Нерукопожатний Іванішвілі: як "смотрящий" від Кремля за Грузією олігарх намагається обійти санкції Заходу
Незважаючи на те що члени "Грузинської мрії" називають західні санкції "нагородою" за патріотизм, почесний голова партії Бідзіна Іванішвілі гарячково намагається вберегти свої фінанси. Просто напередодні Нового року олігарх займався юридичним оформленням компаній для перерозподілу своїх активів.
А у Вашингтоні найняв лобістів, щоб ті пом'якшили фінансовий удар, пише видання SOVA.
Адвокат найбагатшої людини Грузії стверджує, що та планує судитися зі швейцарським банком Julius Baer, куди було переведено "значну частину активів, врятованих від незаконних дій Credit Suisse". Причина позову - зміни політики щодо рахунків Бідзіни Іванішвілі: спочатку банк відмовив мільярдеру і кільком членам його сім'ї в грошовому переказі, потім і зовсім пригрозив закрити особистий банківський рахунок мільярдера "під приводом його статусу політично активної особи".
За словами адвоката Лаші Каландадзе, в Julius Baer "неправильно витлумачили" американські санкції, обмеживши Іванішвілі та його сім'ї доступ до рахунків. Але доводити, що обмеження Вашингтона означають щось інше, олігарху, ймовірно, доведеться ще не раз.
За кілька днів до Нового року, 27 грудня, Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США (OFAC) ввело санкції щодо Іванішвілі на підставі Виконавчого указу № 14024. Свого часу він був виданий у відповідь на шкідливі дії Кремля. Санкції передбачають заморожування активів мільярдера і припинення будь-яких пов'язаних із ними транзакцій.
Читайте також: США ввели санкції проти колишнього генпрокурора Грузії який виявився агентом впливу ФСБ
Відразу після цього Іванішвілі, судячи з усього, спробував убезпечити свої активи в Грузії. ЗМІ з'ясували, що син олігарха Ута, перебуваючи в Японії, зареєстрував у Тбілісі нову компанію ATU Holding. При скромному акціонерному капіталі в 25 тисяч ларі - менше 9 тисяч доларів (утворюється шляхом часткової або повної оплати акціонерами куплених ними акцій), компанія отримала дозвіл на управління капіталом у 100 млн ларі (близько 35 млн доларів).
Згідно з документами Публічного реєстру, Ута Іванішвілі є єдиним власником компанії, тоді як директором призначено Каха Кобіашвілі, відомого своїми зв'язками з офшорними структурами Бідзіни Іванішвілі. Членами опікунської ради виступили Арчіл Мамацашвілі, Ростом Чабрадзе і Бесік Деметрашвілі. За даними Радіо Свобода, усі троє - спонсори "Грузинської мрії".
Читайте також: Президент Грузії: «Я не визнаю ці вибори»
Що стосується Ути, на нього і його матір Катерину Хведелідзе, зареєстровані також російська компанія ТОВ Aqua Space і нерухомість на суму 3,8 млн доларів.
Як пояснює експерт Давид Какауридзе, ухилення від санкцій має лише тимчасовий ефект:
"Що робить Бідзіна? Напевно у нього в крипті є все, ми знаємо, що він на Уту переписує. Але тут історія тимчасова, рано чи пізно Ута теж буде санкціоновано. У будь-якому разі, це боляче, і навіть якщо він знайде обхід санкцій, ціна грошей для нього зросте. За транзакцію він платитиме багато комісійних - понад 50%".
"Ніхто не повинен думати, що Бідзіна Іванішвілі не постраждав від санкцій", - каже, зі свого боку, засновниця видання Tabula Тамар Черголеішвілі. За її словами, запевнення "Грузинської мрії", ніби західні обмеження не хвилюють олігарха, - "це повний блеф і нісенітниця".
Черголешвілі також стверджує, що Іванішвілі найняв у Конгресі США конкретних людей, які лобіюють його приватні інтереси, а не інтереси країни. У 2024 році лобістській компанії Chartwell Strategy Group із Резервного фонду уряду Грузії було виділено 485 тис. доларів.
"Намагається полегшити ситуацію для себе, нічого не просячи для Грузії".
Ще одним ударом по фінансовому становищу Бідзіни Іванішвілі можуть стати британські санкції. У середині січня член Палати громад Сполученого Королівства Джеймс Маклірі вніс до парламенту відповідне клопотання, яке вже підписали 20 депутатів.
"Одна з проблем Іванішвілі - це британські санкції, тому що в нього все в офшорах. Відповідно, обслуговувати офшорні компанії банки перестануть. Це означає, що потрібно буде відкривати цим компаніям рахунки не в доларах. Найімовірніше, це буде в Грузії або в арабських країнах", - каже Какауридзе.
Якщо Лондон дійсно запровадить санкції, доступ Іванішвілі та членів його сім'ї до рахунків в офшорних зонах, що перебувають під юрисдикцією Великої Британії, буде обмежено. За даними Transparency International Georgia, це торкнеться всієї бізнес-імперії мільярдера, оскільки багато його компаній зареєстровано на Британських Віргінських і Кайманових островах. Загалом санкції поширяться на більш ніж 95 компаній.
Низка експертів каже, що Іванішвілі намагався завчасно убезпечити свої активи. Колишній посол Грузії у Великій Британії Георгій Бадрідзе стверджує: ще кілька років тому олігарх почав евакуацію своїх фінансів зі Сполученого Королівства. І, судячи з усього, створював для цього законодавчу базу на батьківщині.
У травні 2024 року парламент Грузії проголосував за звільнення від оподаткування переказів грошових активів з офшорних зон. Багато хто вже тоді говорив, що закон заточений під одну людину.
При цьому Давид Какауридзе переконаний: Іванішвілі все одно не думав, що особисто його санкціонуватимуть, адже почав розподіляти майно вже після накладення обмежень. Експерт також зазначає, що наявність західних санкцій не обов'язково означає автоматичну втрату доступу до фінансових ресурсів. Обмеження можна обійти, але це значно підвищить витрати на управління активами. А ще - створить додаткові ризики: бізнес не хоче мати з тобою справ, оскільки може поплатитися за співпрацю з підсанкційними компаніями:
"Ти як бізнесмен стаєш нерукопожатним у всьому західному світі".
—
Джерело: SOVA
Читайте також:
- Грузинський поворот від воріт Європи
- Проросійські дії влади поставили Грузію на поріг революції
- Президентка Грузії назвала причини відмови правлячої партії від від зближення із Заходом
- В Грузії правляча партія рекламує себе плакатами зруйнованих Росією українських міст
- Грузія програла черговий раунд протистояння Росії. Урок повоєнній Україні
- «Грузинская мечта» может стать трагедией Грузии
- Чому народ в Грузії підтримує Україну, а влада - ні
- РФ розігрує «абхазький сценарій» для окупованих територій Сходу України?
- Донбасс и Абхазия: параллели и отличия
- Суд в Гааге начал расследование военных преступлений в Грузии в 2008 году
- Як Тбілісі знищує стратегічне партнерство з Києвом
- Уроки для України: чому Грузія здається Путіну і які неочевидні зараз проблеми постануть перед нами після війни
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:23
- Казахстан опублікував попередній звіт про катастрофу літака AZAL біля Актау (ФОТО)
- 17:46
- Єгор Фірсов: Нам потрібен широкий план реабілітації військових
- 16:17
- Єврокомісія виділяє 310 млн євро для енергетичного порятунку Молдови; Придністров’ю теж припаде, але за певних умов
- 15:02
- El Pais: понад 100 українських організацій у сфері культури та ЗМІ залишилися без підтримки після заморожування програм USAID
- 14:16
- Православна громада міста Заставна перейшла до ПЦУ
- 14:07
- Кредит готівкою чи кредитна картка: що краще обрати для великих покупок?
- 13:37
- Туреччина та Сирія готують підписання оборонного договору, Кремль істерить
- 12:16
- Новини "партії казнокрадів": НАЗК виявило незаконне збагачення депутатки "Батьківщини" Орлової на понад 10 млн грн
- 11:42
- Люксові авто на 3,4 млн грн: у екскерівника ТЦК Харкова конфіскують майно через відсутність законних доходів
- 11:38
- Білий дім оприлюднив зловживання USAID на сотні мільйонів
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.