The Economist: Яким жахливим буде друге президентство Трампа

|
Версия для печатиВерсия для печати

Республіканці думають, що знають, як позбутися хаосу і розчарувань перших чотирьох років його президентства.

Переважна більшість спогадів про час перебування Дональда Трампа на посаді президента США - це хаос і обурення. Підсумком став ганебний кінець його президентства, коли його розлючені прихильники вдерлися в Капітолій, намагаючись утримати його при владі. Відтоді Трамп пройшов шлях від ганебного імпічменту до двох кримінальних звинувачень, і, можливо, їх буде ще більше. Колишній президент, схоже, одержимий ідеєю виправдати свою поразку на виборах у 2020 році: «Я - ваше правосуддя. Я - ваша відплата», - заявив він цього року перед натовпом прихильників.

Трамп, швидше за все, виграє президентську номінацію від Республіканської партії на виборах 2024 року.

«Можна подумати, що його перемога в президентській гонці передвіщає ще більший хаос і цього разу без дорослих в його оточенні, які, виявляється, спочатку стримували свого імпульсивного боса. Насправді, професійний корпус популістів з табору America First працює з усіх сил, щоб Трамп-2 був дисциплінованим і зосередженим на виконанні своїх обов'язків. Вони готують ґрунт, і не варто відкидати їхні зусилля», - пише The Economist.

На відміну від необдуманого бунту, який захопив Білий дім у 2016 році, у ветеранів першого терміну Трампа цього разу були роки, щоб все пропрацювати. Навіть на цьому ранньому етапі є на що подивитися в деталях. Програмні документи на тисячі сторінок містять ідеї, які колись були дивакуватими в республіканських колах, а тепер стали ортодоксальними. Серед таких ідей - завершення будівництва стіни на кордоні, підвищення митних зборів як для союзників, так і для суперників, постійне скорочення податків і скасування автоматичного громадянства для всіх, хто народився в США. При цьому також демонструється скептичне ставлення до НАТО, а також звучить обіцянка «закінчити війну з викопним паливом», відмовившись від політики, спрямованої на обмеження зміни клімату.

Поряд з цими пропозиціями є й такі, що мають на меті революціонізувати саму структуру уряду. MAGA-республіканці (від гасла Make America Great Again) вважають, що зможуть втілити свою програму в життя, лише якщо спочатку знешкодять «закулісну державу», звільнивши десятки тисяч вищих держслужбовців. Близько 50 тисяч чиновників будуть звільнені відповідно до запропонованої схеми, відомої під назвою «Додаток F».

У той же час, щоб заповнити тисячі політичних призначень на вищих щаблях американської державної служби, «першопрохідці» створюють «LinkedIn для консерваторів» з кандидатів, чия особиста лояльність до Трампа не викликає сумнівів. Достатньо одного висловлення сумнівів щодо штурму Капітолію 6 січня 2021 року, щоб потенційного кандидата дискваліфікували. Все це - не тіньова змова, плани абсолютно відкриті.

MAGA стверджують, що реформа державної служби повинна зміцнити демократію, не даючи необраним бюрократам перешкоджати реалізації програми обраного президента. Хоча система стримувань і противаг є важливою частиною американської конституції, державна служба не належить до трьох гілок влади, захищених основним законом.

Цей аргумент не працює. Один з контрагрументів цілком практичний. Відтік мізків з уряду відбудеться саме тоді, коли розширення втручання американської держави в економіку робить компетентну бюрократію важливою, як ніколи.

«Управління сучасною національною державою вимагає знань в галузі адміністрування, економіки, закордонних справ і науки. Якщо чиновники не зможуть оскаржувати божевільні пропозиції політичних призначенців через страх бути звільненими, політика буде гнити зсередини», - пояснює The Economist.

Другий аргумент проти має політичний характер. Поява у майбутньому президента-демократа, наділеного повноваженнями імператора, якому байдуже на реальність, - це не те, чого повинні бажати республіканці. Однією з причин професіоналізації бюрократії у 19-му столітті було забезпечення державного «корабля» достатнім баластом, щоб він міг продовжувати плавати від однієї адміністрації до іншої.

Третій аргумент проти полягає в тому, що ці зміни дадуть всемогутньому президенту прямий контроль над Міністерством юстиції. Маючи можливість звільняти всіх незгодних, адміністрація знищить норму юридичної незалежності. Якщо це станеться, образа Трампа перетвориться в цілком конкретну помсту. Ця перспектива повинна турбувати всіх американців.

Зіткнувшись з опором попередніх генеральних прокурорів, головним критерієм для наступного генерального прокурора Трампа буде готовність припинити розслідування проти президента і його союзників, а також санкціонувати переслідування довгого списку його реальних і уявних політичних ворогів. У Трампа мало практичних причин продовжувати розпалювати недовіру до виборчої системи, адже конституція забороняє балотуватися на третій термін. Але потреба виправдатися за нібито «вкрадені вибори» у 2020 році може змусити його піти на це.

Якщо республіканці здобудуть контроль над обома палатами Конгресу, що цілком можливо, ніхто у виконавчій чи законодавчій владі не зможе зупинити Трампа. Адже більшість людей з владою в руках публічно засвідчать легітимність штурму Капітолію. Федеральні суди стануть одним з небагатьох залишків незалежності і компетентності в американській системі. Важко уявити, щоб вони не стали об'єктом тривалої атаки.

«Якщо ці ретельно розроблені плани будуть реалізовані, США підуть шляхом неліберальної демократії слідом за Угорщиною і Польщею. Щоправда, Америка має більше запобіжників проти цього, включаючи століття демократичної історії та більш бурхливі і децентралізовані ЗМІ. Однак ці запобіжники слабші, ніж у минулому. Більше того, багато американців від цих планів постраждають ще більше. Довіра до інституцій і верховенства права постраждає, що призведе до ще більшого розколу країни», - пише видання.

Donaldus imperator

Дехто намагатиметься втішитися думкою про те, що Трамп не виграє праймеріз або програє в президентській гонці. Можливо, його висуванці не будуть затверджені, або ж імператор ентропії саботуватиме задуми власних прихильників. Але це недопустиме самозаспокоєння.

Трамп - фаворит в країні, де результат виборів визначається кількома десятками тисяч голосів. У разі перемоги, команда експертів-практиків зможе реалізувати свої вибухонебезпечні ідеї. Почалася б деконструкція адміністративної держави. З-під уламків постануть марнославні і тиранічні забаганки імператора-президента.

Вгорі: Дональд Трамп і владімір путін, 2918 год. Фото: Дмітрій Азаров, Коммерсантъ

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У п'ятницю в Україні сухо, вітряно, вдень 10-18°
19:04
"Людина-запиляй-відосік": радник Зеленського Литвин вважає, що "президент став головним медіа країни"
19:03
Голові Миколаївської МСЕК, у якої виявили $450 тис., СБУ досі не оголосила підозру
18:08
Леонід Маслов: Чому наше військово-політичне керівництво не здатне на ефективний спротив
17:31
Працівник Метінвесту вніс за екскомандира "Беркута" Пацеляка, який керував розгоном Майдану, 1 млн грн застави, а підприємство забронювало ексберкутівця від мобілізації
17:17
На кінець жовтня маємо 906 000 заброньованих - Свириденко
16:05
Розпочалася вирішальна битва осені — за місто Курахове
14:01
Заброньованих мільйон — на аудит
12:32
Міноборони звільнило людину нардепа ОПЗЖ Ісаєнка після розслідування ЗМІ. Але як його пропустили на посаду СБУ та військова контррозвідка?
12:22
Баканов сховав від мобілізації свого сина в СБУ (ВІДЕО)

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]