Справ — тисячі, вироків — сотні. Як розслідують воєнні злочини російських загарбників в Україні

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Катування, розстріл полонених, зґвалтування, удари по оселях: понад 160 воєнних злочинів щодня протягом повномасштабної війни вчиняють росіяни, якщо рахувати середнє значення. Як розслідують ці справи й чому вироків небагато? 

Масові вбивства цивільних у Бучі та Ізюмі, катівні в Херсоні, знищення полонених в Оленівці, удар по залізничному вокзалу в Краматорську, депортація українських дітей, підрив Каховської ГЕС, обстріл гуманітарного транспорту і щоденні атаки по цивільній та критичній інфраструктурі. Можна довго перелічувати воєнні злочини Росії, зафіксовані протягом трьох років великої війни. Все це серйозні порушення Женевських конвенцій 1949 року та законів і звичаїв війни, визначених статтею 8 Римського Статуту, зазначають  у виданні RFI.

Читайте також: "Стратегічна жорстокість": за чиїми наказами російські військові катували та вбивали людей під Києвом

Офіс Генерального прокурора (ОГП) на запит RFI Українською повідомляє, що починаючи з 24 лютого 2022 року «правоохоронні органи розпочали розслідування 177 882 злочинів, пов'язаних зі збройним конфліктом». Більшість проваджень, а саме 152 199, — за фактами порушення законів і звичаїв війни (відповідно до статті 438 Кримінального кодексу України). В ОГП зауважують, що «за кожним фактом воєнних злочинів правоохоронні органи здійснюють досудове розслідування».

Станом на 20 лютого 2025 року про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 438 ККУ, повідомлено 800 особам. Крім того, до суду направлено обвинувальні акти відносно 582 людей, а ухвалено обвинувальні вироки щодо 148.

Воєнні злочини росіян під час повномасштабної війни: головні цифри

Скільки справ про воєнні злочини Росії розслідують в Україні? © Інфографіка RFI / Свят Вєтров

Скільки справ про воєнні злочини Росії розслідують в Україні? © Інфографіка RFI / Свят Вєтров

Збір доказів

Українська судова система була недосконалою до початку повномасштабного вторгнення РФ, і, зрозуміло, навряд чи здатна покращуватися під час війни. Про це каже в коментарі RFI Українською адвокат, правозахисник, голова ГО «Справедливість для українців» Юрій Білоус. Утім, наголошує він, жодна система у світі не здатна впоратися ефективно з такою кількістю воєнних злочинів. Тим паче їхня реальна кількість є значно більшою за ту, яку наразі вдалося задокументувати.

«Вина кожної конкретної людини — і це стосується і росіян, повинна бути доведена так, щоб не виникало сумнівів, що саме умовний Іван вчинив злочин проти українського громадянина, наприклад, убивши його родича. А для цього потрібні докази. Ось в цьому криється головна проблема», — розповідає Білоус.

В судовому процесі росіяни мають право на захист, і захищають їх українські адвокати з державної системи надання безоплатної правничої допомоги. Без міцних доказів годі сподіватися на оголошення вироку. Труднощі виникають під час збирання даних, які б ідентифікували винуватця: ім'я і прізвище російського військового, його звання, місце народження і поточного перебування. Тож вкрай важливими є усні свідчення людей, наявність у слідства фотографій та відео, що допоможе встановити конкретну особу, яка в конкретний час перебувала у тому чи іншому населеному пункті.

«В моїй практиці такого дуже багато, коли є людина, яку вбили росіяни, наприклад, в селі Андріївка Київської області, але ми не знаємо, хто саме це зробив. Відомо лише, яка військова частина там перебувала. Але хто конкретно? Людина вбита, а справа не в суді», — зазначає адвокат.

Читайте також: В деокупованій Снігурівці правоохоронці виявили тіла 27 загиблих від рук московитів цивільних мешканців

Та бувають й інші випадки.

«У Бучі батька вбили на очах у сина. Хлопець залишився живим і впізнав росіянина, який це зробив, — розповідає Білоус. — Або є ще справа про нелюдське поводження в Київській області, коли стріляли над головою, імітували розстріл. Людина залишилася живою. І вона впізнала того, хто вчинив такі дії». 

Варто також зазначити, що докази вже можуть бути знищені, якщо це стосується окупованих територій.

«Наприклад, я захищаю людей з Херсону, які перебували в російській катівні. Справу почали розслідувати після деокупації міста. Тобто знайшли докази, можливості для того, щоб передати справу до суду. А якщо казати про Маріуполь? Багато фізичних доказів, абсолютно очевидно, через три роки є знищеними», — зазначає адвокат.

Читайте також: Замітають сліди: окупанти почали спалювати загиблих у Маріуполі в мобільних крематоріях - міськрада

Заочні вироки

«Ми маємо величезну кількість проваджень, з них незначна частина завершилися вироками, причому більш ніж 70% — ухвалені за процедурою in absentia», — розповідає RFI Українською виконавчий директор «Української Гельсінської спілки з прав людини» (УГСПЛ) Олександр Павліченко. Йдеться про судовий розгляд справ за відсутності обвинуваченого.

«Тобто немає на лаві підсудних тих, хто переслідується, щодо кого ухвалений вирок. Можливо, вони і не знають, що проходили по цих кримінальних справах в Україні. І навіть немає інформації, що ці особи є живими, бо вони продовжують воювати», — зазначає Павліченко.

Наприклад, Нацполіція ідентифікувала всіх 12 військовослужбовців 234-го десантно-штурмового полку зі Пскова, які в березні 2022-го розстріляли 16 цивільних на перехресті Вокзальної та Яблунської в Бучі. Робили це росіяни за наказом командира, йому правоохоронці заочно повідомили про підозру. Після деокупації міста світлини загиблих, зокрема жінки з червоним манікюром, чоловіка на велосипеді та волонтерки в мікроавтобусі, облетіли світові видання.

Меморіальна стіна пам'яті загиблих мешканців Бучі. Від рук російських військових загинуло понад 420 цивільних громадян

Меморіальна стіна пам'яті загиблих мешканців Бучі. Від рук російських військових загинуло понад 420 цивільних громадян © Jae C. Hong / AP

Інший приклад: у березні торік суд виніс 15 російським військовослужбовцям, які тримали 368 жителів села Ягідне на Чернігівщині у підвалі. Так вони близько місяця утримували такий собі живий щит. Але, як казав Суспільному прокурор Сергій Крупко, місце перебування засуджених невідоме.

«Чи має слідчий в Україні доступ до умовно того офіцера, солдата, який стріляв, вбивав, ґвалтував? Тільки якщо той потрапив у полон, — пояснює Павліченко. — Такі особи проходять через детектор брехні. Їх розпитують, відповідно, встановлюють причетність до вчинення можливого воєнного злочину. Знаю, що сексуального насильника таким чином було заарештовано і піддано судовому переслідуванню».

Правозахисник також звертає увагу, що під час двосторонніх обмінів військовополонених частину засуджених у справах про воєнні злочини передано Росії. За його словами, в такому разі відбувався спрощений розгляд провадження: росіяни йшли на угоду зі слідством, засвідчували свою винуватість, отримували вироки, а потім упродовж декількох тижнів або місяців опинялися на своїй батьківщині. Ефективність подібного вироку, відверто каже Павліченко, є нікчемною: «Вони і так перебували в місцях несвободи як військовополонені, потім їх провели через судовий процес і віддали до Росії вже з судовим вироком».

Читайте також: Два тижні в окупації під Києвом у приміщенні могилянського гуртожитку в містечку Ворзель

Правоохоронна система працює, зазначає представник УГСПЛ. Але він не дає оптимістичного прогнозу щодо розслідування зафіксованих в Україні воєнних злочинів росіян.

«Наша організація займалася документуванням фактично воєнних злочинів від 2014 року. Відбувався юридичний супровід окремих потерпілих. За 10-11 років майже немає результату, успіху, де-факто ці справи закриті та вже не мають перспективи на розслідування. Я думаю, що мине десь 10-15 років, і те саме відбудеться щодо цього великого масиву (понад 177 тисяч проваджень. — Ред.). Буде великою удачею, якщо умовно 3-5% належним чином розглянуть», — вважає Павліченко.

Увага до потерпілих

Представник УГСПЛ переконаний, що Україні слід виробити належну стратегію, визначивши, як і за яких умов розслідувати і притягати до відповідальності за воєнні злочини. І він пропонує акцентувати зусилля не на тих, хто вчиняв правопорушення, а на жертвах, бо їх легше ідентифікувати.

В цьому напрямку, на думку правозахисника, держава просувається. Наприклад, функціонує Реєстр збитків, завданих агресією Росії проти України (RD4U). Його у травні позаторік створила Рада Європи. В майбутньому можна буде підрахувати загальну суму збитків і оголосити консолідовану претензію про відшкодування. Це, зауважує представник УГСПЛ, і стане кроком до відновлення справедливості.

Читайте також: Що побачила слідча комісія ООН в Україні: "Те, що ми побачили, шокує"

«Як на мене, це найбільш правильний підхід, — каже Павліченко. — (...) Ганятися за якимось Ванькою, який стріляв з БМП по цивільних машинах, і вишукувати, чи він живий, це задача, яку теж слід врахувати. Але якщо таких Ванек у нас буде тисячі? Всіх ідентифікувати, зловити й притягнути до відповідальності практично нереально».

Крім того, наш співрозмовник упевнений, що «Росія займатиметься казуїстикою і правовими викрутасами». Вироки за процедурою «in absentia», на його думку, не встоять, якщо будуть оскаржені, наприклад, в Європейському суді з прав людини. Також Павліченко зазначає, що немає практики заочних проваджень у Міжнародному кримінальному суді.

На міжнародному рівні 

Притягнути агресора до відповідальності Україні допомогають союзники. Як розповідають в Офісі Генпрокурора, у березні 2022 року Україна, Литва і Польща уклали Угоду про створення Joint Investigation Тeam (JIT). Мета — розслідувати агресію РФ і ії воєнні злочини проти України. Згодом до складу JIT також увійшли Євроюст, Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду, Естонія, Латвія, Словаччина, Румунія та Європол. 

В лютому 2023 року при Євроюсті створили Основну міжнародну базу даних про злочини (СIСЕD), яка має допомогти в розкритті основних категорій міжнародних злочинів, скоєних в Україні. Наразі там сотні файлів, надісланих до CICED для збереження й аналізу. 

Крім того, з березня 2022 року в Міжнародному кримінальному суді почали розслідувати злочини проти людяності та/або воєнні злочини, вчинені під час міжнародного збройного конфлікту в Україні. З такою ініціативою виступили 39 країн, пізніше їхня кількість зросла до 41.

Штаб-квартира Міжнародного кримінального суду. Гаага

Штаб-квартира Міжнародного кримінального суду. Гаага © AFP / MARTIJN BEEKMAN

Адвокат Білоус зауважує, що важливо працювати як усередині країни, так і на міжнародному рівні, щоб домогтися повного покарання російських військових злочинців. Комісія ООН з розслідування порушень в Україні опублікувала протягом трьох років великої війни шість звітів. Міжнародний кримінальний суд видав шість ордерів на арешт проти російських держпосадовців. Юрист зазначає, що ордер щодо Путіна є безпрецедентним, бо вперше в історії застосований до керівника такого рівня держави, яка є членом Ради безпеки ООН, носієм ядерної зброї. 

«І ми повинні це підкріплювати фаховими і коректними юридичними висновками — вироками українських судів, тому що це важливо для потерпілих, для всіх українських громадян, нашої держави і міжнародної спільноти. Тому що воєнні злочини, які вчиняють росіяни в Україні, є міжнародними злочинами. Це злочини проти миру та безпеки людства. Вони не мають строку давності та стосуються усіх», — підсумовує Білоус. 

Таїсія Єрохіна, опубліковано у виданні RFI


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]