Внутрішній фронт. Чому дрони досі затримують на кордоні, а волонтери б’ють на сполох

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  дрони досі затримують на кордоні

Наприкінці минулого року волонтерка Марія Берлінська порушила проблему з доставкою дронів в Україну. Невдовзі після широкого розголосу Кабмін ухвалив постанову, якою скасував необхідність надання гарантійних листів від військових частин на кордоні.

Оскільки дрони були визнані товаром подвійного призначення, Держслужба експортного контролю вимагала, щоб волонтери та військові під час їх завезення в Україну збирали гарантійні листи. Через паперову тяганину тоді на польсько-українському кордоні виникли проблеми із завезенням благодійними фондами великих партій безпілотників.

Утім, цього разу біда зачепила безпілотники і тепловізори з іншого боку. Волонтери б’ють на сполох, бо тепер на заваді доставки в Україну дронів, як-от DJI Matrice 300RTK, DJI Matrice 30T, DJI Mavic 3T, Autel EVO II Dual, а також всіх тепловізорів, приборів нічного бачення та іншої тепловізійної оптики стали вже закони Євросоюзу, що регулюють вивезення товарів подвійного призначення. І щоб їх доставка в Україну не затягувалась щоразу на 2 місяці, треба трохи змінити бюрократичну процедуру хоча б у кількох сусідніх з Україною країнах ЄС.

Про цю проблему виданню  Цензор.НЕТ розповів волонтер Тарас Маланюк — українець, який понад 20 років проживає в Чехії.

- Коли ви почали займатись волонтерством і з якими питаннями до вас звертались?

- Я особисто почав волонтерити на початку березня. Долучився до волонтерської групи в Празі, де за свої гроші закуповував речі, потрібні військовим. Доволі швидко стало зрозуміло, що я витрачаю зайві кошти. Тому що сплачую ПДВ в магазинах. Тоді я знайшов польську фірму, яка могла б завозити в Україну без сплати ПДВ. Ця фірма вела такий бізнес ще до війни – якби вам треба було купити шафу в Італії, то вони вам би її доставили, і ви заплатили б податки лише в Україні.

Українець Ярослав Гусар, власник цієї фірми, запропонував її використовувати, щоб заощаджувати наші кошти. І спочатку так ми завозили лише свої покупки, а потім уже почали допомагати економити й іншим волонтерам. За травень у нас на трьох уже був оборот понад 80 тисяч євро. У червні-липні ми розширили нашу групу, бо уже не справлялись з усіма замовленнями. Ми уклали договір з представництвом DJI в Європі, і тепер вже могли купувати у них такі дрони, як Mavic 3, напряму.

Читайте також: Ігор Луценко: "Десятки тисяч безпілотників на місяць" має стати гаслом нашої держави

- А ви від початку займались саме спеціалізовано дронами?

- Ні, ми допомагаємо купувати дрони, тепловізори, рації, одяг, спальники, турнікети і інші медичні засоби, генератори та павербанки. Із часом через нас почали робити замовлення як великі фонди (наприклад фонд Сергія Притули та "Повернись живим"), так і десятки менших фондів та волонтерських груп. І от нещодавно відомий всім в Україні військовий з позивним Мадяр записав відео, де згадав нашу групу. На жаль, трохи не в тому ракурсі – він розповів, які ми класні і як дешево все привозимо. Зокрема, тепловізійні дрони. Його хлопці їх у нас інколи замовляють. Але насправді ми зараз мусимо відмовляти тим, хто до нас звертається, бо не можемо завезти ці дрони в короткі терміни.

- А скільки дронів ви за весь час завезли?

- Дуже важко порахувати. Детальніше про діяльність нашої волонтерської групи можна дізнатися з її звітів у фейсбуці за хештегом #УкрСпецІмпорт. Наприклад, лише в передостанньому завозі було 222 дрони Mavic 3 та Mavic 3 FMC. А загальний обсяг зроблених нашою невеликою групою закупівель у січні уже перевищив 2 600 000 євро.

- Наскільки я зрозуміла з ваших постів, зараз ви зіткнулись з тим, що частину дронів не пропускають на кордоні ЄС? Чому?

- Не лише дронів, але всю тепловізійну оптику. Щоб ви зрозуміли, всі дрони можна розділити на дві групи. Простіші – як Mavic 3 – їх найбільше на фронті. З ними проблеми знялись у середині жовтня. Їх теж з якогось моменту зупиняли польські митники. Але ходить така історія – не буду гарантувати її достовірність – що після того, як зупинили машину зі 150 дронами United24, було не тільки розблоковано цей вантаж, а й домовлено з польськими органами, щоб Mavic 3 не рахували товаром подвійного призначення.

Читайте також: Резніков нарешті прозрів: Україні потрібні сотні тисяч БПЛА, треба розвивати власний ринок

- А проблема виникає через те, що саме так вони класифікуються митницями ЄС?

- Справа в тому, що більша частина дронів, крім найменших, справді потрапляє за технічними параметрами в категорію товарів подвійного використання згідно із законом ЄС. Цей закон направлений на те, щоб не передавати технології в незрозумілі руки. І його можна було б зрозуміти. Тільки в нашому випадку ми говоримо про товари, які вироблені в Китаї, а не в Європі чи США. Вони без обмежень продаються в багатьох магазинах всіх країн ЄС. Ви їх можете вільно перевозити по ЄС, і тільки у разі ввезення в Україну виникають проблеми. Бо їх треба декларувати як товари подвійного вжитку і отримувати спеціальний дозвіл на їх вивезення.

- Про які саме дрони ідеться?

- Мова про такі дрони, як, наприклад, DJI Matrice 300RTK, DJI Matrice 30T, DJI Mavic 3T, Autel EVO II Dual і інші, а також про широку лінійку тепловізорів та тепловізійних прицілів вартістю від 600 євро до 5000 євро. До середини жовтня ми не підозрювали, що це товари подвійного вжитку. Ми їх декларували за тими самими кодами, під яким ці товари завозяться в Європу. А завозять їх як цивільний товар. Потім митників хтось "розбудив" і сказав, що ці товари треба розглядати як товари подвійного вжитку. Починаючи із середини осені польські митники почали прискіпливо контролювати їх вивезення, вимагаючи спеціальних дозволів. Середній час на отримання такого дозволу в польському ліцензійному органі перевищує місяць.

- Ми про все це дізнались, коли в нас на митниці затримали машину, в якій було на 86 тисяч євро товарів подвійного використання. Цей вантаж затримали і сказали, що його випустять, коли фірма-експортер отримає відповідний дозвіл. Ми подали всі документи для отримання дозволу на початку грудня, але і досі його не маємо. Буквально минулого тижня до тієї військової частини, на яку мав би бути оформлений цей товар, прийшли із СБУ і поставили  запитання про той вантаж. При цьому вони сказали, що їм надійшов запит від польської служби безпеки. Тобто перевірка наших документів все ще проходить відповідні етапи.

Читайте також: "Схоже деякі топ-чиновники свідомо виграють Путіну час". Чому владу потрібно вмовляти виконувати пріоритетні питання оборони?!

- Але ви водночас якось доставляли дрони цього виду ще певний час?

- Два місяці ми возили через Словаччину. Це було, поки словацьким митникам не вказали теж на необхідність строгого контролю. Можливо тригером цього стало те, що 23 січня була ухвалена додаткова зміна в резолюції ЄС про товари подвійного призначення і словацькі митні служби внесли зміни в митну базу.

24 січня ми не змогли офіційно вивезти велику партію товарів, оскільки тепер словацькі митники вимагали від нас додаткових документів на вивезення. У цій був партії товар на 305 тисяч євро для 50 військових частин, куплений на кошти 17 благодійних фондів та громадських організацій і 20 волонтерських груп. Віримо, що скоро у нас все ж буде можливість доставити його до наших замовників.

Та наша основна проблема зараз – це те, що легальне завезення таких товарів по суті заблоковано. Тому волонтери тепер змушені платити за нього дорожче і брати на себе ризики при перетині кордону, перевозячи такі товари нелегально. Коли йдеться про маленький тепловізор, то там, мабуть, ризик незначний, але з більшими і дорогими дронами такими, як Matrice 300 чи Matrice 30 ризики втрати дорогого товару дуже великі. Однак, бажаючи допомагати ЗСУ, волонтери часто йдуть і на такі формальні порушення закону. Зауважу, що ми ніколи нічого контрабандою не завозили, декларуючи всі товари на митницях, бо саме це і дає можливість заощаджувати ПДВ в ЄС.

Читайте також: Юрій Бутусов: Як "весільні" дрони виявили відсутність оборонної політики

- Чи шукали ви способи прискорити видачу дозволів?

- Усі наші спроби з’ясувати, як можна отримати швидко дозволи, поки що не дали результату.

Наприклад ми допомагали недавно відомому українському футболістові й активному волонтеру Роману Зозулі із закупівлею та постачанням шести дорогих дронів на понад 120 тисяч євро. Подавши завчасно всі документи через фірму, яка має дозвіл на торгівлю товарами подвійного призначення, ми і в цьому випадку не змогли вчасно отримати дозвіл у Польщі.

Зараз ми не можемо привезти в Україну десятки і десятки дронів та тепловізорів, що лежать на нашому складі.

А ці квадрокоптери потрібні постійно на фронті. Доступні лише дрони Mavic 3. Вони хороші, але …

- Вони не допомагають військовим уночі…

- Так, не працюють уночі і легко досяжні для російської РЕБ. І вони втрачаються з такою швидкістю, що стало важко постійно заміщати втрати. Такі дрони, як Matrice 300 RТК чи Matrice 30Т, мають дуже потужні камери. Тому їх не обов’язково посилати на сторону ворога. Достатньо високо підняти, щоб вони бачили далеко, а ворог не міг їх при цьому захопити.

Перший Matrice 300, про який я почув від знайомого волонтера, вони купили ще в травні. Він досі літає, має понад 1700 вильотів за ресурсу 1000. Я вчора для нього купив додатковий пульт, бо в першому вже спрацювались важелі управління.

І нам дуже шкода, що ми не можемо поставляти серед іншого і такі дрони. У нас на складі їх декілька і десятки дронів Matrice 30Т. А ще гірше, що в нас багато їх зарезервовано в магазинах, але ми їх не викуповуємо.

Читайте також: Юрій Касьянов: Які безпілотники нам потрібні, та чи ті ми закуповуємо?

- Чи звертались ви до українських представників влади, МЗС, депутатів, щоб якось вирішити це питання?

- Власне в цьому і полягає мета моєї з вами розмови. Я хочу максимально привернути увагу засобів масової інформації, щоб вони довели цю інформацію до МЗС та МО. Мене уважно вислухав пан Олексій Кучер, голова регуляторної служби України, порадив написати особисте звернення на Президента України, в МЗС та в Міноборони і пообіцяв, що воно потрапить туди. Я це зробив. Але я переконаний, що це питання навряд чи можна вирішити без широкого розголосу.

Я майже не маю зв’язків безпосередньо з військовими, але багато спілкуюсь з волонтерами. І я їх просив: спитайте у військових частинах, чи багато такого типу дронів вони отримали від держави? Вони підтверджують, що всі такі дрони і дуже велику частину тепловізорів купують волонтери. Тобто не за державні кошти, а здебільшого за гроші українців, як тих, що живуть в Україні, так і розкиданих по цілому світі.

Коли у нас вперше затримали вантаж, ми звертались до багатьох людей, зокрема і впливових. Ми навіть домоглись, щоб наша Верховна Рада написала звернення до Сейму Польщі з проханням посприяти спрощенню процедури отримання дозволів. Але, я так розумію, що це пройшло на якомусь бюрократичному рівні. Польський Сейм відповів на це звернення і відписав, що вони не можуть міняти європейські закони. На цьому тоді питання закрилось.

Я не думаю, що польське Міністерство розвитку і торгівлі якось зацікавлене довго затримувати видачу дозволів. Але у них є свій регламент, своя бюрократія, розписані процедури. Чиновники працюють формально. І якщо вони отримають інше розпорядження, вони його будуть виконувати. Я це бачив на прикладі шоломів і бронежилетів. Це навіть не товари подвійного призначення, а військова амуніція. Але польський Сейм ухвалив на початку війни закон. І тепер процедура отримання дозволу на вивезення в Україну цих товарів триває буквально кілька години.

Ви подаєте так званий сертифікат кінцевого споживача, засвідчений нашим посольством у Польщі (раніше посольство робило це швидко). Після цього ви його передаєте в Міністерство розвитку і торгівлі. За годину його завіряють – і після того ви можете спокійно вивозити товар. Тобто, така спрощена процедура вже передбачена. І єдине погане в ній, що раз на три місяці її треба продовжувати і в цей період виникають паузи на кілька тижнів.

Так-от, для дронів та тепловізорів і заодно і рацій потрібна така подібна спрощена процедура. Бо ми ж, по суті, веземо побутові товари, які купуємо в магазинах дронів та магазинах для мисливців. Закон передбачає процедуру, але навряд чи прописує детально всі її фази. Цим і треба скористатись.

Якщо ви стежите за цією темою, то кілька місяців тому Марія Берлінська порушила в Україні аналогічну проблему. Бо українська служба експортного контролю формально вимагала, щоб усі дрони завозились лише на військові частини за гарантійним талоном. Вона була гальмом цього процесу. Після розголосу в Україні це питання було вирішене за лічені дні. І от зараз потрібно досягти спрощення процедур отримання дозволів за кордоном, домовившись з владами наших союзників – Польщі та Словаччини. І потрібно це зробити якнайшвидше.

Читайте також: Чому в Україні і досі масово не виробляють військові БПЛА

- Я питала вас про звернення до української влади. Можливо, ви пробували контактувати з європейськими депутатами.

- Днями я маю зустрітись з колишнім єврокомісаром Штефаном Фюле, який якраз повертається з України в Прагу. Контакт на нього мені дав Олексій Кучер. Також мені дали контакт чеського повіреного за військову допомогу Україні, і я передав йому всі дані і нашу просьбу. І я дуже надіюсь, що подібні зустрічі допоможуть вирішити проблему. Але ви маєте розуміти, що я ніхто – звичайний українець, якому болить. І якщо ми не вирішимо це питання всі разом, то просто наші люди будуть платити дорожче грошима, а наші хлопці інколи на фронті платитимуть своїм життям, оскільки не зможуть вчасно отримати необхідні для них дрони та тепловізори. Як на мене, в цій війні дрони на фронті відіграють не менш важливу функцію, ніж танки, про які ми так багато говорили в останній місяць.

Фото:  БПЛА PD-2 від компанії Ukrspecsystems під час презентації

- Ви не думали, що така зупинка і спрямована на те, щоб тут з’явився або зацікавлений посередник, або поле для корупції?

У нас була спершу така підозра. Ми думали що митникам хтось це "підказав". Можливо, щоб зменшити потік дешевших дронів, оскільки ціни на ці самі дрони в Україні в півтора-два рази вищі, ніж ті, за якими волонтери та фонди закуповують через нашу групу. Була і підозра що можливо росіяни в такий спосіб вирішили пригальмувати завезення потужніших "побутових" дронів в Україну. Але зараз я думаю, що швидше за все це випадковий збіг обставин, зв’язаний з тим, що 23 січня були внесені зміни до європейського законодавства і там були просто доповнені списки деяких категорій.

Хай там як, а нам всім разом потрібно поконати цю перепону і спростити систему отримання дозволів. І я впевнений, що тоді наша група запрацює ще більш результативно. Бо у нас лише одна мета – наша ПЕРЕМОГА і ми будемо робити для її досягнення все, що в наших силах, і навіть більше.

Тетяна Ніколаєнко,  опубліковано у виданні Цензор.НЕТ


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]