Як працює російсько-фашистська пропаганда у країнах Глобального Півдня?

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Російські наративи у країнах Глобального Півдня конструюють ворожість не лише до України, а й до Заходу. Головне завдання – переконати країни підтримувати Росію таким чином. Наприклад, «Лавров розкритикував позицію Заходу щодо Африки».

На основі досліджень медіаландшафтів країн світу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав основні тенденції щодо поширення російських наративів у країнах Глобального Півдня.

Співіснування суперечливих повідомлень 

Однією з особливостей поширення російських наративів, які були виявлені під час моніторингу, є поєднання суперечливих повідомлень, спрямованих на одну країну. 

Наприклад, в онлайн-медіа Туреччини та Єгипту, з одного боку, поширювався наратив про те, що «країни Заходу постачають Україні зброю, яка продовжує ескалацію війни з боку Росії», з іншого — «країни Заходу відмовляються постачати зброю». Така ж тенденція спостерігалася і в країнах Африки.

Читайте також: Як Путін через мережу «Русскіх домов» продовжує ґвалтувати Європу

Меседжі глобальних наративів отримали локальний контекст 

Наприклад, конструювання ворожого ставлення до Європи в онлайн-медіа Індонезії через тему релігії (як-от: «в Європі посилюється антиісламська риторика»). Такий акцент в Індонезії є зрозумілим, адже вона є найбільшою мусульманською країною.

Іншими прикладами є прив’язування наслідків санкцій до впливу на внутрішні сфери країн Глобального Півдня (продовольча сфера, економіка тощо), а ворожість до України провокується шляхом інформаційних вкидів щодо неприязні українців до населення країн Африки.

Російська пропаганда шукає вразливі теми

Російська пропаганда, як і характерно для будь-якої пропаганди, шукає вразливі теми для аудиторії, аби було легше маніпулювати. 

Наприклад, звинувачення України у продовольчій кризі в онлайн-медіа країн Африки, оскільки Україна є важливим постачальником продовольства для цих країн.

Читайте також: Чому Туреччина для України партнер, але не союзник: про традиції османської дипломатії

Врахування історичних особливостей регіонів та країн

Ще одним фактором є історичні особливості регіонів та конкретних країн. Наприклад, поширення антизахідних наративів у країнах Африки та ворожих наративів щодо США у країнах Латинської Америки.

Адаптивність наративів під актуальність/важливість подій

Аналіз інформаційного ландшафту 2023 року показує, що в африканських онлайн-медіа продовжують поширювати, а також активізовують нові повідомлення про військову допомогу Україні. Ця тенденція стала досить поширеною з січня 2023 року в багатьох регіонах світу (не лише в Африці чи на Близькому Сході).

Крім того, посилилися меседжі, які залякували аудиторію перспективою «застосування Росією ядерної зброї в разі продовження поставок зброї в Україну». У таких повідомленнях передбачалося, що «Європа перетвориться на радіоактивне кладовище», а наслідки для Заходу від постачання Україні зброї називалися «глобальною катастрофою», «апокаліпсисом» і «Третьою світовою війною».

Читайте також: Путін готує Росію до тривалої війни. Треба націлюватись не на наміри Кремля, а на його спроможність

Активно поширювався наратив про те, що «Україна/США створюють/планують провокації проти Росії». Наприклад, «Київські війська готуються підірвати зерносховища в Харкові, щоб зробити провокацію проти Москви» або «США готують провокаційну атаку з отрутою в Україні, щоб звинуватити Росію». Цей наратив був відзначений і в країнах Близького Сходу.

Розвиток деяких повідомлень у їхній історії 

Системний моніторинг медіаландшафтів показує розвиток деяких повідомлень у їхній історії за схемою: причина-наслідок. Наприклад, поява нових варіацій або поєднання кількох раніше окремих. Якщо у 2022 році в онлайн-медіа Латинської Америки переважав наратив «Росія звинувачує Захід у ядерній загрозі», то у 2023-му став домінувати «шантаж застосуванням ядерної зброї з боку Росії у разі її програшу».

Ще одним прикладом є поширення в онлайн-медіа Африки у 2022 році наративу «конфлікт підживлюється великим постачанням зброї в Україну із Заходу», а в 2023 більша активізація  —  «нова зброя для Києва призведе до глобальної катастрофи».

Джерело:  Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]