Сула, бабло і дикуни

|
Версия для печатиВерсия для печати

Хто, як і навіщо гробить унікальну річку.

Версія тексту російською мовою тут.

Поки Київ зволікає з кадровими призначеннями в регіонах, "вчорашня" влада на Полтавщині користується моментом, щоб реалізувати всі свої особисті "забаганки", заодно набивши собі кишені.

На цей раз об'єктом корупційних «шахер-махерів» чиновників районного та обласного рівнів стали заповідні верхів'я унікальної річки Сула на Лохвиччині в Полтавській області.

Кримінальна схема, про яку мова піде нижче, містить "три в одному": розкрадання коштів держбюджету і місцевих бюджетів, "відмивання" їх через так зване "розчищення русла" річки і як бонус - «спорудження» за бюджетні гроші нового русла Сули (!) впритул до кордону землеволодінь одного "вчорашнього" екс-міністра.

Тепер по порядку.

Почалося з криміналу

Навесні 2019 року в ЗМІ Лохвицького району Полтавської області з'явилося повідомлення про планову діяльність з наукоподібною назвою - «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проекту». У ньому йшла мова про «відновлення водності русла р. Сула в районі сіл Білогорілка і т. зв. "староріччя" в районі с. Свиридівка - без подробиць. У реєстрі Мінприроди воно було зареєстровано 16.04.2019 під номером 20194163450 - в самий розпал президентської виборчої кампанії.

І відразу почалися дива.

Незважаючи на відсутність висновку про оцінку впливу на довкілля цього проекту (ОВД - авт.), без якого жодні роботи виконувати не можна, "покращенням" провінційної Сули відразу ж перейнявся Кабмін України. Як результат - Уряд оперативно виділив кошти субвенції з Державного бюджету (розпорядження КМ від 5 червня 2019 №430-р.) - субвенції "на здійснення природоохоронних заходів на об'єктах комунальної власності". На всю Полтавську область було виділено 10 млн гривень. І вся ця сума – мала бути спрямована до бюджету Лохвицького району на «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області ...».

кут кабмін 10 млн1.jpg

кут кабмін 10 млн 2.jpg

Це свідчить тільки про те, що у "покращення Сули" в той час був персональний лобіст високого рівня в Києві. Інакше як могло суто місцеве питання так блискавично, а головне в такий короткий термін бути вирішеним  на рівні міністра чи заступника міністра Мінприроди уряду Володимира Гройсмана? Невже це найнагальніша проблема Полтавщини, на яку мали б бути виділені кошти державної субвенції?

До того ж, ці кошти були виділені колишнім Мінприроди з порушенням вимог законодавства. Тому що проєкт на момент подачі заявки на виділення коштів не мав ані дозвільної документації, ані висновку ОВД, процедура обговорення якого триває ще й досі. Сподіваємось, що правоохоронцям буде цікаво з’ясувати, на підставі чого та за чиєї участі зазначені кошти були виділені. А також, хто навмисне ввів в оману Кабінет міністрів України, який проголосував за виділення 10 млн грн субвенцій Лохвицькому району нібито на "покращення" річки.

Таким чином, нібито добра справа "порятунку природи" почалася з криміналу.

На цю тему: Больной, зеленый Днепр

Але на цьому кримінальні діяння не закінчилися. Ініціатори авантюри явно поспішали, здійснюючи одну помилку за іншою.

Вже 30 серпня 2019 Управлінням комунальною власністю територіальних громад Лохвицького району був оголошений і проведений тендер на чергове "відновлення гідрологічного режиму" річки Сула в Лохвицькому районі вартістю майже 45 млн. гривень. А 23 вересня 2019 року визначено його переможця. Ним стало сумно відоме ТОВ "Трансгідробуд" (код ЄДРПОУ 36377212).

Сам тендер містить цілий ряд ознак фіктивності. А саме:

- один з учасників тендеру ніколи не вигравав в жодному з тендерів;

- пропозиція переможця на 10 млн грн (майже на чверть) була меншою, аніж в основного конкурента переможця, що в ринкових умовах неймовірний показник;

- тільки переможець вже "чистив" Сулу в Лохвицькому районі, та так, що став фігурантом кримінальної справи (розкрадання бюджетних коштів, про що нижче - авт.), перебуваючи в цьому статусі на момент проведення тендеру;

- тендерний комітет не міг не знати, що попередня діяльність саме цього "переможця" вже викликала катастрофічні наслідки на р. Сула в Лохвицькому районі (подробиці в ситуації Як "водогосподарники" вбивають річку Сула).

До того ж Управління комунальної власності громад Лохвицького району явно має серйозні проблеми як з прозорістю тендерних процедур, так і з розпорядженням бюджетними фінансами. З 23 договорів з підрядниками, проведених Управлінням через систему Prozorro, тільки 1 (один) договір укладено за конкурентною процедурою, на відкритих торгах - та й той на тендері з ознаками фіктивності з ТОВ "Трансгідробуд", нині - фігурантом кримінальних справ.

2019-10-10_212828.jpg

До того ж на 23 укладених угоди - 21 внесення змін - як правило, це відбувається тоді, коли потрібно "підігнати" умови договору під потрібний замовнику результат "заднім числом", не привертаючи уваги громадськості.

Що це, як не ознака корупції в цьому органі влади? Схоже, це розуміють вже в Нацполіції, співробітники якої в рамках кримінальної справи щодо ТОВ "Трансгідробуд"  вже провели виїмку документів в Управлінні комунальної власності територіальних громад району Лохвицького райради. Напевне, не останню.

Канал "імені Кутового"

Поки Нацполіція "риє" в одному місці, чиновники Лохвицької РДА, які, сподіваємось, за крок від звільнення, та районної ради, а також ще «старої» Полтавської ОДА "копають" в іншому. Намагаючись до Нового року розпочати реалізацію афери під назвою «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі Полтавської області. Коригування робочого проєкту».

Офіційна мета проєкту - "відновлення гідрологічного режиму" р. Сула в Лохвицькому районі на трьох ділянках, одна з яких - біля с. Білогорілка (1,88 км), а два, нижче за течією (1,33 км і 1,62 км), напроти с. Свиридівка:

Одна з ділянок по факту станом на 7 жовтня 2019 року:

photo_2019-10-09_18-12-32.jpg

Ініціатори проекту нібито хочуть "розчистити" природне (!)  русло Сули до ширини в 10 метрів по дну і мінімум 20 метрів по водній поверхні. Винятий грунт - а це 144,72 тис. м/3 (або, для порівняння, більше 2000 ж/д вагонів, або понад 50 середньостатистичних ж/д ешелонів).

Причому на ділянці № 1 в межах с. Білогорілка планується влаштувати штучний піщаний перекат довжиною в 50-60 м, висотою - до 1,5 м, на ділянці № 2 - два таких же ж перекати висотою до 1,7 м.

Найцікавіше має відбутися на ділянці № 3 (його офіційна нумерація в проекті - № 9).

Справа в тому, що ніякого русла річки Сула в цьому місці ... не існує. Попри це, там вже проведені невідомо ким узгоджені певні роботи і є невеличка водойма (про статтю 82 Водного Кодексу ті, хто здійснив ці роботи, мабуть, не чули). Але це не русло і не староріччя. Відповідно, офіційно, як зазначено в проєктній документації, "розчищати" там нічого! Це теж робота для правоохоронців.

Йдеться про те, що під виглядом "розчищення" якогось "староріччя" (так в документах) ініціатори затіяли риття каналу - паралельного основному руслу. Довжина цієї новостворюваної водойми, нагадаємо - 1,62 км, ширина по дну 10 м, ширина по воді - 20 м.

У документації проєкту стверджується, що нібито в цьому місці до 1953 року існувало старе русло Сули (звідси "староріччя"), яке було завалено деревами і "замулено" під час повені, і цьому нібито є свідчення безіменних старожилів. Але факт: ні опитані місцевими активістами старожили, ні довоєнні топографічні карти РККА, ні карти Генштабу німецького Вермахту 1943 року (а ці документи відомі своєю бездоганною точністю) не містять вказівок про наявність річки в цьому місці. Маленьке лугове озерце (болотце) площею в кількасот квадратних метрів - так, було і є. Але не русло річки. Навіть карта 1869 року ніякого "русла" в цьому місці не згадує:

Карта Генштабу Вермахту за 1943 рік містить зображення лише маленького лугового озерця. Синьою жирною кривою, обведеною червоною лінією, позначений запланований рукотворний канал

Навіть карта 1869 року ніякого "русла" в цьому місці не згадує. Рожевою кривою показано розташування запланованого рукотворного канала

Сучасна карта Google: так це місце виглядає сьогодні, так воно виглядало в 1943 році, так само воно виглядало в далекому 1869-му

А таким його хочуть зробити зараз

Питання "кому вигідно?" лежить на поверхні. Рукотворне "русло", а насправді - канал за державний бюджетний рахунок підводять до земель, фактичним власником і орендарем яких є Тарас Кутовий, екс-міністр аграрної політики в уряді В. Гройсмана.

На картах вгорі синьою жирною кривою, обведеною червоною лінією - позначений рукотворний канал, який повинен впритул межувати з землями колишнього високопоставленого чиновника, а нині - одного з найбільших тіньових землевласників Лохвицького району.

Землі Кутового на всіх картинках позначені як "Панський маєток" - але не тому, що можна вважати "паном" Тараса Кутового. А тому, що на нинішніх землях Кутового до жовтневого більшовицького перевороту дійсно розташовувалося маєток відомого мецената і передового для своїх часів аграрія Терешкевича. Спустошеного більшовиками.

При цьому цікава, важлива деталь: "верхів'я" рукотворного каналу починається якраз на межі з ділянкою заплави, взятої Кутовим в оренду, і ще раз - нижче за течією – вона доторкається до ділянки, що перебуває у власності Кутового. Таким чином, «землі Кутового » відрізають від доступу місцевих мешканців щонайменше до третини виритого каналу та ще 6-7-и гектарів лугової землі.

Очевидно, плани гр-на Т. В. Кутового простягаються значно далі. Тому що, якщо "розчищення" Сули від Білогорілки і до Свиридівки і штучний підйом води в заплаві річки штучними ж дамбами не зупинять Мінекології та правоохоронні органи, то отримаємо таку картину: екс-міністру під виглядом "покращення" річки вдасться її зробити прохідною для катерів і гідроциклів від своїх земель до кордону Сумської області вгору за течією, вище Білогорілки. Саме там знаходиться ще одне цінне придбання екс-міністра - високий пагорб над заплавою Сули з красивим пейзажем, під ним - Засулля, що вже на Сумщині:

photo_2019-10-07_11-46-19 (2).jpg

Місцеві старожили розповідають, що це найкрасивіше видове місце в районі. 25 соток верхівки пагорба вінчає колишній мисливський будинок «партхозактиву » району радянських часів:

photo_2019-10-07_11-46-31.jpg

До заплавного руква річки, біля підніжжя якого вже екскаватором проритий канал (теж питання до компетентних органів щодо законності такої діяльності) від русла Сули:

photo_2019-10-07_11-46-23 (5).jpg

Штучне підняття рівня води в Сулі на цій «плановій ділянці» робить вірогідною подорож по воді між цим місцем і Свиридівкою, за винятком періоду льодоставу.

У сосняку, прилеглого до мисливського будиночка, своя кримінальна історія. З,4 га саме цього лісу в 2019 році нібито незаконно "відписав" на одну з комерційних структур т.в.о. голови полтавської ОДА Роман Товстий, давній поплічник Кутового. Але з огляду на суспільний резонанс, прокуратура Полтавської області цей "міжсобойчик" опротестувала, і виділення лісу було скасовано. Але Р. Товстий досі безкарно продовжує свої корупційні практики, поки Президент і Кабмін зволікають з призначенням нового керівництва Полтавської ОДА.

Заповідник для міністра

Ще раз повернемося до карти, на якій зафіксовано плани майбутніх "розчисток". На ній добре видно, що ділянка № 2 і № 9, в разі реалізації варварського проекту, замкне у водне кільце величезну ділянку суші, фактично зробивши його островом:

Знаючи схильність Т. Кутового до "збирання" дармових для нього земель в регіоні за допомогою корумпованих чиновників, можна припустити наступне. Таким чином Т. Кутовий готує ці сотні гектарів "під себе" за державний рахунок. Очевидно, що на найближчих місцевих виборах Т. Кутовий постарається провести в депутати Лохвицької ОТГ своїх довірених осіб. І в разі успішної реалізації цього плану ці "кишенькові" депутати напевно проголосують за передачу рукотворного острова унікальної заплави в оренду безнаказанному екс-міністру років так на 49.

Якщо НАБУ і ДБР не зупинять.

На цьому тлі особливо знущальною виглядає фраза з офіційної Оцінки впливу на навколишнє середовище цього проекту: “Реалізація проекту потягне за собою забезпечення економічної основи для захисту соціально-економічних інтересів корінного населення” (стр. 112 документу, подробиці - нижче).

Але повернемося до проблем річки.

Сула: поки річка, але ризикує стати ... староріччям

Головне у всій цій історії - не типове для України чиновницьке зухвальство з перерозподілом у власні кишені громадського ресурсу. Головне інше: забаганки "кращих людей" вчорашнього дня можуть "вбити" Сулу нижче с. Свиридівка за течією. І безумовно згубно позначаться на стані гідрологічного заказника загальнодержавного значення "Среднесульский" (так звана "Смарагдова мережа Європи"), що знаходиться в 3500 метрах від запланованого "каналу - водойми" нижче за течією. Тому що створення величезного штучного водосховища (якими і стануть "розчищені" і штучні русла річки), штучне підняття в них рівня води, штучне заводнення широкої болотистої заплави річки від кордону з Сумською областю і до нижньої (за течією річки) межі с. Свиридівка стануть накопичувачами величезних мас води природного стоку річки. Що так само значно збільшить площу випаровування водостоку Сули.

Наслідки - в посушливу пору літа без води залишиться заплава річки нижче за течією.

І не тільки в Лохвицькому районі.

Наслідки цього варварства дуже швидко відчують на собі жителі Лубенського, Хорольського, Оржицького, Семенівського, Глобинського районів, які розташовані нижче за течією річки Сули.

Наочний приклад цього - зведення згадуваним вище ТОВ "Трасгідробуд" штучної кам'яної дамби ("перекату") на р. Сула в м Заводське, що нижче Свиридівки за течією річки приблизно на 25 кілометрів:

photo_2019-09-25_08-43-29.jpg

При цьому вже сьогодні документально підтверджено, що гроші районного бюджету, виділені на зведення цього перекату, були здебільшого вкрадені. А саме його спорудження пройшло з грубими порушеннями проектної документації.

Нижче греблі з другої половини літа нинішнього року вода в руслі ледь пробивалася і стояла. А у розгалуджених протоках річки вода взагалі … зникла там, де раніше не зникала:

сула 23.09.19.2jpg.jpg

А саме русло річки місцями пересохло, розпавшись на зелені смердючі "ставки" 

Так воно виглядає ще нижче за течією, в районі Сенчі, де Сулу зґвалтували на початку 2000-х:

photo_2019-09-25_19-42-50.jpg

За 500 метрів нижче за течією від цього місця Сула пересохла.

За ці злочини – гвалтування і знущання з річки - ніхто поки що не відповів. 

Те ж саме - тільки в більших масштабах - і ті ж самі люди хочуть створити і сьогодні.

"А де держава, а як же екологи?" - запитаєте ви.

"Державу" в Лохвицькому районі сьогодні, як і за часів П. Порошенко, представляє голова РГА Володимир Рязанов - ставленик Тараса Кутового. Якого скандально відомий екс-міністр зумів зберегти і дотепер при посаді.

Саме Володимир Рязанов - ключовий організатор і виконавець процесу легалізації в державних структурах відверто корупційних, шахрайських, шкідницьких для суспільства і держави "проєктів". Це загальновідомий в Лохвицькому районі факт, на який, в силу колишнього високого покровительства, закривають очі правоохоронні органи.

Його протизаконна діяльність була б неможливою без спільників як в районі, так і в Полтавській ОДА - там, де дружньо голосують "кишенькові" депутати і власне малюються схеми, які потім і втілюються в життя.

Але цей пласт нашого дослідження обов'язково буде опубліковано пізніше.

Що ж стосується ролі "екологів", то досить ознайомитися з текстом оцінки впливу на довкілля (ОВД) вищеназваного "проєкту". Який можна назвати зразком псевдонауки і фальсифікації такого роду документів. І з якого вже сміються в пабліках інші ботаніки, біологи, зоологи, екологи.

Його автор - полтавчанин Квіта Павло Вікторович. Який власне дебютував ним, не тільки скомпілювавши більшу частину "свого" "дослідження", але припустився відвертих маніпуляцій, щоб догодити клієнту. Його послуги були щедро оплачені чомусь з обласного бюджету (199 тис грн гонорару).

У “документі” сила-силенна відвертих «ляпів», які представники громади обіцяють подати у вигляді зауважень та озвучити під час обговорення. 

Але не Квіткою єдиним оборудка робиться. В ході підготовки цієї публікації автору стало відомо, що аферисти, які затіяли "розчищення Сули", спішно "збивають" пул так званих "незалежних екологів" з числа молодих фахівців, які повинні – не безкоштовно, зрозуміло, розгорнути в кампанію на захист цього проекту. А також напрацювати «аргументи» щодо можливості такої планової діяльності. У колах дійсно авторитетних вчених і екологів з інтересом сприйняли цю інформацію, відразу позначивши науковий підхід: "Буде цікаво скласти список "заробітчан" від екології, що розплодилися в Україні останнім часом. Грантодавцям буде також цікаво побачити, хто із подаючих надії науковців, які рухають науку коштом західних донорів, підробляє «експертними думками» на замовлення багатих українських клієнтів.

Саме тому, що роль псевдо-екологів у знищенні природи в Україні стала чи не професією і впливовим фактором, детальний розбір т. зв. звіту оцінки впливу на довкілля за підписом Павла Квіти стане темою окремої публікації. Щоб іншим не кортіло.

Річка Сула того варта!

В тему: «Розчарована» Десна

"Розчищення річок" як прибуткова справа

Детальніше про переможця тендера на "покращення" Сули - ТОВ "Трансгідробуд".

Саме ця компанія є фігурантом кримінального провадження про розкрадання понад 8-ми мільйонів гривень коштів бюджету Лохвицького району в 2016-2017 роках.

Очевидно, що особи, які стоять за ТОВ "Трансгідробуд", розуміють небезпеку, що загрожує їм і намагаються замести сліди. Ймовірно, саме тому з початку розслідування ГУ Нацполіціі в Полтавській області діяльності цієї контори звільнилися вже двоє її директорів і призначений третій.

6.jpg

Єдиний реєстр судових рішень містить аж 37 постанов і рішень судів Полтавської області. Всі ці рішення стосуються кримінального провадження №12017170000000479 відносно ТОВ "Трансгідробуд", розслідуваної поліцією. У випадку з Лохвицьким районом мова йде про розкрадання мільйонів бюджетних коштів за фіктивно "виконані" роботи на попередніх "відновленнях гідрологічних режимів" Сули та будівництві "штучних перекатів". Наскільки можна судити з судових матеріалів, гроші на "покращення" Сули були відразу ж переведені фіктивним "субпідрядникам", де і розчинилися. І сьогодні поліція здійснила виїмки первинних документів майже десятка фірм, більшість з яких - з ознаками фіктивності.

Криміналом і закінчиться

Підсумуємо викладене вище.

Аж вісім слідчих, за даними Єдиного реєстру судових рішень, отримали дозволи на доступ до документів про фіктивні угоди цієї компанії. Тобто розкрадання грошей Лохвицького районного бюджету - справа багатоепізодна, з великою кількістю фігурантів, з розподілом ролей. А значить, мова йде про стійке організоване злочинне угрупування (ОЗУ), що діє за злочинною змовою. У злочині, ймовірно, беруть участь очільники і чиновники районного (Лохвицька РДА, Лохвицької райради) і обласного (Полтавська ОДА і Полтавська облрада) рівня, керівники державного підприємства ДРПВІ «Дніпродіпроводгосп» (держпідприємство-проектувальник, колишнє керівництво якого вже перебуває під кримінальним слідством), співробітники приватного ТОВ "Трансгідробуд ". Судячи з географії поліцейських запитів, кримінальні зв'язки з Полтавщини тягнуться до Києва, де у "покращувачів" Сули за бюджетний рахунок є (був), як мінімум, пособник в Мінекології, можливо - в апараті Кабміну.

Ролі всіх цих осіб ще з ’ясовуватиме слідство.

Сьогодні вже очевидно, що ця кримінальна справа поповниться ще рядом епізодів і статей Кримінального Кодексу. Так як "друга черга" проекту «Відновлення гідрологічного режиму та екологічного стану р. Сула в Лохвицькому районі ...» - це роботи по "поліпшенню гідрологічного режиму» річки безпосередньо в зоні гідрологічного заказника державного значення "Среднесульский".

Скепсис українців, які вже зневірилися як в адекватності держапарату, так і в здатності правоохоронних органів захистити їх законні інтереси, автору зрозумілий. Як зрозуміла і надія, яка з кожним днем живиться на реальні зміни в країні. Адже більшість з тих, хто читає ці рядки, знають, якою може бути і має бути Держава.

І в разі повноцінного відновлення функцій держави новою владною командою - а до цього справа очевидно йде - "покращувачам" Сули доведеться неодмінно відповісти. Тюремними термінами, власним майном і грошима.

Це - тільки питання часу.

Наразі завдання всіх небайдужих до долі річки людей – зупинити «поліпшувачів». Щоб не дати негідникам жодного шансу перетворити її на справжнє староріччя. А це, без жодних перебільшень, може статися з унікальною, тихоплинною річкою Сулою, якщо купка негідників зможе реалізувати свій так званий "проєкт".

***

Сула зараз - там, де її хочуть "розчищати" (район с. Білогорілка):

P.S. Автор вдячний за допомогу в підготовці цієї публікації активістам ГО "Громадська організація" "Громада Посулля".

P.S.S. В рамках проекту по захисту Сули від варварського втручання будуть опубліковані експертні висновки на цю тему незалежних фахівців, так і чиновників, уповноважених державою захищати природу.

Редакція відкрита для дискусій.

Костянтин Іванченко, Аргумент


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні трохи сніжитиме на сході, вдень близько 0°
19:02
НАБУ розслідує справу кума Єрмака про незаконне збагачення на 30 мільйонів
19:02
Постпред президента у Криму Таміла Ташева стала народною депутаткою
18:04
Україна 2025: на межі
17:04
The Times звинуватила українську владу у корупції, через яку провалили реалізацію програми захисту енергооб’єктів
16:10
Юрій Касьянов: Час домовлятися. Поки не пізно
15:03
В Україні почав діяти Єдиний державний реєстр домашніх тварин
14:43
Корумпована "зелена" влада знищила конфіскацію майна корупціонерів - це знущання верхівки над українцями та свідомий "кидок" західних партнерів
13:14
"Належить олігарху": ЄБРР вирішив не фінансувати ДТЕК. А Зеленський брехав, що олігархів в Україні немає
12:16
Це також "план внутрішньої стійкості" Зеленського: СБУшники купили два люксові мінівени майже по 3 мільйона

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]