F-16 для України: де їх ховати від російських ракет, хто буде на них літати і що вони змінять на полі бою
Україна досягла домовленостей із західними партнерами щодо отримання американських винищувачів F-16. Київ довго просив надати йому цю техніку і говорив, що саме вона змінить хід війни.
Турне українського президента Володимира Зеленського в Нідерланди і Данію 19-20 серпня завершилось гучною перемогою. Очільники цих країн оголосили про надання Збройним силам України винищувачів F-16, повідомляє BBC.
ФОТО, GETTY IMAGE
За словами Зеленського, поступово передадуть понад 60 літаків. Однак прибувати в Україну вони почнуть не раніше Нового року після навчання пілотів.
В тему: Данія передасть Україні 19 винищувачів F-16, Нідерланди - 42 літаки
Винищувач F-16 – один з найбільш технічно складних видів військової техніки, що отримає українська армія. Щоб ефективно використати їх на полі бою, передусім треба вирішити низку проблем. Як це будуть робити?
Де їх будуть зберігати і як будуть захищати?
ФОТО, GETTY IMAGES. Західні союзники пообіцяли Києву 4-5 ескадрилій F-16
Серед авіаційних експертів довго була популярною думка, що українські військові аеродроми, а точніше злітно-посадкові смуги на них, не підходять для західних винищувачів. Оскільки їх будували в радянський час і характеристики не відповідають вимогам сьогодення.
В командуванні Повітряних сил України на це парирують, що американські винищувачі вже приземлялись на українських аеродромах і зауважень не було.
Зокрема, повідомив речник командування ПС Юрій Ігнат, в 2012 році F-16 базувалися на аеродромі в Миргороді (Полтавська область) для забезпечення безпеки під час футбольного чемпіонату Євро-2012.
В 2018 році на авіабазу в Старокостянтинові (Хмельницька область) прилітали винищувачі F-15. В обох випадках українські пілоти мали змогу покерувати іноземними літаками.
Як Україна убезпечить західні літаки від російських обстрілів? Останніми місяцями РФ посилила ракетні удари по українських аеродромах. Зокрема, тричі під обстрілами опинялась авіабаза в Старокостянтинові, також прилітало на аеродром в Коломиї (Івано-Франківська область). Це викликає певні застереження в західних ЗМІ щодо того, чи вдасться зберігати від знищення F-16, як тільки вони будуть передані українцям.
Командувач Повітряних сил, генерал Микола Олещук каже, що вдасться. По-перше, українські аеродроми мають захисні споруди, де зберігаються літаки. По-друге, українська військова авіація працює за принципом розосередження.
"Вполювати наші літаки досить складно", – заявив командувач в ефірі національного телемарафону.
Як приклад він наводить той факт, що, попри неодноразові обстріли, військовий аеродром в Старокостянтинові на даний момент перебуває в боєготовності, а всі літаки, що там базуються, збережені і не постраждали.
Читайте також: Байден надав дозвіл навчанню українських пілотів на F-16
Хто буде пілотувати F-16 і хто буде їх обслуговувати?
Командувач Повітряних сил Микола Олещук каже, що українським пілотам буде не складно опанувати F-16
Підготовка українських пілотів для західних винищувачів вже почалась, кажуть в командуванні Повітряних сил. Юрій Ігнат повідомив, що 70 українських пілотів та технічних спеціалістів, що обслуговуватимуть винищувачі F-16, вже розпочали навчання у Данії.
Ще одна група, зовсім юних льотчиків 2023 року випуску, буде навчатися в Британії. Однак їхнє навчання буде доволі тривалим, вони будуть поступово опановувати західні типи військових літаків. Юрій Ігнат прогнозує, що воно триватиме аж до 2 років.
Група пілотів 2016 року випуску пройде навчання в Швеції. Також західні лідери вказували, що частина пілотів буде вчитись в інших країнах, зокрема у Румунії.
Що стосується терміну, необхідно для опанування F-16, то в США він складає 32 місяці, каже командувач Олещук. Однак все залежить від індивідуального рівня підготовки учня.
Читайте також: США схвалили передачу Україні винищувачів F-16 Данією та Нідерландами
Наприклад, два українських пілоти пройшли попереднє оцінювання в США і американська влада визначили, що їм для опанування F-16 вистачить 4 місяців. Раніше Юрій Ігнат припускав, що навчання може тримати пів року.
Одна з важливих умов – високий рівень володіння англійською мовою. Власне керування іноземним винищувачем – не надто складне завдання для професіонала, каже Микола Олещук. "Все дуже просто. Професійному пілоту, який знає теорію, потрібен просто час, щоб вивчити органи управління (літака)".
До того, зауважує командувач Повітряних сил, американський F-16 побудований так, що пілот під час польоту має зосереджуватися на використанні озброєння, а не на власне пілотуванні літака.
Однак, крім фахового пілота, західні винищувачі потребують також великої кількості обслуговуючого персоналу.
Для того, щоб обслужити один літак треба персоналу більше 1 тис. людей".
Підготовка цих фахівців також вже триває.
Західні винищувачі принесуть перемогу Україні?
ФОТО, GETTY IMAGES. F-16 має надати Україні перевагу в повітрі над окупованими територіями
Ейфорію української влади від отримання F-16 зрозуміти можна. Довго саме цей вид озброєння залишався чи не єдиним, який категорично відмовлялися передавати Україні західні союзники. Російська влада називала передачу американських винищувачів черговою "червоною лінією" у війні.
"Чим більше зброї постачатиметься (Україні), тим у більшій небезпеці буде світ, і чим більш руйнівною є ця зброя, тим вірогіднішим стає сценарій того, що прийнято називати ядерним апокаліпсисом", – так у травні 2023 року коментував це питання колишній президент РФ, нині заступник голови Радбезу Дмитро Медведєв.
Українська влада тим часом каже, що західна авіація може ліквідувати одну з найбільш нагальних проблем на фронті – активність російських винищувачів на окупованих територіях України.
Читайте також: Девід Френч: Чому Україні потрібні F-16
За словами речника ПС ЗСУ Юрія Ігната, щоденно на цих територіях в повітрі перебувають 8-9 російських літаків, які фактично безперешкодно запускають ракети і плануючі бомби.
Через те, що вони не потрапляють під дію української ППО, інших методів боротьби з ними в ЗСУ немає. Ситуацію мають змінити саме F-16.
Нівелювати панування російських винищувачів, до прикладу Су-35, може одна ланка (3-4 літака) F-16, каже генерал Олещук.
"Якщо противник втратить від 2 до 5% своїх літаків, він відмовиться від виконання бойового завдання і буде аналізувати, що він робить не так. Це дасть нам змогу тимчасово завоювати перевагу в повітрі".
Перевага в повітрі, своєю чергою, прискорить темпи контрнаступу ЗСУ, зауважує командувач ПС ЗСУ.
Крім того, озброєння, яке несе винищувач F-16, доволі універсальне. Наприклад, він використовує ракету АІМ-110, так само як і зенітний ракетний комплекс NASAMS, який вже є на озброєнні ЗСУ.
Відповідно, проблем з постачанням ракет для переданих Україні винищувачів бути не повинно.
"Одразу війну ми не виграємо, але F-16 здатен змінити перебіг подій. Він здатен забезпечити нам те, що потрібно сьогодні найбільше. А найбільше нам зараз потрібна перевага в повітрі на окупованих територіях", – резюмує Юрій Ігнат.
Щоправда, він наголошує, що західної авіації ЗСУ потрібно більше, ніж поки що пообіцяли надати західні партнери. Речник командування називає цифру в 128 літаків.
"До цієї цифри ми і прагнемо. – сказав Ігнат в коментарі "Радіо Свобода". – Зрозуміло, що війна може внести свої корективи, але понад 100 літаків дійсно таки потрібно, щоб розосередити їх на різних аеродромах, щоб вони реагували на різні виклики і завдавати ударів по різних цілях".
Він нагадав, що F-16, окрім низки інших завдань, будуть виконувати функцію протиповітряної і протиракетної оборони й тилових українських міст.
—
Джерело: BBC
В тему:
- Жах російських загарбників: що таке HIMARS та його старший брат М270
- У чому сила української армії? 10 чинників, які допомогли ЗСУ стати новою військовою потугою
- Коли любителів легких «спецоперацій» очікує поразка
- Как российская армия с ее древним оружием проигрывает современным военным технологиям
- Сучасні системи ППО для України: як вони змінять війну
- Як системи HIMARS громлять російські склади (+відеодокази)
- Как российская армия с ее древним оружием проигрывает современным военным технологиям
- Як нова українська артилерія змінює перебіг війни?
- Екс-директор ЦРУ: російська армія показала всі військові недоліки, які лише можна уявити
- The Economist: как Украина выигрывает войну беспилотников
- Артиллерийская «битва за Донбасс» глазами американского журналиста
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У середу в Україні буде хмарно, дощитиме на заході та сході
- 19:50
- Типовий "слуга народа" Куницький втік з України до США
- 18:11
- Чому найстійкіші супербактерії в світі "гартуються" в українських лікарнях
- 16:17
- Після допиту в СБУ Бойко "па рускі" вибачився перед українцями та назвав путіна воєнним злочинцем
- 16:02
- Корсун: Шахрайські "кредити через Дію" - повертаються
- 15:24
- Справа щодо нардепа Тищенка за побиття учасника бойових дій у Дніпрі вже в суді
- 15:08
- В Міноборони знали й покривали злочинні дії командирів 211 бригади - парламентська ТСК передавала ДБР відповідні матеріали
- 15:01
- Голову СБУ та заступника генпрокурора викликають на завтра у Раду через системну та безкарну антиукраїнську діяльність Бойка
- 14:48
- "Слуга народу" знову не дала вигнати ОПЗЖ з Ради
- 14:11
- Перед допитом у СБУ нардеп Бойко втратив яйця
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.