Деколонізація свідомості: Як гімни республік СРСР оспівували "російський народ"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Радянський Союз розпався понад 30 років тому. Частина колишніх радянських республік, наприклад країни Балтії, сьогодні вважають час перебування в СРСР окупацією, а частина говорять про "колонізацію" їхньої території Росією.

Одним із доказів версії про колонізацію, а не про добровільний союз, експерти називають домінування російської мови в СРСР, а також закріплення ролі Росії та російського народу як "великого брата". Один із прикладів цього – те, що у 12 з 15 республік колишнього СРСР у тексті національного гімну була згадка російського народу чи Росії – як правило, у хвалебному контексті.

Ось що саме співалося про росіян у гімнах радянських республік:

Азербайджанська РСР Рәшадәтли рус халгыдыр Хоробрий російський народ
Вірменська РСР Մեծ Ռուսիան Велика Росія
Білоруська РСР Мы, беларусы, з братняю Руссю Ми, білоруси, із братською Руссю
Грузинська РСР
Казахська РСР Көп алғыс айтамыз ұлы орыс халқына Ми дякуємо великому російському народу
Киргизька РСР Улуу орус достук менен кол берип Великі росіяни простягли руку дружби
Латвійська РСР Ar diženās Krievzemes tautu З народом великої Росії
Литовська РСР Didi rusų tauta Великий російський народ
Молдавська РСР Ку Русия маре З великою Росією
РРФСР
Таджицька РСР Чу дасти рус мадад намуд Коли російська рука нам допомогла
Туркменська РСР Бу достлугың аркадагы рус халкы Російський народ – покровитель цієї дружби
Узбецька РСР Ассалом, рус халқи, буюк оғамиз Привіт, російський народ, наш старший брат
Українська РСР Був другом і братом російський народ Був другом та братом російський народ
Естонська РСР

Чому так сталося і як насаджувався цей наратив у національних республіках? Телеканал "Настоящее время" кількох істориків із країн пострадянського регіону розповісти про це.

"Вони по суті повторювали радянський гімн", - вважає український історик Володимир Сергійчук.

"Одразу ж у другому рядку основного радянського гімну є слова "згуртувала навіки Велика Русь", - пояснює киргизький історик Тинчтикбек Чоротегін. - І цей спільний гімн був для республік наочним прикладом того, який гімн потрібно приймати".

"Старший брат"

Гімн СРСР і гімни більшості союзних республік створювалися 1940-ті роки. Приблизно в цей час у радянській ідеології виникає тема "старшого брата" і особливої ​​ролі російського народу. Ця тема перекочувала спершу до гімну СРСР, а потім і до гімнів усіх радянських республік, розповідає російський історик Сергій Абашин.

"У 1945 році Сталін на якомусь заході підняв тост "за російський народ" - окремий тост, де він сказав, що російський народ - найголовніший народ, і на ньому вся відповідальність. Виходить, цю мову легітимізувала особисто Сталін", - підкреслює він.

"Так, тоді це витало в повітрі - "великий російський народ" і так далі тощо, - погоджується з ним грузинський історик Свімон Масхарашвілі. - Тільки ніхто нікого не змушував підлабузнити і вносити аналогічні слова в національний гімн. Але деякі республіки все ж таки вносили. Чому? Або з боязні йти наперекір спільній політиці, або через те, що їм не вистачало національного духу".

У гімнах лише трьох республік СРСР не співалося про особливу ​​роль російського народу. Це були Грузинська РСР, Естонська РСР та РРФСР, тобто сама Росія.

Грузія та Естонія

Жодних точних даних про те, чому про російський народ не співалося, наприклад, у гімні Грузинської РСР, немає. Історики висловлюють дві версії. За однією з них, Грузія могла вибити собі якісь поступки через те, що сам Сталін, який тоді очолював СРСР, теж був грузином, вважає історик Володимир Сергійчук.

Свімон Масхарашвілі вважає інакше:

"Якби в 1945-1946 році хтось посмів внести в нашу конституцію, тобто в гімн, що грузинська держава в боргу перед російським народом - грузини повстали б", - зазначає історик.

Ситуація з Естонією дещо інша. Більшість істориків розглядають цю країну разом з іншими країнами Балтії – Латвією та Литвою. Але в гімнах двох сусідніх республік "великий російський народ" згадувався.

"Російські, як старші брати радянських народів, – це була лише одна з багатьох тем радянської національної політики, – пояснює історик Олаф Мертелсман. – І якщо виконувалися 5–6 пунктів із необхідних 8–9, цього було достатньо. Немає якоїсь чіткої". причини, чому росіян не згадували в естонському гімні, а латиському та литовському – згадували ".

Гімн РРФСР – ні слова про російський народ

Як так сталося, що про російський народ не співалося у гімні Росії – точніше, у гімні Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки? Справа в тому, що аж до 1990-х РРФСР просто не було окремого гімну. У Росії скрізь виконувався гімн СРСР.

"Те, що, можливо, якимись російськими націоналістами наприкінці 1980-х років розглядалося як якась ущербність, – розповідає Сергій Абашин, – насправді саме підкреслювало особливий статус Російської Федерації. Вона ототожнювалася з самим Радянським Союзом".

Окремий гімн з'явився в Росії лише 1990 року, рік до розвалу СРСР. Але й у тому гімні не було жодного слова про російський народ – просто тому, що в гімні не було слів зовсім – лише музика композитора Михайла Глінки.

Епілог

Незважаючи на те, що гімни республік СРСР не виконуються вже понад 30 років, їхня риторика досі впливає на стосунки між пострадянськими країнами.

"Ці кліше зі старих гімнів глибоко в'їлися в уми старшого покоління в СНД - визнає Тинчтикбек Чоротегін. - Наприклад, Соловйов, Скабеєва, Симоньян (російські пропагандисти) - їх шовіністична одностороння риторика про війну в Україні підживлює стару русофільську ідею. У Киргизстані досі є ті, хто ратує за "великий російський народ".

Каарманбек Кулуєв, опубліковано у виданні "Настоящее время"


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

12:05
Провал оборони в Очеретино створив для ЗСУ загрозу поразки майже у всій Донецькій області
10:04
У квітні 2022 року "зелена влада" планувала здати росії суверенітет України, цьому запобіг Джонсон - Die Welt
09:01
Уночі збито 21 з 34 ракет окупантів, але є влучення у 4 ТЕС
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті і втрати ворога на 27 квітня
20:00
У суботу в Україні дощі лише на сході, на півдні до +25°С
18:05
Від Чорнобилю 1986 - до Чорнобилю 2024: ядерна енергетика нашої країни підійшла до небезпечної межі
17:10
Кадрова чехарда: Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ через півтора місяця після призначення
17:02
Рада дозволила звільняти з роботи за неінформування про родичів у Росії та на окупованих територіях
16:15
НАБУ опублікувало розмови учасників шайки Сольського
14:45
Придатних до військової служби ділитимуть на 4 категорії за станом здоров’я - Міноборони (ПЕРЕЛІК)

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]