Як у Зеленського готуються пояснювати, хто здав південь України російським окупантам

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Банкова активно готує собі лінію захисту щодо провалів у роботі СБУ за Івана Баканова. Його вже виведено з-під кримінальної відповідальності. І він мовчатиме, поки його не чіпають кримінальними справами. Ключову роль у цьому має відіграти судовий процес над колишнім помічником Баканова Олегом Кулінічем, який підозрюється у державній зраді.

ДБР та СБУ вже оголосили про завершення розслідування у справі Кулініча та оприлюднили деякі подробиці. Перш ніж аналізувати можливу лінію захисту Банкової, видання "Ділова столиця" коротко перераховує факти про тандем Баканова та Кулініча.

СБУ під ковпаком ФСБ

Інавгурація Володимира Зеленського відбулася 20 травня 2019 р. Того ж дня глава СБУ Василь Грицак подав новому президентові рапорт про відставку. За Конституцією голова СБУ призначається на посаду та звільняється з посади Верховною Радою за поданням президента.

Можна було очікувати, що Зеленський внесе до парламенту кандидатуру нового глави СБУ. Але він вирішив діяти в обхід Ради і вже 22 травня своїм указом призначив першим заступником голови СБУ — начальником головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Івана Баканова — свого друга дитинства, який на той момент очолював партію "Слуга народу" (він залишався на чолі партії до 27 травня). Із 3 червня Баканов виконував обов'язки голови СБУ. На посаду голови СБУ його було призначено новим парламентом 29 серпня 2019 р.

Ці факти чотирирічної давності загальновідомі. Але вони зовсім по-новому виглядають у світлі інформації, яку оприлюднило ДБР зараз — про ті можливості, які відкрив Баканов агенту російських спецслужб Олегу Кулінічу. У 1989-1994 pp. Кулініч навчався в академії ФСБ РФ, проходив військову службу у федеральній службі контррозвідки РФ, а потім (до 2006 р.) у СБУ. За даними ДБР, Кулініч був довіреною особою Володимира Сівковича — колишнього заступника секретаря РНБО (в 2010-2013 рр.), який після Революції Гідності втік до Москви.

Читайте також: СБУ і ДБР оприлюднили нові докази роботи Кулініча і Сівковича на ФСБ Росії - перехоплені розговори (ВІДЕО)

Як з'ясувало ДБР, діяльність Сівковича координувалася начальником дев'ятого (т.зв. українського) управління департаменту оперативної інформації п'ятої служби ФСБ РФ Ігорем Чумаковим. Разом із колишнім секретарем РНБО, екс-головою адміністрації Януковича Андрієм Клюєвим Сівкович створив у Москві т.зв. "політичний офіс" для контролю за діяльністю впливових українських політиків. "Одним із головних завдань організації було внесення деструктивності в роботу СБУ", — зазначає ДБР. І це у Сівковича вийшло. Як констатує ДБР, "з травня 2019 року за завданням спецслужб РФ Олег Кулініч введений до найближчого оточення керівництва СБУ".

Тобто Баканов з перших днів своєї роботи на чолі СБУ включив у своє найближче оточення Кулініча, який був агентом російських спецслужб та довіреною особою зрадника Сівковича. 21 жовтня 2020 р. Зеленський своїм указом призначив Кулініча начальником головного управління СБУ в Криму. Але масштаби впливовості Кулініча не обмежувалися цією посадою. "Неформально він частково контролював роботу департаменту контррозвідки та інших підрозділів СБУ, а також регулярно дезінформував керівництво СБУ щодо реальних намірів спецслужб РФ", — наголошує ДБР.

При цьому Кулініч опановував всю секретну інформацію, яку дізнавався Баканов, і впливав на його кадрову політику. "Він мав доступ до всієї таємної інформації, що циркулювала у спецслужбі, і отримував актуальні дані про те, що обговорювалося на нарадах і відбувалося в державі.

Читайте також: ДБР не розслідує діяльність Баканова, друг дитинства Зеленського розвалив роботу СБУ без порушень

За наявними фактами, всю отриману інформацію Кулініч передавав Сівковичу за допомогою інтернет-месенджера Threema, — стверджує ДБР. — За завданням Сівковича Кулініч розставляв довірених осіб на деякі керівні посади в СБУ. Насамперед його цікавили регіональні підрозділи…" На підтвердження цих слів ДБР оприлюднило фрагмент розмови Кулініча та Сівковича, в якій Сівкович каже: "Потрібні регіони. Розумієш? Причому в першу чергу призначати треба прикордонні та Одеса. Тобто Львів, Закарпаття, Чернігів, Харків, Суми".

Могло бути гірше

У тій самій розмові Сівкович вимагає від Кулініча поставити Андрія Наумова замість Руслана Баранецького на посаду першого заступника голови СБУ. Цей план вдався рівно наполовину: 26 липня 2021 р. Баранецького було звільнено з посади. Але поставити замість нього Наумова не вдалося: його було звільнено Бакановим на кілька днів раніше за наполяганням Зеленського.

"Президент Володимир Зеленський позбавив влади ключову людину в СБУ при Баканові, яка керувала контрабандними схемами, закривала і відкривала кримінальні справи, "віджимала" бізнес", — коментував ті події журналіст Юрій Бутусов, зазначаючи, що це був "новий переділ ринку контрабанди". За його даними, Зеленський висловив незадоволення Наумовим на нараді, матеріали для якої готував Олег Татаров. Як стверджує Бутусов, як аргументи проти Наумова "Зеленський пред'явив масове ввезення товарів під виглядом безкоштовних поштових посилок через структури Олександра Акста, які "кришує" СБУ, контрабанду російських та придністровських сигарет до Європейського Союзу, кримінальні справи щодо контрабанди, які були закриті під тиском керівництва СБУ, щоб зберегти тіньові прибутки".

Для нас у цій історії головне те, що Наумов був не просто "гаманцем Баканова", як його називали в медіа: до того ж він був агентом російських спецслужб. І він встиг багато зробити для Росії. Ще влітку 2019 року Баканов довірив Наумову посаду начальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ. Тобто структурою, яка мала виявляти в СБУ російських агентів, керував російський агент.

14 жовтня 2020 р. Зеленський своїм указом надав Наумову військове звання бригадного генерала. Якби Наумов не погорів на контрабанді, то міг би здобути посаду першого заступника голови СБУ. І тоді, якби з Бакановим щось трапилося, російський агент виконував би обов’язки голови СБУ.

Читайте також: Ще одне Шило Татарова в СБУ

Ланцюжок викриттів

Викриття зрадників у СБУ стартувало після початку великої війни. 31 березня 2022 р. Зеленський своїми указами звільнив Сергія Криворучка з посади начальника управління СБУ у Херсонській області, а також понизив бригадних генералів Наумова та Криворучка у військовому званні на один ступінь. "Зараз у мене немає часу займатися всіма зрадниками, — повідомив він у відеозверненні до громадян. — Але поступово всі вони будуть покарані. Тому вже не генерали екс-начальник головного управління внутрішньої безпеки СБУ Наумов Андрій Олегович та екс-начальник УСБУ у Херсонській області Криворучко Сергій Олександрович".

Наумов спокійно виїхав із України за кілька годин до повномасштабного російського вторгнення. Його сім'я залишила Україну ще раніше. 7 червня 2022 р. стало відомо про затримання Наумова разом з Олександром Акстом під час спроби перетнути кордон між Сербією та Північною Македонією. У їхній машині було виявлено 600 тис. євро, 125 тис. доларів та два смарагди. Як повідомляє ДБР, зараз "на запит ДБР та Офісу генпрокурора триває процедура екстрадиції Андрія Наумова з Республіки Сербія, де він перебуває під вартою".

Що ж до Кулініча, то він у перші ж години повномасштабного вторгнення втік із Херсона до Києва. Зеленський звільнив його з посади начальника головного управління СБУ в АР Крим 2 березня 2022 р. Проте він залишився працювати у Баканова. "Кулініч обіймав посаду помічника голови СБУ з особливо важливих доручень і впливав на багато процесів у Службі", — повідомило агентству "РБК-Україна" джерело в СБУ. І до середини літа російський агент передавав до Москви інформацію з кабінету Баканова.

ДБР та СБУ затримали Кулініча лише 16 липня 2022 р. Йому повідомили про підозру в держзраді та створенні злочинної організації. Наступного дня Зеленський усунув Баканова від виконання обов'язків голови СБУ, а 19 липня Верховна Рада відправила його у відставку. І ось 5 квітня 2023 р. ДБР та СБУ заявили про завершення розслідування. Після цього справа має бути передана до суду.

Читайте також: Юрій Бутусов: Кому збрехав президент Зеленський про російський напад - Financial times, Washington post або народу України?

Лінія захисту

На перший погляд дивно, навіщо СБУ, яку курирує Андрій Єрмак, та ДБР, яким опікується Олег Татаров, роздмухують тему зради в оточенні Баканова. Воно їм треба? Але так, треба — Банкова готує собі лінію захисту та алібі на майбутнє після війни, коли питання про зраду неминуче будуть поставлені.

Судовий процес, швидше за все, пройде в закритому режимі під приводом захисту секретної інформації. І навіть якщо на суді спливуть подробиці, неприємні для Банкової, їх буде поховано під грифом секретності.

При цьому Баканова вже виведено з-під кримінальної відповідальності. На брифінгу 5 квітня речник ДБР Тетяна Сап'ян повідомила, що "у діях екс-керівництва СБУ кримінальних порушень не виявлено в контексті розслідуваних подій". Відповідаючи на питання про процесуальний статус Баканова у цій справі, Сап'ян сказала: "Була перевірена вся інформація щодо екс-керівника СБУ, ознак кримінального правопорушення не виявлено, і відповідно статусу у нього немає".

Місяць тому ДБР письмово повідомило українську редакцію BBC News, що слідчі ДБР не розслідують жодної справи щодо дій Баканова. За даними того ж медіа, службова перевірка, проведена у СБУ, показала відсутність порушень у діях Баканова.

Тож від кримінальної відповідальності Баканов врятований. А дисциплінарну відповідальність він уже поніс — адже його звільнили з посади. Можна не сумніватися, що Баканов мовчатиме, поки його не чіпають кримінальними справами, і Банкова намагатиметься зберегти цей статус-кво.

Читайте також: Товариш Баканова, ексгенерал-втікач Наумов виявився ще і шахраєм

Звісно, залишається ще політична відповідальність та пов'язані з нею іміджеві втрати. Але й у цьому плані Банкова активно вибудовує лінію захисту.

Насамперед вина за всі провали СБУ покладається на Росію. Саме для цього ДБР придумало смішне формулювання "за завданням спецслужб РФ Олег Кулініч введений до найближчого оточення керівництва СБУ". Звісно, Баканов не винен — йому Кулініча підсунули. Хто підсунув, той винен. І, тим більше, не винен Зеленський, який підписав указ про призначення Кулініча начальником кримської СБУ. А винні ФСБ, усілякі сівковичі і сам Кулініч.

А ось викриття зрадників — це, звісно, досягнення влади. До речі, СБУ наголошує, що розробкою Кулініча та спецоперацією з його затримання займався особисто Василь Малюк — нинішній голова СБУ. "Ми зробили максимум, щоб не просто затримати топового державного зрадника, а й зібрати потужну доказову базу, на основі якої суд зможе винести справедливий вирок. Це чіткий сигнал усім, хто працює на ворога: СБУ обов'язково знайде вас і змусить відповідати за скоєне, де би ви не ховалися. Кожного крота витягнемо на світло", — обіцяє він.

Після суду та винесення вироку Куліничу (якщо він доживе) у суспільство буде вкинуто чергову переможну реляцію про відплату зрадникам та торжество справедливості. По суті, це буде повторення тієї ж медіа-стратегії, яка у відповідь на всі питання про провали при підготовці до великої війни пропонує відповідь: ми ж дали відсіч ворогові. До цієї відповіді буде додано: ну, ми ж викриваємо зрадників і садимо їх у в'язницю, як Кулініча.

І займатися цим усім краще зараз, коли до виборів ще невідомо скільки. А потім, коли всілякі "деструктивні елементи" почнуть качати тему зради перед повномасштабним вторгненням, російських кротів у центрі та регіонах, влада скаже — так ми вже давно все розслідували і навіть покарали винних, цю сторінку давно перевернуто, треба дивитися в майбутнє.

Юрій Вишневський,  опубліковано у виданні DSNEWS.ua


В тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]