"Треба насищати фронт великою кількістю недорогих коптерів. Це зробить війну більш ефективною" - аеророзвідник Гліб Жаворонков
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://argumentua.com/sites/default/files/7-23-3-30943.jpeg?1678006833)
Якщо до початку повномасштабної війни про абревіатуру БПЛА хтось міг і не знати, то нині термін "безпілотники" вживають всі, від дітлахів дитсадівського віку до дуже літніх людей. "Більше треба тих штук – авторитетно пояснила мені днями сусідка-пенсіонерка, постійна глядачка телевізійного марафону – бо вони – очі піхоти. А то он росіяни накупляли тих камікадзе – і пруть на нас!"
На жаль, про українські екіпажі безпілотників пишуть значно менше, ніж про самі БПЛА. Виправляючи ситуацію, "Цензор.НЕТ" зв`язався з аеророзвідником екіпажу "Автомайдан" Глібом Жаворонковим, який працює на півночі країни.
- Глібе, знаю, що ви щойно повернулися з бойового виїзду. З того, що можете сказати - звідки, куди літали і на які цілі орієнтувалися?
- Наш екіпаж літає на українському літачку, який є вантажним. Мало хто навіть з аеророзвідників знає про цю модель. Ми перевозимо будь-які корисні вантажі в інтересах ЗСУ та інших сил оборони. Наразі ми на Південному напрямку, Херсонська область і вище. Літаємо через Дніпро. Найлегше з того, що цей літак може носити – це листівки.
- Листівки для кого?
- Коли ворог в оточенні, скидаєш на нього листівки з вимогою здаватися.
Можна робити персональні листівки. Наприклад, ми отримуємо інформацію, хто саме там знаходиться – з іменами, прізвищами. Тоді робимо таке собі ІПСО, виготовляємо іменні листівки та скидаємо на них. Або листівки із підтримкою людей в окупації. Ми якось скидали листівки на Голу Пристань в Херсонській області. Дуже радіємо коли приходить ось таке опосередковане підтвердження нашої роботи.
Ще цей літак може кидати вантажі для наших, які перебувають в оточенні. Знаєш, якби на період оточення Маріуполя у нас був флот таких вантажних літаків, ми могли б влаштувати забезпечення. Бо вони не дуже помітні, але можуть допомогти нашим бійцям, коли ті в оточенні.
Ну, і, звичайно, можна скидати боєприпаси. Працювати як бомбардувальник. Якщо скинути запалювальні боєприпаси на 10-20 кг і досить влучно поцілити, то можна спалити і техніку, і особовий склад.
Але є і певні нюанси. Зараз для цього літака розробляється безпечний боєприпас. Потрібні додаткові запобіжники.
- Дай, будь ласка, стислу загальну класифікацію безпілотників і де у цій класифікації ваш апарат.
- Я не можу себе назвати професіоналом в БПЛА, але, наскільки нам відомо, таких БПЛА, як наш, більше нема у співвідношенні ціна/характеристики. Навіть на світовому ринку. Наприклад, інші ударні БПЛА в цьому ціновому діапазоні можуть нести близько 2,5 кг. Наш від до 6 до 20 кг.
- А ще ж є БПЛА-камікадзе.
- В принципі цей наш літачок також можна використовувати як камікадзе. Але ми вважаємо за краще повертатися.
- Скільки народу у вашому екіпажі?
- Четверо.
- Люди можуть запитати: навіщо аж 4 людини на один апарат? Що вони там вчотирьох роблять?
- Є два пілоти і два техніки. Літак запускається з катапульти, яка складається з масивних металевих конструкцій. Навіть щоби зібрати катапульту, потрібно мінімум дві людини, а краще - три. Хтось слідкує за обстановкою, хтось робить місію, розкладає антени. Ми цілий бус із обладнанням возимо, щоби він літав! Це не так, як з Мавіком – заліг і підіймаєш. Крім того, літак потрібно постійно обслуговувати. Плюс у тому, що літак можна лагодити самим.
Вид екіпажу і БпЛА на полігоні зверху
- У цьому екіпажі Гліб Жаворонков – пілот чи технік?
-Я – технік. Але на мені ще купа завдань, не пов’язаних напряму з технічною частиною.
- Як офіційно називається ваш військовий фах і до якого підрозділу ви належите?
- Ми - зведений екіпаж "Автомайдан" ISTAR ОУВ Херсон. В нас є і мобілізовані, і добровільно залучені. До кінця літа 2022 екіпаж складався з двох людей Сергія Хаджинова та Олега Пушака, про який ви вже писали. Вони літали на Мавіках, корегували міномети та артилерію. Потім до них приєднався я і Олександр Білецький, і всі разом почали вчитися літати на літаку. В цивільному житті нас об’єднує громадська організація "Автомайдан".
Екіпаж "Автомайдан" на бойовому виїзді
Щодо військового фаху є проблема, про яку багато говорять: в армійських штатах пілотів БПЛА прописано в недостатній кількості. Тому, хто літає - влаштовані на інші спеціальності, але займаються БПЛА. Важливо, щоб у майбутньому це було реформовано на рівні Міністерства оборони, на рівні Збройних сил, щоб цього навчали в учбових закладах. Зараз нема глобальної освіти для тих, хто має керувати БПЛА, як, наприклад, для танкістів. Взагалі ми вважаємо це перспективним напрямком. Якби у нас було 100 екіпажів таких на всю Україну, можна було б бомбити, не покладаючи рук.
- Протягом кількох останніх бойових, яка у вас була щоденна дорожня карта дій? От вночі ви відпрацювали, потім спите. Коли просинаєтеся, що далі?
- Ми скид зробили, їдемо на базу, спимо і готуємось до нової місії. Саме зараз ми намагаємось переладнати свій мінівен, щоб там все було зручно для місій, щоб у нас скоротився час розкладання і час здійснення місії; щоб ми не світилися забагато. Бо ми працюємо близько до ворога, і бажано це все швидко робити.
В принципі, коли ми повертаємося на базу, то починаємо обслуговувати літак, транспорт і готувати нову місію – спілкуємося із підрозділами, які там знаходяться, щоб не було дружнього вогню.
- Що, бувало і таке?
- Одного разу майже втратили літак – і це було не від ворожого РЕБу, а від нашого. Трохи не спрацювала комунікація. …
Тому потрібно, щоб нас свої ж не збили, не заглушили і т.і.
- Отже, з бази ви виїжджаєте, умовно кажучи, в поле. І там готуєте точку для роботи?
- Так. Але намагаємося приготувати все заздалегідь, на базі. Вантаж завантажити, все перевірити. Потім ми приїжджаємо, розкладаємо швидко, швидко запускаємо літак. Він проходить місію, повертається, приземляється, ми його складаємо і виїжджаємо геть звідти. Ось так приблизно:
Екіпажі БпЛА типу "крило" на полігоні
- Виїжджаєте геть звідти, тому що довго залишатися на тому ж місці небезпечно? Відомо ж, наприклад, що за медичними екіпажами ворог веде цілеспрямоване полювання. А чи є такий "інтерес" до українських екіпажів БПЛА з боку ворога?
- Так. Взагалі екіпажі БПЛА вважаються пріоритетною ціллю і для наших військових, і для їхніх військових, тому що це люди з навичками. І окрім того, коли ми стоїмо на одному місці і маємо зв'язок з літаком, то з використанням їхньої радіоелектронної розвідки теоретично (їм потрібно для цього докладати зусилля) вони можуть знайти нашу точку зльоту і навалити ураження.
- У цьому сенсі у вас робота схожа з роботою артилеристів: відпрацювали і треба зй*бувати.
- (Посміхається. – Є.К.) Так. Якщо, наприклад, треба два злети зробити, то краще знаходити іншу точку. Спакувалися, переїхали на нову точку, розпакувалися - і знову запускаємо літак. З одного місця двічі краще не працювати.
- Чи правда, що російський РЕБ є чи не найефективнішою ланкою в усій їхній армії?
- Я неодноразово чув цю думку. Але на практиці… Я не є спеціалістом з радіохвиль, але якщо знати, як воно все працює і виробити певну тактику польоту, то ми просто сміємося. Ми бачимо, як вони виявили наш літак, починають по ньому працювати РЕБом, але якщо зробити деякі маніпуляції…
По-перше, у нас принада літака в тому, що він летить - на відміну від коптера, який висить. І якщо на нього діє РЕБ, то ця дія не вічна, десь вона припиняється. І знов таки, у нас є кілька хитрощів, які ми використовуємо, керуючи літаком.
- Наприклад?
- Наприклад, якщо вони давлять одну частоту, наш літак починає працювати за іншою системою. У нас є кілька таких технічних і тактичних хитрощів.
І, в принципі, у нас ще не було такого, щоб літак був при смерті. Ну, один раз був, але, як я казав раніше, то був наш РЕБ. Він почав рубити по нас прямо на зльоті. Літак злетів, пару метрів – і все. Ми думаємо: та не може бути, щоб ворожий РЕБ так далеко діставав і взагалі зрозумів, що ми вже летимо! Потім з’ясували, що це був наш.
Якщо підсумовувати, я не буду казати за весь російський РЕБ, але там, де ми працюємо, нічого грандіозного я не бачу. Тобто ми відчуваємо, що вони щось роблять, але посадити літак або звести його з розуму вони не можуть. Як би дивно це не здавалося. Виходить, що у них РЕБ не такий розвинутий, як вони розповідають.
- Поговорімо про потреби та проблеми української армії відносно безпілотників. Після дещо зверхнього нещодавнього висловлювання міністра Резнікова щодо "дрібних" БПЛА, серед експертного середовища і волонтерів почалася жвава дискусія. Багато хто каже, що слова міністра недоречні; що без Мавіків і подібних до них БПЛА наша піхота і артилерія будуть сліпими і вразливими для ворога. Розумію, що ви зараз літаєте, так би мовити, на великій авіації БПЛА. І все ж таки, яка твоя позиція у цій дискусії?
- Коли ми кожен день бачимо відео враженої ворожої техніки і скориговану з Мавіків артилерію – це говорить саме за себе. І хоча деякі кажуть, що скиди з Мавіка боєприпасів - це типу іграшки, я знаю що цими іграшками звільнялися великі ділянки. Такий жах створювали ворожій піхоті, просто скидаючи на них боєприпаси, що вони просто відходили!
Тому казати, що Мавік – просто весільний дрон - це неправда. Він дуже добре відпрацьовує коригування артилерії і є доступний будь-якому підрозділу – маленькому, великому. Тут навіть немає сенсу дискутувати. Це, звичайно, крута штука, ще й дешева.
Взагалі, треба приділяти увагу всім видам дронів, бо це зробить війну більш ефективною. Важливо брати до уваги легкі дрони, які мають невелику ціну - і насищати фронт саме великою кількістю недорогих коптерів чи літаків. Взяти той же "Байрактар", комплект якого коштує мільйони доларів. Звичайно, він має стратегічне значення - але ж його легко збити, наскільки я зрозумів, тим самим ТОРом, або іншим ППО. І водночас за ці кошти можна купити – скільки Мавіків? Тисячі Мавіків за ті ж гроші - і розкидати їх по всьому фронту. Я навіть не знаю, що буде ефективніше – ці тисячі Мавіків чи один "Байрактар". Звичайно, усе це мають планувати професіонали, бо я не можу себе віднести до стратегів по питаннях БПЛА. Але, на мій погляд, треба багато дешевих, але ефективних дронів.
- Щодо цін. Скільки приблизно коштує апарат, на якому ви літали на останніх бойових?
- Десь 15 тис. доларів, у комплексі, разом з апаратурою. Плюс, звичайно, боєприпаси, звичайно. Але це вже індивідуально, залежно від місії.
- Чого ваш екіпаж зараз потребує найбільше?
- Таке нагальне – це самі літаки. Ці літаки не є на озброєнні Збройних сил України, тому ми їх купуємо за донати, за свої гроші, за гроші громадських організацій. Це також народний збір. Ми постійно збираємо гроші на самі літаки та новітнє обладнання для них. Наприклад, зараз шукаємо гроші на новий GPS-датчик, який є антиРЕБівським.
- Розкажи про координацію ваших автомайданівських екіпажів із загальним військовим командуванням. Кому ви підпорядковуєтесь? Чи виникають проблеми у відносинах?
- Нам пощастило. Ми підпорядковуємось пункту ISTAR ОУВ "Херсон" – це новітня структура, яка побудована за НАТОвськими стандартами. Від них отримуємо інформацію, завдання, з ними координуємось, отримуємо точки, де маємо працювати. Це як такий Uber для пілотів. Ми інколи можемо самі обрати, де хочемо працювати. Пропонуємо їм, де ми можемо щось зробити. Консультуємось - і таким чином виконуємо місії.
- Глібе, а по ночах тобі сниться, як ви літаєте?
- Чесно кажучи, ні. Але я постійно прокидаюсь з якоюсь ідеєю, як краще зробити те, що ми робимо. Бо це цікавий досвід, і багато чого, що ми робимо, до цього не робилося. Наприклад, передати вантаж за допомогою БПЛА - таке майже ніколи не робилося. З одного боку, експериментальне, з іншого боку – цікаво, тому що постійно треба щось вигадувати нове, щоб не робити по вже налаштованих стандартах. Постійно треба щось робити краще, щоб отримувати кращий результат.
Гліб Жаворонков на полігоні
- І на хвіст у мене традиційне запитання. Ми виграємо цю війну?
- Судячи з того, як працює їхня РЕБ, як смішно вони намагаються збити наш не якийсь технологічний виріб НАТО, але БПЛА українського виробництва, - судячи з цього, ми цю війну виграємо. Це дуже смішно, як "друга армія світу" має стільки дірок у своєму повітряному просторі. Ти над ними літаєш, вони це чують, намагаються збити, вмикають РЕБи. Я не можу казати за весь фронт, але там, де ми працюємо, це просто смішно - які вони безпорадні зі своїми "Зоопарками", "Жителями", цими смішними РЕБівськими назвами. І саме наш літак, який не супертехнологічний, недорогий – успішно їм протистоїть. Вони нічого не можуть зробити! Думаю, на інших фронтах, судячи з того, як працюють РЕБи, у них те саме. А якщо ви не маєте технології і можете лише закидувати якимись мобілізованими з автоматами, то це не зможе спрацювати проти нації, народу, який захищає свою землю. Тому я думаю, ми обов’язково переможемо.
- Тим більше нас ще й підживлюють - технологічно і зброєю – наші союзники.
- Постійно поставляють нові технології і боєприпаси, і все інше. Тут без варіантів. Єдине що - шкода, що наразі гинуть найкращі люди. Але фіналом буде наша перемога.
Увага! Охочі фінансово допомогти екіпажу "Автомайдан" з придбанням нового БПЛА, можуть скористатися цими даними:
https://send.monobank.ua/jar/7wnDgiTkcH
Фото та відео: з архіву екіпажу
На цю тему:
- Марія Берлінська Президенту та Міністру оборони: "Там, де немає дронів, розхідним матеріалом стають люди"
- Внутрішній фронт. Чому дрони досі затримують на кордоні, а волонтери б’ють на сполох
- "Схоже деякі топ-чиновники свідомо виграють Путіну час". Чому владу потрібно вмовляти виконувати пріоритетні питання оборони?!
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 17:45
- Наріман Джелял став новим послом України в Туреччині
- 17:08
- Усик без проблем захистить дисертацію в "ментівській академії", славнозвісно відомій своєю "науковою доброчесністю"
- 16:27
- "Вперше з 1945 року війна може прийти на європейську землю": європейці є свідками немислимого альянсу між Путіним і Трампом - прем'єр Франції
- 16:13
- США і Росія домовилися відновити штат посольств у Москві та Вашингтоні - Рубіо
- 16:01
- США і РФ пропонують мирний план з 3 етапів, Зеленському там мало місця – Fox News
- 15:23
- США і РФ створять переговорні групи щодо війни в Україні
- 14:10
- Андреас Умланд - про минуле, яке спричинить жахливе майбутнє: чи закінчиться друге президентство Трампа так само, як перше Януковича
- 13:07
- Адвокати "коростишівської банди" стали її активними членами: безкарні бандити-вбивці знущаються над судом, прокуратурою та СБУ
- 12:06
- Чотири парафії на Рівненщині, Хмельниччині та Буковині перейшли з упц (мп) до ПЦУ
- 11:41
- "Турецькі кораблі-генератори в Одесі" виявилися аферою, влада "злила" 300 млн
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.