Бездіяльність України стримує судноплавство до Балтики по Дніпру і Прип'яті

|
Версия для печатиВерсия для печати

Відновлення річкового судноплавства між Україною і Білоруссю по Дніпру залежить від проведення українською стороною днопоглиблювальних робіт на ділянках річок Прип'ять і Дніпро для забезпечення безпечних умов судноплавства.

Про це заявив в інтерв'ю Укрінформу Надзвичайний і Повноважний посол Білорусі в Україні Ігор Сокол.

"Зараз є тут два проекти - багатосторонній міжнародний проєкт з відновлення водного шляху Е-40, який, пролягаючи територією Європейського Союзу, Білорусі та України, з'єднує Балтійське і Чорне моря, і двосторонній - з покращення судноплавства на річках Дніпро і Прип'ять. З 2017 року Білорусь і Україна реалізують його дорожню карту. У розвиток цього проєкту ми поточного року розпочали здійснення великого інвестиційного проєкту з залученням приватного капіталу з будівництва портової інфраструктури в Нижніх Жарах на Гомельщині. Але основний стримуючий момент - необхідність проведення днопоглиблювальних робіт на ділянках річок Прип'ять і Дніпро для забезпечення безпечних умов судноплавства", - сказав дипломат.

Він констатував, що, на жаль, питання днопоглиблення відверто «підвисло», попри досягнуті домовленості, і особливо по річці Дніпро.

"Білоруси у поточному році свою частину днопоглиблювальних робіт на річці Прип'ять виконали. Очікуємо дій у відповідь з української сторони", - зазначив посол.

Він наголосив, що ця тема обговорювалася і під час зустрічі на вищому рівні 4 жовтня у Житомирі, і під час зустрічі голів урядів двох країн 22 листопада у Лондоні, і на засіданні Міжурядової білорусько-української змішаної комісії з питань торговельно-економічного співробітництва 13 грудня.

"Однак реальних зрушень ми поки що не бачимо. Так, є запевнення вашого Міністерства інфраструктури про намір виконати днопоглиблювальні роботи на Прип'яті до 30 червня 2020 року. Але нас цікавить в першу чергу Дніпро. Сподіваємося на реалізацію досягнутих домовленостей. Зараз «м'яч» знаходиться на вашому боці", - акцентував Сокол.

У відповідь на запитання, чи можна очікувати відновлення судноплавства по Дніпру наступного року, дипломат зазначив, що "все залежить від волі та бажання Міністерства інфраструктури України і Міністерства транспорту і комунікацій Білорусі".

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У п'ятницю дощитиме в Карпатах і на сході, вдень до +20°С
19:59
Українці гинуть за мільярди Ахметова: благодійне товариство ФК "Шахтар" отримало бронь від мобілізації
19:28
США та Великобританія перевіряють криптовалютні транзакції на суму понад $20 млрд, що пройшли через російську біржу
19:10
The Telegraph: Яка зброя може змінити хід війни в Україні
18:46
Зеленський: рф готує новий наступ у травні-червні, ми не готові до цього (уточнення)
18:07
Як Китай поглинає колись вільний Гонконг
16:59
Чисельність населення України на вільних територіях 31,5 мільйона
14:10
«Чия система витримає, той і переможе»: що стоїть за останніми обстрілами росією енергетичної інфраструктури України
13:59
РПЦ оголосила “священну війну” Україні (документ)
12:04
Бурштинська та Ладижинська ТЕС зруйновані майже повністю: чим Україні загрожують нові атаки на енергосистему

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]