Історик з Херсону, який пережив російську окупацію: загарбники не приховували бажання відновити СРСР за будь-яку ціну

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Херсон. Війна Росії проти України / AP nuotr.

 Артем Петрик - український історик, який пережив окупацію Херсона. До війни історик мешкав у Литві, є науковим співробітником Інституту історії та археології Балтійського регіону Клайпедського університету. Він приїхав до Херсона незадовго до російського наступу і подальшої окупації, щоб закінчити свою книгу про історію країн Балтії.

Пан Петрик - один зі свідків російської окупації, який поділився своїм досвідом і даними з командою міжнародного розслідування журналістів європейських національних телерадіокомпаній про русифікацію окупованих Росією територій України.

- Де ви були, коли почався широкомасштабний наступ Росії на Україну?

- Я родом з Херсона, з півдня України. Там зараз живуть мої батьки. І я маю досвід життя в окупації. Я жив у місті протягом усього періоду, коли Херсон і весь правий берег Херсонської області був окупований. Через свою професію, через те, що я історик, через свої проукраїнські та прозахідні погляди, я змушений був весь цей час переховуватися. Це був дуже важкий, але цікавий досвід.

Отже, з 24 лютого 2022 року, коли почалося широкомасштабне вторгнення, до звільнення Херсона 11 листопада 2022 року, я був свідком звільнення Херсона, разом з тисячами інших херсонців. Але я також був свідком на окупованих російським режимом територіях.

Читайте також: Місто Святогірськ: Правда про російську окупацію та звільнення

Artiomas Petrikas / LRT stopkadras

Artiomas Petrikas / LRT stopkadras

- Можете пригадати своє перше враження від того, як почали поводитися люди, коли почалася війна і прийшли росіяни?

- У перші дні окупації люди почали протестувати. Протести наростали і досягли піку в середині березня 2022 року. Момент, коли український поліцейський з українським прапором застрибує на російську військову машину і проїжджає на ній вулицею Ушакова. Це був приклад того, що українці, навіть без зброї в руках, сильніші за російських окупантів.

Я думаю, що це був переломний момент для росіян. Вони цього не очікували. Вони живуть у своєму світі, де панує культ сили і влади. Якщо у тебе в руках зброя, то це означає, що ти маєш владу розпоряджатися чиїмось життям.

Але тут все було навпаки. Люди без зброї вийшли на протест і перемогли їх чистою силою волі та твердою вірою в те, що є правильним. І я думаю, що саме тоді росіяни зрозуміли, що психологічно вони втратили Херсон. Але, за власною логікою і за власними російськими традиціями, вони почали придушувати опір. Вони почали шукати організаторів протестів і взагалі проукраїнських і прозахідних людей. Вони не могли зрозуміти, що люди можуть самоорганізуватися і вийти на протест самостійно, без чиєїсь вказівки. Росіяни живуть у світі з жорсткою вертикальною ієрархією.

Читайте також:  Як беззуба реакція Заходу на окупацію Грузії РФ заохотила Путіна напасти на Україну

Херсон / AP nuotr.

Херсон / AP nuotr.

З другої половини березня вони починають репресії. Всі були у небезпеці, ніхто не був у безпеці. Головними мішенями були сім'ї українських військових, міліціонерів, суддів, журналістів, вчителів і, звичайно, науковців. Зокрема, істориків. Чому саме істориків? Тому що в російському світогляді історик - це пропагандист. Це частина ідеологічної системи.

Весь інший час росіяни намагалися боротися з українським підпіллям, шукали партизанів, шукали західних агентів і починали впроваджувати свою пропаганду. З перших днів окупації вони взяли під контроль телебачення, почали транслювати російське радіо, поширювали брехню про Україну, про Захід, прославляли російську армію та державу. Пропаганда поширювалася в друкованому вигляді через газети. Але для мене, як для історика, і для інших людей, які це бачили, судячи з їхніх свідчень, це все викликало... Я не можу сказати посмішку, тому що мені тоді не хотілося сміятися, але сміх крізь сльози - наскільки примітивно це було зроблено.

Звільнений Херсон. Війна Росії проти України / AP nuotr.

Звільнений Херсон. Війна Росії проти України / AP nuotr.

- Чи були моменти, коли це спрацьовувало, коли люди вірили в якусь частину цієї пропаганди?

- У моєму оточенні, наскільки мені вдавалося спілкуватися, поки я переховувався, таких людей не було. Але треба бути об'єктивними - в Херсоні теж були колаборанти. І дійсно, якщо говорити про ефективність російської пропаганди, то мені як історику іноді здавалося, що росіяни не розуміли, що вони хочуть відновити. Те, що вони були імперіалістами, було зрозуміло. Було очевидно, що вони намагаються відновити імперію. Але які вони імперіалісти? Чи вони відновлюють імперію Романових, чи вони відновлюють Радянський Союз, що там відбувається?

Їхня пропаганда була схожа на суміш усього світу, від чого вона виглядала ще більш безглуздою. Що було в цій пропаганді? Величезна ворожість до українців і до Заходу, яку росіяни асоціюють з розпадом Радянського Союзу. А для них Радянський Союз був вершиною, апогеєм розвитку Російської імперії. І вони ненавидять світ через розпад Радянського Союзу. Вони звинувачують у розпаді Радянського Союзу в першу чергу українців, країни Балтії, Америку. Вони хотіли б відновити його за будь-яку ціну, і, власне, не приховують цього.

Читайте також: Історії донеччан і луганчан, що пройшли шлях від Майдану до ЗСУ: «Хочу зайти в рідне місто у пікселі, а не в цивільному»

- Як історик, ви кажете, що це була дуже проста, примітивна російська пропаганда. Чи бачите ви паралелі між російською пропагандою сьогодні і пропагандою після 1945 року? Які найбільші відмінності? Чи вона однакова?

- Я думаю, що з точки зору пропагандистської моделі, вони взяли приклад з Радянського Союзу, не стільки після 1945 року, скільки з міжвоєнного періоду, від створення радянської держави в 1917 році до початку Другої світової війни. І, звичайно, вони використовували пропаганду нацистської Німеччини. Вони об'єднали наративи, вони модернізували їх, але в принципі вони використовували досвід Третього Рейху, фашистської Італії і, звичайно, Радянського Союзу. Таким чином вони створили свою особливу форму. Важливим моментом є презирство до інших народів, зарозумілість.

Почуття вищості, тому що ти належиш до так званого "русского мира". Неприйняття права українців, молдаван, карпатців, поляків, литовців, латишів, естонців мати власну державу. І ставлення до всіх цих країн, включно з Фінляндією, так, ніби вони колись були частиною Російської імперії, а тому Росія може повернути їх назад під дулом пістолета. І віра в те, що це можливо тільки силою зброї. І повна байдужість до міжнародного права, в тому числі до угод, підписаних Росією і самим Путіним.

Суть всього цього: не хочеш бути росіянином - помри.

- Ще у вересні в Харкові, в Куп'янську і скрізь ви бачили ті самі білборди, ті самі газети. Якби ви назвали основні елементи русифікації та пропаганди, які вони використовують, якими б вони були?

- Це засоби масової інформації - телебачення, радіо, преса, впровадження російської ідентичності в публічну сферу. Це означає організацію заходів до Днів російського прапора, Днів Росії, розміщення білбордів і, звичайно, спроби встановити контроль над школами. Запровадження російської шкільної програми, передусім курсу історії, і нав'язування російського бачення світу через курс історії.

Читайте також: Як російські окупанти системно та агресивно росіянізують окуповані українські землі

- На Вашу думку, чому для росіян так важливо зосередитися на учнях та освіті?

- Імперія завжди дивиться в минуле, вона шукає там своє коріння. І дійсно, через культ предків, культ традицій - що також є однією з характеристик російської ідеології - Росія намагається розвинути лояльність до нинішнього російського режиму і прищепити ідею російської вищості, і таким чином мотивує молодь не тільки вважати себе росіянами, але й бути готовими померти за Росію. Все це робиться через перспективу перманентної війни, поки Росія не реалізує свої геополітичні амбіції. Їм потрібні солдати.

Louise Jensen, DRІндре Макарайтіте, відділ розслідувань LRT, LRT.lt; опубліковано у виданні Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]