Спеціальна місія ООН для диктатур. Захистом путінських олігархів зайнялася білоруска з мандатом організації
Білоруска Олена Довгань використовує свій мандат спецдоповідача ООН з питань санкцій з офісом у Женеві для захисту від них авторитарних режимів - Ірану, Сирії, Венесуели, Куби, Зімбабве, Китаю.
Після візиту на червневий форум у Петербурзі та зустрічі з Медведєвим вона почала захищати і сім'ю російського мільярдера Андрія Мельниченка. Журналісти видання "Точка" проаналізували, куди їздила і за кого заступалася протягом 2024 року спецдоповідач Ради ООН з питання про негативний вплив односторонніх примусових заходів.
Фото: У червні 2024 року в Петербурзі на міжнародному юридичному форумі заступник голови Радбезу Росії Дмитро Медведєв (ліворуч), прокурор Намібії Фестус Мбандека (посередині) і спецдоповідач ООН Еслен Довгань (праворуч) обговорили тему "Право - основа глобальної рівноваги".
Читайте також: Як спонсори ФСБ і виробники зброї з якої вбивають українців примудрилися зберегти тютюновий бізнес в Україні
Кого і як захищала Довгань торік
За минулий рік Олена Довгань за завданням ООН організувала і взяла участь у шести консультаціях і зустрічах на міжнародному рівні в Женеві, чотирьох конференціях і вебінарах, двох зустрічах на високому рівні, відвідала Китай. Щонайменше двічі 2024 року вона побувала в Росії, до того ж ці поїздки не відображені в її звітах про діяльність для ООН.
Ось ключові пункти її торішньої програми.
Февраль 2024 року Закликала переглянути санкції проти Північної Кореї, Куби, Ірану і Сирії, які США вважають країнами спонсорами тероризму.
Травень 2024 року. На запрошення Пекіна вирушила на 12 днів до Китаю і зустрілася майже з усіма вищими посадовими особами. Їй, першій з посланців ООН, дозволили відвідати автономний район Сіньцзян - де, як вважають її колеги в ООН, насильно утримують у "таборах перевиховання" понад 1 млн мусульман уйгурів. Пекін стверджує, що цифра набагато менша. Використання рабської праці уйгурів поряд із підтримкою російського вторгнення в Україну стали приводом для санкцій США проти китайських компаній.
"Мій візит наочно продемонстрував, що односторонні санкції зачіпають права людини. Санкції торкнулися економічних і соціальних прав, хоча Китаю вдалося істотно пом'якшити негативний гуманітарний вплив. Санкції проти секторів економіки в Сіньцзян-Уйгурському автономному районі, що призводять до зростання безробіття, суперечать міжнародному праву", - доповіла посланець про результат своєї місії в ООН.
Червень 2024 року. Приїхала до Петербурга на Міжнародний юридичний форум. Ця поїздка не увійшла до її офіційного календаря, навіть до звіту про її комунікації на сайті ООН. На форумі вона зустрілася з головою Радбезу РФ Дмитром Медведєвим.
"Риторика односторонніх санкцій звучить так - наші санкції хороші, спрямовані на те, щоб покарати поганих, і не зачіпають права людини <...> Я намагаюся показати, що говорить міжнародне право щодо всіх тих заходів, які застосовуються", - коротко пояснила присутнім Довгань, єдиний запрошений представник ООН.
Медведєв, який слухав її, додав, що односторонні санкції стали інструментом політичного примусу "непокірних" до світового панування США. У тому ж дусі висловилися міністр юстиції Куби, прокурор Намібії та їхні колеги з інших країн, які співпрацюють із РФ.
За підсумками обговорення Медведєв запропонував лідерам за кількістю введених проти них санкцій об'єднатися і створити правові механізми для боротьби за принципи міжнародного права. У своєму блозі він закликає перетворити "життя США та їхніх союзників" на "суцільний божевільний кошмар".
Фото: Брифінг на полях сесії Ради з прав людини в Женеві, 19 вересня 2024 р.го.
Люпень 2024 р. З'являється доповідь Довганя "Доступ до правосуддя в умовах односторонніх санкцій та їхнього надлишкового дотримання", підготовлена для Генасамблеї ООН. У ній Довгань пише, що росіяни неправомірно потрапляють під санкції за "тісні зв'язки з російським урядом". Вона критикує такі санкції за те, що їх складно оскаржити і перед їхнім накладенням не проводиться тривала експертиза. Документ також містить заклик до скасування всіх західних санкцій, запроваджених проти Китаю.
Читайте також: Адвокати дияволів. Хто захищає підсанкційних путінських олігархів у судах ЄС
Вересень 2024 року. Вона публікує ще одну доповідь, тепер уже про власну інновацію - онлайн-мапу з моніторингу й оцінки гуманітарних наслідків односторонніх санкцій. Росія одна з перших направила для складання карти свої дані;
"Інструмент моніторингу та оцінки впливу унікальний, - сказала Довгань. - Через політичні розбіжності між державами достовірні дані з моніторингу та оцінки можна отримати тільки за допомогою ООН".
Жовтень 2024 року. Довгань заявляє про неприпустимість використання родинних зв'язків як єдиної підстави для запровадження персональних санкцій. Уперше закликала переглянути переглянути персональні санкції проти конкретної людини - дружини російського мільярдера Андрія Мельниченка.
Листопад 2024 року. Презентувала на власній конференції в Женеві підготовлені нею ж "Керівні принципи санкцій, бізнесу та прав людини". Медведєв запропонував розробити щось подібне на форумі в Петербурзі, куди приїжджала Довгань: на базі "принципів" члени БРІКС зможуть створити інвестиційний арбітражний центр і допомогти компенсувати збитки від санкцій;
25 листопада. Довгань виступила основним доповідачем у неформальному конфіденційному засіданні Ради Безпеки ООН, скликаному Росією (особливий формат, у якому країни беруть участь за бажанням). Жодних змістовних повідомлень за його підсумком не було.
Поїздки до Москви та Петербурга 2024 року не відображено в її звітах для ООН, хоча всі зустрічі та комунікації, навіть ті, що відбулися по зуму, зазвичай вказуються на сайті організації.
Спеціальна місія ООН для диктатур
Посаду спецдоповідача ООН з питання про негативний вплив односторонніх примусових заходів запровадили 2014 року з ініціативи країн "групи неприєднання" (країни, які не входять до блоків НАТО або Росії). Документ готував Іран. За резолюцію про введення посади спецдоповідача щодо санкцій тоді не проголосувала жодна європейська країна.
Спеціальний доповідач ООН - людина, яка має доручення від імені ООН у рамках "спеціальних процедур" щодо конкретної теми. У його завдання входить вивчати, консультувати і публічно доповідати. Він волонтер і не є співробітником ООН, але його роботу забезпечує апарат ООН.
Першим доручення стежити за негативним впливом санкцій отримав алжирець Ідрісс Джазаїрі. Він побував у Росії з місією ООН у 2017 році для оцінки впливу санкцій, введених проти Москви після захоплення Криму. Джазаїрі оцінив збиток від західних санкцій для російської економіки ($55 млрд) і дійшов висновку, що країни ЄС, які їх запроваджували, втратили набагато більше ($115,2 млрд).
На цій підставі він запропонував негайно переглянути ефективність санкцій і почати поступово від них відмовлятися. Крім того, він запропонував відмовлятися "з гуманітарних підстав" від персональних санкцій щодо росіян.
Джазаїрі помер у Франції 2020 року, і йому на зміну прийшла професорка-юристка з Мінська Олена Довгань. Відтоді "всі візити Довгань - до Ірану, Зімбабве, Венесуели, Катару та Сирії - були для цих режимів пропагандистськими можливостями відбілити порушення прав людини", - до такого висновку дійшла організація UN Watch, яка досліджує діяльність ООН.
Відвідавши Сирію в листопаді 2022 року (нею тоді правив повалений торік диктатор Башар Асад), Довгань закликала США та ЄС зняти санкції з режиму Асада. Санкції, за її словами, чинять великий негативний вплив "на всі верстви суспільства в країні" і "призводять до нестачі ліків і медичного обладнання, що впливає на життя простих сирійців", а також заважають "відновленню цивільної інфраструктури Сирії".
Хто така Олена Довгань
Вона народилася 1979 року в Могильові. Закінчила факультет міжнародних відносин Білоруського державного університету (БДУ) 2001 року. У 2001-2005 роках була співробітником представництва ООН у Мінську. Лауреатка президентських стипендій у Білорусі талановитим молодим вченим за 2013 і 2019 роки. До спеціальної місії ООН обіймала посаду проректора Міжнародного університету МІТСЗ з 2016 до 2019 року.
Про роботу в Росії в офіційній біографії на сайті ООН вона не згадує. Записи про її роботу в Росії (вже після призначення спецдоповідачем ООН) зберегла податкова РФ. Із витоку відомства випливає, що Довгань 2021 року отримала 215 тисяч рублів як зарплату в університеті ім. Г.В. Плеханова в Москві. Г.В. Плеханова в Москві.
Фото: Витік даних російської податкової.
Виявити на сайті університету згадки про неї, її роботу та лекції не вдалося.
У вересні 2024 року Довгань прочитала відкриту лекцію у "Вищій школі економіки" в Москві за тією ж темою, яку обговорювала двома місяцями раніше з Медведєвим у Петербурзі, - "Проблеми застосування односторонніх примусових заходів і засобів їхньої реалізації в сучасному міжнародному праві".
Сім'я Довгань тісно пов'язана з державними структурами Білорусі Лукашенка. За даними "Кіберпартизана", її батько - колишній перший проректор Білорусько-російського університету, професор у сфері "технології металів" Федір Ловшенко, її чоловік Олександр Довгань - білоруський чиновник, головний радник Національного центру законодавства і правових досліджень (НЦЗПД), брат чоловіка - підполковник міліції і колишній головний експерт у Державному експертно-криміналістичному центрі; -підполковник міліції і колишній головний експерт у Державному експертно-криміналістичному центрі.
У грудні 2023 року Довгань отримала подяку з рук міністра юстиції Білорусі Сергія Хоменка за внесок у роботу комісії з імплементації міжнародного гуманітарного права при білоруській Раді Міністрів.
Читайте також: Бізнес російського олігарха Гуцерієва в Україні знову переписали для уникнення конфіскації – StateWatch
Гроші для спецдоповідача
Коли у вересні 2024 року вона виступила з промовою на останній сесії РПЛ ООН, виконавчий директор UNW Гіллель Ноєр звинуватив її у відсутності контактів зі справжніми захисниками прав людини в країні та в сумнівному фінансуванні з Китаю.
Росія і Китай є двома основними донорами її мандата ООН. На рахунки її офісу в ООН за перші три роки надійшло (без вказівки цілей) від Китаю і Росії понад $1,075 млн - це більше, ніж отримав будь-який інший спецдоповідач. Згідно зі звітами, які публікує ООН, офіс спецдоповідача щодо санкцій отримав у 2020 році $ 160,000 від Китаю і $ 115,000 від Росії, в 2021 Китай пожертвував її офісу $ 200, 000, Росія & nbsp; - & nbsp; $ 150, 000, Катар & nbsp; - & nbsp; $ 25, 000. Ще $200,000 і $25,000 надійшли від Китаю і Катару відповідно в 2022 році. Останній опублікований звіт за 2023 рік свідчить про черговий транш від Китаю в розмірі $200,000.
Робота спецдоповідачів фінансується за рахунок коштів, що виділяються їм із регулярного бюджету ООН, а також позабюджетного фінансування, яке може бути цільовим або нецільовим для конкретних мандатів.
"Довгань отримує більше фінансування, ніж будь-хто інший. Вона стверджує, що все це пішло на створення цієї бази даних, але її база даних - це просто оболонка з фільтрами поверх уже наявної бази даних ООН", - розповів розслідувач UN Watch Луїс Пелаес. "попереднє дослідження про фінансування її мандата.
"Немає жодних підстав для фінансування в розмірі понад мільйон доларів, і ми поняття не маємо, куди йдуть ці кошти. Усі її візити до країн спонсоруються державами, які вона відвідує, де її приймають як VIP-персону, багато інших власників мандатів подорожують набагато більше, пишуть більше звітів, організовують більше заходів і роблять це за рахунок звичайного бюджету ООН. Більше половини спецдоповідачів не отримують жодного додаткового фінансування", - йдеться в попередньому дослідженні UN Watch.
Персональний захист для Мельниченка
У жовтні 2024-го Довгань звернулася до Ради ЄС та уряду Швейцарії із закликом зняти санкції з дружини одного з найбагатших росіян (сьомий рядок у російській частині глобального рейтингу Forbes - $21100 млн) Андрія Мельниченка. Спецдоповідач ООН зажадала надати доступ до доказів, які послужили підставою для включення сербської екс-моделі Олександри Мельниченко (Сандри Ніколіч) до санкційного списку ЄС.
https://tchk-img.s3.eu-central-1.amazonaws.com/t/i/gome9BXzjhgrTBTRFZjpC... 480w, https://tchk-img.s3.eu-central-1.amazonaws.com/t/i/gome9BXzjhgrTBTRFZjpC... 340w" width="600" height="338" alt="" />
Фото: Мельниченко з дружиною Олександрою
Російський мільярдер Андрій Мельниченко 2022 року в спробі врятувати від санкцій свою імперію зі штаб-квартирою у Швейцарії передав право власності на дві найбільші у світі компанії з виробництва добрив і вугілля дружині за день до запровадження проти нього персональних санкцій з боку Євросоюзу. Але ЄС додав до списку санкцій і нову власницю "Єврохіму" та вугільної компанії СУЕК, вважаючи, що вона користується статками і отримує вигоду з багатства свого чоловіка.
Довгань заявила про неприпустимість поширення санкцій на сім'ю олігарха напередодні рішення Європейського суду у справі "ЄвроХім" і СУЕК (Мельниченко проти Ради ЄС). До суду звернулися швейцарська і російські компанії з вимогою, щоб той встановив їхню непідконтрольність дружині олігарха, яка успадкувала імперію, і відповідно йому самому. 21 жовтня 2024 року суд ЄС суд відмовив у вимозі компаніям Мельниченка, а 22 січня відмовився знімати санкції з самого олігарха.
Довгань наводить два аргументи на захист дружини Мельниченка: заходи проти неї запроваджено без належного судового розгляду; поширення на неї санкцій чоловіка може розглядатися як колективне покарання, що суперечить міжнародним нормам прав людини.
""Європейський суд постановив, що бути членом чиєїсь сім'ї - не злочин. В іншому випадку це може бути кваліфіковано як колективне покарання, повністю заборонене багатьма документами ООН... Це як введення санкцій проти російських олігархів. Бути багатою людиною - це не злочин. Якщо обговорюється ідея введення санкцій, то мають бути оцінені всі критерії контрзаходів",пояснила вона в листопаді в інтерв'ю службі новин ООН.
"Я абсолютно не вважаю себе особисто відповідальним за трагедії, що сталися", - сказав сам Мельниченко в інтерв'ю журналісту FT Максу Седдону. Мельниченко відповів "так" на запитання журналіста FT, чи вважає він дії Росії в Україні злочинними. Потім одумався і звернувся до редакції, щоб сказати, що його відповідь стосувалася конкретних сцен атак на цивільні об'єкти, які, на його думку, є злочином.
Мельниченко не переставав після початку війни з'являтися на зустрічах Путіна з бізнесом, залишається в керівництві РСПП, а його благодійний фонд у Росії організовував перші Кузбаські "Старти мрії", де медалі вручала голова фонду "Захисники Вітчизни" двоюрідна племінниця Путіна Ганна Цівільова.
—
Жанна Ульянова, опубліковано у виданні Точка
В тему:
- ООН - структура, побудована за принципом організованого лицемірства
- Журналісти отримали переписку ООН з рашистами в якій Гутерріш пропонує обхід санкцій
- Генсек ООН фактично визнав що організація безсила проти фашистської Росії
- Росія відверто насміхається з Радбезу ООН при його повній безпорадності
- Як вигнати фашистську Росію з ООН і навіщо це Україні
- Країни G4 заявили про нагальну потребу в реформі Ради безпеки ООН
- В ООН не бачать геноциду у діях рашистів, бо ті вбивають українців недостатньо багато та без умислу
- В ООН трохи прозріли після чергових ударів рашистів по мирним українцям
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 11:11
- Мер Ірпеня організував виїзд 6 ухилянтів, які не повернулися в Україну
- 10:28
- Шайхета відмазують? Службове розслідування щодо зашквареного поліцая безрезультатно триває більше трьох місяців
- 10:16
- Трамп розпорядився розсекретити документи про вбивства Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга
- 10:09
- Один із найбільших виробників чіпів у рф зупинив випуск після атаки українських БПЛА
- 10:01
- Бутусов: Обстановка у смузі відповідальності ОТУ "Донецьк"
- 09:43
- Ідентифіковано окупанта, який розстріляв полонених бійців ЗСУ: Олег Яковлєв, підрозділ "Шторм" 30-ї бригади армії РФ, позивний "Сара" (ВIДЕО)
- 08:29
- Трамп: Зеленський - "не ангел", він "не повинен був допустити цієї війни"
- 08:00
- Ворог просунувся у Великій Новосілці та біля 6 сіл
- 20:01
- Меру Ірпеня Олександру Маркушину оголосили підозру за незаконний відпочинок закордоном
- 20:00
- Сирість, сніг з дощем: в Україні вдень у п'ятницю 0-11°С
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.