Поліцейський бізнес по-українські: створити проблеми, "вибити" гроші

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Як ВРОТЗ шатнажує будівельників столиці.

Загальновідомо, що вітчизняна економіка наразі переживає не найкращі часи, триває затяжна економічна криза, спричинена як пандемією Covid-19, так і війною на Сході України. Бізнес переживає не найкращі часи, чимало підприємств збанкрутіли та вимушені були припинити діяльність. Чого не скажеш про «поліцейський бізнес».

Так в червні 2018 року наказом тодішнього очільника Київської обласної поліції полковника Дмитра Ценова було створено в складі слідчого управління такий собі спеціальний відділ по розслідуванню особливо тяжких злочинів (працівники цього відділу з гордістю називають себе ВРОТЗ, виходячи із заглавних літер назви) Офіційно для громадськості було оголошено, що  створення ВРОТЗ було потрібно для впровадження в практику передових форм та методів реформування діяльності слідства. Здавалося чому б ні, на фоні зростання рівня злочинності в Київській області, чому б не створити такий підрозділ, який би підвищив ефективність роботи обласної поліції? Так то воно так, але для людей, хто добре орієнтується в роботі органів поліції та прокуратури стало очевидно, що в структурі поліції Київської області створюється «бізнес – відділ» для заробляння грошей. Набрали в цей відділ здебільшого досвідчених перевірених слідчих, які пропрацювали в органах багато років і знають як треба «правильно» розслідувати справи. Очолив ВРОТЗ Володимир Асипенко, який дивом пройшов через горнило люстрацій та перевірок, зміг залишитись на службі та на посаді. Напевне тому що «професіонал». А може тому, що українська міліція просто змінила вивіску з міліції на поліцію, а сутність роботи не змінилась.

Якщо ви думаєте, що ВРОТЗ одразу кинулось на боротьбу із організованою злочинністю, з бандитизмом, з насильницькими злочинами, то ви глибоко помиляєтесь. У Відділ почали потрапляти виключно «цікаві» справи, пов’язані з господарською діяльністю, майном та бізнес – конфліктами. Так нещодавно стало відомо, що ВРОТЗ, юрисдикція якого поширюється виключно на Київську область, почав активно втручатись в перерозподіл ринку столичних будівельних підрядів в Святошинському та Дарницькому районах міста. Складається враження, що на території Київської області вже перестали вчиняти злочини, тому поліція Київської області вирішила зайнятися безпосередньо містом Києвом, яке як всім відомо має спеціальний статус, свої органи поліції та свою юрисдикцію. Для цього за командою Володимира Асипенко, його підлеглий, колишній працівник поліції Луганської області, Володимир Жиряда в травні 2020 року реєструє кримінальне провадження №12020110000000638 з максимально узагальнено фабулою «десь в одному з міст Київської області хтось розкрадає якісь бюджетні кошти на будівельних підрядах». І «закипіла робота».

Для створення враження достовірності та значущості зібраних матеріалів Асипенко В. О. залучив до роботи колишнього одіозного працівника міліції Юрія Смикова, замішаного в багатьох рейдерських скандалах, який водночас проходить обвинуваченим у справі по розкраданню грошових коштів при будівництві казарми для військовослужбовців в Очакові Миколаївської області. Що Асипенко пообіцяв Смикову невідомо, можливо пом’якшити останньому покарання чи допомогти уникнути відповідальності за скоєне, невідомо, але  Смиков дав потрібні показання. Ґрунтуючись на показаннях «свідка» Смикова Юрія, ВРОТЗ підготував широкомасштабну атаку практично на всіх підрядників та замовників які працюють на об’єктах соціальної інфраструктури Дарницького та Святошинського районів Києва. В жовтні цього року було проведено близько 10 обшуків за різними адресами в м. Києві у суб’єктів господарювання. Проведені обшуки більше нагадували пограбування, ні процесуальну дію, документація вивозилась мішками та машинами. Як завжди правоохоронців цікавили грошові кошти, коштовна комп’ютерна техніка, дорогі мобільні телефони і т.д. Все по класиці як то кажуть. Після такої «татаро-монголської» навали, наприклад в Дарницькому районі м. Києва опинилась під загрозою реалізація річної програми соціально – економічного розвитку міста на поточний рік.

«Я все життя працюю в сфері будівництва. Бачив багато чого. Робота з бюджетом в українських реаліях пов’язана з постійним контактом та взаємодією з правоохоронними органами. Ми завжди ідемо на зустріч правоохоронцям, допомагаємо розібратись, якщо десь на будівництвах виникає недостача по роботах та будівельних матеріалах, адже не всі підрядники добросовісно підходять до виконання своїх обов’язків. Але такого, я за 5 років роботи в Комунальному підприємстві ще не бачив. Незрозуміло для чого працівники поліції Київської області вилучили не тільки господарську документацію (договори, акти виконаних робіт, кошториси і т.д.), але й проектну документацію, через що ми не можемо наразі в період пандемії добудувати поліклініку, яка так потрібна мешканцям Позняків, зупинилась робота по будівництву амбулаторії сімейної медицини. Я цього не розумію. Навіщо таке робити? Адже ми всі живемо в одній країні. Треба крім власних амбіцій бачити і наслідки до яких може призвести така робота цих горе – слідчих..», – бідкається директор Комунального підприємства «Позняки – Інвест – УКБ Дарницького району м. Києва Олег Москвичов.

Вказане комунальне підприємство в 2020 році згідно програми мало б добувати та здати в експлуатацію 2 лікарні, виконати роботи по гідровузлу в Бортничах, реконструювати захисну споруду по Бориспільській 30-А. До жовтня 2020 року роботи велись згідно графіку, а по деяким об’єктам, зокрема по лікарні на Гмирі 8, із випередженням графіку. Поки в роботу Комунального підприємства не втрутилось ВРОТЗ.

«Вимушені частково зупинити роботи, направили листи керівнику МВС до народних депутатів з проханням вжити заходів та допомогти повернути хоча б проектну документацію, щоб ми могли далі будувати», каже пан Олег.

Не оминули увагою працівники ВРОТЗ і Святошинський район міста Києва. Очільник Управління капітального будівництва Святошинської РДА Андрій Кучерявий зазначає:

«Кінець року завжди напружений період роботи нашого Управління, багато об’єктів соціальної інфраструктури готуються до здачі, триває робота з оформлення та перевірки наданої підрядниками виконавчої та кошторисної документації. Нещодавно до нас почали надходити запити та вимоги від слідчого управління поліції Київської області, до якого ми не має жодного відношення, адже знаходимось на території міста Києва. Запити стосуються величезного обсягу документації щодо роботи УКБ за останні 4 роки, в нас немає ні техніки, ні працівників, щоб зробити для поліції такий величезний обсяг ксерокопій документів. Виконання цих запитів фактично паралізує роботу цілого Управління».

Але Асипенка проблеми роботи комунальних установ міста не особливо турбують, адже на кону великі гроші, можливість «зачистити» ринок будівельних підрядів 2-х районів Києва від тих, хто не бажає ділитися, та завести більш лояльні будівельні компанії. На це кинуто практично всі ресурси ВРОТЗ, сформовано слідчу групу в складі 19 слідчих відділу, додатково залучено працівників колишньої податкової міліції Святошинського району, тепер це підрозділ УОРД ГУ ДФС у м. Києві, близько 5 прокурорів Київської обласної прокуратури, залучаються силові спецпідрозділи. Скільки платникам податків обійдеться таке «розслідування» невідомо.

Справа в тім, що у відповідності до вимог Кримінального процесуального кодексу України (ст. 218), злочин розслідується за місцем його вчинення. Тобто якщо у органів поліції є претензії щодо можливого розкрадання коштів на якихось об’єктах будівництва міста Києва, то і займатися цією справи повинні органи поліції міста Києва але аж ніяк не Київської області. На неодноразові звернення щодо необхідності передачі матеріалів справи за встановленою законом підслідністю до органів поліції Києва не реагує ні Київська обласна прокуратура, ні Національна поліція.

Врешті – решт роботою ВРОТЗ по цьому кримінальному провадженню №12020110000000638 проти будівельних підрядників, зацікавився Комітет з питань правоохоронної діяльності Верховної ради України, який 27 листопада 2020 року доручив Генеральному прокурору Венедіктовій І. В. та керівнику Нацполіції Клименку І. В. провести відповідне службове розслідування щодо роботи правоохоронців по цій справі. Результатів цієї перевірки наразі ще немає.

Адвокат однієї з будівельних компаній Михайло Коротюк зазначає: «Фактично ця справа не спрямована на розслідування злочинів, згідно фабули вона охоплює більше 30 об’єктів будівництва об’єктів соціальної інфраструктури по всьому місту Києву, всі ці об’єкти збудовані та деякі з них уже введено в експлуатацію, всі вони неодноразово перевірялись як Держаудитслужбою, так і підрозділами внутрішнього аудиту КМДА. За 7 місяців так званого розслідування, працівниками поліції не було перевірено жодного об’єкту будівництва, по жодному з них не встановлено та не задокументовано фактів завищення обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, будівельно – технічні експертизи відсутні. Іде розслідування зарази розслідування, єдина мета якого – вплив на конкурентне середовище на ринку будівельних підрядів міста Києва».

Розуміючи, що адвокат Коротюк М. Г., наполягаючи на необхідності дотримання законних процедур в процесі розслідування, заважає планам ВРОТЗ. Керівник вказаного відділу дав команду підлеглим слідчим Жиряді О. В. та Потаповському О. розпочати тиск та виклики на допити самого адвоката Коротюка М. Г. На такі дії Київської обласної полії доволі оперативно відреагувала адвокатська спільнота, провівши засідання Комітету захисту прав адвокатів Національної асоціації адвокатів  України, на якому було констатовано факт порушення з боку органів слідства та прокуратури гарантій адвокатської діяльності адвоката Коротюка М. Г., було скеровано відповідні звернення на адресу Офісу Генерального прокурора та Міністру внутрішніх справ. За фактом перешкоджання законній адвокатській діяльності адвоката Коротюка М. Г. Територіальним управлінням ДБР у м. Києві розпочато кримінальне провадження. Будемо чекати на результати слідства та притягнення винних до відповідальності.

Керівник підприємства ТОВ «Спектр Технолоджі», в офісі якого також нещодавно ВРОТЗ провело обшуки, повідомив: «Під час обшуку було слідчими було фактично пограбовано весь офіс, винесено всю комп’ютерну техніку та документацію підприємства. Забрали навіть понад 20 трудових книжок наших працівників, які оформлені офіційно та працюють на нашому підприємстві. Суд виніс ухвали щодо повернення трудових книжок, однак слідчий відмовляється виконувати судове рішення. Звернулись до ДБР, чекаємо відповіді».

Адвокат Лисенко Сергій, який захищає інтереси одного з підприємців, який також постраждав від дій ВРОТЗ зазначає: «Я взагалі не розумію, як таке можливе в цивілізованій країні, мій підзахисний в 2019 році продав квартиру, до цього продав автомобіль, є нотаріально посвідчені договори, за все сплачено податки, слідчі приходять на обшук, вилучають ці кошти і кажуть, що це грошові кошти, здобуті злочинним шляхом. Це ніщо інше як свавілля та грубе порушення основоположних прав людини і громадянина, які гарантовано Конституцією, адже право власності є невідчужуваним і непорушним».

Загалом на роботу даного відділу та його керівника Володимира Асипенка, немало нарікань у представників юридичної спільноти. Але всі ці зловживання були б неможливі, якби мав місце належний суддівський контроль за роботою вказаного органу. На цьому слід зупинитись окремо, адже Головне управління Національної поліції в Київській області розташоване на території Шевченківського району м. Києва (по вул. Володимирській 15) та відповідно перебуває в зоні юрисдикції Шевченківського районного суду м. Києва. Але в Шевченківському районному суді не завжди проходили всі «хотєлки» керівництва поліції Київської області, деякі судді відмовлялись надавати дозволи на відверто незаконні слідчі та процесуальні дії. Тому керівництво Київської обласної поліції, вирішило формально «на папері» розташувати ВРОТЗ на території Святошинського району м. Києва, виділивши для слідчого підрозділу один кабінет в будівлі по вул. Святошинській 2А. Фактично нічого не змінилося, більшість слідчих продовжують знаходитись в будівлі по вул. Володимирській 15 або Дегтярівській 15-А, але це дозволило штучно змінити підслідність та отримувати дозволи на обшуки та інші дії вже в Святошинському райсуді столиці. Між керівником вказаного суду Ясельським А. М. та Володимиром Асипенко існують давні дружні взаємовідносини, тому у ВРОТЗ не виникає жодних проблем в Святошинському суд, всі забаганки слідчих дуже швидко легалізовуються ухвалами суддів. Пана Ясельського абсолютно не бентежить той факт, що ще в квітні 2020 року Верховний Суд в ухвалі, а потім в травні окремим листом, роз’яснив всім судам, що підсудність розгляду клопотань слідчих визначається виключно за місцем державної реєстрації відповідного органу Національної поліції, який має статус юридичної особи або є відокремленим територіальним підрозділом (як наприклад районні управління поліції в містах та районах). Головне управління Національної поліції Київської області має статус юридичної особи і зареєстроване в Шевченківському районі міста Києва по вул. Володимирській 15, а ВРОТЗ слідчого управління ГУ НП в Київській області такого статусу не має. Отже слідчі підрозділи Головного управління Нацполіції в Київській області (крім територіальних відокремлених райвідділів в містах та районах області) не вправі направляти клопотання до інших судів міста Києва, крім Шевченківського районного суду м. Києва. Тим не менш Святошинський районний суд м. Києва продовжує штампувати ухвали, санкціонуючи всі слідчі дії ВРОТЗ.

Сподіваємося, що матеріали даного журналістського розслідування будуть приводом для Державного бюро розслідувань для вжиття відповідних заходів реагування.

Слід зауважити, що це не єдина замовна справа, організована Володимиром Асипенко, вказаний поліціант був помічений також в участі в сімейних розбірках щодо майна покійного власника «Адмірал – Клубу» в м. Ірпінь Олександра Ксенофонтова, якого в бізнес – колах неофіційно називають касиром родини колишнього Прем’єр – Міністра Миколи Азарова. Зокрема Володимир Асипенко втрутився у цивільно – правові відносини щодо спадкування майна померлого в червні цього року Олександра Ксенофонтова, та зареєстрував на замовлення Івана Ксенофонтова (сина покійного) кримінальне провадження, в рамках якого почав переслідувати інших спадкоємців (зокрема вдову покійного – Оксану Ксенофонтову), аби ті відмовили  від спадщини на користь сина Івана. І знову та сама команда, слідчі ВРОТЗ за підтримки Голови Святошинського районного суду м. Києва Ясельського А. М. швидко провели обшуки, наклали арешт на майно покійного та передали його на відповідальне зберігання «правильному спадкоємцю» Івану Ксенофонтову. Такої вакханалії не витримали навіть в центральному апараті Національної поліції, Асипенко був відсторонений від вказаної справи, а самі матеріали передали до Головного слідчого управління Нацполіції, де справа розслідується і дотепер.

Засвітився Володимир Асипенко і в земельній справі навколо розпаювання колишнього радгоспу – комбінату «Обухівський». За неперевіреною інформацією, Володимир Асипенко більше року перебував фактично на зарплаті в аграрного олігарха Юрія Бондарчука. Саме на замовлення Бондарчука Володимир Асипенко організував переслідування ініціативної групи пайовиків з метою перерозподілу пайової землі на користь очолюваного Бондарчуком ПАТ «Обухівське».

Це далеко не повний перелік «подвигів» Володимира Асипенка. Ми будемо зі свого боку здійснювати громадський контроль за роботою органів поліції, прокуратури та суду та викривати факти їх незаконної діяльності.

Метою даного журналістського розслідування є привернути увагу громадськості та керівництва МВС до абсолютно всеїдної корупційної мафії, яка нарівні середньої ланки наскрізь пронизала роботу Національної поліції. Саме вони «правлять бал» в поліції зараз, саме вони є отим «deep state», носієм корупційної пам’яті, корпоративних інтересів та договорняків, які перетворили головний правоохоронний орган в ТОВ «Національна поліція».

Такі реалії сьогодення. Нажаль. Далі буде….

Василь Тростянець, Інформатор


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]