Яку інформацію про нас зберігають телеграм-боти, чим вони небезпечні і як видалити їх з облікового запису? Відповідаємо разом із експертами

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Ілюстрація: Марія Толстова / Медіазона

 Які дані зберігають про користувачів телеграм-ботів? Як правильно видалити їх зі свого облікового запису? Як відрізнити справжній бот від фейкового? 

Видання «Медіазона.Білорусь» відповідає на ці питання разом із розробником партизанського телеграма та одним із учасників об'єднання «Кіберпартизани».

Що таке телеграм-бот?

Під телеграм-ботом можуть мати на увазі як класичні роботи, якими ми звикли користуватися (наприклад, роботи зворотного зв'язку), так і юзер-боти. У першому випадку телеграм виділяє роботи в окрему сутність нарівні з каналами, чатами та користувачами. Такі боти мають обмеження. Наприклад, вони не можуть написати вам першими або додатись до групи.

Юзер-бот - це користувацький обліковий запис, поведінку якого автоматизовано. Наприклад, у коментарях можна побачити таких ботів, які щось рекламують. За допомогою таких роботів силовики можуть автоматично збирати інформацію з відкритих груп. І навіть із закритих, якщо вдасться до них потрапити.

Нижче ми розповімо про класичних роботів.

Читайте також: Анатомія телеграм-каналів клонів, які поширюють російську пропаганду

Яку інформацію збирають телеграм-боти?

За словами експертів, після натискання кнопки Start будь-який бот може отримати доступ до ID користувача, його імені та прізвища, нікнейму, розділу «про себе» та мови, встановленої в додатку. Робот автоматично отримає доступ до фотографій профілю, якщо в установках конфіденційності користувач не приховав їх від усіх. Бот не має автоматичного доступу до телефонного номера користувача, але може його запросити. Якщо користувач дозволить надсилання, робот отримає доступ і до номера.

Розробник бота може вирішити, буде бот зберігати ці дані чи ні. Якщо бот збереже ID користувача, розробник зможе отримати доступ до цих даних пізніше, навіть якщо користувач заблокує бот. Щоправда, після блокування бот не зможе дізнатися про актуальні дані користувача. Тобто, якщо після блокування користувач змінить свій нікнейм, то бот буде бачити його стару версію.

— Будь-які повідомлення, надіслані в бот, можуть бути збережені. Навіть якщо користувач їх видалить. Користувач не може дізнатися, як бот розпоряджається отриманою інформацією. Тобто бот може видаляти отримані повідомлення відразу після прочитання, так і зберігати їх, — пояснюють експерти.

Що таке ID у телеграмі?

ID – це набір цифр, по суті номер вашого облікового запису. Змінити його неможливо, навіть якщо користувач змінить аватарку, ім'я або нікнейм. Небезпека в тому, що якщо користувач залишав коментарі, потім їх видалив і поміняв ім'я та фото в акаунті, його ID залишається тим самим, а значить людину можна вичислити.

Якщо потрібно змінити ID , видаліть старий обліковий запис і зареєструйте новий.

Читайте також:  «Кремлівська телеграмна гідра»: 300 каналів, які отруюють український інфопростір

Як мені відрізнити фейковий бот від сьогодення?

Експерти радять писати тільки в ті боти, посилання на які розміщують офіційні телеграм-канали ініціатив (переконайтеся, що канал не фейковий) і уважно перевіряти назви ботів. Наприклад, є різниця в назвах @OSB_By_Pol та @OSB_By, але відразу її можна не помітити. У першому випадку - стара назва справжнього бота організації BYPOL, а в другому - фейковий бот, створений, судячи з усього, силовиками.

— У партизанському телеграмі правильний бот позначений галочкою верифікації. А фейкові бот ми намагаємося позначати значками фейка.

 

Дуже важливо перевіряти ще раз посилання на боти. Навіть якщо вони були надіслані людиною, якій ви довіряєте.

Якщо я перейшов за посиланням фейкового бота, значить мене вже здеанонили?

Перехід за посиланням бота в телеграм не означає взагалі нічого, якщо не було натиснуто кнопку Start . Як тільки кнопка буде натиснута, бот отримає інформацію про користувача, про яку ми писали вище.

Якщо посилання на бот було залишено в коментарях, наприклад, каналу Nexta, то силовики можуть припустити, що людина, яка запустила бот (за умови переходу за посиланням та натисканням на кнопку Start ), читає цей канал. Якщо аккаунт людини анонімний (зареєстрований на іноземний номер, з несправжнім ім'ям, з дотриманням усіх правил безпеки), то сам по собі запуск бота, швидше за все, не дасть силовикам ніякої корисної інформації.

Читайте також: Як розпізнати фейкові новини: три поради від німців

Чи є спеціальні боти силовиків, які можуть витягнути більше інформації?

Боти не можуть витягнути більше інформації, чим ту про яку ми писали вище. Те, що існують боти, які автоматично отримують доступ до геолокації людини або її особистих переписок — міф. При цьому існують інші методи збору інформації про користувача.

1. Силовики можуть автоматично збирати інформацію з коментарів у каналах та відкритих чатах. Для цього є спеціальні «скринери», які відстежують активність користувача або чату в цілому. Збираючи таку базу, вони можуть зіставляти ID , що «витягли» через фейкові боти, з коментаторами, а також перевіряти цей унікальний номер у телеграмі під час затримання.

2. Силовики при затриманні можуть увійти до облікового запису людини через свій пристрій. Тоді вони отримають доступ до всього профілю, у тому числі до вашого архіву, в якому можуть зберігатися повідомлення із закритих чатів, з яких ви вже вийшли.

Читайте також: Соцмережі становлять величезну загрозу для людства - вчені

Що робити, якщо я вже запускав телеграм-боти?

Фахівці з кібербезпеки кажуть, що видалити інформацію з роботів, якщо ви з ними контактували, у вас уже не вийде. Можна вважати, що вона залишається назавжди, як і будь-яка інформація, яку ми залишаємо в інтернеті.

Є два варіанти того, як можна убезпечити себе.

Можна повністю знищити старий «засвічений» телеграм-акаунт, створити новий та користуватися ним. Експерти рекомендують створити як мінімум два акаунти: один чистий (щоб його можна було показати з примусу і не хвилюватися) та один «партизанський» (його використовувати для непублічних справ, листування та підписки).

Другий варіант — почистити «хвости» свого облікового запису, хоча інформація про обліковий запис у боті все одно збережеться. Тим не менш, інструкція нижче допоможе стерти боти, які ви запускали, з історії пошуку та ваших листування.

Читайте також: Путінська агресія: від пропаганди до воєнної сили

Як почистити "хвости" самостійно?

Боти, якими ви колись користувалися, завжди вказуються в пошуку телеграма (вікно вгорі програми). І якщо ввести в пошуковий рядок слово bot , то ви побачите всіх ботів, яким писали коли-небудь. Навіть якщо ви заблокували бот, його можна знайти по шляху «Налаштування > Конфіденційність і безпека > Заблоковані користувачі». Їх же побачать і силовики у разі вашого затримання.

Щоб видалити всіх роботів, зробіть таке:

  • Розблокуйте у чорному списку всіх роботів.

  • Введіть слово bot у рядку пошуку телеграм.

  • Виберіть бот, який потрібно видалити. Натисніть три вертикальні точки та виберіть пункт «Очистити історію».

  • Знову введіть слово bot у рядку пошуку. Натисніть на той же бот і виберіть «Видалити чат».

Зачекайте добу, в цей час не шукайте ботів у рядку пошуку. Якщо не вийшло, пройдіть всі кроки ще раз і знову зачекайте добу.

Читайте також: Ворожі телеграм-канали, що сіють «зраду» серед українців (СПИСОК СБУ)

Фахівці з кібербезпеки кажуть, що цей варіант — напівзаходи, і жодних гарантій він не дає. При чому на різних пристроях ( Windows , macOS, Android та iOS ) він працює по-різному. Найкраще робити всі ці маніпуляції з Web -версії месенджера або програми на ПК.

Евгений Корнеевец,  опубліковано у виданні  Медіазона.Білорусь


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

18:24
Потужна реформа: Уряд перейменував Мінреінтеграції на Міністерство національної єдності
18:11
Вʼячеслав Курбанов: Про "зниклих безвісті", тобто вбитих
17:04
Корумповану Полтавську обласну МСЕК приєднали до корумпованої обласної лікарні рішенням корумпованої Полтавської обласної ради
16:19
Рада скасувала пільги позбавленим звання Героя України
16:02
Скасування арешту 2,6 млрд грн онлайн-казино, понад 200 закритих справ щодо п’яних водіїв: ВРП позбавила суддю Смик доплат аж на три місяці. Хабарами надолужить!
15:21
«Аль-Маядін»: ССО України воюють на боці повстанців у Сирії
15:02
ДБР затримало багату людину - ексзаступника голови Вищого господарського суду Ємельянова. Це більше схоже на перерозподіл злодійських статків, а не на покарання зла
14:50
Олексій Чернишов став міністром на ідіотській посаді
14:02
Бутусов: Про три гучні кадрові призначення в ЗСУ та ОП
13:38
Посли G7 - українській владі: Свобода преси є важливою для просування України на шляху до НАТО

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]