Більшість українців мігрує через відсутність бачення кращого майбутнього держави - Лібанова
![Версия для печати Версия для печати](/sites/all/modules/print/icons/print_icon.gif)
![](https://argumentua.com/sites/default/files/8888-68760-1_large.jpeg?1626784858)
Головним чинником міграції є нерівність у різних сферах між країнами, й українці здебільшого виїжджають не тільки задля отримання вищих заробітних плат, а через відсутність бачення кращого майбутнього держави.
Про це розповіла директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи НАН України Елла Лібанова на форумі «Україна 30. Трудові ресурси».
"Головним чинником міграції є нерівність, нерівність між країнами, між регіонами. Людина, яка приймає рішення їхати кудись, не важливо: із села до Києва чи з села до Німеччини, Польщі, вона впевнена, що там, куди вона поїде, їй буде краще. І це "краще" стосується не тільки заробітної плати", - сказала Лібанова.
Науковиця підкреслила, що якби все вимірювалося лише грошима, можна було б проблему міграції вирішити, але досі жодній країні світу не вдалося цього зробити ані щодо еміграції, ані щодо імміграції.
"Я не згодна з тим, що більшість наших людей їде через низьку зарплату. Вони так говорять, а коли починаєш з ними серйозне, глибинне інтерв'ю проводити, то розумієш, що люди їдуть тому, що вони не бачать не просто своєї долі в цій країні, вони не бачать майбутнього України, вони не бачать того, що Україна буде такою країною, як, скажімо, Польща чи Чехія", - зазначила Лібанова.
У цьому контексті вона висловила думку, що для того, аби повернути людей з-за кордону чи переконати їх не їхати, потрібно запевнити, що у нас буде світле майбутнє, що "є світло в кінці тунелю, ми рухаємось у тому напрямі, в якому це потрібно".
Водночас очільниця інституту наголосила, що пропозиції щодо надання мігрантам певних преференцій можуть збільшити нерівність між громадянами.
"Так не можна. Не можна людей, громадян України ділити на дві групи - рівних і більш рівних. Це дуже небезпечна пастка, у яку ми можемо потрапити, якщо реалізуємо всі ці пропозиції", - переконана Лібанова.
Вона наголосила, що міграція є невід'ємною частиною глобалізації, її ознакою, яку треба прийняти як "даність".
"Я дуже не люблю дощ, але я прекрасно розумію, що взимку і восени від цього нікуди не дінешся, тому я беру парасолю з собою. Тому закликаю всіх, щоб ми перестали лякати один одного словом "міграція". Давайте приймати це як даність, як те, що, як ковід, нас супроводжуватиме все наше майбутнє. Давайте вчитися облаштовувати нашу реальність з урахуванням цієї багатомільйонної міграції, тому що вона є і буде", - відзначила науковиця.
Лібанова підкреслила, що потрібно налагоджувати і підтримувати зв'язки з українськими мігрантами за кордоном, вчити дітей української мови, української історії, доводити їм, що Україна їх любить і чекає на їх повернення.
Вона нагадала, що міграція, зокрема, еміграція в Україні була поширена і раніше, у тому числі в часи СРСР, коли українці їхали на різні "комуністичні будівництва" чи коли найкращі українські фахівці виїздили в Росію - Москву та Ленінград.
"Ми завжди були країною і нацією емігрантів, давайте це зрозуміємо. Ми ж вижили, те пережили, яка різниця Україні, де працює людина - в Росії, Польщі чи в Німеччині, і те і те - закордоном і навіть тоді було закордон, бо було за межами України", - пояснила експерт.
Як повідомлялося, раніше перший віцепрем'єр-міністр – міністр економіки Олексій Любченко заявив, що Україна є лідером у Європі за кількістю працездатного населення, яке працює за кордоном.
За його даними, точну кількість громадян, які не знайшли себе в Україні і вирушили “шукати щастя” за її межами, підрахувати неможливо, орієнтовно йдеться про 2-3 мільйони українців щороку.
На цю тему:
- Половина українців перебуває за межею бідності, - директорка Інституту демографії Лібанова
- Тривалість життя українця нижча, ніж середня у світі – демографи
- Чисельність населення України в 38 млн осіб - Інститут демографії
-
Шахраям воно не треба: перепис населення влада переносить вшосте, тепер - на 2023 рік
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 10:23
- На Буковині вчора 4 громади перейшли від упц мп до ПЦУ
- 09:34
- Вибори в Україні готуються на 26 жовтня, - Порошенко
- 09:29
- Держсекретар США прибув до СА на переговори з РФ
- 09:11
- Глава Мюнхенської конференції назвав її «кошмарним сном» для Європи
- 08:00
- Зеленський почав візит до ОАЕ, у вівторок у Саудівський Аравії розпочнуться переговори між РФ і США, можливо - і Україною
- 21:26
- Волтц: США заслуговують на відшкодування від України
- 21:19
- Зеленський назвав справжні гарантії, яких хоче Україна від союзників. Україна не гірше Ізраїлю!
- 18:09
- Єгор Фірсов: Ілюзія виборів і миру
- 16:56
- Пробують, як гопники, забрати власність. Я знав про санкції ще з 2020 року. Зеленський 6 років мене ненавидить, - Порошенко
- 14:02
- На Буковині свавілля попів УПЦ активізувало переходи громад до ПЦУ
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.