Європа підрахувала збитки від коронавірусу. Найгірші прогнози справджуються
Коронавірус і карантин занурили європейську економіку - другу за розміром у світі після американської - у найглибшу кризу за всю її післявоєнну історію. Найгірші очікування справджуються: Євросоюз біднішає швидше, ніж решта світу.
ЄС більше за інших на Заході постраждав від коронавірусу і запровадив найжорсткіший карантин. Тепер він збирає плоди епідемії. Згідно з останніми даними Євростату, економіка ЄС скоротилася на 3,5% за перші три місяці 2020 року, повідомляє BBC.
Такими темпами вона впаде на 13% за рік, і Європа недорахується майже 2 трлн євро. І це при тому, що ще приблизно стільки ж їй доведеться витратити на боротьбу з вірусом і кризою.
Підсумки першого кварталу - лише натяк на майбутні руйнування.
Загальний карантин скував ЄС лише у березні, і головний удар по кишені громадян і бізнесу припаде на поточний другий квартал. Якщо вірус не відступить у другій половині року, і економіка не почне відновлюватися, загальний збиток буде ще більш істотним.
Європейський центробанк допускає, що падіння ВВП за підсумками року досягне 12% в країнах обігу євро. До Єврозони входять 19 з 27 країн Євросоюзу, і на них припадає 85% економіки ЄС, або 12 трлн з 14 трлн євро загального ВВП.
"Швидкість і глибина падіння економіки безпрецедентні для мирного часу, - сказала голова центробанку Крістін Лагард. - Масштаб спаду буде повністю залежати від того, скільки триватиме карантин і наскільки успішними виявляться заходи підтримки людей і бізнесу".
Чому падає економіка?
Коротка відповідь - через карантин. Щоб зрозуміти, як саме карантин впливає на головний показник економічного успіху в післявоєнному світі - ВВП - варто згадати, як його розраховують.
Загальний обсяг ВВП - це сума споживання, інвестицій, державних витрат і чистого експорту в окремо взятій країні. У більшості країн переважну роль у прирості ВВП відіграє перший компонент - споживання.
Саме по ньому карантин завдав найбільшого удару. Люди сидять по домівках, менше заробляють і менше витрачають; магазини і ресторани не працюють, заборонили туризм і масові заходи - спортивні та розважальні. Навіть у гості з подарунками ходити не можна.
Все це зменшує споживання. У Франції, наприклад, воно скоротилося на 6% за перший квартал.
А спад інвестицій виявився вдвічі істотнішим - мінус 12%. Бізнес не інвестує у розвиток, люди не купують житло, компанії не створюють запаси. Частину інвестицій відклали, іншу втратили назавжди - за час карантину через відсутність прибутку гроші, відкладені на великі покупки і розширення, проїдають.
А отже - дві головні складові ВВП розвинених країн тягнуть економіку на дно. В умовах обмежень підтримати її на штучній вентиляції до кращих часів може третя складова - державні витрати.
І влада країн, у яких є гроші або можливість їх позичити, масштабно стимулює економіку з бюджету. Вони підвищують допомогу, виплачують з державної скарбниці зарплатню приватному сектору, роздають готівку населенню, пільги і субсидії - бізнесу. Не кажучи вже про екстраординарні витрати на боротьбу з пандемією: закупівлю медичного обладнання, репатріацію громадян, будівництво тимчасових лікарень та розроблення ліків і вакцини. США відписали на антикризові заходи вже понад 3 трлн доларів, Європа - майже 2 трлн, а загалом, за попередньою оцінкою МВФ, на держпідтримку вже обіцяно 8 трлн доларів. Це приблизно десята частина світового ВВП.
Відповідь на попередню кризу була скромнішою - 2009 року найбільші країни світу витратили менше ніж 1 трлн доларів за нинішніми грошима. Ця криза лише починається, а рахунок вже у кілька разів більший.
Європа - у найгіршому становищі
Найбільший на планеті політичний союз з населенням 450 млн людей постраждав більше за інших. На ЄС припала майже половина всіх пов'язаних з пандемією Covid-19 смертей.
До США - провідної економіки світу - коронавірус прийшов пізніше і нашкодив їй поки не так сильно.
Американський ВВП скоротився на 1,2% у квартальному обчисленні в порівнянні з падінням на 3,5% в ЄС. Якщо екстраполювати на весь рік, як заведено у статистиків в США, річні темпи падіння європейської економіки у першому кварталі перевищили 13%, тоді як Америка обмежилася скромними 4,8%.
За підсумками року Європа ще більше відстане від конкурентів. За оцінками Міжнародного валютного фонду, обвал в Євросоюзі (мінус 7%) буде більш істотним, ніж в США (-6%) і Японії (-5%), а конкурент ЄС в боротьбі за звання другої найбільшої економіки світу - Китай і зовсім уникне падіння (+1,2%). Коронавірус вивів з ладу мотор європейської економіки. З чотирьох гігантів найменше постраждала лише Німеччина, тоді як Франція, Італія та Іспанія опинилися у лідерах і за смертністю, і за тривалістю і суворістю карантину.
При середньоєвропейському темпі скорочення на 3,5% ВВП Франції знизився на 5,8%, Іспанії - на 5,2%, а Італії - на 4,7%, причому для італійців це другий поспіль квартал спаду, тобто технічно країна опинилася у рецесії.
Статистику з Німеччини очікують тільки в середині травня, але німецькі посадовці вже попереджають, що нічого хорошого найбільшу економіку Європи не чекає, а спад буде найгіршим за післявоєнні роки.
В тему:
- Скільки хворих на COVID-19 насправді є в Україні?
- "Не паниковать" - мало. Как нам всем надо менять поведение из-за COVID-19
- 2019-nCoV: бомба планетарного масштаба
- Коронавирус Covid-19: почему надо действовать прямо сейчас
- Коронавірус COVID-19: куди звертатись і що робити - інструктаж МОЗ (ВІДЕО)
- Офіційно: Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 (постанова Кабміну)
- Когда появится вакцина от коронавируса?
- 13 мифов о коронавирусе. Что нужно знать, чтобы не поддаваться панике
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У понеділок опади лише на заході України
- 18:03
- Бутусов розповів, як Єрмак у "війні за гроші" шкодить ЗСУ
- 14:10
- росія в обхід санкцій вивозить через Вірменію золото на мільярди доларів
- 12:06
- План стійкості після 1000 днів війни: чому це небезпечна брехня
- 10:01
- "Велике н***я": сповнилося 10 місяців від рішення РНБО про захист бізнесу, а СБУ як бігала за хабарями, так і бігає, - нардеп Железняк
- 08:00
- Ворог просунувся на Курщині, Донеччині та Харківщині - DeepState
- 20:29
- Генерали повинні бути в окопах, - Зеленський про новації управлінні в ЗСУ
- 20:00
- У неділю сніжитиме на заході та дощитиме на сході України
- 18:08
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: Нинішні "еліти" вважають громадян черню, якій можна не говорити правду
- 16:01
- Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.