Маніпулятор. Наскільки коректно Арсен Аваков використовує дані

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков досі ніколи не з’являвся у проекті

Перевірити слова одного з найвпливовіших політиків України досить складно: Аваков часто пише у своєму Facebook, але це переважно або суб’єктивні судження, або дані, яких немає у публічному просторі. Найчастіше міністр внутрішніх справ помиляється, коли йдеться про опитування щодо довіри до силовиків.

У квітні міністр дав інтерв’ю виданню Liga.net та виступив на Безпековому форумі, де виклав декілька фактів, що базувалися на загально відомій статистиці. VoxCheck скористався можливістю перевірити ці висловлювання. Із 8 тверджень правдивими виявились 4.

Про кількість розкритих вбивств

ПРАВДА

«Возьмем самый жесткий параметр – количество умышленных убийств и их раскрываемость, потому что тут ничего нельзя приписать, труп, простите, не нарисуешь и не сотрешь. В 2017 году количество умышленных убийств сократилось на 10% по сравнению с предыдущим годом (с 1726 до 1551), это наименьший показатель за последние годы. Раскрываемость по этому типу преступлений составляет 89% (в 2016 году была 83%)»

Аваков посилається на інформацію, оприлюднену заступником голови Нацполіції Вячеславом Аброськіним. Відповідні дані оприлюднювались і на сайті Нацполіції.

Генеральна прокуратура дає схожі дані, хоча вони не співпадають повністю зі статистикою МВС. 2017 року ГПУ зафіксувала 1564 очевидних  умисних убивства – див. 4.1 вкладка, 24 рядок у статистиці ГПУ. У ГПУ є також інша категорія «умисне вбивство» – до неї потрапляють смерті з підозрою на вбивства; таких минулого року було більше 5000. На жаль, відповідних даних за 2016 рік ГПУ не надає.

У 2017 році відсоток справ, доведених до кінця, був 68,7% (у статистиці це всі стовпці, крім графи «кримінальні правопорушення, у яких на кінець звітного періоду рішення не прийнято»). Тоді як Аваков та МВС говорять про 89% розкриття.

Можливо, розбіжності у даних МВС та ГПУ пов’язані з тим, що ГПУ надає статистику строго за звітний період – і таким чином у направлені до суду справи не потрапляють ті злочини, які були скоєні у минулі роки.

В тему: Арсен Аваков: ставка на приспособленцев. Почему не будет раскрыто «дело Шеремета»

Про кількість викрадень авто

ПРАВДА

«Еще один яркий, к примеру, показатель качества работы полиции – сокращение количества угонов авто: 2016 год – 12105 случаев, 2017 год – 8824, то есть сокращение на 27%.»

У 2017 році, згідно з даними ГПУ, було зареєстровано 9 018 проваджень за ст.289 КК – незаконне заволодіння транспортним засобом. У 2016 році таких було 12 205. Зниження – на 26%. Тоді як у 2015 та 2014 роках показник був подібний до 2016.

Про довіру до правоохоронних органів у 2013 році

МАНІПУЛЯЦІЯ

«По статистике на конец 2013 года уровень доверия к правоохранителям достигал нижней граничной отметки 0,8% – это чтобы было понятно, откуда мы начинали.»

Арсен Аваков, найімовірніше, посилається на дослідження Інституту соціології НАН України. Але 0,8% – це кількість тих, хто повністю довіряв міліції у 2013 році. Ще 6,3% переважно довіряли їй, отже, загальний рівень довіри був 7,1%.

Причому міністр потім в інтерв’ю саме так і рахує довіру до теперішнього МВС.

До того ж, є інші дослідження – наприклад, Фонду Демініціативи. Те опитування проводилося в грудні 2013 року, і згідно з ним загальна довіра до міліції склала 22%.  

Про довіру до правоохоронних органів зараз

ПРАВДА

«Согласно данным Центра Разумкова (март 2018), доверие граждан по подразделениям МВД: Нацгвардия – 52%, ГСЧС – 50%, Госпогранслужба – 46%, Нацполиция – 39%, Департамент патрульной полиции – 40%.»

Дані Центру Разумкова процитовані правильно. Єдине, що дослідження датоване жовтнем 2017, а не березнем 2018.

Про довіру до органів МВС в 2013 році

НЕПРАВДА

«Уровень доверия к этим же дефинициям (до органів МВС) на уровне 2013-го года был от 1% до 5%.»

10:45-10:53, 14/04/2018

Як ми писали вище, рівень довіри до органів МВС у 2013 році був вищим, ніж каже Аваков. Про це свідчать опитування як Інституту соціології НАНУ (7,1%), так і Фонду Демократичні ініціативи (22%).

В тему: Арсен Аваков, пособник и покровитель убийц

Про довіру до МВС та політиків

МАНІПУЛЯЦІЯ

«Эти цифры очень высокие (йдеться про довіру до Міністерства внутрішніх справ – ред). Ни один политик не может похвастаться таким рейтингом доверия.»

10:13-10:18, 14/04/2018

Слайд з виступу Арсена Авакова на Безпековому форумі

У цій цитаті Аваков змішав дані різних соцопитувань – причому на користь МВС. На слайді Арсен Аваков демонстрував показники довіри з дослідження Центру Разумкова. Серед усіх органів МВС найнижчий рівень довіри був у Нацполіції – 39%. У Нацгвардії, ДСНС, Держприкордонслужби показники довіри вищі та співпадають із тими, що указані на слайді. Водночас це дослідження не містить даних за довірою до окремих політиків.

Рівень довіри до політиків є в опитуванні фонду Демініціативи. Згідно з ним, серед політиків найвищий рівень довіри у Анатолія Гриценка – 28,6%. При цьому за цим же опитуванням поліції довіряють 21,7%, а не 39% – тобто менше, ніж Гриценку.

Про надійність поліції

ПРАВДА

«А согласно ежегодному отчету Института Фрейзера, показатель «надежность полиции» за период 2016-2017 возрос в 1,5 раза»

Даний показник справді зріс з 2,75 в рейтингу 2016 року до 4,2 в рейтингу 2017 року. Варто зазначити, що в цих доповідях аналіз стосується 2014 та 2015 років відповідно. Але зростання в рейтингу відбулося на тлі реформи поліції, тому ми вважаємо, що Аваков каже правду. Водночас буде цікаво дізнатися, якими будуть показники надійності поліції у наступні роки.

Про корупцію в рядах поліції

НЕПРАВДА

«В среднем, каждые два дня по подозрению в коррупции или должностных правонарушениях задерживается сотрудник полиции – это около 200 человек в год. Много или мало? Если сравнить с 2010-м годом – разница в 30 раз!»

Даних щодо затриманих працівників поліції за2017 рік у вільному доступі немає. Однак за 9 місяців 2017 року у зв’язку з корупцією було засуджено 110 та накладено штраф на 42 працівників поліції та інших структур МВС. Тобто названа міністром цифра цілком може відповідати дійсності.

В тему: Арсен Аваков: ставка на подонков и убийц

Водночас  2010 року за корупційні правопорушення було накладено стягнення на 197 працівників системи МВС. У той час як за словами Авакова їх повинно бути менше 10 за весь 2010 рік. Відповідно жодної 30-кратної різниці насправді немає.

Яр Батог, молодший аналітик VoxCheck; опубліковано на сайті проекта VoxUkraine


VoxCheck — це незалежний фактчек-проект, який перевіряє висловлювання українських політиків та фінансується такими міжнародними донорськими організаціями як National Endowment for DemocracyPACT та іншими, а також за кошти сотен українських доброчинців.

З 23 березня 2018 року VoxChek є підписантом Кодексу етики Міжнародної мережі фактчекерів інституту Poynter.


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У п'ятницю дощитиме в Карпатах і на сході, вдень до +20°С
19:59
Українці гинуть за мільярди Ахметова: благодійне товариство ФК "Шахтар" отримало бронь від мобілізації
19:28
США та Великобританія перевіряють криптовалютні транзакції на суму понад $20 млрд, що пройшли через російську біржу
19:10
The Telegraph: Яка зброя може змінити хід війни в Україні
18:46
Зеленський: рф готує новий наступ у травні-червні, ми не готові до цього (уточнення)
18:07
Як Китай поглинає колись вільний Гонконг
16:59
Чисельність населення України на вільних територіях 31,5 мільйона
14:10
«Чия система витримає, той і переможе»: що стоїть за останніми обстрілами росією енергетичної інфраструктури України
13:59
РПЦ оголосила “священну війну” Україні (документ)
12:04
Бурштинська та Ладижинська ТЕС зруйновані майже повністю: чим Україні загрожують нові атаки на енергосистему

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]