Трамп оголосив торгівельну війну усьому світу, але не РФ та Білорусі та іншим диктаторським режимам. Чому і які будуть наслідки

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Трамп оголошує тарифи/Reuters

Дональд Трамп розпочав торгівельну війну з усім світом після понад двох місяців підготовки до головної події свого другого президентського терміну. В урочистій атмосфері в Рожевому саду Білого дому Трамп проголосив 2 квітня "Днем визволення" Америки та заявив, що запроваджує небачені з початку минулого століття повальні тарифи на імпорт товарів у США.

Трамп вважає, що торгівельні бар'єри змусять друзів і ворогів піти йому на поступки - грошові й територіальні. Економісти попереджають, що тепер жити важче буде всім, зокрема американцям, які й заплатять запроваджений Трампом податок на імпорт, зазначає BBC.

Читайте також: Трамп оголосив масштабну торговельну війну всьому світу

"Сьогодні - День визволення, - сказав Трамп. - Це один з найважливіших днів в американській історії, це - декларація американської економічної незалежності".

"Ми знову зробимо Америку великою і багатою. Нашу країну обдирали понад 50 років. Такого більше не буде".

Загалом жодна країна не уникне зборів з американців на купівлю її товарів - "мінімальний базовий тариф" становитиме 10%. Такий тариф отримала й Україна, Австралія, Аргентина та Саудівська Аравія.

Приблизно 60 країн, які США вважають "найгіршими порушниками", зіткнуться зі спеціальними "взаємними" тарифами. США стверджують, що їх розрахували за формулою, заснованою на тому, що вони вважають нечесною торговою практикою.

Тож Трамп своїм указом запровадив "тарифну відповідь" у 34% проти Китаю, 20% проти Євросоюзу, 24% проти Японії та 26% проти Індії, з-поміж іншого. Загальне мито набуде чинності 5 квітня, підвищені ставки - 9 квітня.

Нових тарифів не буде для Канади та Мексики. Білий дім заявляє, що буде мати справу з обома країнами через уже оголошену систему, яка включає 25% тарифів за деякими винятками.

Показово, що в переліку країн, на які наклали додаткові мита, немає Росії. Вона, судячи з показаних Трампом картинок, не отримала навіть найлегший 10% тариф. В офіційних указах вичерпний перелік країн не вказаний.

Читайте також: Крім власне Трампа, ще одними переможцями виборів 2024 року в США стануть психотерапевти

Окрім того, на картинках від Трампа немає таких країн, як Іран чи КНДР, проте є багато територій, які незаселені людьми, а тільки певними видами тварин, зокрема пінгвінами.

Експерти припускають, що 10% мито наклали на всі можливі країни і території, але не всі вони потрапили на картинки.

Прессекретарка Трампа Керолайн Лівітт повідомила Axios, що Росію виключили зі списку, тому що американські санкції вже "виключають будь-яку значущу торгівлю". Однак США, як і раніше, торгують з Росією більше, ніж з такими країнами, як Маврикій або Бруней, які потрапили до списку тарифів Трампа.

Лівітт зазначила, що Куба, Білорусь та Північна Корея також не були включені до списку, оскільки існуючі мита та санкції проти них і так дуже високі. 

 

Читайте також: Тарифна війна Трампа: що виграють і що втратять від протистояння США, Китай, Канада та Мексика

Перший стовпчик, це тариф, який нібито існує для товарів зі США у цих країнах, але це не так


Як зазначає видання Financial Times, адміністрація Дональда Трампа розраховувала "несправедливі мита", які країни світу нібито вводили проти США, з торгівельного дисбалансу, а не реальних обмежень. 

У Білому дому пояснювали введення мит проти усіх кран світу відповіддю на "несправедливі обмеження", які країни застосовують щодо США. В списках які демонструвались, є дві колонки перша після назви країни ставка мита, яку країна ніби то застосовує проти США; друга, жовтого кольору, ставка зі знижкою, яку США застосовує проти цієї країни у відповідь.

Журналісти Financial Times вручну провели розрахунки щодо перших 24 країн у списку Трампа і виявили, що оголошені "несправедливі тарифи" проти США є "безглуздими". За їхніми даними, в адміністрації Трампа просто ділили дефіцит торгівлі товарами США з будь-якою країною на загальну кількість товарів, що імпортуються з цієї країни і округлений отриманий відсоток називали "несправедливим митом".

Журналісти наводять приклад Бангладеш. У 2024 році США імпортували звідти товарів на 8,4 млрд дол, що призвело до дефіциту торгового балансу з цією країною в розмірі 6,2 млрд дол. 6,2 поділити на 8,4 – це 0,738. Після цього Білий дім заявляє, що країна "стягнула" 74% "мит" проти США, "включаючи валютні маніпуляції та торговельні бар'єри".


 

Найбідніші країни в поповненні бюджету традиційно більше покладаються на імпортні мита, ніж на податки. Багаті навпаки - їхній середній тариф на імпорт не перевищує кількох відсотків. Унаслідок "заходів у відповідь" з боку Трампа США тепер стягуватимуть з бідних країн на кшталт В'єтнаму і М'янми імпортні мита під 50%.

Однак усе це може змінитися вже завтра, як це неодноразово траплялося з попередніми тарифними рішеннями Трампа. Він сказав, що готовий до переговорів, і якщо комусь не подобаються нові мита - скасовуйте свої, і подивимося.

Як це вдарить по Україні?

"Тарифні рішення" Трампа не дуже зачеплять Україну, вважає Ярослав Железняк з комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики.

"Наш експорт туди навіть не дотягує до мільярда і становить 2% від всього що ми кудись експортуємо".

За його словами, США до України завозять у п'ять разів більше товарів - майже на 3 млрд. Тому Україна отримала "лайт" тариф у лише 10%.

Железняк нагадав, що найбільша частка українського експорту в США припадала на металургійну продукцію, але там вже з березня діє тариф у 25% на сталь та алюміній.

Ще приблизно третину експорту складає аграрна та харчова продукція. Там теж очікували з квітня тариф.

"Тому не катастрофа, особливо коли для інших умови гірші (наш тариф 10% це ж не 54%, як у Китаю)", - написав нардеп у телеграмі.

Він припустив, що ЄС, Китай, Індія та інші країни у відповідь запровадять тарифи на продукцію з США, і тут для України відкривається вікно можливостей зайти на їхній ринок.

Читайте також: Заїжджена платівка: переговорні стратегії Трампа і раніше приносили не багато удач, а тепер сприймаються контрагентами як знайомий сценарій з добре відомими вразливостями

Надзвичайні заходи

Щоб запровадити тарифи указами в обхід Конгресу, Трамп розширив трактування загроз національній безпеці та додав до них торгівельний дефіцит США. На цій підставі він оголосив надзвичайний стан, який наділяє його владою запроваджувати мита, не озираючись на законодавців.

США - найбільша економіка світу, з якою хочуть торгувати всі. Трамп вважає, що торгівельні партнери наживаються на Америці, оскільки продають їй більше товарів, ніж купують у неї, а їхні тарифи вищі за американські. Сьогоднішні "тарифні відповіді" покликані вирівняти правила гри, каже він.

Reuters

У "День визволення" Трамп запросив у Рожевий сад робітників автозаводу і пообіцяв їм захист від іноземних автовиробників / Reuters

Три головні цілі Трампа - Євросоюз (друга економіка світу), Китай (третя) і Канада з Мексикою (сусіди і партнери по митному союзу). На них припадає левова частка дефіцитного товарообігу США. Проти них і спрямував свій тарифний гнів американський президент.

Усі вони відповідають, що вільна торгівля не є грою з нульовою сумою, і від неї виграють всі учасники, що наочно продемонструвала історія світової економіки за останні пів століття. Усі вони готуються запровадити мита у відповідь, але все ще сподіваються домовитися.

А поки що світ прокинеться в новій реальності, де найсильніша й найбагатша країна планети відгороджується від усіх тарифними бар'єрами і готова спустошувати сусідів в ім'я власного процвітання.

Якими будуть тарифи після того, як кожна з країн домовиться або посвариться з Трампом унаслідок майбутніх переговорів, спрогнозувати неможливо. Однак вже зараз економісти підраховують, що після рішення Трампа середній податок на імпортні товари в США зросте до 10-15% з нинішніх 3-4%.

Для порівняння, в Євросоюзі зараз середнє мито - близько 5%, у Китаї - 7,5%, в Індії - 17%.

Середній показник дуже умовний, як середня температура по лікарні. Однак він приблизно дає зрозуміти, як постраждає світова торгівля і зростання добробуту у світі, якщо оголошені мита Трампа виявляться новою реальністю, а не швидкоплинною забаганкою, як це було з багатьма його попередніми тарифними починаннями. 

Трамп обкладав імпортними податками різні країни й товари і в перший термін, і на початку другого. Але це були дрібниці порівняно з тим, що він озвучив у Рожевому саду в "День звільнення" Америки від нахлібників.

Трамп вважає, що "митні відповіді" відновлять справедливість у торгівлі. Команда Трампа готувала ці тарифи з моменту його повернення в Білий дім у січні.

Якщо в перший термін Трамп здебільшого вів торгівельні бої з Китаєм, то цього разу, крім головного суперника, він націлився і на всіх головних друзів.

Читайте також:  Геополітичний розворот: чому Росія на сьогоднішній день є більшою загрозою світопорядку, ніж Китай

"Трампу подобаються тарифи"

Трамп вважає, що і вороги, і союзники США наживаються на Америці, якщо продають їй більше товарів, ніж купують у неї. Мита обмежать такий імпорт і підтримають американського виробника, а дохід наповнить скарбницю і дасть змогу знизити податки, щоб підштовхнути економічне зростання, переконані він і його соратники.

Економісти кажуть, що це - архаїчний підхід до економіки торгівлі, який довів свою неспроможність ще у Велику депресію 1930-х років. Вони вказують на те, що Америка торгує не тільки товарами, а й послугами, особливо цифровими, і тут баланс часто на її користь, тому все чесно.

Ба більше, мита - це податок на споживання імпортних товарів. Заплатять його американці, внаслідок чого зростуть ціни, економіка пригальмує, і жити стане важче. А збори в скарбницю від мит, як показав перший термін Трампа, майже цілком йдуть на субсидії місцевим фермерам і промисловцям, які постраждали від відповідних мит торгівельних партнерів Америки.

"Американські тарифи запроваджуються тому, що президенту Трампу подобаються тарифи", - переконаний Девід Геніг, експерт з міжнародної торгівлі в британському дослідницькому центрі ECIPE, який представляв Британію на торгівельних переговорах із США в перший термін Трампа.

"Тарифи не мають жодної економічної логіки. Є безліч заявлених причин, від підтримки промисловості США і скорочення торгівельного дефіциту, до підвищення доходів бюджету. Жодна з них не є переконливою", — пише він.

Але для Трампа 2.0 тарифи - не лише й не стільки спосіб відновити економічну "справедливість" й наповнити держскарбницю. Вони дають йому змогу зміцнити власну владу в країні, оскільки він запроваджує їх указами в обхід Конгресу, попри епохальну значущість для економічного і фінансового становища країни. І вони ж дають важелі тиску на міжнародній арені.

Якщо минулого разу Трамп намагався тарифами зняти торгівельні бар'єри для американських товарів у Європі та Китаї, то цього разу він не гребує скористатися ними для досягнення політичних цілей.

Трамп хоче змусити союзників витрачати більше на оборону. Він вимагає віддати йому території - Гренландію і Канаду. Він незадоволений європейським регулюванням великого американського бізнесу, яким володіють його спонсори на кшталт Ілона Маска і Марка Цукерберга, і хоче повернути до США центр прибутку американських компаній, які хочуть платити податки з неамериканських доходів в офшорній Ірландії.

Усе це й буде предметом агресивних перемовин з усіма країнами світу про зняття торгівельних бар'єрів для доступу на найбагатший у світі американський ринок - але вже після запровадження проти них мит, про які оголосив Трамп 2 квітня.

Торговельні партнери США розраховують, що Трамп укладе з кожним з них угоду, і в підсумку обійдеться малою кров'ю. Девід Геніг з ECIPE нагадує, що Трамп вже укладав такі угоди, але це не завадило йому запровадити нові мита, порушуючи домовленості.

"Поки що Трамп не хотів угод. Він хоче тарифів", - попереджає Геніг.

Олексій Калмиков, опубліковано у виданні BBC


Читайте також: 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Новини партнерів

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]