1800 вакансій: Україна розпочинає найбільший в історії добір суддів місцевих судів

|
Версия для печатиВерсия для печати

Більшість кандидатів, які хочуть взяти участь у доборів, вже працюють у судовій системі.

Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила добір суддів місцевих судів на 1800 прогнозованих вакансій. Це найбільший добір суддів першої інстанції в історії України і він дозволить переможцям висувати свої кандидатури на вакансії, відкриті не лише наступного року, а й 2026-2027, розповіла експертка з судової реформи Лабораторії законодавчих ініціатив Каріна Асланян, яка проаналізувала ситуацію з конкурсом для ZN.UA.

Сьогодні в Україні обліковується 1143 вакантних посади в місцевих загальних судах, 136 – в окружних адміністративних та 131 – в місцевих господарських судах. У ВККС прогнозують, що протягом 2025 року в місцевих судах з’являться додаткові вакантні посади у зв’язку з відставками суддів, а також з огляду на конкурси до апеляційних судів та Вищого антикорупційного суду, які досі тривають.

Голова ВККС Андрій Пасічник розповів, що перед оголошенням добору Вища кваліфікаційна комісія суддів провела соціологічне дослідження, опитавши близько 3800 респондентів. В рамках цього дослідження за його словами, 2400 осіб повідомили, що вони мають намір взяти участь в оголошеному Комісією доборі.

Комісія очікує не менше 3500 кандидатів, що візьмуть участь в цьому доборі, з урахуванням досвіду добору 2017 році. Тоді бажання стати суддями виявили 5340 осіб (59,5% жінок та 40,5% чоловіків). Вік 81,4% був – 30-39 років.

Зараз результати соціологічного дослідження показують, що 53,6% кандидатів, які мають намір взяти участь у конкурсі, є працівниками судової системи, 30,4% – працівниками правоохоронних органів або прокуратури, 16% – практикуючими правниками або викладачами.

«Відповідно до закону, кандидувати на посаду судді першої інстанції може особа, яка на момент подання документів є громадянином України, не молодшим 30 та не старшим 65 років, має вищу юридичну освіту, стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 5 років, вільно володіє українською мовою, є компетентним та доброчесним», – зазначає Асланян.

Згідно з графіком, оприлюдненим ВККС, кандидати подаватимуть документи з 1 до 30 березня 2025 року.

У квітні-травні відбудеться допуск кандидатів, які відповідають вимогам, до участі у доборі. У червні 2025 допущені кандидати почнуть складати кваліфікаційний іспит – тест на когнітивні здібності та на знання історії української державності. Це буде вперше, коли кандидати на посаду судді складатимуть такий тест.

Ті кандидати, що успішно подолають ці два етапи, у липні пройдуть тестування загальних знань у сфері права та спеціалізації відповідного суду (адміністративної, господарської, цивільної або кримінальної).

Фінальним випробуванням кваліфікаційного іспиту стане виконання практичного завдання з обраної кандидатом спеціалізації.

«Таким чином ВККС планує до кінця літа завершити всі іспити та сформувати рейтинг кандидатів», – пояснила Асланян.

Кандидатів, які успішно складуть кваліфікаційний іспит, зарахують до резерву, що діятиме два роки. Таким чином кандидати зможуть взяти участь в конкурсних процедурах не тільки 2025 року, а й тих, які Комісія оголошуватиме у 2026-2027 роках. Це дозволить заповнити максимальну кількість наявних вакансій.

Голова ВККС зазначив, що всі державні органи, дотичні до процесу добору суддів, «націлені на результат». Це має стати запорукою, що добір відбудеться «швидко, ефективно, справедливо і результативно».

Інформацію про перелік документів для подачі можна знайти за посиланням.

Крім того, ВККС визначила процедуру для переведення суддів із одного місцевого суду до іншого. Зокрема, судді мають можливість подавати заяву про складання кваліфікаційного іспиту разом із кандидатами на посади суддів місцевих судів. Для цього чинним суддям потрібно надіслати заяву на електронну пошту Комісії.

Процедура переведення не працювала понад 10 років. Судді лише відряджалися з одного місцевого суду в інший на визначений період.

Нагадаємо, що ВККС не працювала з листопада 2019 року до червня 2023 року. Саме новий склад Комісії, обраний за новими правилами масштабної судової реформи, яку реалізовує Україна, завершував процедуру добору суддів у місцеві суди, яка була розпочата у 2017. Комісія надала 390 рекомендацій про призначення суддів місцевих судів. Хоча розгляд деяких з них досі не завершився у Вищій раді правосуддя.

Загалом 2024 року було призначено 464 судді. У липні присягу склали 248 суддів, а 11 грудня – ще 137.

Водночас голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик зазначив, що наразі навіть нові призначення не перекривають кількість звільнених суддів. З січня 2023 року по листопад 2024 року з судової системи звільнився 581 суддя.

Голови Вищої ради правосуддя, ВККС та голова Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Борис Гулько закликали потенційних кандидатів брати участь у доборі. Борис Гулько повідомив, що «працівники судів готові до конкурсів та візьмуть участь в доборі». Він наголосив, що судді першої інстанції – це «основа судової системи», яким «її і розбудовувати».

Зображення вгорі: depositphoto/Jbruiz

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]