальними полюсами, і тому якщо вкидати у суспільну дискусію ще більш ультрарадикальні ідеї, то вікно нормальності буде розширюватися. Немає жодних соціологічних даних, що підтримують цю концепцію, але вона активно використовується у консервативних колах.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

18:06
Корсун: ДІя переходить на кремлівський ресурс під час авторизації користувача. Контррозвідка в державі є?!
17:51
План Трампа по Україні коштуватиме Європі $3 трлн - Bloomberg
16:14
Європарламент визнав нелегітимною владу Грузії
15:05
Мирну угоду обговорюють за спиною Зеленського. Долю України, схоже, вирішено, - Bloomberg (ПОВНИЙ ТЕКСТ)
13:14
61%. українців негативно оцінюють діяльність фракції "Слуги народу" в Раді - це найгірший показник серед політичних сил (ОПИТУВАННЯ)
12:02
31% українців вважають санкції проти Порошенка відволіканням владою уваги від фронту, 24% - розправою з опозицією (ОПИТУВАННЯ)
11:58
Помстою Порошенкові Зеленський витер ноги об кожного четвертого українця, він може розраховувати на взаємність
11:49
Зеленський затвердив санкції проти Порошенка, Коломойського, Боголюбова, Жеваго, Медведчука
10:01
Новини диктатури: "ОП викидає мене з Києва. Щоб виграти вибори, Зеленський спробує заткнути всіх, хто заважатиме", - Шабунін
09:07
Генерал Наєв повідомив про прибуття на фронт

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]