Спрут: на тендерах з медичної техніки Україну мародерить сім'я Фісталь

|
Версия для печатиВерсия для печати

Чи багато це – 15 млн грн? За ці гроші, наприклад, можна придбати 80 дронів Мавік 3Т, кульшові суглоби для 50-60 поранених, відремонтувати два-три поверхи будівлі середньої районної лікарні, побудувати велику амбулаторію або декілька менших. Проте у нас – це лише один "відкат" на одному комп’ютерному томографі на одному з тендерів.

Про це йдеться у статті видання Цензор.НЕТ.

Гучні скандали через нечесну гру частини учасників супроводжують закупівлі медичної техніки майже з моменту здобуття незалежності. Не припинились вони навіть під час війни, коли кожна копійка, витрачена не за призначенням, - це злочин проти України.

50% чистого "навару"

Один з яскравих прикладів - державна закупівля компʼютерного томографа виробництва німецької компанії Сіменс для Національного Інституту раку. Вона відбулась у 2022 році, а сума становила рекордні 45 млн. Переможцем стала молода, і як заведено, маловідома компанія "АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП".

Здається, все начебто гаразд – томограф виробництва відомої німецької компанії не може бути дешевим. Але водночас, саме цей прилад Siemens Somatom X.Cite інша компанія "Медичні закупівлі України" купує на 15 мільйонів грн дешевше!

Звісно, різниця в ціні може пояснюватись відмінностями в комплектації, програмному забезпеченні, наявності інжектора для введення контрасту і принтера для друку фотознімків тощо. Але вартість томографа навіть в максимальній комплектації може коливатися десь в межах 10%. І навіть якщо припустити, що за 30 млн був поставлений найдешевший комплект, то вартість найдорожчого в такому разі має бути максимум на 3 мільйони більше, але ж ніяк не на 15…

Звідки взявся АРТЕК?

Теоретично, існування в Україні дочірньої компанії Siemens Healthineers в статусі офіційного представника повинно сильно ускладнювати "схематози" і відсікати недоброчесних ділків, але ця ситуація демонструє, що у нас часто не спрацьовують ті механізми, які успішно діють на заході.

Кожен, хто працював з великими міжнародними концернами, розуміє, що без домовленостей із самою компанією Сіменс-Україна стати ексклюзивним постачальником німецької продукції неможливо. З 2015 року офіційним дилером Сіменс із торгівлі великою медичною технікою була компанія "Віас плюс". У 2020 році її придбав підприємець Сергій Мухін. Під час спілкування з представником компанії Siemens Healthineers Арташесом Касаряном, його запевнили, що з компанією планується подальша плідна співпраця. Наприкінці 2020 року Віас плюс вже з новим власником виграла перший, і як виявилось, на сьогодні єдиний тендер.

А от далі почалося щось дивне. Компанію змусили знов пройти процес погодження на відповідність для роботи з Siemens Healthineers і просили почекати. Аж поки на ринок досить агресивно не вийшла компанія АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП, візитівкою якої є завищені в декілька разів ціни та неякісне обладнання.

Звичайно АРТЕК теж мав би проходити процес погодження відповідності на роботу зі світовим концерном. Тому цікаво було б дізнатись думку з цього приводу менеджера з продажу Сіменс- Україна Миколи Агабалова та генерального директора Siemens Healthineers Арташеса Касаряна щодо того, як саме невеличка компанія, яка до того ніколи не торгувала таким обладнанням, отримала це погодження.

Пошук в інтернеті дуже швидко покаже, що до цього компанія мала назву Сарда Медтех, яка спочатку займалась ремонтом оптичного устаткування, торгівлею машинами, а з 2019 року торгівлею фармацевтичними товарами.

Але все стає зрозумілим, коли дізнаєшся, що, за інсайдерською інформацією, саме на честь Арташеса Касаряна фірма в 2020 році отримала назву АРТЕК. З того часу вона щороку перемагає в тендерах, а її обороти в деяких роках наближаються до мільярда гривень за статутного капіталу в 100 тис. грн. За даними YouControl, АРТЕК переміг більше ніж у половині тендерів, в яких брав участь, а загальна сума переможних лотів перевищує 2 млрд грн. Скільки з цієї суми пішло суто в кишені та на офшори? Якщо взяти за приклад історію з томографом для Інституту раку, то там сума "накрутки" - майже третина від загальної.

Що не тендер, то судова справа

Компанія добре відома і вітчизняним ЗМІ. Вперше вона засвітилась на шпальтах українських видань в 2021 році під час спроби поставити компʼютерний томограф у Дніпровський онкоцентр. Тоді якраз була використана схема з двома повʼязаними компаніми, зʼявилась скарга від учасників, які не потрапили на конкурс, втрутився Антимонопольний комітет і торги скасували.

До речі, по закупівлях томографа для Національного Інституту раку, про які згадується вище, назва компанії фігурувала у відкритому кримінальному провадженні разом з іншими підприємствами. Там ішлося про заволодіння бюджетними коштами на суму, яка більше ніж в шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян і становить особливо великий розмір - 130 681 868 гривень!

Влітку того ж 2022 року було відкрите ще одне кримінальне провадження вже тільки на одну АРТЕК МЕДІКАЛ ГРУП.

Тут мова про закупівлі рентгенапаратів та УЗД для лікарень Кіровоградської області. Слідством було встановлено, що "вказане медичне обладнання є несертифікованим експериментальним зразком, комерційно недоступним, що своєю чергою унеможливить гарантійне обслуговування". Крім того, система УЗД не відповідала вимогам МОЗ за автономною роботою та комплектацією.

Взагалі, за даними сайту YouControl, всього лише за три роки існування на АРТЕК 33 рази подавали до суду, є купа адміністративних та господарських проваджень, а також 3 – кримінальні.

Не дивно, що в січні цього року Служба безпеки України провела обшуки за адресою ТОВ "Артек Медікал Груп" та за домашніми адресами її керівників. Чим закінчиться справа, поки що сказати важко, але можна припустити, що на цьому історія компанії не закінчиться.

Під дахом Фісталів

Чому ж так щастить Артеку? Не тільки тому, що має "щасливу" назву на честь представника компанії Сіменс Медицина Україна.

Підприємство тісно повʼязане з братами Фісталями – Германом і Володимиром, а ті, своєю чергою, із колишнім заступником голови Офісу Президента України Кирилом Тимошенком. Наприкінці 2020 року Герман Фісталь завдяки підтримці "згори" взяв під контроль ринок медичних закупівель у країні.

Підприємець став більш відомий у 2021 році, коли Національна поліція провела обшуки в його компанії "Автоспецпром".

Підприємство тоді виграло тендери на поставку автомобілів швидкої на більш ніж 1,3 млрд грн. Але виконувати замовлення компанія не поспішала, терміни поставок були зірвані, деякі контракти розірвані. Гроші ділки повернули, точніше, "провернули" у банках, а держава так і не отримала ані швидкі, ані пеню за протримані на рахунках гроші.

Сам "сімейний клан" хазяйнує на ринку медичних закупівель ще з часів міністра охорони здоровʼя Раїси Богатирьової. Тоді компанії, що були афільовані з ним, теж "прославились" через закупівлі обладнання для перинатальних центрів, машин швидкої допомоги. Простежуються звʼязки і з іншими впливовими "регіоналами".

Головою клану є батько – Еміль Фісталь, відомий у Донецькій області лікар-комбустіолог, професор, лауреат Держпремії, директор Інституту невідкладної та відновлюваної хірургії ім. Гусака. До речі, очолив інститут він вже під час окупації, коли попередній директор відмовився співпрацювати з ворогом. Фісталь-старший завжди підтримував російську агресію, анексію Криму, входження "ДНР" у склад Росії, висловлював підтримку Денису Пушиліну.

Діти ж Еміля Яковича залишились на території, підконтрольній українській владі, але навряд чи з патріотичних почуттів. Вони успішно проводять "диверсійну" роботу на медичному ринку, завдають максимальної шкоди сфері медичних закупівель, а отже, здоровʼю і життю українців. В тому числі й тих, хто зараз на війні захищає країну від ординської навали.

Імперії руйнуються

"Імперія Фісталів" обплела, як спрут, тендерні торги в країні, обʼєднавши велику світову компанію із дрібним криміналом, і таким чином, виростивши монстра. Лише по торгівлі обладнанням Сіменс вона захопила майже відсотків 90 ринку. А взагалі по продажу важкої медичної техніки їхню долю можна приблизно оцінити як 70% . Хоча, звичайно, це не весь ринок медичних закупівель.

Сьогодні його умовно можна поділити на дві частини. Перші компанії працюють по-білому і "в довгу", вони торгують якісним обладнанням, намагаються допомогти лікарням закупити саме те, що потрібно, та напрацьовують репутацію. Такі компанії вкладаються в розвиток, планують роботу на багато років вперед.

Інші ж звикли заробляти багато і одразу, їм байдуже, чим саме торгувати, якої якості товар, чи повістю він відповідає потребам замовника. Такі компанії мали зникнути ще в буремні 90-ті чи хоча б у нульові, але високий рівень корупції як в медичних установах, так і у владі "нагорі", дозволяє їм існувати і сьогодні.

Проте всі імперії рано чи пізно руйнуються, тому є надія, що і влада, і правоохоронні органи звернуть увагу на проблему та почнуть її вирішувати. Для цього, як мінімум, треба поставити на ключові посади чесних людей, які дбатимуть про державний інтерес.

* * *

Редакція Цензор.НЕТ направила запити в компанію "Сіменс" та в "Артек медікал груп" з проханням прокоментувати ситуацію. Чекаємо на відповідь.

Угорі: брати Володимир та Герман Фісталь

«Аргумент»


Ще про оборудки братів Фісталь читайте у таких статтях:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

14:21
Повітряні сили атаку рф: збито 90% крилатих ракет, але є 12 влучань в енергооб'єкти
13:36
Як працює лізинг нового авто в Україні
12:02
Майно родичів ексміністра Ставицького нібито знову арештували, але ОГП не називає ані дату арешту, ані номера рішення суду, ані кримінальної справи
11:03
SBS: Південна Корея відмовила Україні у продажі зброї
10:12
Ракети росіян руйнують енергетику України (подробиці)
10:01
Кіпр позбавив громадянства Коломойського, Бахматюка і Григоришина, – Politis
08:00
Ворог захопив село Дар’їно на Курщині, просунувся на Донбасі
20:00
У четвер дощ та мокрий сніг лише на заході України
19:04
Пропагандистам Зеленського є чому повчитися: мерія Туркменбаші перед візитом посла США влаштувала "потемкінські" базари і поставила за прилавки вчителів англійської
18:06
Ексочільник Хмельницької обласної прокуратури Олійник продовжує працювати прокурором після скандалу з інвалідністю

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]