Не здати своїх: історія повстанського командира "Сіроманців" Петра Мельника "Хмари"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 24 червня 1999 року Василь та Ганна Кіщуки впорядковували своє подвір’я в селі Яворів Косівського району. Тоді вони натрапили на дві банки з фотоплівками. Одна з них була запаяна смолою, тож її вміст добре зберігся.

Усередині знайшли 216 негативів, на них зображено понад 300 упівців. Були там і знимки Петра Мельника "Хмари" — одного з найвідоміших повстанських командирів, а його історія — багата на різні несподівані повороти, зазначає видання "Локальна історія".

Командир "Сіроманців"

1 (1)_1

Петро Мельник "Хмара" та Василь Кузів "Базь".  Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

На відміну від багатьох командирів УПА, Мельник мав величезний військовий досвід. Наприкінці 1930-х він служив у польському війську та брав участь у перших боях Другої світової. Тоді ж потрапив у німецький полон, відтак опинився в батальйоні "Роланд".

Такий досвід дав змогу Петрові Мельнику стати одним із творців Української народної самооборони, яку згодом перейменували в УПА–Захід. Під час виконання одного з доручень він зустрів групу повстанців, з якими вирушив у Карпати. Це був початок легендарних "Сіроманців". 

Мельник згадував: "Дня 20.VI.1943 р. я видав перший наказ, яким підпорядкував цей відділ під своє командування; перевів реорганізацію відділу і призначив нижчий командний склад (чотовий і ройових), і назвав цей відділ "Сіроманці", який пізніше дуже прославився". Записи про діяльність Мельника вийшли друком у підпіллі 1949 року. 

3 (1)

Повстанці, літо 1947 року. Петро Мельник в останньому ряді, третій зліва. На цій та інших фотографіях на його кітелі можна побачити відзнаку ДУН – Дружин українських націоналістів. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

Незабаром до "Сіроманців" прибився червоноармієць — лейтенант Дмитро Карпенко, виходець із Полтавщини. Бачачи його підготовку, Мельник передав йому керівництво відділом. Під псевдонімом "Яструб" Карпенко став першим Лицарем Золотого Хреста Бойової Заслуги 1 класу — найвищої відзнаки УПА та УГВР.

Читайте також: Розсекречені архіви: Олег Кандиба (Ольжич) – один із лідерів Проводу українських націоналістів, якого мріяли вбити чекісти

"Сіроманці" прославилися як сотня спеціального призначення, а їхній гімн, затверджений ще за участі Мельника, став однією із найвпізнаваніших пісень УПА:

Із гір Карпат несеться гомін волі,

Із гір Карпат несеться волі зов...

Там синьо-жовті лопотять прапори,

Там вже заграла українська кров.

У той час Мельник організовував та вишколював нові частини на Станіславівщині. Вдень — теоретичні заняття, а ввечері — практичні, у польових умовах.

Ось як він описував новоприбулих: "Оглянувши новобранців та провіривши зброю, було ясно для мене, що люди добрі і здібні, самі молоді і фізично здорові і, як на перший раз, то досить добре одягнені. Зброя у них була дуже погана, а 50 % було без зброї. Зброя була різноманітна і стара, ще Петра Великого і Франца-Йосипа, як на теперішній час, де всі воюють автоматами".

Хмара і гуцул

Народний лікар-костоправ з Яворова Палій Грималюк та Петро Мельник "Хмара".  Коли в одному з полишених схронів МДБ виявило фото Грималюка з повстанцем, то лікаря затримали та піддали тортурам. Після побоїв той помер. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

Завдяки військовим талантам Мельника перевели до Тактичного відтинку УПА "Чорний ліс", де він очолив першу сотню. Також уповноважили вести перемовини з мадярами та німцями. Це допомогло ліквідувати два зайвих фронти й зосередитися проти спільного ворога — червоної партизанки.

Інформаційний фронт

Восени 1945-го "Хмара" провадив так звані "пропагандивні рейди" на Закарпатті. Разом із ним було приблизно 160 вояків. На зустрічах із селянами та інтелігенцією вони розповідали про завдання та цілі визвольної боротьби, роздавали листівки. Водночас вступали в невеликі бої. У своїх звітах подавали, що "розбили кілька державних установ та знищили кілька ворожих станиць". З боку повстанців загинуло 18 осіб, троє — поранено.

Повернувшись, Мельник організував велику бойову акцію у Станіславові. Вранці 1 листопада 1945 року з нагоди річниці Листопадового чину повстанські відділи здійснили кілька одночасних нападів у середмісті.

7

Повстанська трапеза. Петро Мельник другий зправа. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

"Під час скоку на м. Станіславів в місті запанував страшний хаос. Вся гарнізонова служба була заалярмована. На вулицях  міста появилися танки та панцирні авта. Большевицькі урядники думали, що то збунтувалася ЧА (Червона армія. — Авт.) переїзджаючого першого фронту, яка находилася в місті. Хоч не довго находилися повстанці в місті, то піднесли такий хаос між ворогом, що після їхнього відступу сильна стрілянина на вулицях тривала ще около 3 години", — згадував у спогадах "Хмара".

Читайте також: Розсекречені архіви: Українська повстанська армія. Боротьба друкованим словом

Уже в січні 1946 року він очолив тактичний відтинок "Гуцульщина". Того ж року Петро Мельник отримав дві нагороди: Бронзовий Хрест Бойової Заслуги УПА і Срібний Хрест Бойової Заслуги УПА 1 класу.

А його останніми діями в УПА був великий пропагандивний рейд Карпатами в червні–липні 1949 року. Тоді повстанці без втрат пройшли 300 км, зокрема й Румунією. Того ж року після наказу Романа Шухевича про розформування відділів УПА "Хмара" очолив надрайоновий Провід ОУН Наддвірнянщини.

6

Петро Мельник другий зліва. Ймовірно, червень-липень 1949 року під час рейду в Румунію. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

У ворога

Нещастя на місцеве підпілля посипалися з 10 лютого 1951 року. Тоді МДБ виявило бункер з окружним референтом пропаганди "Байденком", справжнє ім’я — Михайло Козакевич. Попри вибух гранати, він не загинув, а після  жорстоких допитів погодився на співпрацю. Він здав зв’язки до інших підпільників. А спіймані внаслідок цього колишні повстанці пішли на співпрацю з органами. Під час рейдів МДБ обрало тактику знищення рядових бійців, арештовуючи лише керівників. Так посипалася ціла організаційна мережа, і 14 серпня 1951 року до рук МДБ потрапив і "Хмара". 

Його видав керівник Станіславівського надрайонового проводу ОУН Дмитро Найдич. У звіті для ОУН, після втечі від МДБ назад до лісу, він писав: "Так, в той день я почував себе підлим, найпідлішим від всього на світі, тому, що ворога привів я і тільки я, щоб ловити і знищувати таких людей, як "Хмара", з яким я так зжився... У мені виникла ненависть до всього, що є в світі, не виключаючи рідного". 

2 (2)_1

Заслуховування інформації. Петро Мельник другий зліва. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

Операція проти підпілля виявилася надзвичайно успішною. За радянськими даними, 1951 року затримали 170 керівників та озброєних оунівців. Із них 40 стали спеціальними агентами МДБ. 

Частину поселили у Станіславові на вулиці Шкарповій, їм навіть довірили зброю. "Ці люди втратили найменші почуття, розмовляють російською, дружин мають з найгірших жінок міста, найбільшу цінність для них мають гроші, які отримують за кров народу", — писав про них Найдич.

Читайте також: Розсекречені архіви: УПА. «За свободу поневолених народів!»

Стосовно "Хмари" та трьох інших старшин застосували іншу техніку: їх готували для більшої пропагандивної акції. Повстанці мали їздити з публічними доповідями, засуджуючи визвольну боротьбу. Про це стане відомо пізніше. 

Тим часом тривала обробка. "Що ж, хлопці, сьогодні поїдете в Київ, побачите, яка гарна наша Україна, які багаті колгоспи... А пізніше ми вас повеземо в Канаду, там побачите, як народ бідує". Це слова начальника обласного МДБ полковника Володимира Шевченка, які переказав підпільник Микола Корж "Сокіл". Шевченко навіть переодягнувся у вишиванку.

Спецлітаком у супроводі охорони арештованих доправили до Києва. На їхнє прохання показали Лавру, Музей Шевченка, пам’ятники Володимирові Великому та Богданові Хмельницькому. Насамкінець відвезли на зустріч із заступником міністра держбезпеки УРСР Михайлом Поперекою. Того цікавило, як ефективно ліквідувати підпілля.

5 (1)_1

Петро Мельник посередині, в пілотці. Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

Із діалогу Попереки з Мельником:

— Які потрібно здійснити заходи, щоб всі підпільники вийшли з повинною?

— Якщо захоплених підпільників звільняти, а не засудити на 25 років, тоді як населення, так і підпільники побачать, що радянська влада в дійсності дає людям свободу, дає можливість вільно працювати.

Після цієї зустрічі колишнім старшинам видали цивільний одяг та подарунки. За короткий час їх поселили разом з іншими агентами у Станіславові. Їм дозволили щодня виходити в місто, але не на центральні, залюднені вулиці. Проте заборонили розмовляти із селянами, бо через селян можна було передати інформацію далі.

Читайте також: Перша білорусько-українська війна: як у битві під Лоєвом козаки дорогою ціною зупинили наступ білорусів

Втеча і смерть

Одного разу "Хмара" натрапив на колишнього підпільника Миколу Мороза "Дира", який вийшов з повиною ще 1945 року. На запитання як склалася доля друзів, які здалися МДБ і як йому самому живеться, Мороз відповів: "Живеться добре, одного автомашина зіб’є, в іншого судина в голові трісне і так один по одному десь зникають. І я з дня на день очікую, що мене автомашина зіб’є".

Тож зваживши все, 26 квітня 1952 року шість підпільників, серед них і Мельник з Коржем, втекли з-під нагляду радянських органів. Попутним авто виїхали поза Коломию, а далі — пішки в гори.

4 (1)

Великдень, ймовірно 1950 рік. Промову виголошує Петро Мельник "Хмара". Фото: Яворівський архів УПА, опублікований у книзі Their Just War. Images of the Ukrainian Insurgent Army

"Ми пішли по вершинах Карпат до самого села Жаб’є. Тільки на вершинах Карпат людина відчувала себе дійсно вільною і незалежною від МДБ. Наша мрія здійснилася. Ми повернули втрачену волю", — звітував Корж "Сокіл".

Читайте також: Що писала світова преса про підле вторгнення СРСР у Польщу

Засекречена структура МДБ — "Бюро № 2" — розробила план пошуку та ліквідації "Хмари" й товаришів. Зокрема в одному із семи пунктів плану йшлося про їх компрометування та знищення через агентуру в підпіллі. 

У довідці МДБ від 12 травня 1952 року про Мельника зазначено: "Будучи великим бандкерівником, вів себе нещиро, ухилявся від участі у видачі та ліквідації бандерівського підпілля. Більше того, він відмовився вказати місця переходу кордону під час своїх бандитських рейдів в Румунію, Польщу і Чехословаччину".

"Хмара" загинув у бою з МДБ через 12 місяців після втечі —  27 квітня 1953 року.

 

Святослав Липовецький, публіцист; , опубліковано у виданні Локальна історія


В тему: 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

12:04
Бурштинська та Ладижинська ТЕС зруйновані майже повністю: чим Україні загрожують нові атаки на енергосистему
10:06
Звичайне шахрайство: фігурант журналістських розслідувань ексочільник УСБУ Миколаївщини Герсак став громадським діячем та збирає грантові кошти для ветеранів (ФОТО)
09:31
Типове "зе": "слуга народу" Роман Кравець шантажує таксі "Uklon"через Telegram-канал "Джокер" - вимагає $200 тисяч
09:01
Суд зобов’язав упц (мп) повернути державі Успенський собор ХІІ ст. у Каневі
08:35
У Росії виробництво бензину впало на 14% після атак на НПЗ - Росстат
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 28 березня
20:00
У четвер дощитиме трохи в Карпатах, вдень до +20°С
19:22
У Польщі через перевірку контррозвідки звільнили генерала, який відповідав за підготовку ЗСУ
18:09
Диктатор на прізвисько Барбекю: як у Гаїті влада повністю захопила злочинні угруповання
17:17
Голова ВККС Роман Ігнатов подав у відставку

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]