Замість надкорумпованих приходять корумповані: що відомо про суддів, які чинитимуть правосуддя замість "вовчого суду"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Голова КОАС Олег Басай

Після ліквідації Окружного адміністративного суду Києва його повноваження тимчасово переходять до Київського окружного адміністративного суду (тобто з міського — в обласний). За законом, замість ліквідованого ОАСК має з'явитися новий суд.

Проте його запуск може забрати до року часу, адже в Україні триває чергова судова реформа й навіть не сформовані органи, які набиратимуть та переатестовуватимуть суддів, пише видання hromadske

Тож поки що саме КОАС розв’язуватиме суперечки громадян із центральними органами влади. 

Перше питання, яке собі поставили журналісти, хто керує цим судом? 

Пов’язані «плівками»

Головою КОАС є Олег Басай. Кар'єру судді почав 2007-го в Івано-Франківську. У 2010 році перевівся до Києва. 

Олег Басай

Його ім'я фігурувало в так званих «плівках Вовка» — скандально відомих записах із кабінету голови ОАСК. З цих розмов випливає, що КОАС перебував під впливом Павла Вовка й ухвалював потрібні йому рішення. 

Олег Басай потрапляв у рейтинг проєкту Prosud — десятка суддів із найбільшою кількістю готівки. Він посів третє місце. У розпорядженні родини судді було близько 12,5 мільйона гривень. До речі, одна із суддів цього ж суду Анна Шевченко також була у рейтингу — на 7-му місці з майже 9 мільйонами гривень. 

Крім того, інтерес журналістів і активістів викликали 28 мільйонів доходу колишньої дружини Олега Басая — Роксолани. Вона нібито заробила ці гроші за один рік роботи на посаді нотаріуса.

Читайте також: “Суддя” Павло Вовк вів себе як диверсант. Але його досі не можуть “взяти” живим чи мертвим

Нові «здобутки» сім’ї Басаїв

І хоча подружжя офіційно розлучилося у 2017 році, згідно з декларацією за 2020-ий, яка є в розпорядженні hromadske, Олег і Роксолана Басаї продовжують жити разом та наживати майно. 

Сім’я Басаїв із 2016 року володіє маєтком площею 266 квадратних метрів у селі Хотів під Києвом. Роксолана Басай має чималий автопарк, який за три роки поповнився чотирма новенькими кросоверами: у 2021-му — Range Rover Evoque, ринкова ціна якого близько 2,5 мільйона гривень; у 2020-му — Volkswagen Tiguan, який коштує близько мільйона гривень, Volkswagen T-ROC — також близько одного мільйона; у 2019-му — AUDI Q8 вартістю близько 2,5 мільйона гривень.

Водночас суддя не вказує інформацію про доходи своєї цивільної дружини в декларації. hromadske зателефонувало Роксолані Басай, аби дізнатися, чому вона приховує доходи та чи заробляє достатньо, аби купувати таку кількість дорогих автівок.

«Звичайно (заробляю достатньо — ред.). Я працюю, в мене є заробіток. Цими коштами я розпоряджаюся так, як вважаю за потрібне. Жодних відомостей я не збираюся подавати, є податкова, куди я їх надаю, а решта — це небезпечно, коли така інформація в інтернеті»

Пояснити, в чому саме «небезпека», Роксолана Басай не змогла. 

«Це червоний маячок для НАЗК, яке мало б звернути на це увагу і подивитися ретельніше декларацію судді. Нотаріуси можуть заробляти багато. Але не виключено, що там є схеми. Коли такої прибуткової діяльності немає, але судді “віддячують” за ті чи інші рішення, які він ухвалює, і таким чином він отримує ці самі кошти», — розповідає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

Син судді Віктор Басай пішов слідами батьків і також став юристом. Станом на 2020 рік працював у Державному управлінні справами та консультантом в Офісі президента. Як з'ясувало hromadske, батько та син мають кілька спільних захоплень — коштовні швейцарські годинники та зброю. 

Басай молодший та старший володіють по одному люксовому Ulysse Nardin. Скільки коштували аксесуари — в деклараціях не вказано. Ринкова вартість цих годинників може сягати кількох десятків тисяч доларів.   

Скрін декларації голови КОАС Олега Басая за 2020 рік

Скрін декларації голови КОАС Олега Басая за 2020 рік

Від джерел у правоохоронних органах ми дізналися, що Віктор Басай володіє німецькою мисливською рушницею Blaser.  А на батька зареєстрований цілий арсенал: 9 одиниць різноманітної зброї, серед яких два карабіни Blaser, самозарядний карабін Симонова, італійська рушниця Benelli, радянська двостволка ІЖ-27.

«Батьківський спадок» служителю Феміди

Привертав увагу медіа й заступник голови суду Віталій Щавінський. На відміну від свого «шефа», Щавінський переважно записував майно на своїх батьків, які працювали на державних посадах і не мали значних офіційних доходів. 

У 2018 році проєкт Prosud знайшов маєток судді під Києвом, на земельній ділянці, що зареєстрована на його батька — Романа Щавінського.

Маєток судді Віталія Щавинського, який формально належить його батькові Роману Щавінському

Маєток судді Віталія Щавинського, який формально належить його батькові Роману Щавінському. 

«Будинок доволі великий, розташований неподалік від Києва. І все це було придбано до тієї величезної суддівської зарплати, яку вони отримують зараз, тому є питання щодо походження цього майна», — розповідає координаторка проєкту Prosud Катерина Бутко.

У 2012 році Роман Щавінський, як дізналися дослідники проєкту Prosud, також придбав для сина трикімнатну квартиру площею у 101 квадратний метр у київській новобудові.

Сам суддя Віталій Щавінський користується кросовером Hyundai IX35, який також записаний на його батька. 

У цієї сім’ї є ще одне авто — Mercedes-Benz ML 250 CDI 4MATIC, яким користується мати судді. Крім того, у 2015 році вона придбала квартиру в київському ЖК «Відпочинок» площею майже 60 квадратів.

Громадська рада доброчесності (ГРД) дійшла висновку, що офіційних доходів для купівлі майна в сім’ї Щавінських недостатньо, адже загальний дохід батьків судді з 2001 до 2017 року склав близько 5 мільйонів гривень.

«Лише вартість маєтку, за найскромнішими оцінками, складає кілька мільйонів гривень. Витрати членів родини судді значно перевищують їхні офіційні доходи», — зазначили у ГРД.

Крім того, суддя забороняв мітинги під час Революції гідності в місті Яготині та Переяславі-Хмельницькому.

Судді Майдану

Віталій Щавінський — не єдиний так званий «суддя Майдану» у КОАС. Його колега Андрій Балаклицький заборонив проводити мирні зібрання у Вишгороді Київської області на початку лютого 2014 року. На той момент в Києві вже загинули перші протестувальники. 

Читайте також: "Cудді", що звільнили ексберкутівців, ухвалювали незаконні, антиукраїнськ рішення

«Ця заборона — надзвичайно свавільне рішення. Тому Дисциплінарна палата ВРП (Вищої ради правосуддя — ред.) рекомендувала його звільнити, але Вища рада правосуддя в повному складі затягнула з розглядом цього питання, а потім сказала, що строки давності минули: “Ми суддю звільнити не можемо”. Це була класична схема для “відмазування” суддів Майдану», — розповідає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

Загалом щонайменше 9 із 24 суддів КОАС ухвалювали сумнівні рішення під час Революції гідності.

Подвійні релігійні стандарти

А от суддя КОАС Олександра Брагіна кілька років тому потрапила вже в релігійно-корупційний скандал. Суддя заявила, що релігійні переконання забороняють їй отримати електронний цифровий підпис. А тому, відповідно, вона не може подати декларацію про доходи. 

Але разом із тим, як пише фундація DEJURE, під час розгляду справи, де позивач та його дитина намагалися отримати паперовий паспорт замість ID-картки через релігійні погляди, суддя Брагіна насміхалася з їхньої позиції. 

«Скажіть, будь ласка, які догмати православ’я забороняють отримувати паспорт — ІD-картку? Отже, це просто результат вашої фантазії», — говорила суддя Київського адмінсуду Олександра Брагіна позивачеві в залі суду.

У DEJURE зазначають, що таку позицію суддя висловила після того, як сама відмовилася від цифрового підпису. 

«Поведінка та висловлення судді Брагіної змушують сумніватися в її релігійності. Імовірніше за все, йдеться про спробу обійти електронне декларування та цинічне лицемірство. А рішення ОАСК є черговим випробуванням ще однієї схеми приховати декларації суддів від очей громадськості, прикриваючись “релігійними переконаннями”», — зазначив член правління Фундації DEJURE, а нині член ВРП Роман Маселко. 

«Можливо, вона хоче приховати якесь майно або принципово не хоче показувати доходи», — додає координаторка проєкту Prosud Катерина Бутко.

Примітно, що релігійні переконання в судді з’явилася раптово, у 2019 році. Це привернуло увагу не лише громадськості, але й правоохоронних органів. Спеціалізована антикорупційна прокуратура згодом оголосила Олександрі Брагіній підозру через неподану декларацію. Справу вже передали до суду.

Читайте також: ФСБ-шний ОАСК ухвалив рішення, яке підриває електронне декларування

Тимчасове рішення

З 24 суддів 16 успішно пройшли переатестацію у 2018 році, саме тоді, коли громадськість не брала участі в цьому процесі, хоча цього й вимагав закон. 

«Відповідно, оцінку ГРД не робила, і сказати про те, що до цих суддів немає питань, ми не можемо», — зазначає експертка Центру протидії корупції Галина Чижик. 

За її словами, один лише епізод із «плівок» НАБУ, де згадується Олег Басай, вказує на те, що голова суду не є незалежним. «Однак це не заперечує необхідності ліквідації ОАСК. Тим паче КОАС розглядатиме справи лише тимчасово», — підсумовує Чижик. 

Євгеній Шульгат,  опубліковано у виданні hromadske


На цю тему:

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]