«Просто смішно, скільки порушень залишаються безкарними». Шпигунство РФ у Відні виходить з-під контролю

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 За часів «холодної війни» Відень слугував своєрідною ареною залаштункових інтриг. Майже 35 років потому, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, місто знову стало шпигунською столицею Європи.

І уряд Австрії, схоже, не поспішає позбуватися цього титулу, пише видання "Ґрунт".

Після активізації агентурної діяльності навесні три найбільші опозиційні партії країни колективно підтримали законодавчі зміни, що стосувалися удосконалення механізмів кримінальної відповідальності за шпигунство. Минуло кілька місяців, однак справа далі так і не просунулася, зокрема, через постійні гальмування з боку уряду, пише Financial Times.

Читайте також: Спецоперація РФ «Плівки Деркача»: «шістки ФСБ»

Осередок російських агентів у самому серці континенту

«Ми неодноразово вказували на ці порушення, – заявляє Стефані Кріспер, депутатка парламенту Австрії від ліберальної партії NEOS, що підтримує закріплення кримінальної відповідальності за шпигунство на законодавчому рівні. – Однак до Кримінального кодексу не було внесено жодних змін, що й призвело до жахливих наслідків».

Посилення шпигунської діяльності у Відні викликало осуд з боку союзників і підірвало авторитет країни серед європейських сусідів, які дедалі більше переймаються питаннями національної безпеки.

Стефані Кріспер

Стефані Кріспер

Попри те, що саме у Відні розташовані штаб-квартири надважливих міжнародних організації, зокрема, МАГАТЕ, ОПЕК та цілої низки агентств ООН, урядовці продовжують дивитися крізь пальці на таємну розвідувальну діяльність, що розгорнулася на території країни – принаймні доти, доки об’єктом цієї діяльності не стане уряд Австрії.

Як стверджував у своєму минулорічному інтерв’ю для Financial Times один із авторитетних європейських розвідників, Австрія стала «справжнім осередком» російських агентів у самому серці континенту.

Представники європейських розвідок спостерігають за ситуацією в Австрії з дедалі більшим подивом. Так, довелося частково «заморозити» залучення країни до роботи багатьох добре налагоджених механізмів обміну розвідувальною інформацією на континенті, діяльність яких координує так званий Бернський клуб – неформальна мережа європейських шпигунських агентств.

Читайте також: Російська агентура разом з армією інтернетних тролів активна в Естонії - ЗМІ

І хоча війна в Україні могла б стати для Австрії можливістю відновити відносини зі своїми союзниками, офіційний Відень не поспішає скористатися шансом. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року європейські лідери вислали зі своїх країн понад 400 російських шпигунів, що працювали під дипломатичним прикриттям, Австрія ж – лише чотирьох.

«Просто смішно, скільки порушень залишаються безкарними»

За словами анонімного представника західної розвідки, у Відні досі перебуває понад 180 акредитованих російських дипломатів, і щонайменше третина з них використовують дипломатичне прикриття для збору розвідувальної інформації. Насправді ж число іноземних агентів є значно більшим. Слабка поліцейська діяльність і відсутність належного моніторингу лише сприяють процвітанню шпигунства.

Один із західних дипломатів порівняв ситуацію в Австрії із хаосом Дикого Заходу: «Це просто смішно, скільки порушень залишаються безкарними. Упевнений, що й з нашого боку також». 

Окрім російських шпигунів, у Австрії у великій кількості присутні китайські, іранські, ізраїльські та саудівські агенти – а також десятки американських, британських та європейських чиновників, призначених наглядати за ними.

Ситуація серйозно стурбувала консервативно-зелений коаліційний уряд Австрії. Однак падіння рейтингів в опитуваннях громадської думки та внутрішні дебати щодо австрійського нейтралітету посунули питання далеко вниз і без того довгого списку пріоритетів уряду.

Після того, як NEOS запропонував запровадити кримінальну відповідальність за шпигунство «проти іноземної держави або міжнародної організації», уряд двічі використовував свій вплив у парламенті, щоб призупинити голосування. Зрештою, подальший розгляд питання було відкладено до кінця літніх канікул, оскільки уряд нібито потребує більше часу для консультацій між відомствами, перш ніж вносити зміни до законодавства.

Читайте також: Україна направила Австрії запит про видачу Тупицького

Стефані Кріспер вважає, що в країні не надають належної уваги проблемі шпигунства. «Якби, наприклад, Росія шпигувала за Німеччиною, одним із наших найближчих партнерів, на австрійській території, ми б нічого не змогли з цим вдіяти, адже формально це б “не загрожувало національній безпеці Австрії”», – каже вона, цитуючи формулювання чинного закону.

«Відень як був, так і залишається ідеальним майданчиком для шпигунства», – резюмує Ґустав Ґрессель, колишній австрійський офіцер, а нині старший науковий співробітник аналітичного центру Європейської ради з міжнародних відносин. 

«Припустімо, що ви офіцер російської розвідки і вам необхідно завести інформатора в Німеччині. Навіщо ж ризикувати і зустрічатися з ним безпосередньо там? Можна запросити цього хлопця на лижні канікули до Австрії. Або ж, скажімо, на Віденський бал… Отже, ви можете вербувати агентів і отримувати від них інформацію абсолютно безперешкодно».

Читайте також: Еволюція німецьких путінферштеєрів

Дахи Відня всіяні засобами прослуховування і стеження

Дахи Відня всіяні засобами прослуховування і стеження

За деякими даними, у столиці Австрії розгорнуто масштабну операцію російської радіоелектронної розвідки. І це далеко не кулуарна інформація: про неї відомо практично кожному пересічному австрійцю. Дахи розкиданих по всьому місту російських дипломатичних будівель і комплексів вкриті спеціальними радарами, куполами і дивними «навісами», деякі з яких були побудовані лише за останні кілька місяців. На думку експертів, у цих мудрованих конструкціях майже напевно розміщені технології електронного спостереження.

За словами Томаса Ріглера, австрійського політолога та історика спецслужб, однією з «головних функцій російської розвідки у Відні, схоже, є збір розвідувальних даних». До того ж у таких масштабах, що ця операція стала «найважливішою з усіх, що розгортаються на території Європи». Експерт запевняє, що «на дахах майже всіх російських дипломатичних установ встановлені потужні супутникові антени. Одну з них можна помітити навіть на даху культурного центру».

Читайте також: Найбільший провал путінської розвідки за останні десять років

Відень використовувався розвідувальними службами Росії та інших ворожих держав як «хаб», сприяючи та підтримуючи шпигунські операції в інших частинах Європи, додає Ріглер.

Представники австрійської розвідки визнали, що проблема справді існує.

«Чинне законодавство Австрії, зокрема, вкрай мізерні правові можливості для протидії шпигунству, а також обмежена кримінальна відповідальність за такі злочини, призводять до того, що в нашій країні перебуває дуже велика кількість агентів іноземних розвідок і спецслужб», – йдеться у річному звіті за 2022 рік Генерального директорату з питань громадської безпеки Австрії – головного розвідувального відомства країни, також відомого як DSN. 

Новий голова управління Омар Хаяві-Пірхнер, якого було призначено два роки тому з завданням реформувати австрійську розвідку і повернути її в європейський простір, теж нарікає на недоліки закону. Ще в травні він поскаржився державним ЗМІ на те, що DSN майже не має повноважень на перехоплення ворожих розмов, а закон, що регулює відповідальність за шпигунство проти іноземних держав, «потребує доопрацювання».

За словами представника західної розвідки, австрійська тактика полягає в тому, щоб сподіватися, що «все минеться». Він також додає, що уряду бракує стимулів для швидших дій: «Сучасна позиція Австрії на тлі інших європейських країн виглядає просто ганебно, однак уряд завжди може виправдатися завдяки аргументу про те, що жодного закону формально не порушено».

Читайте також:  Російська корупція у Німеччині: Як Кремль купував і продовжує купувати німецьких менеджерів, юристів та чиновників

«Якби вони змінили закон, їм довелося б намагатися забезпечити його виконання, але вони, найімовірніше, не зможуть цього зробити, – підсумовує чиновник. – А це було б набагато ганебніше».

, опубліковано у виданні ҐРУНТ


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]