Уроки історії та паралелі сьогодення. Чому Радянський Союз віроломно напав на Польщу 85 років тому

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Польський дипломат Ян Пекло: «Якщо ми разом, якщо Польща та Україна співпрацюватимуть, ми зможемо змінити форму безпеки в Європі на більш сприятливу для наших країн»  

85 років тому, рано-вранці 17 вересня 1939 року Червона армія віроломно напала на Польщу, яка з 1 вересня поодинці боролася з агресією гітлерівською Німеччиною. Східні території Польщі були зайняті Червоною армією. Чому відбулося радянське вторгнення до Польщі та як вплинуло на подальший перебіг історії? Світлана М'ялик на Polskie Radio поговорила з польським публіцистом, послом Польщі в Україні у 2016—2019 роках Яном Пеклом.

— Вранці 17 вересня 1939 Червона армія напала на Польщу, яка з 1 вересня воювала з агресивною нацистською Німеччиною. Скажіть, які були історичні передумови для нападу, чому так сталося і чому Польща опинилася віч-на-віч із Червоною армією?

— Це було пов'язано з таємною угодою між міністрами закордонних справ Радянського Союзу та Німеччини. Це називається пакт Молотова-Ріббентропа, де дві країни, дві диктаторські країни вирішили укласти союз, який мав знищити польську державу. І це почалося о 4 годині ранку 17 вересня 1939 року. Це було зроблено без оголошення війни.

На той час Польща вже фактично 17 днів воювала проти німецької агресії. Якби ми могли додати до цього причину, чи першопричину того, що сталося, ми могли б сказати, що десь у контексті можна побачити, що це був акт помсти у певному сенсі за перемогу Польщі у війні з більшовиками у 1920 році під Варшавою , яка також стала можливою завдяки співпраці з українцями

Читайте також: Кривавий сталінський слід в історії Польщі

Це було посилання на певну російсько-німецьку традицію окупації Польщі та ліквідації польської держави, яка просто завадила. І це було рішення, механізм якого був схожим на те, що було зроблено путінською Росією на Донбасі та в Криму. Без оголошення війни. Радянська пропаганда говорила про те, що польська держава є банкрутом, і йшлося про захист у цій ситуації близького до російського населення, тобто українського та білоруського населення. Можна сказати, що те, що сталося потім на Донбасі, в Україні, пояснюється тим самим.

Читайте також:  Енн Епплабаум: Чому Путін, як колись Сталін, так боїться України

— Ви проводите паралелі із сьогоднішніми подіями?

— Так, паралель існує. Ми маємо це усвідомлювати, що російські методи, чи радянські, чи путінські методи Росії, де вони змінилися з тих часів. І польська держава завжди була тією проблемою, яка унеможливлювала краще і ефективніше співробітництво диктаторів.

Можна сказати, що сьогоднішня російська агресія в Україні тут також можна провести якусь паралель, аналогію, що це можна порівняти з тим, що сталося тоді, 17 вересня. Варто зазначити, що те, що сталося, тоді призвело до безпрецедентної трагедії практично в усьому світі.

Я говорю про Другу світову війну. І дещо схожа ситуація на даний момент. Війна в Україні – це щось на зразок тогочасної війни з Польщею у 1920 році та пізніше. І якщо ми не дозволимо, якщо ми не зміцнимо Україну, щоб вона виграла цю війну, тоді ми можемо очікувати, що розпочнеться чергова світова війна, Третя світова війна.

Читайте також: Професор Марек Корнат: Якби у вересні 39-го року союзники прийшли на допомогу Польщі, то це могло б запобігти ІІ світовій війні

— Багато експертів говорять про те, що насправді вже триває третя світова війна, тому що залучено дуже багато країн у боротьбу з російською агресія. І хоча вони не беруть участь у збройному протистоянні ворогові на українській території, є різні коаліції, які допомагають Україні боротися з ворогом. Я маю до Вас ще питання. Якби цього не сталося, якби Червона армія не втрутилася тоді, чи не вторглася б у Польщу? Чи означає, що оборонну війну тоді було б виграно Польщею?

— Я думаю, що це дуже гарне питання, яке Ви поставили, тому що пропаганда комуністична, радянська пропаганда стверджувала, що польська держава не була здатна перемогти у війні з Німеччиною, що вона не була готова до цієї війни, що вона була налаштована на те, що німці переможуть. Я не робив моделювання.

З іншого боку, якби Радянський Союз не напав на Польщу 17 вересня, то ця війна тривала ще довго, і не виключено, що її результат не відповідав би уявленням Берліна і Москви. Тим більше, що війну Німеччини оголосили також дві країни-союзники , які взяли він зобов'язання.

Читайте також: Диктатор Сталін став для росіян третім за популярністю політичним лідером минулого - разом з іншими сатрапами

Це були Англія та Франція. Вони зробили там пару кроків, але, швидше за все, це такі мої здогади, але, напевно, не тільки мої припущення, що західні розвідки знали про пакт Молотова-Ріббентропа і не хотіли, допомагаючи Польщі, зробити війну ширшою і торкнутися Росії.

У результаті це все одно сталося, бо Гітлер напав на Радянський Союз. Це всілякі ігри істориків, можна говорити про різні сценарії, але насправді, якби не напад Радянського Союзу на Польщу 17 вересня, не дуже зрозуміло, чим це могло б закінчитися.

Читайте також: Як Сталін готував третю світову війну, але не встиг

— Останнє питання, як цей день, 17 вересня, традиційно згадують у Польщі?

— Ми пам'ятаємо цю зраду, поляки пам'ятають це порушення практично всіх положень міжнародних угод та нападу Радянського Союзу на Польщу. Найголовніше, щоб ми пам'ятали спільну перемогу з українськими союзниками тоді 1920 року над радянською владою. І це те, що найбільше болить за Кремль. І це те, що ми повинні просто пам'ятати - якщо ми разом, якщо Польща та Україна співпрацюватимуть, ми зможемо трохи змінити цю форму безпеки в Європі на більш сприятливу для наших країн.

Світлана Мялик, опубліковано на сайті Polskie Radio


Читайте також:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]