Російські фашисти розробили і втілюють чотири схеми для “денацифікації освіти” в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото: Колаж ІМІ, фото Дмитро Смольєнко

 Росія розробила і налагодила 4 схеми для “денацифікації освіти” на окупованих територіях України. Це: “вербування” російських педагогів; “перепідготовка” та “підвищення кваліфікації” колаборантів; відправка до України завербованих студентів, зокрема російських педагогічних факультетів, у рамках “гуманітарних місій” Кремля; терор українських педагогів.

Всі ці схеми фінансуються з державного бюджету РФ, а основним куратором цього злочину є Сєргєй Кірієнко, перший заступник голови адміністрації російського президента. “Денацифікація” освіти, яку здійснює Росія на окупованих територіях України, має ознаки злочину геноциду.

Про це йдеться у дослідженні ІМІ “Культурний геноцид: хто і як впроваджує російську освіту на окупованих територіях України”, презентованому 1 червня в Українському кризовому медіацентрі.

Дослідження ІМІ встановило, що основна задача російських педагогів на окупованих територіях — знищити національну ідентичність українців через освіту. ІМІ ідентифікував понад 100 осіб - організаторів та деяких виконавців цього злочину. 

Читайте також: Природа і систематичність російських злочинів в Україні свідчать: дії Росії можна кваліфікувати як геноцид

Росія вже завезла на окуповані території понад 800 тисяч попередньо відібраних і підготовлених книжок. Мова, зокрема, йде про побудовані на фейках псевдоісторичні підручники про “подвиги” російських військових, книжки про нібито “злочини” Києва на Донбасі та інші книжки, написані на основі кремлівської ідеології. Одним з найбільш крупних організаторів-постачальників такої літератури є керівна партія “Единая Россия”. 

Ключові схеми, які організувала Росія з метою впровадження своєї ворожої системи освіти на тимчасово окупованих територіях України: 

“Вербовка” російських педагогів

На початку літа 2022 року в Росії взялися складати списки педагогів, які готові поїхати у довготривале відрядження на тимчасово окуповані території Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської та Запорізької областей. Офіційного документу з наказом сформувати такий перелік у відкритому доступі немає. Утім, саме це вимагало зробити Мінпросвіти РФ у листі, який адресувало регіональним міністерствам освіти, а ті, в свою чергу, пересилали його керівникам навчальних закладів.

На тимчасово окуповані території російських вчителів заманюють грошима: за місяць можна заробити понад 360 тисяч рублів (ред. - середня зарплата педагога загальної освіти в Росії у 2022 році складала 57 тисяч рублів на місяць). Такі суми РФ готова платити аж ніяк не за “методичний супровід освітніх процесів”, як вказують регіональні міністерства освіти держави-агресора, а за поширення пропаганди та ідеологічний вплив на українських школярів і їхніх батьків. Російські педагоги вчать українських дітей за російськими псевдоісторичними підручниками, які побудовані на фейках, у тому числі, про “подвиги” російських військових в Україні та нібито “злочини” Києва на Донбасі.

Наразі в українському законодавстві немає статті, яка би безпосередньо передбачала відповідальність за злочинну діяльність російських педагогів на окупованих територіях, а відтак воно потребує внесення змін.

Читайте також:  Лінгвоцид упродовж чотирьох століть. Мову чи язик треба захищати в Україні

“Гуманітарні місії”

Росія також відправляє педагогів на тимчасово окуповані території України в рамках так званих гуманітарних місій - зазвичай, в цю схему залучають студентів, у тому числі педагогічних факультетів. Показово, що псевдомиротворча команда, яка займається “гуманітарними місіями” паралельно надає широку підтримку військовим ЗС РФ та їх родинам. Відбір кандидатів здійснюється в декілька етапів, кожен з яких супроводжується ретельними перевірками. Було би необ’єктивно стверджувати, що на окупованих територіях взагалі немає студентів, які опинилися там з власної волі і через “ідейні” міркування. Утім, низка факторів наводять на думку про “добровільно-примусовий” характер волонтерства. 

Відправка російських працівників освіти на окуповані території саме в складі “гуманітарних місій” програми “#МЫВМЕСТЕ” не є поширеним явищем. Підтвердженням цьому є те, що на сайті “ДОБРО.РФ” рідко вивантажують оголошення про набір педагогів для “волонтерства” на захоплених Росією територіях. Якщо ж таких фахівців шукають, то зачасту для проведення позаучбової роботи в освітніх установах - йдеться, зокрема, про так звані патріотичні заходи, які спрямовані на виправдання російської військової агресії проти України.

Читайте також: Як Путін планує перетворити українських дітей на рашистів 

“Перепідготовка” та “підвищення кваліфікації” колаборантів

Обов’язкова “перепідготовка” - одна зі схем, яку держава-агресор організовує в рамках незаконного впровадження російської освіти в Україні, і яка передбачає оволодіння певними знаннями з нуля. Так, на російську “перепідготовку”, зазвичай, відправляють учителів української мови, літератури, історії України та початкових класів, які погодилися на співпрацю з окупаційною владою і тепер прагнуть викладати російську мову, літературу й історію Росії відповідно. У свою чергу, курси “підвищення кваліфікації” зачасту проходять директори та завучі навчальних закладів окупованих територій.

Більше 20 тисяч вчителів з окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей пройшли “перепідготовку” за російськими освітніми стандартами, ще близько 15 тисяч педагогів проходять російські курси “підвищення кваліфікації”. Про це в лютому 2023 року повідомила перша заступниця голови комітету Держдуми РФ з просвіти Яна Лантратова. 

Читайте також: "Фабрика дітей Гіммлера (Путіна)". Як нацисти викрадали дітей з окупованих територій

Терор українських вчителів та інші злочини РФ, спрямовані на знищення національної ідентичності через освіту

Переслідування та залякування через проукраїнську позицію, викрадення, ув’язнення та утримання в нелюдських умовах, катування, вбивства, сексуальне насильство, тяжкі тілесні та психічні ушкодження - всі ці злочини російська армія та афілійовані збройні групи чинять щодо цивільних українців. Весь “спектр” воєнних злочинів Росія застосовує в тому числі щодо українських працівників освіти, які відмовляються співпрацювати з окупантами - це також є стратегією незаконного впровадження російської освіти на тимчасово захоплених територіях України.

Таким чином, загарбники намагаються схилити освітян на свій бік та придушити їхній опір. Окремої статистики щодо кількості протиправних дій збройних сил РФ та афілійованих груп саме по відношенню до українських працівників освіти немає. Утім, з огляду на свідчення українських освітян, які пережили російську окупацію, членів їхніх родин тощо, стає зрозуміло: терор щодо працівників освіти відбувався на всіх захоплених територіях, тому злочини слід вважати частиною системи, а не поодинокими випадками. 

Окрім воєнних злочинів проти українських освітян на окупованих територіях, Росія здійснює ще цілу низку протиправних дій, які спрямовані на знищення української освіти та містять в собі ознаки культурного геноциду. Йдеться про:

 • залякування батьків на ТОТ України, які не хочуть віддавати своїх дітей до навчальних закладів, які перебувають під контролем окупантів;

 • руйнування навчальних закладів;

 • перетворення навчальних закладів на військові бази та катівні для українців;

 • руйнування бібліотек, вилучення та знищення українських книжок;

 • заборона на вивчення української мови, літератури та історії. 

Інститут масової інформації наголошує, що намагання Росії впровадити на окупованих територіях свою систему освіти й, відповідно, усі схеми та заходи, які на це спрямовувалися, варто розглядати в контексті культурного геноциду проти українського народу. ІМІ, зокрема, спирається на концепцію культурного геноциду юриста й автора Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього Рафаеля Лемкіна. Ідея концепції полягає в тому, що поняття “геноцид” не можна зводити лише до масового вбивства: варто враховувати всі аспекти цього злочину, зокрема культурний.

Читайте також: Як окупанти зомбують українських дітей на окупованому Донбасі

Інститут масової інформації закликає українських правоохоронців та міжнародну спільноту:

 • Внести зміни до Кримінального кодексу України. Ми потребуємо норми, яка б передбачала безпосередню відповідальність для російських педагогів, що приїжджають на тимчасово окуповані Росією території, щоб знищувати національну ідентичність українських дітей і нав’язувати їм ідентичність країни-агресора через свою систему освіти.

 • Внести російських фізичних та юридичних осіб, які відповідальні за незаконне впровадження російської освіти на тимчасово окупованих територіях України, до міжнародних санкційних списків.

 • Враховувати культурний аспект геноциду під час фіксації злочинів Росії проти України, зокрема тих, які пов’язані зі сферою освіти.

Також ви можете ознайомитися зі списками відповідальних за незаконне впровадження російської освіти на тимчасово окупованих територіях України:

 • перелік організаторів і пособників злочину;

 • перелік російських вчителів, які точно працювали, або досі працюють у навчальних закладах окупованих територій; 

 • перелік колаборантів та інших виконавців злочину.

З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ІМІ


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

09:13
НАБУ і САП спільно з СБУ затримали на хабарі мера Сум з підлеглим
08:50
ГЕНШТАБ ЗСУ: втрати ворога станом на 3 жовтня
08:01
На Дніпропетровщині збито 13 безпілотників та ворожу ракету, у Павлограді влучання у промпідприємство, у Дніпрі пожежа через падіння уламків
20:00
У вівторок і середу в Україні майже без опадів, тепло
19:11
Олексій Гончаренко: По США і тому що сталось
18:45
Найбільше розслідування в історії США: після штурму Капітолію під суд відправили 1146 людей
18:15
Через рекордну спеку та посуху в Амазонці гине риба та дельфіни. Люди, які живуть на берегах річки, змушені залишати свої будинки (ФОТО)
17:40
Якщо парламент не проголосує за заборону МП, тоді на кого він працює? – секретар РНБО (ВІДЕО)
17:20
Боротьба з перевантаженням вантажівок: у 5 разів менше порушників, жодної скарги на хабарі
16:54
Білий дім стурбований корупцією в Україні більше, аніж про це говорять публічно, — ЗМІ

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]