Західний бізнес що залишився в РФ отримує надприбутки та фінансує російську агресію
Західний бізнес, який продовжив працювати в Росії, різко збільшив прибуток. Топ-100 компаній у 2022 році заробили 1,1 трлн рублів і сплатили з них податки до бюджету фашистської РФ мільярди, які пішли в тому числі й на фінінсування армії вторгнення в Україну.
Незабаром після початку війни найбільші іноземні компанії стали масово оголошувати про вихід з Росії. Але виявилося, що піти не так легко. Одним довелося вимушено затриматися в країні в очікуванні покупців, інші просто вирішили продовжити працювати як ні в чому не бувало. В результаті «недружній» бізнес, який не пішов із Росії, 2022 року збільшив прибуток у півтора рази — до 1,1 трлн рублів, підрахувала «Нова газета. Європа». Видання розповідає, як Total, Raiffeisen, PepsiCo та десятки інших західних компаній одержують надприбутки в Росії під час війни — і сплачують з них податки до бюджету які йдуть на фінінсування війни.
Надприбуток під час війни
Після початку російського вторгнення від іноземних компаній посипалися заяви про звільнення з Росії. З таких повідомлень могло здатися, що західний бізнес остаточно розірвав зв'язки України з Росією.
Майже після півтора року після початку повномасштабної війни можна констатувати, що це далеко не так: з РФ пішла лише мала частина іноземних компаній. За підрахунками Київської школи економіки (КШЕ), лише 7% західних компаній (241) повністю залишили Росію. Ще 10% підприємств призупинили операції, але залишають собі можливість відновити їх, 41% продовжує роботу в колишньому режимі, третина підприємств скоротили частину діяльності або призупинили нові інвестиції. За даними російського ЦБ, з початку війни до березня цього року свій бізнес продали 200 іноземних інвесторів.
Журналісти видання вивчили фінансову звітність зареєстрованих у Росії юросіб, які частково чи повністю належать іноземним компаніям. Потім ми склали топ-100 західних компаній із чистого прибутку від російського бізнесу. До списку увійшли тільки компанії з « недружніх країн», які ще не продали свої активи в країні.
Аналіз показав, що найбільші західні компанії в 2022 покращили свої результати від роботи в Росії в порівнянні з попереднім роком. У 68 компаній зі 100 чистий прибуток збільшився. Сумарно цей показник у топ-100 зріс на 54% - до 1 100 000 000 000 рублів.
Компанії, які наростили прибуток найбільше, мають заплатити «надзвичайний податок» до бюджету. Він розраховуватиметься від «наддоходів» за 2021-2022 роки (за розрахунками, близько 700 млрд рублів). Це означає, що обсяг «надзвичайного податку» для них складе від 33 до 67 млрд. рублів, залежно від терміну сплати. Загалом у такий спосіб Мінфін планує зібрати 300 млрд.
Законопроект «Про податок на надприбутки минулих років» все ще перебуває в розробці, але ЗМІ та чиновники з Мінфіну розповіли про його основні параметри. Разовий збір платитимуть усі компанії з чистим доподатковим прибутком понад 1 млрд рублів за 2021–2022 роки, крім підприємств нафтогазового та вугільного секторів, а також малого та середнього бізнесу.
Ставку податку мають намір встановити у розмірі 10% від суми перевищення доподаткового прибутку за 2021–2022 роки аналогічного показника за 2018–2019 роки. У разі сплати збору з 1 жовтня до 30 листопада 2023 року ставка буде зменшена до 5%. Відомство пропонує оформити його як податкове відрахування — у вигляді забезпечувального платежу, але його розмір не може перевищувати половини податку.
При цьому 2022 року з часткою західних компаній у російському бізнесі до російського бюджету було виплачено 288 млрд рублів податку на прибуток. Це близько 1% загальних доходів федерального бюджету. Найбільше заплатили компанії із Франції (55 млрд), Великобританії (47 млрд) та США (40 млрд).
Читайте також: Financial Times розповаів, чому Raiffeisen не пішов з росії за рік війни і як банк отримав від цього рекордний прибуток
Total, BP та Raiffeisen заплатили майже половину податку на прибуток у 2022 році
З топ-100 західних компаній із чистого прибутку, які залишилися в Росії
Джерело: фінансові звіти компаній у «СПАРК-Інтерфакс»
Хто заробив найбільше
У лідерах із чистого прибутку — компанії з енергетичного та банківського секторів, виробники тютюнових виробів та продуктів харчування. Найбільше в Росії запрацювала французька компанія Total, подвоївши свій чистий прибуток у порівнянні з минулим роком (до 269 млрд. рублів).
Читайте також: Raiffeisen Bank вирішив надати кредитні канікули російським загарбникам та терористам з "лднр"
Total продала частки у частині російських проектів, а також відмовилася від нафтових контрактів, але повністю з Росії йти не стала. Компанії, як і раніше, належить 19,4% у виробнику зрідженого природного газу (ЗПГ) «Новатек», а також частки у спільних проектах: 20% у «Ямал ЗПГ» та 10% в «Арктік ЗПГ 2». Компанія заявила, що європейські санкції та російські закони не дозволяють знайти неросійського покупця на її частки.
"Відмова від цих часток збагатила б російських інвесторів, що суперечить меті санкцій", - йдеться в заяві від березня 2022 року. Гендиректор компанії Патрік Пуянне восени минулого року також сказав , що Total продовжує працювати в Росії, щоб забезпечувати Європу постачанням енергоресурсів на запит «європейських урядів». 70% газу з одного із заводів ЗПГ у Росії йде до ЄС. У той час як експорт дешевшого трубопровідного газу з Росії до Європи впав майже вдвічі, постачання ЗПГ зросло на 20%.
Ще один лідер з топ-100 - Райффайзен Банк, який збільшив чистий прибуток в 3,7 рази, до 141 млрд рублів. Це другий результат у галузі після «Сбера». Австрійський банк запрацював на тому, що найбільші російські банки були відключені від системи міжнародних переказів SWIFT.
Читайте також: Metro, Bosch, Raiffeisen Bank: МЗС оприлюднив список компаній, які не пішли з росії
За даними Reuters, у березні 2023 року Європейський центральний банк після вимог США попросив «Райффайзен» розробити план скорочення діяльності в Росії. Австрійські чиновники визнали таку вимогу необґрунтованим іноземним втручанням, розповіли Reuters джерела. Представник Мінфіну Австрії також заявив, що багато країн ведуть з Росією торгівлю, для якої потрібні відповідні фінансові установи. Через тиждень після цієї новини «Райффайзен» оголосив , що вирішив «розглянути можливість» продажу російського бізнесу або виведення з-поміж своїх активів.
Реклама Lay's Russia з екс-футболістом Андрієм Аршавіним який активно підтримує Путіна та війну. Фото: PepsiCo
Найприбутковішою компанією у сфері продуктів харчування стала американська PepsiCo. Її чистий прибуток у 2022 році виріс у чотири рази, до 45 млрд рублів. Навесні минулого року вона зупинила у Росії виробництво газировок Pepsi, Mirinda та 7UP. Виняток компанія зробила лише для молочної продукції та товарів для дітей. Але вже влітку запустила у країні продаж напоїв під брендами Evervess та Frustyle.
Читайте також: Як співпраця з країною-терористкою Росією та корупційні скандали вбивають мережу "Ашан"
На шляху перейменування пішла і Coca-Cola, але її чистий прибуток зріс лише на 3%. Поки споживачі вели суперечки , чи схожі нові напої на старі, в гонку газованих газів включилася німецька Heineken, яка запустила свою колу. Пивоварній компанії у 2022 році вдалося збільшити чистий прибуток у 2,8 раза. У той же час у російських магазинах можна знайти і оригінальні напої Coca-Cola та Pepsi, імпортовані з різних країн іншими компаніями.
Різке зростання деяких компаній у сфері товарів повсякденного попиту пов'язане з тим, що інші їхні західні конкуренти якщо не йшли, то скорочували діяльність у Росії, зазначає у розмові з «Новою газетою» генеральний директор аналітичного агентства INFOLine Іван Федяков. У приклад він наводить компанію Mondelēz (Milka, Alpen Gold, Oreo), чистий прибуток якої зріс у чотири рази, до 27 млрд рублів.
Однак не завжди зростання цього показника говорить саме про успіх у продажах, вважає Федяков. Зростання чистого прибутку також може бути пов'язане зі скороченням інвестицій у виробництво та рекламу в умовах невизначеності.
З великих тютюнових компаній Росію покинула лише британська Imperial Brands. Натомість її конкуренти за минулий рік різко збільшили чистий прибуток: Japan Tobacco – у півтора рази, до 43 млрд рублів, British American Tobacco – на 81%, до 14 млрд. Водночас у росіян зріс інтерес до цигарок європейського виробництва. Постачання сигарет з Німеччини в першому кварталі 2023 року були вдвічі вищими, ніж минулого року.
Читайте також: Чи етично купувати товари західних компаній, які досі ведуть бізнес у Росії
Кредити військовим та гуманітарні чіпси
Готовність багатьох західних компаній вести бізнес у Росії під час війни викликає критику міжнародного співтовариства. Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) України веде список «спонсорів війни». Відомство закликає запровадити проти цих компаній санкції, оскільки вони «забезпечують державний та приватний сектор товарами та послугами критичного призначення, а також поповнюють бюджет країни».
Зокрема, НАЗК звинуватило «Райффайзен» у тому, що він визнає теросристичны угрупування "ДНР" та "ЛНР", надає «вигідні умови кредитування» російським військовим та «підігрує російській пропаганді». Банк у відповідь пояснив, що виконував російський закон про кредитні канікули для учасників "спецоперації" на території "ДНР" і "ЛНР".
У цьому списку є одна компанія з Угорщини, а найбільше з Греції - аж п'ять штук. Доки ці компанії не виключать зі списку, ці дві країни вирішили блокувати введення 11-го пакету санкцій проти Росії, писало Politico.
Розриву зв'язків з Росією вимагають і співробітники українських підрозділів західних компаній. У відповідь на тиск українських працівників мережа німецьких гіпермаркетів Metro почала загрожувати їм, розповідав бізнесмен та екс-міністр українського кабміну Дмитро Дубілет. За його словами, німецький офіс заявив, що Україна буде відключена від централізованих закупівель та постачання товару, через що може статися повна зупинка бізнесу в країні.
Читайте також: Западные компании которые намерены до последнего финансировать армию российских захватчиков
Західні компанії також дорікають, що вони використовують гуманітарні причини як прикриття для того, щоб залишатися в Росії. Зокрема, засновник проекту Moral Rating Agency Марк Діксон в інтерв'ю The Wall Street Journal обурився , що PepsiCo виробляє чіпси в Росії: "Якщо чіпси - життєво необхідний продукт, то яка їжа немає?"
Що тримає компанії у Росії
Іноземні компанії не можуть продати свій бізнес або частку в російській компанії без схвалення урядової комісії з іноземних інвестицій. Влітку 2022 року голова Мінфіну Антон Силуанов визнавав , що чиновники вимагають від бізнесу «недружніх країн» знижку щонайменше 50%.
Пізніше ці вимоги були більш жорсткими. У грудні минулого року до знижки в 50% влада додала ще дві умови на вибір: або внести до скарбниці 10% від суми як «добровільний внесок», або відстрочити для покупця виплату на кілька років. Цього року навіть цього вибору компаній позбавили — «добровільний внесок» став обов'язковим. Уряд залишив іноземному бізнесу два варіанти продажу.
-
Якщо бізнес продається з дисконтом менше 90%, то компанія має зробити «добровільний внесок» 5% від оціночної вартості.
-
Якщо дисконт від 90%, то внесок має становити 10%.
Другий варіант означає, що компанія виходить із Росії ні з чим, пояснив старший партнер колегії адвокатів Pen&Paper Валерій Зінченко.
"Тобто ми створюємо умови для того, щоб, навпаки, компанії з іноземною участю продовжували тут працювати, щоб вихід був невигідний для іноземного бізнесу", - визнавав глава Мінфіну Антон Силуанов.
Компанії, які зробили різкі заяви про вихід після початку війни, погарячкували, зазначає у розмові з журналістами економіст Владислав Іноземцев: «Ніхто не розумів, що означає піти з Росії». Тепер компанії, що йдуть, змушені йти навіть на найневигідніший варіант — на знижку менше 90% потенційний покупець погоджуватися не буде, вважає експерт.
Виняток становлять російські компанії, які працюють на міжнародному ринку і хочуть виглядати пристойно, зазначає Іноземцев. Наприклад, компанія «Новатек», що продає ЗПГ до Європи, викупила частку британської Shell у проекті «Сахалін-2» за 94,8 млрд. рублів.
За спеціальним указом президента Путіна гроші з продажу іноземної частки у цьому проекті мали піти на спеціальний російський рахунок. Але Shell дозволили вивести гроші за кордон після прохання власника "Новатек" Леоніда Міхельсона до Володимира Путіна, писав "Комерсант".
Проект Сахалін-2. Фото: Сахалінська Енергія
За даними порталу "Електронний бюджет" на 27 травня, з грудня 2022 року іноземні компанії заплатили російській державі "добровільних внесків" на 33 млрд рублів. Чисті активи топ-100 компаній із «недружніх країн» становлять понад 5 трлн рублів. Якщо вони всі вирішать покинути Росію, а їхній бізнес буде оцінений близько до цього показника, то тільки добровільних внесків вони заплатять на суму близько 250-500 млрд. рублів.
Компанії, які готові змиритися з втратами і піти з Росії, змушені чекати на схвалення угоди невизначений термін. У комісію вишикувалася черга з не менш як трьох тисяч компаній «без будь-яких чітких термінів розгляду», каже Зінченко: «В умовах розмитих механізмів іноземні особи стикаються з великою кількістю відмов і зволікань при отриманні дозволу».
"Комісія збирається три рази на місяць і за одне засідання розглядає не більше семи заяв", - говорило джерело Financial Times.
Додаткові перешкоди виникли для американських компаній із боку уряду США. Підрозділ Мінфіну США, який відповідає за дотримання санкцій, оголосив , що вимагатиме від компаній отримання окремої ліцензії для сплати «добровільного внеску».
«Путін фактично винайшов абсолютно новий метод відібрання власності. Коли відбувалися такі події у Венесуелі чи в африканських країнах, там була повна націоналізація. Природно, що західні компанії йшли до судів та вигравали позови проти уряду. Путін вигадав дуже хитру схему. Держава як би нічого не відібрала, а створила умови для того, щоб ви самі продали цей актив за один карбованець незрозуміло кому», — каже Іноземцев.
—
Інфографіка: Артем Щенніков
Сергій Тепляков, опубліковано у виданні «Нова газета Європа»
На цю тему:
- Financial Times розповаів, чому Raiffeisen не пішов з росії за рік війни і як банк отримав від цього рекордний прибуток
- RTL Nieuws: голландська прокуратура порушила 45 кримінальних справ за обхід антиросійських санкцій
- Мін'юст США розширює штат прокурорів для розслідування порушень антиросійських санкцій
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 17:02
- Сирійські повстанці повністю захопили провінцію Ідліб
- 16:07
- Торгівля ЄС з росією фактично припинилася
- 14:09
- Михайло Винницький: Як відбуваються реформи у вищій освіті
- 12:09
- Корсун: Стратегії влади «роль кібербезпеки перебільшена» виповнилося 5 років
- 10:40
- 45% чоловіків, які були "обмежено придатними", після повторної ВЛК визнають придатними - Генштаб
- 08:00
- Ворог має на фронті значне просування та захопив кілька сіл
- 01:01
- Президент призначив командира 93-ї бригади Палісу заступником керівника ОП
- 00:01
- Президент призначив генерала Драпатого командувачем Сухопутних військ ЗСУ, а полковника Апостола заступником Сирського
- 20:04
- Начебто українська влада домовилася з російським олігархом Фрідманом: суд зняв арешт з акцій "Київстару". Чому саме - українцям, що гинуть в окопах, знати не потрібно
- 20:03
- Фобія Зеленського щодо підвищення податків обійшлося держбюджету у 14 мільярдів
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.