Православний ІДІЛ у Білорусі. Z-черниці з Мінська

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Черниця Олександра. Фото: @pomoshbryatiam / telegram

Як мінський жіночий монастир пропагує «рускій мір», спонсорує російських загарбників в Україні та при цьому робить бізнес у Європі

Свято-Єлисаветинський жіночий монастир у Мінську знову і знову опиняється у центрі скандалів, пов'язаних із просуванням Z-ідеології та «руського міра». Релігійна організація вже більше року збирає допомогу російським загарбникам, які беруть участь в агресії проти України, влаштовує пропагандистські заходи, а гроші заробляє, вільно торгуючи своєю продукцією на ярмарках європейських країн. Востаннє представниць монастиря бачили 3 серпня у Польщі. Видання «Вот Так» докладно розповідає про цей білоруський оплот «руського міра».

Читайте також: «Православний тероризм» московського патріарха Кирила Гундяєва

Хресна хода під «Катюшу»

У Білорусі ніхто не просуває Z-ідеологію наполегливіше та масштабніше, ніж це робить Свято-Єлисаветинський жіночий монастир Білоруської православної церкви Московського патріархату (БПЦ МП).

Його керівництво та черниці, наприклад, беруть участь у всіляких ідеологічних заходах явно нехристиянського характеру (таких, як «Безсмертний полк» на тлі портретів Йосипа Сталіна) та активно підтримують місцевого диктатора Олександра Лукашенка та його методи боротьби з політичними опонентами. Незабаром після повномасштабного російського вторгнення в Україну керівництво монастиря активно включилося до збору фінансової допомоги російських окупантів. 

Скандальна популярність найбільшого за кількістю насельників білоруського монастиря почала стрімко зростати у 2020 році після того, як Олександр Лукашенко оголосив про свою перемогу на визнаних міжнародною спільнотою сфальшованих виборах. У розпал придушення масових протестів духовник монастиря Андрій Лемешонок висловив йому свою підтримку, звинувативши протестувальників у «виконанні натовських планів» та нанесенні каліцтв великому числу міліціонерів.

Саме Свято-Єлисаветинському монастирю належить ідея проведення в Білорусі «хресних ходів» на підтримку Лукашенка, які, однак, були нечисленними. У травні 2023 року кількість їх учасників помітно зросла , щоправда, тепер вони проводяться під російськими прапорами та зі співом «Катюші».

Хода «Безсмертного полку» територією подвір'я Свято-Єлисаветинського монастиря. 9 травня 2023 року. Фото: Максим Чорноголов / obitel-minsk.ru/

Православний ІДІЛ

Піка своєї слави релігійна організація досягла після початку повномасштабної російської агресії проти України. Її керівництво та більшість черниць активно включилися на підтримку ЗС РФ та поширення Z-ідеології серед білорусів. Британець Стів Лейсі, який раніше кілька років брав активну участь у житті монастиря, а потім розчарувався в його керівництві, сказав, що це місце стало схоже на ІДІЛ.

У розпал мобілізації в Росії восени 2022 року Лемешонок, духовник Свято-Єлисаветинського монастиря, засудив громадян країни, які прагнули покинути її, щоб не брати участь у війні проти України. За його словами, «дезертирство – це війна з Богом».

Читайте також: Чому російське православ’я провалило свою християнську місію

Приблизно в цей же час мінський монастир перестав приховувати створену на його базі волонтерську групу допомоги солдатам РФ, що воюють в Україні, яку черниці назвали «Допомога братам». Її натхненником, як і у випадку з іншими проросійськими ініціативами, виявився протоієрей Лемешонок. Група зайнялася цільовими зборами коштів на потреби ЗС РФ (до цього монастир багато років відправляв гуманітарну допомогу на окупований Росією Донбас).

Проєкт білоруських християн «Церква і політична криза у Білорусі», який займається викриттям діяльності Свято-Єлисаветинського монастиря, на підставі відкритих джерел вивчив обсяг та характер допомоги, переданої черницями в Україну окупаційним військам.

Примітно, що офіційно цю допомогу російським загарбникам керівництво монастиря заперечує, зазначаючи, що це нібито приватна ініціатива групи черниць. Попри це Свято-Єлисаветинський монастир проводить виставки — 16 березня, наприклад, він привіз до Брянська благодійну виставку-ярмарок «Кладезь» — де, серед іншого, можна було «підтримати захисників Донбасу, залишивши посильну пожертву та гуманітарну допомогу».

Автомобіль переданий російським солдатам, що воюють на території України. Фото: @pomoshbryatiam / telegram

Помітну частину підтримки військових від Свято-Єлисаветинського монастиря становлять автомобілі, про купівлю яких та переправку на окуповані території звітують черниці. Починаючи з другої половини квітня 2023 року, вони придбали та передали окупантам як мінімум сім транспортних засобів. Як випливає з відгуків, автомобілі дісталися загону «Беркут», розвідникам, штурмовикам та терміновикам, які стоять на кордоні Росії з Україною у Білгородській області.

 

Читайте також: «Сучасна Росія — це ґвалтівник-вбивця з великим золотим хрестом на грудях»

«Ми допомагаємо саме військовим»

Щоб розібратися в ситуації, що склалася, кореспондент «Вот Так» зателефонував до монастиря, представившись білоруським будівельником, який працює в Польщі. Згідно з легендою, Олексій [ім'я вигадане] зібрав велику суму грошей, яку хотів би передати монастирю для купівлі дронів ЗС РФ в Україні.

Черниця Олександра. Фото: @pomoshbryatiam / telegram

Чергова сестра, з якою журналісти зв'язалися насамперед, запропонувала зателефонувати монахині Олександрі (швидше за все, це Олександра Ляхова, яку називають керівником групи волонтерів, які забезпечують російську армію). Почувши питання «через кого можна передати зібрані в Польщі гроші на дрони для росіян на Україні?», Олександра впевнено відповіла, що через неї, запропонувавши зателефонувати знову, як тільки Олексій приїде до Мінська.

«Ми купуємо те, що нам замовляють. Можливо, гроші підуть на протидронові мережі. Ми купуємо таке обладнання, так. У нас давно вже існує ця група, рік десь ми допомагаємо військовим, саме військовим, тож не переживайте», — уточнила вона, коли Олексій поцікавився, чи точно на зібрані гроші будуть куплені БПЛА.

Примітно, що про діяльність Свято-Єлисаветинського монастиря кілька разів дуже позитивно відгукувався Олександр Лукашенко, за словами якого черниці «усі роблять правильно».

 

Читайте також: Исчезнет ли кремлевское православие в Украине?

Діти та пропаганда

Особлива увага в монастирі приділяється роботі з дітьми та вихованню їх у традиціях «руськомірного» мілітаризму. З цією метою проводяться військово-спортивні табори створеного при ньому дитячого руху «Орлята», де дітям та підліткам «щеплять любов до православ'я та своєї Батьківщини [під нею мається на увазі Росія]», яку закріплюють початковою військовою підготовкою . До роботи з дітьми залучаються відомі проросійські активісти, які тренують і старших білорусів — наприклад, керівник військово-патріотичного центру «Козачий Спас» Петро Шапко.

Серед останніх анонсів на офіційній сторінці Свято-Єлисаветинського монастиря – прем'єра російського пропагандистського фільму «Фагот» Ганни Артамонової та творча зустріч із режисером. Стрічка заснована нібито на реальній історії 12-річної дівчинки з Донецька, яка переїхала із родиною до Москви, де навчається у музичній школі. Батько сім'ї пішов “ополченцем” на фронт і зник безвісти. 2 вересня захід пройшов у Пінську в рамках православного фестивалю «Радість», який зі схвалення місцевої влади проводиться у центрі міста.

На афішах благодійного концерту допомоги Донбасу, який також був частиною програми "Радості" 2 вересня, гасло "Своїх не кидаємо" - один із девізів російської агресії в Україні.

Наступного дня «Фагот» було показано і в концертній залі недільної школи Свято-Єлисаветинського монастиря.

 

Читайте також: Путін захищає «рускій мір» в Україні руйнуванням церков. Чи приведе це до зникнення московського патріархату

Просто бізнес

Незважаючи на те, що Свято-Єлисаветинський монастир не приховує своєї підтримки репресивного режиму Лукашенка та російської агресії, його продукція — насамперед продукти бджільництва — досі активно продається в багатьох європейських країнах.

Черниця Олександра підтвердила, що делегації монастиря навіть зараз активно відвідують Німеччину, Польщу, «всі інші [європейські] країни», «їздить монастирями».

Z-черниці беруть участь у ярмарках, однак останнім часом намагаються приховувати свою приналежність до монастиря після того, як активісти кілька разів висловлювали своє обурення їхньою присутністю та закликали до бойкоту Свято-Єлисаветинського монастиря.

У Британії черниці вже фактично оголошені персонами нон-грата, проте продовжують знаходити лазівки для відвідування інших країн Заходу. Останній такий випадок стався 3 серпня у польському Ченстохові на ярмарку, приуроченому до Дожинок, святу врожаю: один із читачів «Белсату» звернув увагу на намет, у якому жваво йшла торгівля продукцією Свято-Єлисаветинського монастиря.

Продукція зі стенду Свято-Єлисаветинського монастиря у Польщі. Джерело: "Белсат"

На самому наметі, однак, жодних згадок про приналежність, як це було раніше, не помітили.

Євген Чорнухін, опубліковано у виданні «Вот Так»

В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:29
Генерали повинні бути в окопах, - Зеленський про новації управлінні в ЗСУ
20:00
У неділю сніжитиме на заході та дощитиме на сході України
18:08
Марина Данилюк-Ярмолаєва: Нинішні "еліти" вважають громадян черню, якій можна не говорити правду
16:01
Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
15:45
Пам'ятаймо про Голодомор! Загальнонаціональна хвилина мовчання
15:09
Удар Storm Shadow по штабу зс рф у Курській області: ліквідовано російського генерала Солодчука, 18 офіцерів рф та 500 солдатів КНДР, - Global Defense Corp
14:10
Радник президента визнав, що взагалі-то "плану стійкості" ще немає, є лише "хотєлкі" "на стадії підготовки"
12:29
Це також "план стійкості" Зеленського: скандальна посол України Ілащук вручила грамоту та медаль головному мафіозі Болгарії Пеєвському, - журналіст Шлінчак (ФОТО)
12:01
Бутусов: Чому СБУ та ДБР не припинять постачання на фронт тисяч бракованих мінометних мін? Відповідь МО: тому що міни "неправильно намочені"
10:02
Корумпований детектив Ткачук та тютюновий скандал: чому важливо перезавантажити БЕБ

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]