Вакциновані можуть переносити коронавірус. Але ...

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Дельта змінила правила гри не кардинально. Україна переживає нову хвилю смертей і захворювань на коронавірусну хворобу.

Що страшніша статистика, то гучніші заклики щепитись і то активніше антивакцинатори просувають тезу “вакциновані хворіють так само, як і невакциновані”. Здається, це вже стало фейсбук-мантрою: “Вакцина не захищає від зараження. Лише від важкого перебігу та смерті”. Але це не зовсім так. І  у виданні  LB.ua спробували пояснити, чому.

На цю тему: Вакцинація на 90% скорочує ймовірність госпіталізації та смерті від COVID

Дельта змінила правила гри. Але не кардинально

Коли країни лише розпочинали вакцинальні кампанії й щеплення набирало обертів, здавалося, що “хепіенд” близько. Ранні дослідження показували, що вакцинація допомагає знизити ризики розповсюдження вірусу на більш ніж 80%. Піонери щеплення, наприклад Ізраїль, у квітні послаблювали масковий режим.

На пляжі Тель-Авіва, 17 квітня 2021 року.

На пляжі Тель-Авіва, 17 квітня 2021 року. Фото: EPA/UPG

Але потім вдарила дельта, і свято скінчилося. Як пишуть у серпневій статті наукового журналу Nature, “дельта ймовірніше розповсюджується серед вакцинованих, ніж інші версії вірусу”. А якщо людина інфікована – вона заразна.

Випадки інфікування серед вакцинованих навіть мають термін “breakthrough infection”, що можна перекласти як “проривна інфекція” або “інфікування після щеплення”.

Такі заяви науковців породили багато маніпуляцій. У соціальних мережах почали активно транслювати тезу про неефективність вакцин, що ”невакциновані заражаються так само, як і не вакциновані”. Але це не зовсім так.

Дельта дійсно “підірвала” ефективність вакцин у тому, що стосується захисту від інфікування. Але повністю прорвати оборону новій версії все ж таки не вдалося.

У центрі вакцинації в Данії

У центрі вакцинації в Данії& Фото: EPA/UPG

Захист від зараження до 80%

Наприклад, якщо захист від інфікування альфою становив 79% для вакцини AstraZeneca, то для дельти цей показник становив 67% станом на серпень.

Дані можуть різнитись залежно від вакцини та вікової групи. Наприклад, за деякими даними, Pfizer/BioNTech мав захист від інфікування дельтою до 80%. 

А дослідження, які проводили в будинках для літніх людей, показували, що ефективність від зараження впала до 53,1%.

Проте в будь-якому разі ми не говоримо про нульові показники. Ризики зараження все одно суттєво знижуються, а водночас і ризики передати вірус своєму колезі, учню чи родичу. 

Науковиця та вірусолог М’юдж Севіг присвятила поясненню цілий тред у твіттері: “Ефективність вакцини можна оцінити по тому, як вона знижує ризики інфекцій у вакцинованих порівняно з невакцинованими. Наприклад, вакцина, яка усуває будь-які ризики, має 100% ефективність. Вакцина з ефективністю 50% означає, що у вас на 50% нижчі ризики заразитись, ніж у невакцинованого”.

Фото: /twitter.com/mugecevik

Це підтверджує й імунолог Юрій Степановський:

“Основними поширювачами інфекції залишаються невакциновані люди. Так, вакциновані теж можуть хворіти, але в середньому їхні ризики передати вірус іншому майже вдвічі нижчі, ніж у невакцинованих. А ще вакциновані частіше переносять хворобу безсимптомно або без виражених симптомів. Коли ти не маєш активного кашлю, то для поширення інфекції потрібен довший і тісніший контакт".

Юрій Степановський

Юрій Степановський& Фото: tdmu.edu.ua

"І головне, вакциновані набагато рідше опиняються в лікарнях і реанімаціях, що не перевантажує медичну систему”, – пояснює лікар.

Захистити ближнього

Окремої уваги заслуговує зовсім свіже дослідження, яке опублікували в журналі JAMA. Науковці виявили: що більше в родині вакцинованих, то нижчі шанси невакцинованого заразитись.

Наприклад, якщо в родині є одна неімунна людина (тобто така, що не щеплена і не зустрічалась з вірусом) та одна імунна, то ризики невакцинованого заразитись знижуються на 45-61%. 2 імунні людини в родині знижують цей ризик вже на 75-86%.

4 імунні члени родини знижують ризики до 97%. На нашу думку, це може бути критично, якщо в родині є немовляти чи людина з інвалідністю, яка майже не полишає домівки та відмовилась від щеплення за якимись причинами.

Фото: EPA/UPG

На цю тему: Коли закінчиться пандемія COVID-19 - прогнози німецьких науковців

Отож, так, ви можете захворіти, якщо щепились і як наслідок заразити ближнього свого. Але ризики цього значно нижчі. Звичайно, багато чого залежить від вашого віку, стилю життя, наявності серйозних хвороб імунітету. 

Але абсолютно несправедливо виключати щеплення з методів захисту. Тепер окрім масок, дистанції та антисептиків у нас є вакцини. І цим треба користуватися.

Фото: Чернівецька обласна державна адміністрація

Наталія Бушковська,  опубліковано у виданні LB.ua


На цю тему:

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]