Життя в окупації: що наразі відбувається в Криму

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 Російські загарбники продовжують порушувати права кримчан і використовувати півострів як плацдарм для численних злочинів: готуються до незаконних “виборів”; намагаються змусити кримчан воювати проти власної країни; переслідують проукраїнських дітей і мілітаризують малечу.

Росіяни продовжують порушувати права кримчан і використовувати Кримський півострів як плацдарм для численних злочинів.

14 серпня Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим окреслило ситуацію на тимчасово окупованому півострові. Що наразі відбувається в Криму, переповідаємо далі.

Незаконні вибори

Як повідомили у Представництві Президента України, РФ збирається використати територію Криму для проведення незаконних виборів на окупованих територіях України, що перебувають під контролем російських збройних сил.  

“Окупанти вже готують схему проведення фейкового голосування та планують використати територію окупованого півострова для проведення незаконних виборів ‘депутатів’ до окупованих частин Запорізької, Херсонської областей, а також так званих ‘ДНР’ і ‘ЛНР’, — повідомили у представництві. — Відповідний ‘документ’ з інструкцією було розіслано окупаційним адміністраціям”.

Читайте також: Історик Сергій Громенко про ключові міфи росіян про Крим

У розісланій окупантами інструкції зазначено, що так звані “виборчі дільниці” планують встановити у всіх чотирьох районах Севастополя.

Щобільше російські “виборчі штаби” отримали вказівку: робити обходи, приходити до мешканців окупованих територій і примушувати їх брати участь у незаконному голосуванні. Як відмітили у відомстві, окупаційна влада Криму планує запустити 15 “виборчих дільниць”.

Як підкреслював офіційний представник Європейської комісії Пітер Стано, плани провести вибори на окупованих територіях є “ще однією марною спробою Росії легітимізувати її незаконний військовий контроль та спробу анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а також автономної республіки Крим та міста Севастополя”.

Читайте також: Міф про "неприступну фортецю Крим"

Насильницька мобілізація

У відомстві також розповіли, що представники РФ вдаються до нових хитрощів, аби “заохотити” кримчан воювати проти України. Для цього російські окупанти обіцяють учасникам війни проти України земельні ділянки у Ленінському, Чорноморському та Сакському районах Криму.

При цьому окупаційна влада намагається залучити до російської війни тих, хто був зареєстрований у Криму ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Землю обіцяють роздавати лише тим “учасникам війни”, які мають реєстрацію у Криму і місце реєстрації яких було постійним до 24 лютого 2022-го. Тим, хто має постійну реєстрацію в іншому суб’єкті РФ, земельних ділянок не надаватимуть. Вочевидь, окупаційні сили не анонсують перспективу отримати місце на цвинтарі, загинувши на війні проти рідної держави.

У січні 2023-го постійна представниця президента України в Криму Таміла Ташева відмічала, що з 2015 року окупаційна влада призвала до ЗС РФ близько 39 тисяч мешканців Криму. У березні 2023-го команда Центру національного спротиву повідомляла, що на окупованому півострові росіяни вербували пожежників, рятувальників і співробітників пенітенціарної служби. Унаслідок такої мобілізації Державній службі з надзвичайних ситуацій почало бракувати працівників, тож окупаційна влада активно шукала нових пожежників і рятувальників і навіть прибрала віковий ценз для представників цих двох професій. 

Окрім цього, російські окупанти змушують кримчан вступати на військову службу за контрактом у так звану “ДНР”. Представники РФ намагаються вводити людей в оману й кажуть, що так званих “добровольців” не залучатимуть до бойових дій, а лише до контролю нових окупованих територій. Мешканців Криму віком від 18 до 50 років заманюють грошима та всілякими бонусами: житлом, безплатним харчуванням, медичним забезпеченням і таким іншим, розповідають у відомстві.

За даними представника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрія Черняка, після повномасштабного вторгнення на окупованих Росією територіях України представники РФ могли примусово мобілізувати від 55 до 60 тисяч чоловіків. Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції.

Читайте також: Підсумки воєнного року: «Крим уже повертається в Україну» 

Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені. Таким чином призов жителів тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є черговим воєнним злочином Російської Федерації. 

Як повідомляли в Представництві президента в АР Крим 31 липня, окупаційна влада збільшила штраф за неявку до військкомату до 10—30 тисяч російських рублів. У представництві наголошували, що такі “законопроєкти” російська Держдума ухвалила за один день. Інші “нововведення” окупаційного законодавства стосувалися відповідальності (а саме штрафу) за відмову допомогти військкомату, заборони призовникам виїздити  з території РФ і збільшення терміну арешту підозрюваних у скоєнні тяжкого чи особливо тяжкого злочину в СІЗО до 30 діб без висунення звинувачення.

Крім цього, російський уряд затвердив нову форму повісток під час мобілізації, у якій мало міститися посилання на указ Путіна, нагадування про кримінальну відповідальність і попередження про покарання за неявку, а також згадка про заборону на виїзд із країни та “порада”, що взяти із собою на війну проти України.

Насильницькі переміщені діти

За даними Крим.Реалії, у школах, розташованих в підконтрольному РФ Криму, росіяни очікують утричі більше учнів. Таке збільшення зумовлене тим, що діти з інших окупованих Росією територій України можуть прибути до Кримського півострова.

Ось які цифри наводить пропагандистське інформагентство ТАРС, яке цитує пресслужбу підконтрольного Кремлю Міністерства освіти Криму:

“Цьогоріч прогнозовано 232 369 людей [учнів], з них 3 580 — прибули на територію Республіки Крим з територій ‘ДНР’, ‘ЛНР’, Херсонської та Запорізької областей. Минулого року їх було трохи більше однієї тисячі”.

Як раніше наголошували в Представництві Президента України в АР Крим, в анексованому Криму може перебувати близько двох тисяч дітей, незаконно вивезених з окупованих територій України.

Читайте також: На валізах. Чим живе Крим в очікувані українського контрнаступу

Мілітаризація, перевиховання та переслідування дітей

При цьому російські окупанти продовжують мілітаризувати дітей окупованого Криму. Як повідомляли в Представництві Президента, “у Севастополі дітей навчають керувати безпілотниками, аргументуючи, що такі вміння зараз необхідні на фронті, а зі здобутими знаннями школярі зможуть надалі проходити службу на посаді оператора БПЛА”. Наприкінці липня у відомстві також сповіщали про те, що російські окупанти змушували студентів окупованого Криму вчитися дрон-рейсингу. 

Наразі відомо, що російські окупанти планують створити науково-виробничий центр, що розроблятиме безпілотні авіаційні системи. Росіяни вже відкрили ряд підрозділів на базі Севастопольського державного університету (лабораторію “Динаміка польоту БАС”, спеціалізовану катедру, інженерний центр, центр колективного користування, льотно-випробувальний ангар) і запускають додаткові “професійні програми” з обслуговування безпілотників.

У представництві наголошують, що дітям не дають спокою навіть у літніх таборах: росіяни змушують українську малечу співати російський гімн, дітям проводять уроки “патріотизму” та розповідають спотворені версії російської війни проти України. Російська програма “відпочинку” не передбачає інших активностей, розвивальних вправ або творчих гуртків. За словами батьків, діти, які побували в таких таборах, анітрохи не відпочили: вони не розповідають ані про цікаві заняття, ані про друзів, а тільки про так звані “патріотичні уроки”.

Журналісти The Telegraph підтверджували, що у таборах дітей намагаються перевиховати: українським малюкам розповідають, що вони — росіяни, їх змушують вчити російський гімн і налаштовують проти України. Щобільше, якщо діти чинять опір, їх б’ють, наголошували журналісти. Раніше команда Conflict Observatory писала, що основна мета так званих “оздоровчих” таборів, в яких утримують українських дітей, полягає саме в “політичному перевихованні”. Вивчаючи випадки вивезення українських дітей до підконтрольних РФ установ від лютого 2022-го до січня 2023-го року, дослідники встановили, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків. Тим часом у червні 2023-го року в Україні ухвалили перший вирок за пропагування вступу до російської армії та засудили керівника севастопольського підрозділу “Юнармії” до 10 років позбавлення волі. 

Та ще гіршим є те, що представники РФ продовжують чинити тиск і переслідувати неповнолітніх, які підтримують Україну. Зокрема, у відомстві розповіли про Панченко Ганну, яка зазнала переслідування та цькування проросійського блогера Таліпова. Дівчину почали цькувати за використання та розповсюдження жовтої стрічки. Зрештою її змусили приносити “вибачення”, які згодом були виставлені Таліповим у публічний простір.

Читайте також: Коли починати декомунізацію та деколонізацію Криму

Мілітаризація півострова та розкрадання

Як зауважили у представництві, РФ продовжує використовувати територію окупованого півострова для переміщення військової техніки.

Крім цього, підконтрольна Кремлю окупаційна влада продовжує перетворювати всі звичайні лікарні Криму на військові шпиталі. Як розповіли у відомстві, росіяни планують повністю перепрофілювати сімферопольську міську лікарню №7. За наявними даними, вже минулого тижня у ній почали приймати поранених російських військовослужбовців, для яких виділили 5-ий та 7-ий поверхи лікарні.

Подібне перепрофілювання є розповсюдженою практикою: російські окупаційні сили постійно порушують норми міжнародного гуманітарного права і використовують лікувальні та санаторно-курортні заклади, що перебувають на тимчасово окупованих територіях України, для власних потреб, зокрема, для надання медичної допомоги російським військовим. 

Окрім цього, унаслідок російського повномасштабного вторгнення у Чорному морі все частіше дрейфують морські міни. Одна з них нещодавно вибухнула неподалік курорту в Румунії. Як розповідали очевидці журналістам української редакції DW, “це був потужний вибух і сплеск води, що піднялася з моря”. 

При цьому представники РФ проводять несанкціоновані розкопки й вивозять пам’ятні речі з  Криму під приводом так званих виставок або реставрацій. Окупаційні сили продовжують руйнувати культурний та археологічний ландшафт Ханського палацу та Херсонесу Таврійського. Як зауважили у Представництві Президента, росіяни фактично запроваджують “імперську концепцію з псевдовізантійською стилістикою”. “В історико-археологічному парку військові будівельники російської армії зводять ще й новий амфітеатр, який повністю знищить ідентичність та особливість Херсонесу Таврійського”, — наголосили у відомстві.

Нагадаємо, що в ЮНЕСКО неодноразово наголошували на необхідності захисту культурної спадщини півострова і вказували на грубі порушення з боку окупаційної влади. Зокрема, в оприлюдненій у 2021 році доповіді було зазначено, що “реставрація” Ханського палацу створює “загрозу знищення історико-культурної цінності пам’ятки”. Окупувавши Крим, Росія зумисно знищує історичні пам’ятки, привласнює та викрадає об’єкти культурної спадщини та проводить “археологічні розкопки”, руйнуючи стародавні пам’ятки, аби вкотре переписати історію й знищити згадки про корінний народ півострова. Ще на початку 2022 року командою “Крим SOS” було зафіксовано 114 фактів незаконних археологічних розкопок та знищення пам’яток історичної спадщини в тимчасово окупованому Криму.

Читайте також: Як і коли Залужний і ЗСУ звільнять Крим?

Переслідування кримчан

Як зауважила постійна Представниця Таміла Ташева у прямому етері нігерійського телеканалу Channels Television, після російського повномасштабного вторгнення ситуація в окупованому Криму значно погіршилась.

Пані Ташева наголосила, що Російська Федерація “постійно запроваджує нові репресивні закони, спрямовані на придушення інакомислення, насамперед так звані норми про ‘дискредитацію російської армії’ та ‘поширення фейкових новин’”.

Найгірше, що окупаційні адміністрації переслідують кримчан “за кожну дію, яка може бути розцінена як підтримка материкової частини України”. Люди можуть постраждати за синьо-жовтий колір манікюру, українські вишиванки та офіційні українські державні символи, а також українські традиційні пісні.

“Лише за останньою інформацією кількість політичних в’язнів становить 180 осіб, з яких 117 — кримські татари”, — підкреслила Ташева.

Як повідомляли у Представництві Президента 14 серпня, із загальної кількості політв’язнів 24 — арештовані, 138 — ув’язнені, 18 — перебувають без статусу.

Марина Гарєєва,  опубліковано у виданні Харківської правозахисної групи

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні” 

В тему:

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У четвер в Україні мінлива хмарність і надзвичайна спека
19:10
DW розповіла, як рф переслідує українські церкви в окупації
18:03
Падіння гривні: девальваційний податок на кожного українця
17:14
Якби армія жила за такими правилами, за якими зараз живе керівництво держави, ми програли б війну ще два роки тому
16:17
Юрій Бутусов: Українські дипломати та прикордонники створили канал контрабанди у Європу, його організатор - генерал Слюсарєв
15:50
Призначено старшого представника НАТО в Україні
13:36
Держспецзв’язку зобов’язала операторів мобільного зв'язку забезпечити 10 годин роботи мережі без світла
12:06
Андрій Соколов: Проблемні питання організації війська та оборони
10:01
Мародерство влади: прокурори не змогли забрати в оточення Татарова "недоарештовану" землю Медведчука у Києві, – Bihus.info (ВIДЕО)
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 17 липня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]