6,4 млн українців страждають від проблем із психічним здоров'ям, але не отримують допомогу

|
Версия для печатиВерсия для печати

Ефективних послуг у сфері психічного здоров'я потребують 8,1 млн українців, але близько 80% ніякої підтримки не отримують.

Про це пише редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр.

У системі психічного здоров’я України офіційно зареєстровано 1,6 млн людей. З них 300 тисяч перебувають на стаціонарному лікуванні, щодня зіштовхуючись із порушеннями прав людини та неефективним лікуванням –  Конвенція про права осіб з інвалідністю, підписана Україною – на практиці реалізується насправді не дуже.

Втім, ці люди сторонньому спостерігачеві помітні, тоді як ще близько 6,4 млн людей, котрі мають психічні розлади у м’якій, помірній або тяжкій формі, залишаються в тіні, переживаючи проблеми сам-на-сам або разом із родинами.

«Хоча госпіталізації у психіатричні лікарні потребують лише люди зі справді тяжкими психічними розладами, 89% державного фінансування спрямовується саме на потреби таких установ», - пише Котляр.

Говорячи про результати другого етапу медичної реформи, міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляє про недофінансування психіатричної служби на 898 млн гривень, що «ставить під загрозу існування психіатричних лікарень».

Але міністр забуває, що більшість людей, котрим потрібна лише психосоціальна підтримка і котрі можуть залишатися вдома, держава необхідними послугами не забезпечує.

«Як наслідок, проблеми психічного здоров’я загострюються, їх стає складніше лікувати. Це створює додаткові труднощі в житті як самих людей із психічними розладами, так і їхніх близьких», - зазначає авторка.

Своєю чергою заступниця міністра Ірина Садов’як заявляє: «В Україні ще не до кінця сформована культура турботи про психічне здоров’я. В нас попереду – велика освітня робота. Реформа системи охорони психічного здоров’я – важлива складова загальної реформи медицини. Вона націлена на те, щоб перейти від надання психіатричної допомоги до збереження психічного здоров’я».

«Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року», затверджена Кабміном ще 2017 року, справді передбачає зміщення фокуса надання психіатричної допомоги зі стаціонарного лікування на амбулаторне, а також створення докладних маршрутів пацієнтам. Але Мінздоров’я досі не розробило плану дій для її реалізації.

Місяць тому гендиректорка Директорату медичних послуг Оксана Сухорукова в інтерв’ю ZN.UA розповідала, що їй невідомо про жодну зустріч, яка була б проведена разом із Мінсоцполітики.

Більше того, в міністра на підписі вже два місяці знаходиться «План заходів на 2020–2022 роки з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року». Але він досі не підписаний, і ніякого зворотному зв’язку немає.

«А без затвердження цього документа ніхто в державі не може рухатися до змін у психіатрії, ніяких розробок, ніяких нормативних актів, нічого… Замовлення від міністерства по психіатрії немає. Ця тема звучить тільки на брифінгах,на словах», - наголошувала Сухорукова.

Тим часом допомога людям із психічними розладами – це ще й економічна необхідність. Так, за методикою Інституту метрики та оцінювання, у 2017 році через психічні розлади та розлади внаслідок вживання психоактивних речовин Україна втратила, мінімум, 104,6 млрд грн національного доходу.

Психічне здоров’я – одна з «незручних», огорнутих міфами та стереотипами, тем в українському суспільстві. Попри те, що, за даними ВООЗ, депресивні розлади в Україні поширені більше, ніж в інших європейських країнах.

До того ж, за даними ВООЗ, 30% українців упродовж життя матимуть справу з тим або іншим психічним розладам, однак більшість не знає про існування дійових і доказових способів подолання проблем. «Ми добре знаємо, що робити, коли в нас, наприклад, болить голова. Але не тоді, коли болить душа», - зазначає Алла Котляр.

Тоді як на рівні національної політики панує невизначеність, у громадах рух за зміни вже розпочався.

Проєкт психосоціальної підтримки «Психічне здоров’я для України» (MH4U), впроваджуваний за підтримки Швейцарії через Швейцарське агентство розвитку та співробітництва (SDC), з 2019 по 2023 рік надаватиме Україні допомогу у трьох ключових сферах:

- поліпшення політики та координація національних і регіональних структур, які забезпечують роботу сфери охорони психічного здоров’я;

- професійний розвиток фахівців у сфері охорони психічного здоров’я та сприяння узгодженню дій служб різних рівнів і секторів (Львівська область та підконтрольні Україні території Донецької і Луганської областей);

- підвищення поінформованості населення в питаннях психічного здоров’я з метою подолання стереотипів і формування готовності до отримання послуг.

З жовтня 2019 року в співпраці з 15 партнерськими організаціями проєкт MH4U проаналізував відповідну нормативно-правову базу, став перекладати міжнародні клінічні протоколи, навчати сімейних лікарів і соцпрацівників, проводити вебінари для населення, а також допоміг створити перші три міжсекторальні локальні команди впровадження проєкту з метою заповнення прогалин у наданні допомоги на місцевому рівні – у Львівській, Донецькій та Луганській областях.

Ідея освітньої кампанії проєкту – донести людям, що турбота про власне психічне здоров’я може позитивно позначитися на безлічі аспектів нашого життя. Її частиною є сайт www.mh4u.in.ua – зі списком гарячих ліній допомоги, а також безкоштовним освітнім онлайн-порталом із навчальними курсами та вебінарами про психічне здоров’я. 

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

11:44
Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО
11:36
Зеленський позбавив держнагород 34-х зрадників України. Портнова це ніяк не "зачепило"
10:07
Схоже, що це "стара" "Булава": CNN оприлюднив фото уламків нової ракети рф, яка атакувала Дніпро 21 листопада
09:07
Системна руйнація Держави українців: "слуги" призначили Катерину Коваль, яка зривала конкурс на керівника САП, членкинею КДКП
08:31
Обов’язкову евакуацію оголосили із Краснопілля на Сумщині
08:00
Ворог окупував Дальнє і просунувся в Торецьку та Кураховому
20:00
У п'ятницю в Україні хмарно, сніг і хуртовини
18:10
Поліцейські, прокурори, судді, ветерани МВС - Громадська рада при Мінветі розкрила владі величезний потенціал для мобілізаційного ресурсу
17:15
МКС видав ордер на арешт командувача військового крила ХАМАС
16:31
Загарбники значно просунулися на сході від Великої Новосілки

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]