Хржановський пішов, Фрідман під підозрою, а його фсбешне дітище "Бабин Яр" успішно існує й досі

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

На початку серпня в історії одного з найбільш гучних історичних проєктів останніх років — Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" — відбулася одна цікава, але доволі прогнозована подія.

З початком повномасштабного вторгнення про цей проєкт майже нічого не було чути, аж ось “інформаційну тишу” порушив, як у добрі старі часи, його скандільно відомий художній керівник — Ілля Хржановський, пише видання ТЕКСТИ.

Раніше він генерував скандали то дивним опитуванням зі згадуванням українців як поплічників нацистів; то спонсоруванням неоднозначного фільму Сергія Лозниці з кадрами нацистських пропагандистів і неадекватними коментарями самого режисера, що України до 1991 року не існувало; то запрошенням на роботу “американського комуніста” Анатолія Ульянова.

Читайте також: Меморіал у Бабиному Яру: влада активно сприяє російському проєкту який несе розкол та загрозу

Але хоч би скільки було скандалів і критики цього проєкту, здавалося, ніщо не могло зупинити його реалізації. І українська влада, й частина українського суспільства безвідмовно давали зелене світло на черговий малозрозумілий крок у його просуванні.

Члени наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Віктор Пінчук, Святослав Вакарчук, Натан Щаранський, Герман Хан, Володимир Кличко, Павло Фукс, Михайло Фрідман. Фото з української Вікіпедії

Члени наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Віктор Пінчук, Святослав Вакарчук, Натан Щаранський, Герман Хан, Володимир Кличко, Павло Фукс, Михайло Фрідман. Фото з української Вікіпедії

Хржановський звільняється

Навіть після повномасштабного вторгнення незамінний художній керівник "Бабиного Яру" залишався на своєму місці. І ось на другому році війни Ілля Хржановський раптово виступив із заявою про своє звільнення, до того ж заднім числом — “від літа” цього року.

Читайте також: Київрада, посеред війни з Росією, хоче намір передати будівлю фонду російських олігархів які знаходяться під санкціями

Що ж він написав у своїй заяві? Багато досить розпливчастих фраз про те, що “війна змінила і ще змінюватиме багато чого у сприйнятті та формуванні культури пам'яті в Україні...”, “здійснення чи ні насправді того, що було нами розроблено, — це справа українського суспільства й наступних поколінь”.

Водночас Хржановський зазначив, що не вважає правильним “працювати в Україні, якщо фізично там не проживає й не поділяє всіх бід і небезпек разом з українським суспільством, яке там перебуває”. “Обставини мого життя не дозволяють мені зробити цього — від 2006 року я проживаю в Німеччині, громадянином якої є”, — додав він.

І тут виникає дуже логічне запитання — чому громадянство Німеччини та перманентна відсутність Хржановського в Україні аж ніяк не заважали йому очолювати проєкт "Бабиного Яру" впродовж півтора року війни?

Що спонукало його заявити про свою відставку саме зараз?

І тут варто звернути увагу на те, що заява Хржановського збіглася в часі з оприлюдненням журналістського розслідування "Української правди" про російських олігархів у Лондоні “Лондонград”. Там в одному з епізодів можна побачити російського олігарха Михайла Фрідмана.

Нагадаємо, цей наближений до Володимира Путіна олігарх був членом наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" і вийшов з ради лише після повномасштабного вторгнення Росії в Україну на початку березня 2022 року. Та найцікавіше — з ким було зафільмовано російського олігарха у Лондоні.

Читайте також: Навіщо Путіну Бабин Яр?

Фрідман і жінка в окулярах

Разом з Фрідманом на відео потрапила незнайома жінка в чорних окулярах, яка досить дивно поводилася на камеру.

Жінка в чорних окулярах сторонилася камери. Вона схожа на Анну Камишан — директорку департаменту концептуальних розробок і дослідницьких проєктів Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Жінка в чорних окулярах сторонилася камери. Вона схожа на Анну Камишан — директорку департаменту концептуальних розробок і дослідницьких проєктів Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Одразу після запитання журналіста жінка відійшла вбік і вдала, що вона тут не з російським олігархом. В українських соцмережах одразу з’явилася версія, що це Анна Камишан — директорка департаменту концептуальних розробок і дослідницьких проєктів Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр".

Читайте також: Діячі культури України вимагають "Бабин Яр" звільнити Хржановського (ЛИСТ) 

Анна Камишан без темних окулярів

Анна Камишан без темних окулярів

А й справді, попри наявність чорних окулярів, певна схожість таки є. До того ж, згідно з інформацією Камишан на її сторінці у фейсбуку, нині вона, як і Фрідман, мешкає в Лондоні, де займається декількома мистецькими проєктами. До речі, нещодавно у Львові було оприлюднено проєкт, у якому вона брала участь, щодо відбудови Маріуполя.

ТЕКСТИ звернулися до Камишан з проханням прокоментувати інформацію з цього приводу, проте станом на час публікації матеріалу відповіді від неї не отримали.

Загалом, імовірна присутність Камишан у кадрі — ще один “мазок” у загальну картину того, що з проєктом Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" щось не те. "Коротенький кадр з розслідування Михайла Ткача про Фрідмана, у якому на долю секунди з'явилася одна з керівниць Меморіалу "Бабин Яр" Анна Камишан, продемонстрував міру персональної зрощеності його учасників з Фрідманом”, — написав колишній директор Довженко-Центру Іван Козленко у себе на фейсбуку. 

Читайте також: Частный мемориал в Бабьем Яру. Хроники скандала

Керівництво проєкту неодноразово наголошувало на своїй неупередженості. Так, були донори проєкту й наглядова рада, до якої частково належали ті самі донори, персональний розмір внесків яких залишався таїною за сімома печатками.

Завдяки цьому кадру легенда про те, що Хржановський сам усім керує й добирає персонал тощо, дала тріщину. Виявляється, Фрідман тісно спілкується й тусить з менеджерами проєкту.

Відповідно ілюзія про самостійну постать Іллі Хржановського, який реалізовував нібито власні візії, незалежні від побажань донорів, остаточно розвіялася. У цю, здавалося б, майже ідеальну картинку до останнього вірила українська влада й деякі представники українського суспільства.

ЧІТКИЙ КОНЦЕНТРОВАНИЙ СЛІД “РУССКОГО МІРА” У ПРОЄКТІ МЕМОРІАЛУ БУЛО ВИДНО ВІД ПОЧАТКУ

Насправді з цим проєктом “щось не те” було від самого початку. Дуже чіткий концентрований слід “русского міра” в ньому було видно незамиленим оком. Навіть з того боку океану. Нагадаємо, що американці застерігали українську владу щодо Фрідмана. Як писала західна преса, деякі посадовці Держдепартаменту США непублічно виступили проти проєкту.

Джордж Кент, кар’єрний дипломат, який тоді керував політикою США щодо України, запитував менеджерів проєкту, чи отримують вони вказівки з Кремля. Варто нагадати, що крім того самого Фрідмана, у наглядовій раді проєкту також перебував підсанкційний партнер Фрідмана по бізнесу та громадянин Росії Герман Хан.

Уже після виходу розслідування про Лондон СБУ заочно повідомило Михайла Фрідмана про підозру за статтею "Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України”. 

Читайте також: Бабий Яр: "Сзади стоят Путин и Сурков". Кто финансирует мемориал в урочище

Хржановський пішов, але проєкт залишається

Здається, сторінки і з Хржановським, і з Фрідманом нині закрито. Проте сам Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" нібито нікуди поки що не збирається йти. “Сподіваюсь, що у післявоєнний час Меморіальний Центр буде розвиватися, грунтуючись на тому, що вже було зроблено досі”, — зазначає голова наглядової ради центру Натан Щаранський у своєму пості-подяці Іллі Хржановському на фб.

Натан Щаранський (крайній ліворуч) та Ілля Хржановський (крайній праворуч), серпень 2022 року

Натан Щаранський (крайній ліворуч) та Ілля Хржановський (крайній праворуч), серпень 2022 року

І у цьому зв’язку дуже хотілося б почути оцінку того, що відбулося, від членів наглядової ради проєкту, які залишилися, зокрема від Володимира Кличка, Святослава Вакарчука, Віктора Пінчука, а також членів громадської ради, до якої належить низка представників громадськості.

Зокрема почути відповіді на запитання, як так сталося, що в керівництві організації, яка претендувала стати однією з головних у формуванні історичної пам'яті, опинилися відверті лобісти російського керівництва. Також цікаво було б почути, якою вони бачать подальшу долю цього проєкту. Останнє питання певно має бути адресоване не лише їм, а й представникам держави, які сьогодні опікуються культурою.

Андрій Гарасим, опубліковано у виданні ТЕКСТИ


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
На вихідні в Україні переважно сухо, вдень +17-26°С
18:08
Влада дає рпц в Україні місяць часу на звільнення Нижньої лаври, далі застосують силу, - Карандєєв
17:13
До суду передали справу генерала Володимира Тоцького, ексзаступника голови СБУ часів Януковича
16:59
Генштаб ЗСУ скоротять на 60%
14:18
Першого заступника директора НАБУ відсторонили через розслідування можливого витоку інформації
12:06
Об "небесну сотню" витерли ноги: суд закрив провадження щодо 4 начальників "Беркуту" та ексчиновника МВС через закінчення строків давності. Це диверсія
11:50
Dragon Capital заявив про тиск на бізнес з боку БЕБ (тобто, ОП)
10:00
Китай і Бразилія опублікували спільне комюніке: підтримують "мирну конференцію" щодо України лише за участю рф
09:01
Глава Нацполу Іван Вигівський живе у будинку подруги, а сестра торгує пальним із фігурантами справ поліції. Він без проблем пройшовт"спецперевірку" СБУ (ВІДЕО)
08:10
Перша група пілотів з України закінчила навчання в США на F-16

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]