Пандемія не скінчилась - COVID-19 існує й досі вбиває

|
Версия для печатиВерсия для печати
Photo by Getty Images

 У травні 2023 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила, що COVID-19 більше не глобальна надзвичайна ситуація. Проте там не вважають, що пандемія минула. І нагадали: лише в Європейському регіоні від COVID-19 померло близько двох мільйонів. 

Станом на 21 жовтня 2023 року в Україні на коронавірус захворіли 5 557 995 людей. З них померли 112 418, зазначає видання LB.ua.

Сезон коронавірусу

Коронавірус має сезонність (і сезон уже розпочався). Відповідні підозри з'явилися ще на початках пандемії, тепер вони лише підтвердилися. Як пояснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, коридор сезонності коронавірусу ширший, ніж, наприклад, грипу.

“Перший підйом захворювання спостерігаємо восени, другий — під кінець зими – на початку весни. Тут хочеться провести паралелі з грипом, проте є і відмінності. У коронавірусу чітко простежуються дві хвилі, грип має зазвичай одну за сезон, хоча бувають винятки.

Також він чіткіше асоціюється з холодними місяцями, ніж ковід: стрибок нездужання на коронавірус ми спостерігаємо вже у вересні, незважаючи на те, що він був незвично теплим. Це можна пояснити тим, що на коронавірус людство хворіє не так давно, він має більше можливостей адаптуватись і поширюватись. Проти грипу більше перехресного захисту, його мутації не такі сильні”, — аргументує Лапій.

Читайте також: В Україні виявлено 10 випадків коронавірусу штаму «Еріс» - підвиду COVID-19

Мутації тривають

Фото дня

Коронавірус далі мутує. Як і очікувалось. У серпні 2023 року науковці заявили про новий варіант коронавірусу — Pirola

За словами Федора Лапія, він має понад 30 мутацій саме в спайковому білку. Нагадаємо, що власне на вироблення імунітету до спайкового білка скерована дія вакцини, бо завдяки цьому білку вірус прикріплюється до клітини. Тож не дивно, що поширення цього варіанта вкрай занепокоїло медиків і науковців. 

“Проте переляк виявився перебільшеним. Антитіла, які допомагає виробляти вакцина, нейтралізують вірус”, — додає лікар.

Утім якими будуть наступні мутації і чи матимемо достатньо захисту проти них, наразі спрогнозувати неможливо.

Щеплення працює

4 вересня 2023 року було засідання Національної технічної групи з питань імунопрофілактики, розповідає Федір Лапій. Розглянули рекомендації щодо щеплення проти ковіду до кінця 2023 року і з перспективою на 2024 рік. 

“За основу взяли рекомендації ВООЗ і адаптували до наших ризиків і реалій. Суспільство розділили на три групи за пріоритетністю:

Перша група: ті, хто має високий ризик важко перенести коронавірусну хворобу й померти, а також украй вразливий через професію. Це люди віком 60+, люди з хронічними хворобами, вагітні та медичні працівники.

Друга група: люди віком 18–59 років без супутніх захворювань.

Третя група: діти до 18 років без супутніх патологій.

Друга і перша групи для повноцінного захисту повинні мати первинний курс щеплення (перші дві дози для вакцин Pfizer/CoronaVac) і перший бустер. Людям з імуносупресією рекомендують додаткову дозу в первинній вакцинації та бустер – тобто чотири для повноцінного захисту. Першій групі потрібно отримати ще один бустер, тобто додаткову дозу щеплення”. 

Рекомендації можуть змінюватися залежно від епідеміологічної ситуації, уточнює фахівець.

Не викидайте масок

Чи введуть масковий режим у тих самих масштабах, що у 2020–2021 роках, сказати важко. Багато що залежатиме від ситуації із захворюваністю. Проте вже зараз варто подумати про маски, якщо маєте симптоми респіраторного захворювання чи доглядаєте за недужим.

“Також нікуди не поділися онкохворі, люди літнього віку, вагітні – вони вразливі до тяжкого перебігу коронавірусної хвороби. Чи грип. Тож їм досі потрібен захист”, — нагадує лікар.

В Україні зараз доступні такі вакцини:

  • Pfizer;

  • CoronaVac;

  • Janssen (залишкові дози).

Щоб щепитися, варто записатися на вакцинацію до сімейного лікаря. До уваги людей, які мають проблеми з мобільністю, – доступні виїзні бригади, домовитися про них можна в амбулаторії, де підписана декларація.

Наталія Бушковська, опубліковано у виданні  LB.ua


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]