Справа хабара голови ВС та адвоката: нові прізвища суддів, «друг» який здав та два відсотки

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  арештував колишнього голову Верховного Суду Всеволода Князєва

ВАКС 18 травня арештував колишнього голову Верховного Суду Всеволода Князєва та адвоката Олега Горецького за підозрою в отриманні хабаря на загальну суму 2 мільйони 700 тисяч доларів. Суд визначив їм заставу як альтернативну міру покарання — 107 і 80 млн гривень відповідно. У випадку її внесення вони зможуть вийти із СІЗО.

Князєва і Горецького затримали 15 травня. У судді, за даними слідства, знайшли частину помічених грошей, які передавалися як хабар знайомим обох підозрюваних — нотаріусом Кирилом Горбуровим. Ймовірно, він став агентом Національного антикорупційного бюро для викриття злочину.

Під час судових засідань з обрання їм запобіжного заходу прокурори озвучили чимало цікавих нюансів справи, а адвокати і підозрювані — свою версію подій. 

Як передавали хабар на той момент голові Верховного суду, чому у справі “засвітилася” адвокатська компанія, що представляла інтереси компанії бізнесмена і політика Костянтина Жеваго, та про які ще судові рішення говорили фігуранти справи, — у матеріалі видання “Ґрати”. 

Історія з хабарем Князєву, що десять років працює суддею і близько півтора був головою Верховного Суду, почалася на початку березня цього року. За версією слідства, саме в той час зустрілися адвокат Олег Горецький, нотаріус Кирил Горбуров і директор з безпеки Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Сергій Рудометкін. Зустріч відбулася, ймовірно, у Києві — в офісі адвокатської компанії Горецького. Рудометкін, за версією слідства, представляв інтереси бізнесмена і політика Костянтина Жеваго. 

Марія Рудометкіна — ймовірно, дочка Сергія Рудометкіна працює адвокаткою в компанії Горецького три роки. Правда, після скандалу з Горецьким інформацію про адвокатів компанії на сайті закрили. 

Читайте також: ВАКС відправив ексголову Верховного суду Князєва під варту з альтернативою застави у 107 мільйонів

У січні цього року Велика Палата Верховного суду почала розгляд справи щодо договору купівлі-продажу акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Компанія Жеваго купила близько 40% акцій 20 років тому. Кілька разів колишні акціонери пробували оскаржити законність купівлі і повернути частину акцій. 

“Кіріл, друг, нотаріус, партнер”, — представився, ймовірно, Горбуров Рудометкіну під час першої зустрічі 6 березня, на якій, за даними слідства, домовилися про можливість впливу на фінальне прийняти рішення. 

Горецький запросив їх в переговорку, щоб обговорити домовленість, але «без телефонів», тому запису цієї розмови слідство, очевидно, не має.

За словами прокурора у справі Олександра Омельченка, після розмови Горецький і Горбуров передали інформацію Князєву. І той нібито назвав суму у хабаря у 1 мільйон 800 тисяч доларів. При цьому Горецькому і Горбурову дав право самим визначити свою частку за послуги. Вони врешті вирішили поділити 900 тисяч доларів на двох. 

За даними слідства, ініціатором створення злочинної організації з метою отримувати кошти за судові рішення був Князєв, хоча в оприлюднених записах розмов немає діалогу, де суддя би говорив про щось подібне. 

Горбуров і Горецький товаришували з Князєвим. Горбурова останній знає близько 20 років, обоє — з Миколаєва. Горбуров, як пишуть місцеві ЗМІ, є кумом Князєва.

“Всеволод Князев, это мой друг детства, знаете, кто такой, да?.. У нас много дел, много, доли… Вы поняли?” — одна з фраз запису, яку зачитав прокурор в суді, що належить, ймовірно, Горбурову.

Він працював нотаріусом у Миколаєві з 2004 року,  минулого року переїхав у Київ. Його офіс, до слова, знаходився в одному приміщенні з адвокатською компанією Горецького — по вулиці Полтавській 10.

Горецький у суді розповідав, що познайомився з Горбуровим десь два роки тому. Він нібито втерся в довіру до нього та адвокатів його компанії.

“Кирил появився в моєму житті десь два роки тому… Агент Кирил… Ввійшов в довіру до мене особисто, моїх співробітників. Я йому надав безкоштовно офіс в оренду, в сусідньому кабінеті біля мене, дав в оренду автомобіль, позичав кошти, допомагав в його кримінальному провадженні особисто. У нас був спільний побут, дозвілля, він заходив в нашу сімʼю, ми заходили в його сімʼю. Жодних думок не було, що він може викривати, записувати чи провокувати. Будь-які ідеї щодо бізнесу, заробляння коштів виходили від нього”, — сказав у суді Горецький.

Горбуров був депутатом Миколаївської міської ради від Блоку Петра Порошенка. Його батько — Євген Горбуров — історик і депутат обласної ради від “Опозиційного блоку За життя”. 

Отримати коментар Горбурова “Ґратам” не вдалося. 

Читайте також: Справа Князєва: під час обшуку вилучили майже пів мільйона доларів, схованих співучасниками голови Верховного Суду

Адвокат Олег Горецький. Фото: сторінка Горецького у фейсбуці

Адвокат Олег Горецький. Фото: сторінка Горецького у фейсбуці

Горецький працює адвокатом, у 2014 році заснував адвокатську компанію “Горецький і партнери”. Одним із його партнерів є Едуард Шевченко — колишній суддя Київського господарського апеляційного суду.

В останній період Горецький активно брав участь у різних судово-юридичних заходах. Один із таких — онлайн-дискусія, організована Асоціацією адвокатів України, де спікером також були представники Вищої ради правосуддя, судді Верховного суду. Участь у заході взяв і Горбуров.

Горецькому належить онлайн-видання «Femida.ua», що висвітлює судово-юридичні теми і благодійний фонд.

“Що стосується голови Верховного суду — з ним особисто ні разу не бачився і не спілкувався. Всі спілкування відбувались на форумах, заходах, за участі багатьох людей. Тягнув до нього на зустріч особисто Горбуров, запрошуючи обмежену кількість людей… Особисто ніякі кошти Князєву не міг передавати, оскільки я з ним не зустрічався віч-на-віч”, — розповів у суді Горецький про Князєва. 

За даними слідства, Горецький не хотів «світити» свою компанію у справі Жеваго. Бізнесмену він пояснював, що це може погано вплинути як на розгляд справи, так і зашкодити репутації самого адвоката. Під час одного з діалогів Горецький та Горбуров обговорили можливість залучення до юридичного супроводу справи у Великій палаті ВС компанію «Ілляшев і партнери». Згодом вони обговорювали можливість перерахунку коштів через цю компанію для «оплати» хабаря. За даними слідства, компанія «Ілляшев і партнери» повинна була отримати 2% від суми — 60 тисяч доларів. 

Читайте також: Князєва НАБУ здав кум

«Ілляшев і партнери» дійсно представляли компанію Ferrexpo. У день ухвалення рішення коментували справу, зазначаючи, що покладений край 20-річній судовій епопеї. Утім, після затримання Князєва і Горецького на сайті компанії опублікували заяву про те, шо не мають жодного відношення до ймовірної передачі хабаря. 

Жеваго передавав хабар, за даними слідства, різними сумами і в різний період. В одному з діалогів нібито бізнесмен та Горецький уточнюють передану суму та ту, що ще потрібно доплатити. 

В одній із розмов із Жеваго, за словами прокурора, Горецький сказав: «Минус 50 (ймовірно, тисяч доларів — Ґ), потому что 50 ушло на Верховный по другому делу”. 

Про яку саме справу йдеться, з’ясувати поки не вдалося. 

Засідання Вищого антикорупційного суду щодо запобіжного заходу Всеволоду Князєву. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Засідання Вищого антикорупційного суду щодо запобіжного заходу Всеволоду Князєву. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Горецький нібито у розмовах хвалиться своїми зв’язками із суддями, зокрема, з Олегом Хрипуном, головою Північного апеляційного господарського суду: “В свое время, когда Львова (Богдана Львова — колишнього голову Касаційного господарського суду, якого вивели зі штату Верховного суду через те, що в нього виявили російський паспорт — Ґ) “сбили”, сохранилась целая юрисдикция, поэтому все председатели, а не только Хрипун, а остальные пять они мне сильно обязаны”.

“Плотницкий это мой кореш, глава суда…”, — зачитав прокурор частину фрази нібито Горецького про Бориса Плотніцького, керівника Західного апеляційного господарського суду. Правда, прокурор не пояснив контекст розмови.

За даними “Ґрат”, у березні цього року Горецький брав участь у закритих зборах суддів господарської юрисдикції у Львові, що зібралися обговорити судову практику. Адвокат нібито роздавав суддям свої візитки. На заході був і Князєв. 

1 травня Князєв, за словами прокурора, написав Горбурову смс, де попросив розділити суму хабаря на 13 «пакетів»: 10 пакетів по 100 тисяч, 2 — по 150 і 1 — 50 тисяч доларів. 

Того ж дня Національне антикорупційне бюро зареєструвало кримінальне провадження за фактом можливого корупційного злочину. І з цього моменту Горбуров у матеріалах справи не фігурує, натомість з’являється Кравченко Олександр — агент НАБУ.

Читайте також: Три виклики, які "породила" справа Князєва

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Омельченко. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Омельченко. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Під час засідання Вищої ради правосуддя, що давала дозвіл на притягнення Князєва до кримінальної відповідальності, прокурор Олександр Омельченко сказав, що це одна і та ж особа. Утім, у судовому засідання, що транслювалось на офіційній сторінці суду, він це заперечував. 

Прокурор зазначав, що Горбуров — це учасник кримінального правопорушення, а Кравченко — особа, яка виконувала спеціальне завдання НАБУ.

У суді Князєв замешкався і перепитав прокурора: «Ви маєте на увазі різний процесуальний статус?». Але прокурор не відповів, попросивши суддю Олега Федорова зробити підозрюваному зауваження, оскільки він не може ставити йому запитання. 

Згодом один із адвокатів Князєва зауважив, що якщо йдеться про двох різних людей, то який зв’язок між розмовами Горбурова і Горецького і передачі грошей «Кравченко» Князєву. Утім, його репліка також залишилася без реакції сторони обвинувачення. 

3 травня «Кравченко» приніс гроші Князєву додому. 

— Поставь там.

— Да, я оставлю, — відповідає Горбуров і, за словами прокурора, кладе пакет посередині кімнати.

— Все, спасибо. Давай, на связи.

— Все остальное тоже там это.

— Хорошо. Счастливо. Спасибо.

Детективи НАБУ стежили за переміщенням сумки з грошима і зафіксували, що наступного дня Князєв переніс їх до свого Мерседеса і привіз у Верховний суд.

8 травня Князєв сказав Горбурову привезти решту 450 тисяч.

Князєв: Ви там по Ж. себе з Олегом собрали? Правильно все, нормально?

Горбуров: 1 350 там.

Князєв: Да.

Горбуров: Еще осталось 450?

Князєв: Да.

Горбуров: Когда привезти?

Князєв: Ну вы взяли себе, правильно?

Горбуров: Олег этим вопросом занимается. Когда?

Князєв: Давай не сейчас, еще с тех несколько человек не закрыты… Вот я думаю, что в пятницу.

Горбуров: Смотри, по Жеваго он как бы кейсы какие-то дает тоже.

Князєв: Ну давай, ми так и договаривались, потому что этот очень обиделся, очень.

Горбуров: Да, я понял. 

Князєв: А тот же еще рассказал. Он что дурачок? Зачем он это делает? Он (ймовірно, Жеваго — Ґ) позвонил и прямо ему (ймовірно, Коломойському — Ґ) сказал: «Ну что, я тебя перекупил?». А он его не перекупил. Я просто потому, что он прав был, понимаешь

Горбуров: Угу.

Князєв: Ну реально. А этот с претензией. Что это вы типа…

Горбуров: Вообщем, еще берем кейсы?

Князєв: Да-да.

Горбуров: Кроме этого?

Князєв: Да, угу!

Решту суми — 450 тисяч доларів «Кравченко» приніс Князєву 15 травня.

Князєв: Привет, мой дорогой. Проходи, садись. Только подальше от меня (Князєв захворів — Ґ). 

Горбуров: А что если… Я не переживаю.

Князєв: Та ну…

Горбуров: Ничего страшного.

Князєв: Садись в то дальнее кресло, не подходи ко мне. Положи.

Горбуров: Вот то что я говорил. Да, остаток, ми говорили 450.

Князєв: Хочешь, чтобы сумку я тебе отдал сразу? 

Горбуров: Та, не. Я специально оставить.

Князєв: Когда ты вернешься, я тебе уже отдам. Спасибо, мой дорогой. Ну он с вами с Олегом закрылся? Все в порядке? Чтоб я не переживал.

Горбуров: Слушай, Олег этими вопросами занимается, я не в курсе как.

Князєв: Ты пойми. Я как бы только для вас. Я тебе честно говорю, потому что мы столько работаем и никакого результата. Я чисто вот этим руководствовался. Потому что тот намного… условия были как бы намного интереснее. Так многие судьи не поняли даже. Поэтому нужно чтобы он закрылся с вами. Иначе я переделаю все назад, правда. 

Горбуров: А что тут не участвовали многие?

Князєв: Люди, как бы, я сказал, что будет просто меньше. И они, как бы знаешь, тоже рассчитывают на что-то. Вообщем можно было так и так. Но, конечно, он (Жеваго — ред.) больше по закону был прав. Он дальше будет работать с Олегом, да?

Незадовго після цієї розмови у квартирі Князєва відбувся обшук і детективи НАБУ знайшли сумку з грошима. Купюри були попередньо помічені і відскановані. Увесь другий транш вилучили. Із першого мічені гроші знайшли в кабінеті Князєва. Близько 800 тисяч доларів із першого траншу виявити не вдалося. Хоча в кабінеті голови суду знайшли понад мільйон доларів, а в квартирі — 250 тисяч доларів невідомого походження. 

За словами детектива у справі, кошти із першого траншу знайшли також у трьох суддів Великої палати. Однак сторона обвинувачення зауважила, що має перевірити можливу передачу хабаря цим суддям: «Комусь він (Князєв — Ґ) передав, комусь — ні, хтось добросовісно був проти (фінального рішення — Ґ)». 

Під час засідання Вищої ради правосуддя Князєв сказав, що був проти рішення Великої палати і готував окрему думку. Але в реєстрі судових рішень його окрема думка не опублікована. 

Читайте також: ВЕРХОВНИЙ СУД ЗВІЛЬНИВ СВОГО ГОЛОВУ КНЯЗЄВА ЗА ХАБАР

Адвокати Князєва наполягали на тому, що в матеріалах слідства немає доказів створення ним злочинної організації, а рішення Велика палата приймає колегіально. Щодо знайдених грошей ні адвокати, ні сам Князєв нічого не казали. Лише повідомили суд, що ключі від робочого кабінету були в судової охорони. 

Адвокати Іван Староста (ліворуч) і Володимир Клочков. Праворуч — Всеволод Князєв. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Адвокати Іван Староста (ліворуч) і Володимир Клочков. Праворуч — Всеволод Князєв. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Князєв практично не коментував пред’явлену йому підозру, лише погоджувався з адвокатами. Він відреагував на один із діалогів, зачитаний прокурорами. 

Горбуров: Он (Князєв — Ґ) против нашего союза, он ревнует нас, он понимает, что мы вместе усилим друг друга. Он же понимает, дело в патроне. 

Горецький: Уже готовый станок, работающий. Я делаю так, чтобы оно работало, чтобы что-то заработало. Делаю все, смазку. Чтобы оно все работало.

Горбуров: Так поэтому надо кого-то своего готовить, кого-то вместо  него (Князєва — ред.).

Горецький: Не говори такого, прошу тебя. Не дай бог, он это почувствует.

Горбуров: А как он почувствует? Так ж надо, чтоб ты ему? Зачем? Я ж тебе открываю такие вещи. Здесь наоборот. Была работала бы команда и все было бы в порядке.

Горецький: Конечно.

Горбуров: А он боится. Его никто тогда слушать не будет. Все люди наши.

Горецький: Та просто он бы возглавил бы людей. Ты же понимаешь, если взять.

Горбуров: Ну.

Горецький: Он людей возглавляет нашими руками. Это мы ж под него делаем, это ж под него все, не под меня, не под тебя, а под него.

Горбуров: Та он боится эту махину. Ты просто понимаешь, какая это махина влияния.

Горбуров: Так это наоборот классно. Приехали, порешали, ты вообще не умыкаешся.

Горецький: Тебя сделали королем, да.

Горбуров: Да, короля же делает свита. А король не может быть один, он голый.

За словами Князєва, із цієї розмови випливає, що Горбуров і Горецький шукали йому заміну, оскільки він не хотів з ними співпрацювати. У засіданні ВРП він також сказав про політичне замовлення щодо нього, але не розповів, хто його здав і чому.

Суддя Вищого антикорупційного суду Олег Федоров. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Суддя Вищого антикорупційного суду Олег Федоров. Фото: Стас Юрченко, Ґрати

Горецького детективи спробували затримати пізно ввечері 15 травня. Їм довелось виламати двері, але адвокат втік через балкон. І десь через годину його знайшли в іншому приміщенні (де саме, не уточнили) — він заховався в шафу. 

Читайте також: Внутрішній фронт. Голову Верховного Суду Князєва затримали на багатомільйонному хабарі

В офісі Горецького коштів із суми хабаря не знайшли, але виявили понад 700 тисяч доларів неідентифікованих коштів. Сам адвокат сказав, що це кошти його дружини і клієнтів. На кожному конверті написано, чиї це кошти, додав він.

Прокурори просили арештувати як Князєва, так в Горецького з альтернативною заставлю. Суд з ними погодився, визначивши Князєву 107 млн гривень заступати, а Горецькому — 80 мільйонів.

На момент публікації тексту ні Князєв, ні Горецький заставу не внесли, а тому перебувають у слідчому ізоляторі. Їхні адвокати подали апеляцію на арешт.

Вікторія Матола,  опубліковано у виданні Ґрати


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

16:07
Журналіста WSJ Гершковича засудили в росії до 16 років колонії суворого режиму
15:13
Честь дорожча: вийшла з фракції одна з небагатьох порядних людей у "Слузі народу" нардеп Яцик - вона не хоче сприяти розкраданню Держави
14:25
30 підозр і 70 обшуків за розкрадання 138 млн для армії − ОГП повідомив про масштабну спецоперацію
12:03
Син ексзаступника секретаря РНБО Гладковського (Свинарчука) будує віллу в Іспанії
11:23
Масштабний технологічний збій на всіх континентах: не працюють аеропорти, банки, телеканали
11:04
Уряд хоче запровадити 20% податку на всі посилки з-за кордону, виняток – відправлення від фізосіб вартістю до 45 євро (ДОКУМЕНТ)
10:01
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 19 липня
09:05
Кабмін вдвічі підвищив оклади співробітникам Податкової служби та збільшив штат центрального апарату на 206 осіб (мабуть, тому, що це "бронь")
08:00
Ворог просунувся біля Новоселівки Степової, Невського, Прогресу та в Новоселівці Першій
20:00
У п'ятницю в україні дощитиме лише в Карпатах і на сході

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]