Парадокси одного затримання. Чи можуть спецслужби зупинити хапуг паразитуючих на поставках зброї для ЗСУ

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 У п’ятницю Служба безпеки України за сприяння міністра оборони ліквідувала корупційну схему придбання боєприпасів для ЗСУ на майже 1,5 млрд грн. У результаті комплексних заходів у Києві затримано керівника одного з Головних управлінь Міноборони, який причетний до оборудки.

За даними слідства, посадовець Міноборони у грудні минулого року підписав угоду з компанією-спецекспортером на придбання оптової партії артилерійських снарядів для українських захисників. Але тоді бюджетні кошти не були переказані на рахунки спецекспортера, зазначає видання Цензор.нет.

Чи зупинить СБУ зброярську мафію і їхні прокладки: невідома історія одного затримання 01

Пізніше новостворена Агенція оборонних закупівель, очолювана Володимиром Пікузо, уклала вигідніший контракт на постачання цих самих артснарядів із цим самим виробником.

Новий договір на відміну від попереднього передбачав придбання боєприпасів без посередників, напряму від виробника, що суттєво скорочувало терміни постачання продукції та зменшувало її вартість.

"Проте фігурант, нехтуючи контрактом Агенції оборонних закупівель, безпідставно продовжив дію попередньої угоди з підприємством-спецекспортером. Ба більше, після пролонгації "старого" договору на рахунки афілійованої іноземної фірми-посередника було перераховано майже 1,5 млрд грн. Ця сума на 30 % перевищила вартість продукції за прямим договором з виробником", - йдеться у повідомленні.

Якщо бути точним, то Пікузо законтрактував за 2 тисячі у.о., а управління боєприпасів, очолюване Олександром Нагорським, за – 3 тисячі.

Можливо, вам ця історія видасться переможною. Але, на жаль, до перемоги там ще далеко.

Тому що головним фігурантом цієї історії є польська компанія-посередник Alfa, на яку вже було виведено купу грошей. А ключові гравці досі не покарані.

Читайте також: Нараховував собі премії і роками не бачив збитки: Агенцію закупівлі зброї очолила людина з брудною репутацією "від Єрмака"

Повернімось на початок війни. Квітень 2022 року. Україна тільки оговтується від новин про звірства росіян у Бучі. Українські війська ведуть запеклі бої на Донеччині. Зброї не вистачає. Не вистачає амуніції. Їх шукають усюди. У цей час Міністерство оборони отримує пропозиції від польської компанії "Alfa", яка раніше не була відома як постачальник зброї, і її контрактують на понад 3 мільярди гривень. Більшість з цих контрактів через півтора року так і не будуть виконані.

Згідно з відповіддю профільного департаменту на запит громадської антикорупційної ради Міноборони цією компанією було з початку повномасштабного вторгнення укладено 12 угод, частина яких (5) наразі оскаржується в міжнародних судах. Причиною цього стала дебіторська заборгованість на 1,7 мільярда.

Крім того, через цю ж компанію закуповувались відповідні снаряди і компанією "Прогрес".

І в процесі вийшло, що польська компанія передумала виконувати свої контракти і розірвала угоду, але продовжила постачати "Прогресу".

22 квітня 2022 року з "Alfa Sp z.o.o." МО уклало три договори на суму близько 3,3 мільярда гривень (майже 64,4 мільйона євро). За кожним із них польська компанія отримала по 50 % авансу. Йшлося про постачання кількох самохідних гаубиць "Гвоздика", 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до "Града".

Зокрема, 22 квітня підписано договір 403/1/22/136 на поставку боєприпасів калібру 122 мм зі зниженим зарядом до гаубиці Д-30. За ціною 759 євро.

У листі пропозиції на міністра Резнікова та головкома Валерія Залужного компанія висловлювала готовність поставити 10 тисяч боєприпасів зі зниженим зарядом за 759 євро. Та ще 10 тисяч з повним зарядом за 890 євро.

Читайте також: Як у ЗСУ вкрали 8,7 млрд грн. Новий гучний скандал у Міністерстві оборони, тепер із закупівлями озброєнь

Така ж кількість товару зафіксована і першим додатком до договору. Ця ж кількість відповідає загальній сумі контракту на 16,4 млн євро. До травня 2022 року МО зробило 100 % оплату за цим контрактом.

Втім контракт так і не був виконаний повністю. Додатковою угодою до контракту від 31.12.2022 в нього внесено зміни і компанія залишила за собою обов’язок поставити лише 2048 боєприпасів зі зниженим зарядом на 1,5 млн євро.

Але при цьому вона не повернула раніше перераховані кошти. Мала б повернути 15 мільйонів євро.

Водночас 27 квітня Міноборони так само уклало контракт з ДП "СЗТФ "Прогрес" на поставку 20 000 122 мм боєприпасів з повним зарядом. При цьому ціна за одиницю становила в перших 11 партіях (загалом 16 928 одиниць) в середньому 38 765,42 грн, тобто десь 1000 євро. А в партіях, починаючи з 12-ї, ціна за одиницю вже становить 57 997 грн. Це в 1,3 раза більше, ніж ціна перших поставок "Прогресу" і становить десь 1 560 євро. І це в 1,7 раза більше, ніж ціна від "Alfa Sp z.o.o.".

При цьому, від самого початку "Alfa" була досить проблемним постачальником.

Читайте також: Бізнес-партнер Єрмака і його батько контролює монополію з торгівлі зброєю – «Наші гроші»

Чого варта лише історія, яку описала Українська правда.

11 квітня 2022 року Міноборони укладає великий контракт на поставку 20 тисяч балістичних шоломів, 20 тисяч бронежилетів та 40 тисяч бронеплит до них. Сума угоди – 24,5 мільйона євро зі 100-відсотковою передоплатою.

Таку передплату роблять при поставці в 2 місяці. Польська компанія строки зірвала, але товар все ж доставила. Щоправда, з нюансом - 11 тисяч шоломів повернули як непридатні, а ще 5 тисяч так і лишились на складі, не прийняті на баланс ЗСУ.

З такими порушеннями польська компанія ще й хоче грошима по цьому контракту перекритись за інший. Теж не виконаний.

Як вже згадувалось, у "Alfa" є на сьогодні мінімум 5 проблемних контрактів.

1 червня 2023 року Міністерство було змушене почати претензійно-позовну роботу проти компанії.

У середині вересня департамент юрзабезпечення Міноборони пише доповідну на тоді ще заступника міністра Дениса Шарапова, де вказує, що в рамках проведених переговорів з компанією "Alfa" її керівник Пьотр Сапєжинський заявив, що компанія готова здійснити (через рік) поставку по 206 контракту в повному обсязі, якщо Міноборони відмовиться від штрафних санкцій за цим договором. Крім того, він повідомив, що "Alfa" чекає, коли Міноборони забере зі складу у Варшаві шоломи, бо саме МО, а не польська компанія має вести їх в Україну.

Читайте також: Шість високих держпосад отримали за півроку люди з оточення Єрмака – розслідування Bihus.Info

При цьому компанія має виставити Міноборони рахунок за збитки через зберігання шоломів на складі.

Чи зупинить СБУ зброярську мафію і їхні прокладки: невідома історія одного затримання 02

Тобто, компанія двічі не виконала контракт і ще хоче отримати відшкодування. До 20 вересня українська сторона – Міноборони і Мін'юст мали узгодити позицію щодо штрафних санкцій стосовно компанії.

Але далі цього справа не пішла – і Україна досі не має ні боєприпасів, ні шоломів, хоча, вочевидь, могла їх взяти в інших компаній.

Як стало відомо Цензор.НЕТ з власних джерел, станом на 14 вересня дебіторка "Alfa" становила 0,9 млрд грн, "Прогресу" – 2,7 млрд грн. Оскільки виконання контрактів немає, то, скоріше за все, міністерство просто продовжило компаніям строки виконання, як воно часто чинить у таких випадках.

Читайте також: Хтось воює, а хтось вирішив на цьому нажитись. Як спецмародери накручують ціни для поповнення своїх кишень, а не зброї для ЗСУ

Що відомо про польську компанію "Alfa"?

"Alfa" була заснована як товариство з обмеженою відповідальністю ще 2005 року. Нічого про торгівлю зброєю цією компанією невідомо.

Хіба що у 2015 році компанія згадується в ЗМІ, коли її директор Пьотр Сапежинський в інтерв'ю впливовому польському виданню "Polityka"розповідає, як його компанія виграє тендери на утилізацію списаних кораблів військово-морських сил Польщі.

Чи зупинить СБУ зброярську мафію і їхні прокладки: невідома історія одного затримання 03

У 2021-му "Alfa" заробила 7,4 мільйона злотих (близько 1,8 мільйона євро). А от фінансової звітності за 2022 рік, коли компанія Сапежинського підписала контракти з МО на сотні мільйонів євро, "Alfa" не подала.

Натомість за перше півріччя 2023 року фірма уже 4 рази змінювала дані про себе в реєстрах, що може бути способом відтягнути подання звітності і взагалі, як кажуть польські юристи, з якими спілкувався автор, може бути маркером корупції.

Нинішній офіс "Alfa" розміщений хоч і в центрі Варшави, але в досить непримітному офісному приміщенні серед житлових будинків. І звісно ж, компанія там фізично не міститься.

Чи зупинить СБУ зброярську мафію і їхні прокладки: невідома історія одного затримання 04

Чи зупинить СБУ зброярську мафію і їхні прокладки: невідома історія одного затримання 05

Після попереднього дослідження вдалося встановити, що Пьотр Сапежинський володіє ще однією компанією, яка, як видається, займається торгівлею зброєю та боєприпасами, але перевірити питання ліцензування проблематично через те, що Міністерство оборони припинило надавати перелік суб'єктів, які мають дозволи на торгівлю зброєю, протягом останніх двох років.

Крім того, Пьотр Сапежинський пов'язаний з колишнім українським парламентарем Сергієм Мартиняком, власником компанії Risters sp. z o.o., про якого певний час публікувалися статті в польських ЗМІ в контексті втручання нинішнього міністра спорту в прокуратуру від його імені. Пьотр Сапежинський наразі є ліквідатором компанії, пов'язаної з паном Мартиняком, а в минулому був членом її ради директорів.

Але значно цікавіше, чому Міноборони вперто підписувало контракти з компанією, яка їх не виконувала.

Як писала УП, угоди з поляками в "Прогресі" курирував і курирує заступник директора та колишній заступник міністра оборони Олександр Миронюк. Той самий, який проходить по справі про браковані турецькі бронежилети і в дивані якого знайшли мільйони гривень, які Миронюк пояснив як гроші від 86-річної ФОП.

86-річна ФОП не просто успішна бізнесвумен, але ще пов’язана з компанією виробником снайперських гвинтівок ХАДО. Але то все, певно, випадковий збіг.

Читайте також: Збройна монополія Єрмака: корупціонери часів Януковича та потенційні агенти ФСБ РФ

На посаді в Міноборони, в період 2020-2021 років, Олександр Миронюк відзначився декількома гучними скандалами, один з яких – закупівля 140 мінометів 120 мм калібру ЕМ-120 виробництва болгарської компанії "EMCO". Тоді українські виробники пропонували міномети в коридорі цін від 500 до 600 тисяч гривень за одиницю, але вибір МОУ впав саме на мінометі болгарського виробника за ціною у 931 тисячу гривень. Лише на закупівлі 140 мінометів держава переплатила близько 46 мільйонів гривень.

У березні 2021 року з Миронюком стався ще один гучний скандал – нардепи "Європейської Солідарності" виявили завищення цін на закупівлі 100 мм пострілів до протитанкової гармати МТ-12 "Рапіра". 

Водночас, як стало відомо Цензор.НЕТ, кілька місяців тому депутати сейму Польщі звернулись до Міністерства оборони країни щодо діяльності компанії "Alfa" в Україні і того, що вона не виконала свої зобов’язання за контрактами.

Але є також питання, до українських чиновників – чи тільки обшуки від СБУ і перспектива сісти на 10 років зупинятиме їх від підписання контрактів з фірмами-прокладками? І чи зупиняться українські правоохоронці тільки на чиновнику МО? Бо, звісно, статут компанії-спецімпортера передбачає заробіток компанії. Але біда в тому, що Україна – не Кувейт і не Оман. Нафтодоларів у нас немає. А за кожен такий контракт ми платимо життям найкращих на фронті.

Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ


Читайте також: 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]