Чому Україна досі не отримала спеціального статусу основного союзника США?
Коли ще у Володимира Зеленського з’явиться нагода запитати Джо Байдена: «В мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не отримали спеціальний статус основного союзника США?» Хто в Офісі Президента України думає над цим?
На третій день після інавгурації 46-го президента США Володимир Зеленський дав інтерв’ю програмі «Axios» на американському каналі HBO, в якому, зокрема, висловив доволі контроверсійну думку: «В мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не в НАТО?»
Таке звернення до Джо Байдена не може не дивувати. Бо НАТО – це передусім колективний блок з тридцяти країн-учасниць. Тож логічніше звертатися до них, а не лише до США.
На цю тему: Игорь Лосев: Как Украина теряет Украину
Вплив Джорджа Буша на НАТО виявився недостатнім для приєднання України до ПДЧ. Візит американського президента до Києва не допоміг. 2-4 квітня 2008 року на саміті НАТО в Бухаресті Україна та Грузія так і не отримали очікуваний план дій щодо членства (ПДЧ) в Північноатлантичному Альянсі.
НАТО – це не партія, до якої приймають згідно заяв і шляхом голосування. Джо Байден аж ніяк не зарадить і не допоможе. Невже Володимиру Зеленському про це невідомо?
Однак існують й інші проблеми. Як Україна може інтегруватися у структури Альянсу з мізерним фінансуванням ЗСУ (250 тисяч військових) у 4 млрд доларів? Армія Німеччини (200 тисяч солдатів), приміром, має бюджет у 80 млрд євро. А скільки видадків потребуватиме переведення ЗСУ на єдині стандарти НАТО? Адже йдеться не лише про належну зарплатню, але й про сумісне з натівським озброєння й відповідною інфраструктурою. Чи готова Українська держава з її бюджетом до складних інтеграційних процесів, пов’язаних з модернізацією ЗС? А ще Північноатлантичному Альянсу, якщо Володимир Зеленський цього не знає, треба сплачувати внески у размірі 2% від ВВП...
Але ми навіть не про це. Питання в іншому. Чому в своєму інтерв’ю Володимир Зеленський не згадав, що з 2014 року Україна є однією з трьох країн-кандидатів на отримання статусу основного союзника США («Основний союзник поза НАТО» – Major Non-NATO Ally або MNNA), на який також претендують Грузія і Молдова, що свого часу, як і Україна, стали жертвами агресії і так само тимчасово втратили частини своїх територій. Надання такого статусу було б логічним кроком з боку США як держави-гаранта відповідно до Будапештського меморандуму. Нагадаємо, що сьогодні 18 країн, які не є членами НАТО, мають статус основних союзників США. 1 серпня 2019 року Дональд Трамп надав такий статус Бразилії.
Чому Президент України не поцікавився у Джо Байдена, коли Україна отримає спеціальний статус основного союзника США? Це значно посилило б позиції України в її намірі вступити до НАТО, а разом з тим утвердило вагу Української держави на міжнародній арені.
На цю тему: Братве хана. Интрига лишь в том, кого Дядя Сэм сожрет первым
Напередодні Мюнхенського форуму з безпеки 14 лютого 2020 року українські дипломати, науковці й письменники звернулись до Володимира Зеленського з відкритим листом («Безпека України понад усе!»), в якому вимагали порушити питання отримання Україною спеціального статусу основного союзника США.
Це звернення було оприлюднене в багатьох виданнях: «День», «Універсум», «Главком», «Gazeta.ua», «Українська літературна газета», у газеті «Свобода» – найстарішій україномовній газеті США.
На жаль, з боку Президента України жодної реакції не послідувало...
Коли ще у Володимира Зеленського з’явиться нагода запитати Джо Байдена: «В мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не отримали спеціальний статус основного союзника США?»
Хто в Офісі Президента України думає над цим?
—
Олег К. Романчук, PhD; шеф-редактор журналу «Універсум»
На цю тему:
- Бумеранг с рикошетом. Как санкции против Дубинского ударят по Зеленскому
- «Злочинним шляхом»
- Зеленский и коррупция: шесть шагов вперед и десять назад - эксперты
- Российские агенты в украинском политикуме. Почему их обнаруживают только спецслужбы США?
- ВСУ: развал управления и позор “верховного” - и все это на 6-м году войны
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У п'ятницю Україну вкриють мокрий сніг і дощ
- 18:04
- Бутусов: Брехня влади та кров захисників замість справжньої єдності та справжньої стійкості
- 16:05
- Бутусов розповів про хаос в ОТУ "Донецьк" та причини швидкого просування росіян на Покровському напрямку
- 15:50
- Сирійські повстанці захопили стратегічне місто Хама
- 12:09
- Чому Умєров - це міністр корупції та поразки у війні
- 10:37
- Україна першою в світі запровадила санкції проти частини влади Грузії, яка здає країну путіну
- 10:03
- Колишні судді "заднім числом" відсудили собі мільйонні доплати до пенсій
- 09:01
- МВС часів Зеленського прогнило: Bihus.Info показали провальну роботу і незадекларовані статки співробітників Сервісного центру міністерства
- 08:00
- ЗСУ відбили Новий Комар, втратили Благодатне, ворог значно просунувся
- 07:13
- Вартість біткойна вперше в історії піднялася вище за $100 тис.
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.