Маніпулятор. Наскільки коректно Арсен Аваков використовує дані

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков досі ніколи не з’являвся у проекті

Перевірити слова одного з найвпливовіших політиків України досить складно: Аваков часто пише у своєму Facebook, але це переважно або суб’єктивні судження, або дані, яких немає у публічному просторі. Найчастіше міністр внутрішніх справ помиляється, коли йдеться про опитування щодо довіри до силовиків.

У квітні міністр дав інтерв’ю виданню Liga.net та виступив на Безпековому форумі, де виклав декілька фактів, що базувалися на загально відомій статистиці. VoxCheck скористався можливістю перевірити ці висловлювання. Із 8 тверджень правдивими виявились 4.

Про кількість розкритих вбивств

ПРАВДА

«Возьмем самый жесткий параметр – количество умышленных убийств и их раскрываемость, потому что тут ничего нельзя приписать, труп, простите, не нарисуешь и не сотрешь. В 2017 году количество умышленных убийств сократилось на 10% по сравнению с предыдущим годом (с 1726 до 1551), это наименьший показатель за последние годы. Раскрываемость по этому типу преступлений составляет 89% (в 2016 году была 83%)»

Аваков посилається на інформацію, оприлюднену заступником голови Нацполіції Вячеславом Аброськіним. Відповідні дані оприлюднювались і на сайті Нацполіції.

Генеральна прокуратура дає схожі дані, хоча вони не співпадають повністю зі статистикою МВС. 2017 року ГПУ зафіксувала 1564 очевидних  умисних убивства – див. 4.1 вкладка, 24 рядок у статистиці ГПУ. У ГПУ є також інша категорія «умисне вбивство» – до неї потрапляють смерті з підозрою на вбивства; таких минулого року було більше 5000. На жаль, відповідних даних за 2016 рік ГПУ не надає.

У 2017 році відсоток справ, доведених до кінця, був 68,7% (у статистиці це всі стовпці, крім графи «кримінальні правопорушення, у яких на кінець звітного періоду рішення не прийнято»). Тоді як Аваков та МВС говорять про 89% розкриття.

Можливо, розбіжності у даних МВС та ГПУ пов’язані з тим, що ГПУ надає статистику строго за звітний період – і таким чином у направлені до суду справи не потрапляють ті злочини, які були скоєні у минулі роки.

В тему: Арсен Аваков: ставка на приспособленцев. Почему не будет раскрыто «дело Шеремета»

Про кількість викрадень авто

ПРАВДА

«Еще один яркий, к примеру, показатель качества работы полиции – сокращение количества угонов авто: 2016 год – 12105 случаев, 2017 год – 8824, то есть сокращение на 27%.»

У 2017 році, згідно з даними ГПУ, було зареєстровано 9 018 проваджень за ст.289 КК – незаконне заволодіння транспортним засобом. У 2016 році таких було 12 205. Зниження – на 26%. Тоді як у 2015 та 2014 роках показник був подібний до 2016.

Про довіру до правоохоронних органів у 2013 році

МАНІПУЛЯЦІЯ

«По статистике на конец 2013 года уровень доверия к правоохранителям достигал нижней граничной отметки 0,8% – это чтобы было понятно, откуда мы начинали.»

Арсен Аваков, найімовірніше, посилається на дослідження Інституту соціології НАН України. Але 0,8% – це кількість тих, хто повністю довіряв міліції у 2013 році. Ще 6,3% переважно довіряли їй, отже, загальний рівень довіри був 7,1%.

Причому міністр потім в інтерв’ю саме так і рахує довіру до теперішнього МВС.

До того ж, є інші дослідження – наприклад, Фонду Демініціативи. Те опитування проводилося в грудні 2013 року, і згідно з ним загальна довіра до міліції склала 22%.  

Про довіру до правоохоронних органів зараз

ПРАВДА

«Согласно данным Центра Разумкова (март 2018), доверие граждан по подразделениям МВД: Нацгвардия – 52%, ГСЧС – 50%, Госпогранслужба – 46%, Нацполиция – 39%, Департамент патрульной полиции – 40%.»

Дані Центру Разумкова процитовані правильно. Єдине, що дослідження датоване жовтнем 2017, а не березнем 2018.

Про довіру до органів МВС в 2013 році

НЕПРАВДА

«Уровень доверия к этим же дефинициям (до органів МВС) на уровне 2013-го года был от 1% до 5%.»

10:45-10:53, 14/04/2018

Як ми писали вище, рівень довіри до органів МВС у 2013 році був вищим, ніж каже Аваков. Про це свідчать опитування як Інституту соціології НАНУ (7,1%), так і Фонду Демократичні ініціативи (22%).

В тему: Арсен Аваков, пособник и покровитель убийц

Про довіру до МВС та політиків

МАНІПУЛЯЦІЯ

«Эти цифры очень высокие (йдеться про довіру до Міністерства внутрішніх справ – ред). Ни один политик не может похвастаться таким рейтингом доверия.»

10:13-10:18, 14/04/2018

Слайд з виступу Арсена Авакова на Безпековому форумі

У цій цитаті Аваков змішав дані різних соцопитувань – причому на користь МВС. На слайді Арсен Аваков демонстрував показники довіри з дослідження Центру Разумкова. Серед усіх органів МВС найнижчий рівень довіри був у Нацполіції – 39%. У Нацгвардії, ДСНС, Держприкордонслужби показники довіри вищі та співпадають із тими, що указані на слайді. Водночас це дослідження не містить даних за довірою до окремих політиків.

Рівень довіри до політиків є в опитуванні фонду Демініціативи. Згідно з ним, серед політиків найвищий рівень довіри у Анатолія Гриценка – 28,6%. При цьому за цим же опитуванням поліції довіряють 21,7%, а не 39% – тобто менше, ніж Гриценку.

Про надійність поліції

ПРАВДА

«А согласно ежегодному отчету Института Фрейзера, показатель «надежность полиции» за период 2016-2017 возрос в 1,5 раза»

Даний показник справді зріс з 2,75 в рейтингу 2016 року до 4,2 в рейтингу 2017 року. Варто зазначити, що в цих доповідях аналіз стосується 2014 та 2015 років відповідно. Але зростання в рейтингу відбулося на тлі реформи поліції, тому ми вважаємо, що Аваков каже правду. Водночас буде цікаво дізнатися, якими будуть показники надійності поліції у наступні роки.

Про корупцію в рядах поліції

НЕПРАВДА

«В среднем, каждые два дня по подозрению в коррупции или должностных правонарушениях задерживается сотрудник полиции – это около 200 человек в год. Много или мало? Если сравнить с 2010-м годом – разница в 30 раз!»

Даних щодо затриманих працівників поліції за2017 рік у вільному доступі немає. Однак за 9 місяців 2017 року у зв’язку з корупцією було засуджено 110 та накладено штраф на 42 працівників поліції та інших структур МВС. Тобто названа міністром цифра цілком може відповідати дійсності.

В тему: Арсен Аваков: ставка на подонков и убийц

Водночас  2010 року за корупційні правопорушення було накладено стягнення на 197 працівників системи МВС. У той час як за словами Авакова їх повинно бути менше 10 за весь 2010 рік. Відповідно жодної 30-кратної різниці насправді немає.

Яр Батог, молодший аналітик VoxCheck; опубліковано на сайті проекта VoxUkraine


VoxCheck — це незалежний фактчек-проект, який перевіряє висловлювання українських політиків та фінансується такими міжнародними донорськими організаціями як National Endowment for DemocracyPACT та іншими, а також за кошти сотен українських доброчинців.

З 23 березня 2018 року VoxChek є підписантом Кодексу етики Міжнародної мережі фактчекерів інституту Poynter.


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]