Російські загарбники крадуть українських дітей, чому цьому замало міжнародної уваги

|
Версия для печатиВерсия для печати
Діти з тимчасово окупованої Росією української території прибувають до Білорусі.

Радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук заявляє, що Росія має чітку геноцидну політику щодо українських дітей. Про те, що росіяни діють за спланованим сценарієм, свідчать і розповіді неповнолітніх, яких вдалося повернути в родини.

Про це вона сказала на брифінгу «Депортація та примусове переміщення росіянами українських дітей. Факти й викриття» 7 грудня, зазначає видання RFI

За даними державного порталу «Діти війни», 19 546 неповнолітніх депортовані або примусово переміщені, повернути в Україну вдалося 387 осіб. Такими є офіційні цифри, але насправді російська влада викрала значно більшу кількість, додає Герасимчук. Також відомо про незаконне утримання 4 тисяч дітей, які мали статус сиріт чи позбавлених батьківського піклування.

Незаконно депортовані українські діти в РФ

Незаконно депортовані українські діти в РФ © Інфографіка RFI

Герасимчук підкреслює, що РФ веде геноцидну політику щодо українських дітей і «діє за чіткими методичками». Після повернення додому хлопці та дівчата розповідають схожі історії, що відображає певний сценарій, яким послуговуються викрадачі.  

Уповноважена наводить приклад так званих таборів перевиховання в російських і білоруських містах, де тримають дітей із України. Так, перші три тижні депортованих майже не чіпають, залучають до розважальних заходів і обіцяють швидке повернення додому. Після цього дітей починають налаштовувати проти батьків і України, навіть більше — їм озвучують меседжі, як-от: «у твоїй країні небезпечно, тому туди не можна повертатися», «можливо, ти і не потрібен своїй родині». 

Читайте також: Ордер на арешт диктатора Лукашенка: чого боятись білоруському фюреру?

«Ще за два тижні ця робота посилювалася. Далі починалася так звана промивка мізків, коли дітей викликали на окремі індивідуальні бесіди. Дітей почали розлучати і перевозити з табору в табір для того, щоб вони не могли залишатися в соціумі, де вже мають певні спільні контакти з іншими дітьми з України», — розповідає Герасимчук. 

Тих, кого вдалося звільнити, після повернення кажуть про відчуття непотрібності у власній країні чи повторюють пропагандистські наративи Кремля щодо України.

Діти, яких вдалося повернути

Діти, яких вдалося повернути © Save Ukraine

Юристка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська наголошує, що Росії не потрібні українські діти, а вона лише зацікавлена в «нових російських патріотах». У разі, коли українська дитина не проходить так зване викорінення ідентичності й не стає російським громадянином, то на неї чекають декілька сценаріїв.  

По-перше, правозахисниця нагадує про Богдана Єрмохіна, якого викрали росіяни і вручили йому повістку в військкомат (до настання 18-річчя українця вдалося повернути Україні. — Ред.).  

По-друге, росіяни поміщають дітей у спеціальні ізолятори чи заклади, де їм «лікують психіку». Таке відбувається, за словами юристки, навіть із маленькими дівчатками, які сильно плачуть, бо хочуть до мами. Або ж так «виправляють» хлопців, які не коряться дисципліні в «таборах» і не погоджуються слухати по декілька годин на день гімн РФ.  

По-третє, Рашевська повідомляє про так звані медичні евакуації з окупованих районів, коли поранених дітей вивозять, але ніяк не лікують. РФ прагне за рахунок українських дітей вирішити власні демографічні та геополітичні питання, підсумовує юристка. 

Читайте також: Російський фашизм у дії: підступ, обман і лицемірство

Допомога міжнародних організацій

Представниця Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадського здоров’я (Yale HRL) Кейтлін Ховарт повідомляє, що експерти зафіксували 2 444 українські дитини, які перебувають у Росії. Але дослідники розуміють, що це лише частина викрадених, яку вдалося ідентифікувати.

Ховарт зауважує, що організація фіксує факти і збирає «крихти інформації», які залишають по собі Росія і Білорусь. Потім ці дані можна використати в розслідуваннях. Представниця Yale HRL запевнила, що робота триває, але коментувати її назагал заборонено. 

Активістка закликає сигналізувати на публічному рівні про те, що ці дві держави діють незаконно, таємно переміщуючи дітей. Крім того, Ховарт вважає, що покараною має бути не лише російська влада, а й співучасники злочинів щодо насильницької депортації дітей із окупованих територій.

Маленькі українці тримають прапор Білоруського республіканського союзу молоді — провладної організації, яка «перевиховує» дітей

Маленькі українці тримають прапор Білоруського республіканського союзу молоді — провладної організації, яка «перевиховує» дітей © Обсерваторія конфліктів в Україні

Експертка Московського механізму ОБСЄ Еліна Штайнер розповіла, що до дослідження незаконної депортації українських дітей із тимчасово захоплених РФ районів залучають незалежних експертів. Вона наголошує, що в пріоритеті — безпека неповнолітніх, тож не про всі дії міжнародних організацій можна говорити відкрито.  

Читайте також: Білоруський Червоний Хрест став, по суті, пособником російських загарбників

Нагадаємо, Московський механізм — це формальна процедура Організації з безпеки і співробітництва в Європі (таку назву отримала, бо прийнята у 1991 році в російській столиці). Тепер же систему використовують для фіксації злочинів Росії. Головна її мета — розгорнути короткострокову міжнародну місію, щоб вирішити ту чи іншу проблему з правами людини в певному регіоні. 

Юристка RCHR Рашевська вважає увагу міжнародних організацій до викрадення українських дітей недостатньою. Особливо це стало помітним, за її словами, після загострення конфлікту Ізраїлю та ХАМАС 7 жовтня. 

«Ми постали у страшнючій ситуації порівняння дитячих страждань. Чиї діти страждають більше? Викрадені ХАМАС, це ж не те що діти, передані в російські родини, то ж вам не в терористів сидіти. Це настільки безглузда ситуація. Хоча в обох випадках я правомірно можу зафіксувати порушення Конвенції про права дитини та норм міжнародного гуманітарного права», — заявила представниця RCHR.

Організація подала три повідомлення до Міжнародного кримінального суду, в тому числі щодо насильницької передачі українських дітей у російські родини.  

Як приклад подібних злочинів — нещодавній випадок, коли російський депутат Сергій Миронов удочерив 10-місячну Маргариту з Херсонщини, змінив її персональні дані, зокрема ім'я і прізвище, місце народження.

За словами Рашевської, такі дії можна кваліфікувати згідно з Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього. Вона додає, що підписантами документа є 153 держави, але реакції від них на вищезгадану подію немає. Правозахисниця визнає, що в міжнародних організації є механізми, які можуть допомогти повернути українських дітей, але вони, на її думку, не імплементовані. 

Хоча ООН внесла Росію до «списку ганьби» через порушення прав дітей в Україні, поведінка Вірджинії Гамби — спецпредставниці генсекретаря організації з питань дітей і збройних конфліктів — викликає в юристки питання. Так, Гамба зустрічалася з Марією Львовою-Бєловою, ордер на арешт якої видав Міжнародний кримінальний суд, бо звинувачує останню в незаконній депортації українських дітей до Росії. За словами Рашевської, тепер посланниця ООН планує візит у Білорусь, причому заявляє, що депортовані чи примусово переміщені діти — поза її мандатом. 

До врятування дітей із України залучені треті держави. Наприклад, з'являлися повідомлення про сприяння Катару. Однак Герасимчук просить не розголошувати деталі про процес повернення, бо безпека дітей потребує інформаційної тиші. 

Читайте також: Злочини російського фашизму: сучасні депортації українців

«Є країни, які готові підтримати Україну в боротьбі за її дітей. Ми все ж таки сподіваємося, що це об'єднання буде результативним. Але досі є країни, діячі, які намагаються сказати, що усиновленим дітям нібито краще залишитися зі злочинцями, котрі їх викрали», — додала уповноважена. 

Герасимчук упевнена, що повернення дітей і документування злочинів РФ мають відбуватися паралельно. Чим більше доказів вдасться зафіксувати, тим більш неминучим буде для злочинців покарання. 

Таїсія Єрохіна, опубліковано у виданні RFI


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]