Як працює нове Бюро економічної безпеки: кадровий провал і сумнівні показники і відсутність звітів
Довгоочикувана суспільством ліквідація податкової міліції здійснилась в минулому року. Спочатку Верховною Радою 28 січня був прийнятий профільний Закон Про Бюро економічної безпеки України (далі – Бюро або БЕБ), потім Уряд 12 травня своїм рішенням утворив відповідний центральний орган виконавчої влади, а вже 25 листопада відомство випустило офіційне повідомлення про запуск роботи. Девять місяців досить тривалий термін, тому було дуже цікаво проаналізувати перші результати діяльності нового відомства.
Про це йдеться у статті видання "День".
Скільки коштує БЕБ?
Стан кадрової політики Бюро
Станом на 01.08.2022 штат центрального апарату заповнений на 39,7% або 278 осіб (за даними БЕБ на 01.07.2022 – 240). На офіційному сайті зазначається, що за период з вересня 2021 по липень 2022 було призначено 355 працівників Центрального апарату Бюро, звільнено – 77, при затвердженої чисельності працівників центрального апарату у 700 осіб. Звертає увагу кількість звільнень за останні два місяці – протягом червня-липня 2022 року лави БЕБ залишило одразу 48 працівників (або 13,5% від кількості призначених). Крім цього, з 23 керівників територіальних управлінь в областях призначено лише 4 (до Львівської, Київської, Одеської та Волинської областей), а стан формування їх штату незрозумілий.
Водночас Наказом Бюро № 183 в черговий раз (четвертий) було внесено зміни до Регламенту роботи конкурсних комісій з проведення конкурсу на зайняття вакантних посад гласних та негласних штатних працівників, які мають спеціальні звання, у Бюро економічної безпеки України.
Зазначені факти свідчать про значні прорахунки у HR-політиці відомства.
Слід також зазначити, що БЕБ, скоріше за все, так і не став відомством з «новим обліччям». Вже перші конкурси показалі, що більш ніж половина працівників – це колишні співробітники ДФС/податкової міліції. Хоча деякі кроки, говорять про спроби зминити ситуацію. Так, 19 серпня 2022 року у Міністерстві юстиції України зареєстровано Правила професійної етики, а до 26 серпня відомство проводило анонімне опитування (анкетування) з ідентифікації та оцінювання можливих корупційних ризиків, розроблення шляхів їх усунення та мінімізації.
Взаємодія з громадскістю
Викликає стурбованість стан роботи Ради громадського контролю (далі - РГК) та ступень взаємодій з нею чинного керівництва Бюро. Найбільш яскравий приклад, окремі рішення та висновки у Протоколі засідання РГК № 7 від 18 липня 2022 року:
- висока конфліктність, тому що проведено повне перевантаження керівного складу РГК (припинено повноваження Голови РГК, його Заступника та Секретаря РГК та обрано);
- розглядалось питання про «призначенням без конкурсної процедури керівником Одеського територіального управління БЕБ одіозної особи з сумнівною репутацією» та «не бажання керівництва БЕБ врахувати побажання РГК при підготовці та проведення другого етапу кадрових конкурсів».
Результати діяльності Бюро:
Станом на 6 вересня на офіційному сайті відомства у розділі «Плани та звіти» жодних повідомлень або звітів про результати роботи не спостерігається. Водночас там наявні такі дані: арештовано активів рф та рб - 36,4 млрд грн; упереджено розкрадання - 4 млрд грн; відшкодовано збитків у КП - 3,1 млрд грн. Крім цього, з отриманої в рамках запиту інформації відомо про наступні результати роботи відомства:
- проведено аналіз тендерних закупівель – 124,4 млрд грн;
- відпрацьовуються операції з виведення коштів за кордон – 150 млрд грн.
На перший погляд дуже вагомі результати діяльності. Але, як відомо з висліву Марка Твена: «Цифри оманливі…з цього приводу справедливим є вислів, що існує три види брехні: брехня, нахабна брехня і статистика». Тому звертаємось до останньої. За даними Офісу Генерального прокурора України (Єдиний звіт про кримінальні правопорушення по державі за липень 2022 року ) фіксуються дещо інші (майже протилежні вищенаведеним) результати роботи відомства за сім місяців 2022 року:
Ці цифри яскраво говорять сами за себе.
Спробуємо зробити висновки: По-перше, діяльність БЕБ не виглядає прозорою, відсутні офіційні звіти на сайті БЕБ. Водночас відмінності між даними на офіцийному сайті відомства та статистикою Офісу Генерального прокурора є разючими (наприклад, 0 грн відшкодування збитків за провадженнями, за якими закінчені розслідування, проти релізу відомства про 3,1 млрд грн відшкодованих збитків у КП).
По-друге, спостерігається слабка кадрова політика відомства, зокрема непрозорі конкурси, що призвело до конфлікту з Радою громадського контролю та «втеча» працівників центрального апапрату останні два місяці (звільнено 48 осіб або 13,5% від кількості призначених). При цьому, стан заповнення вакантних посад у центрального апарату не перевищує 55%, а територіальних органів взагалі не відомий.
По-трете, виходячи з кількості кримінальних правопорушень, відкритих БЕБ за січень-липень 2022 (а саме 201), українськи платники податків з одного боку майже перестали відчувати податковий тиск з боку правоохоронних органів, з іншого - спостерігаємо вкрай низькі показники для справжньої боротьби навіть з «елітною» економічною злочинністю.
Проте, зважаючи на незначний час роботи відомства (менше року) та поряд з фактом триваючої с лютого 2022 року військової агресії рф проти України, слід зазначити, що отримані висновки є проміжними, а моніторінг потрібно продовжувати. Поки що, можно з впевністю констатувати, що незважаючи на девять місяців свого офіційного існування - так і не відомо, коли нарешті БЕБ запрацює належним чином та в повному обсязі.
На цю тему:
- Закон про Бюро економічної безпеки ухвалила Рада. Хабарників у погонах побільшало
- Упир Януковича. Чому БЕБ очолив старий податківець і до чого тут Зеленський
- Економічна безпека України в уяві нового голови Бюро економічної безпеки: курс на СНД та економічна стратегія Росії
- В Раді констатували провал реформи БЕБ, але відповідального за провал навіть не шукали
- Україна постачала електроенергію росії попри заяви влади про роз'єднання мереж двох країн. Це злочин вищих посадових осіб
- Адміністратора збірної України підозрюють у відмиванні 130 млн грн для футболістів Ахметова і агентів. Слідство гальмує шайка Татарова
- Санкції проти рф в Україні перетворюються на корупційний бізнес
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
- 19:07
- Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
- 18:44
- "Довічне" отримав фронтовик, який підірвав корумпованих "колег"-депутатів у сільраді на Закарпатті
- 18:05
- Єгор Фірсов: Настав час попрощатись із дядьками-генералами
- 16:09
- Вʼячеслав Курбанов: Як нам суттєво та швидко зміцнити оборону
- 14:05
- Андрій Білецький: Зараз найскладніша ситуація за всі роки війни
- 13:11
- Гліб Бітюков: Фатальна безсилість і неспроможність української влади
- 12:07
- Суди двох інстанцій скасували незаконний штраф НБУ щодо ТОВ «Укрфінстандарт», незважаючи на тиск з боку зам голови НБУ Дмитра Олійника
- 12:02
- Навіщо Зеленський/Єрмак викинули з оборонки Федорова
- 11:44
- Там де влада з головою: Німеччина вже готується до можливого нападу рф на НАТО
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.