Знищені унікальні храми Києва: архівні фото та на тлі сучасної архітектури

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

В Києві багато людей тисячі разів проходять поруч з якоюсь будівлею і не знають, що колись там був храм, який було зруйновано радянською владою. Пропонуємо подивитися архівні фото споруд, що в різні роки були зруйновані. Є ті, що були відбудовані, але багато з них залишились тільки на світлинах.

Серед знищених храмів – Микільський військовий собор, церква в ім’я св. Олександра Невського, Борисоглібська церква на Подолі, Десятинна церква на Старокиївській горі, Церква на честь св. Димитрія Солунського (Йорданська церква), Георгіївська церква, Воскресенська церква на Подолі, Свято-Іллінська церква, «Київський Єрусалим» на Лук’янівці, Храм в ім’я цілителя Пантелеймона на Куренівці, Церква в ім’я св. Марії Магдалини на Шулявці та багато інших, нагадує видання BIG KYIV.

Пропонуємо подивитися архівні фото споруд, що в різні роки були зруйновані. Є ті, що були відбудовані, але багато з них залишились тільки на світлинах. Додамо, що Андрій Герман поєднав фотографії минулого століття з фотографіями сучасних вулиць столиці, що максимально наближені до реальності і зроблені на основі свідчень і наявних даних.

На цю тему:  Украине и греко-католики, и православные с упорством строят церкви в российском архитектурном стиле

Михайлівський Золотоверхий собор. Розташований на Михайлівській площі. Фото кінця 1920-х років. У серпні 1937 року собор було підірвано. Відбудований протягом 1998–2000 років.

Успенський собор Києво-Печерської лаври. У середині 1920-х років був перетворений на антирелігійний музей. Підірваний 3 листопада 1941 року. Історики досі сперечаються стосовно виконавців акції — радянські партизани чи нацистські окупанти. Собор відбудований протягом 1998–2000 років.

Успенська церква на Подолі (Богородиці Пирогощі). Нині відбудована у древніх формах, розташована на Контрактовій площі на захід від Гостиного двору. Листівка початку ХХ ст. Храм знесений у 1935 році.

Церква св. Костянтина та Єлени. Розташовувалася на розі вул. Кирилівської ті Щекавицької. Фото кінця ХІХ ст. У середині 1930-х років було розібрано баню церкви і верхній ярус дзвіниці. Нижню частину спочатку пристосували під житло, потім перетворили на спортивний зал збудованої поруч школи (нині середня школа № 17).

Георгіївська церква. Основна частина фундаментів, датованих ХІ століттям, знаходиться під сквером на розі Георгіївського провулку і вул. Золотоворітської, де зараз стоїть паркова скульптура “Їжачок у тумані”. Фото кінця 1920-х років. У 1930 році будівлю передали під клуб, деякий час приміщення використовували як спортивний зал. У 1934 році церква знесена для спорудження житлового будинку вищого командного складу.

Десятинна церква. Розташовувалася на території садиби по вул. Володимирській, 2. Фото 1880-х років. У 1929 році була закрита для богослужінь і перетворена на архівне сховище. Розібрана після 1936 року.

Василівська (Трьохсвятительська) церква. Розташовувалася приблизно на місці сучасної споруди МЗС України (Михайлівська площа, 1). Фото 1934 року. З фондів Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного. Церква розібрана у 1935 році під час будівництва нового урядового центру.

Микільський військовий собор (Великий Микола). Розташовувався поблизу сучасної площі Слави, дзвіниця стояла на місці готелю “Салют”. Фото кінця ХІХ ст з фондів Музею заводу Арсенал. Дзвіницю було розібрано 1934 року, собор знесений протягом 1934–1936 років.

Микільський (Слупський, Малий Микола) храм і колокольня. Розташовувалися на місці житлового комплексу по вул. Мазепи №1–5. Листівка початку ХХ ст. Церква і дзвіниця зруйновані у 1934 році.

Богоявленський собор Братського монастиря. Зараз територія Києво-Могилянської академії. Фото кінця ХІХ ст. Храм був закритий для богослужіння на початку 1930-х років, собор і дзвіниця знищені у 1936 році.

Церква Миколи Доброго. Розташовувалася на вул. Покровській, 6. Фото кінця ХІХ ст. З колекції М. Кальницького. Розібрана наприкінці 1936 року для будівництва школи (нині ліцей № 100). Дзвіниця храму збереглася.

На цю тему: Украинские Нотр-Дамы «сгорают» незаметно

Церква св. Іллі. Розташовувалася біля залізничного вокзалу на непарному боці сучасної вулиці Петлюри. Фото початку ХХ ст. З фондів Музею історії міста Києва. Знесена після 1931 року.

Ольгінська церква на Печерську. Розташовувалася на розі сучасних вул. Панаса Мирного та Гусовського з боку Печерської площі. Фото 1935 року. Зруйнована у 1935 році. На місці храму і невеликого кладовища наприкінці 1930-х років збудовано житловий будинок.

Троїцька церква на Новій Будові. Розташовувалася приблизно на місці 16-поверхового будинку по вул. Великій Васильківській, 51. Церква розібрана у 1962 році.

Стрітенська церква. Стояла на Львівській площі на розі вул. Великої Житомирської та Стрітенської. Фото початку ХХ ст. Була знищена після 1936 року.

Іоанно-Златоустівська (Залізна) церква. Розташовувалася на Галицькому базарі на місці сучасного скверу праворуч будівлі цирку (площа Перемоги, 2). Фото кінця ХІХ ст. Розібрана після 1934 року.

Церква св. Марії Магдалини на Шулявці. Розташовувалася на Політехнічному провулку поруч із сучасною станцією метрополітену. Фото початку 1930-х років. Розібрана у 1935 році. Тоді ж зруйновано невеликий цвинтар біля церкви, де були поховані викладачі Політехнічного інституту. За декілька місяців поруч звели школу (нині фізико-математичний ліцей № 142), у фундамент якої поклали цеглу знищеного храму.

Олександро-Невська церква на Липках. Розташовувалася у Маріїнському парку навпроти вул. Липської. Фото початку ХХ ст. Розібрана у середині 1930-х років.

На цю тему: Московская церковь в Украине должна быть лишена Киево-Печерской лавры

 

Марія Супрун, , опубліковано у виданні  bigkyiv.com.ua


На цю тему:

 

 

 

Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У суботу в Україні хмарно з проясненнями, дощі в центрі та на півдні
18:08
Смерть на колесах: чому китайські електромобілі становлять серйозну загрозу для нашої безпеки
17:04
"Після перемоги Революції Гідності": чому по Татарова, Портнова та інших зрадників з цієї кодли українці все одно прийдуть
16:58
Продаж картин Медведчука, які мають музейне значення, буде зупинений - АРМА
16:05
Генерал СБУ, покидьок Ілля Вітюк у 2014 році знімав Майдан з боку «Беркута» - Слідство.Інфо
15:33
Олександр Чупак: Чому держава не спроможна розв’язати демографічну проблему
13:18
Новини агентури ФСБ: нардеп Артем Дмитрук співпрацює зі священником УПЦ МП Чертиліним, якого підозрюють у держзраді, – Bihus.Info
12:18
Геть від москви: Молдова скоротила зовнішні торговельні відносини з рф до 3%
11:02
Перше збиття Ту-22М3 у повітрі: ЗСУ вразили літак за 300 кілометрів від України (ВІДЕО)
10:54
Ракетний удар рф по Дніпру та області: вбито 9 осіб, зокрема 3 дітей, понад 25 дістали поранення

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]